Marokánka

Marokánka https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398837/bmid_marokanka-6uZ-398837.jpeg 3 89 30

Jeden rok a celý oceán dělí Alici Shipleyovou od jejího bývalého studentského života — a od strašlivé nehody, při níž zahynul muž, za něhož se chtěla vdát. Nyní se píše rok 1956, Alice Shipleyová žije v Tangeru se svým manželem a rozhodně nečeká, že se tam setká s Lucy Masonovou. Od nehody totiž spolu tyto dvě kdysi nerozlučné přítelkyně nepromluvily. Vypadá to, že Lucy chce vše napravit, a proto pomáhá Alici, která si na život v Maroku, přeplněné tangerské ulice a nesnesitelné horko nedokáže zvyknout. Jenže záhy začnou Alici sužovat staré známé pochybnosti. Zdá se jí, že ji Lucy neustále ovládá a dusí svou přítomností. Pak se zničehonic ztratí Alicin manžel John. Alice má podezření, že s tím má Lucy něco společného, a rozhodne se to dokázat. Je však Lucy skutečně tak nebezpečná, nebo si to Alice jen namlouvá? Postupně se začíná rozplétat jejich společná komplikovaná minulost — nesrovnalosti v tom, co Lucy tvrdí a co si Alice pamatuje, jsou stále patrnější… V současnosti se podle románu natáčí film v produkci George Clooneyho se Scarlett Johanssonovou v jedné z hlavních rolí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Tangerine , 2018

Madelisi
25.03.2024 2 z 5

Zklamání, bohužel nešlo o můj šálek kávy. Zůstává ve mně pocit, že Alice je velký chudák a Lucy nevýslovná manipulativní mrcha. Obě by měly být v sanatoriu.

Moc se mi líbilo místo děje. A základní kostra příběhu taky není špatná.
Nesmělo mi zpracování.
Některé kapitoly jsou nevýslovně dlouhé. Chybělo mi tam To, abych byla zvědavá, jak vše dopadne. Chvilkami spousta nejasností (způsobené popisem). Občas se děj vlekl.
Dočetla jsem kvůli výzvě a tomu, že nerada odcházím od nedočrených knih.

Audrina
11.03.2024 4 z 5

Myslím si, že kniha má poměrně neprávem celkem nízké hodnocení. Já ji ale hodnotím dobře, někde na pomezí 4 až 4 a půl hvězdiček.
Žádná z postav mi vlastně nebyla sympatická, ale oceňuji autorku, že to dokázala takto vykreslit jednotlivé charaktery.

6591
19.03.2023 2 z 5

Příběh psychopatky a oběti.
Děj mi nejdříve přišel po zajímavém prologu, dost nepoutavý a nudný. Všechno se změnilo až v druhé části, kdy se začali objevovat záhady minulosti, tak to vzbudilo moji zvědavost. Jde vidět, že příběh byl promyšlený do malých detailů, ale přesto všechno mě neoslovil na tolik, abych mu byla schopná dát víc než 2 .

lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

Maroko je moje oblíbená destinace, proto mě titul knihy hned zaujal, a po přečtení anotace ještě víc.
Píše se rok 1956 a sledujeme příběh Alice, která se s manželem přestěhovala do marockého Tangeru, ale moc se tam necítí doma. Manžel se pořád někde potlouká venku po městě, které Alici děsí, proto raději stále zůstává doma.
Na návštěvu za Alicí přijíždí její dávná kamarádka a spolužačka Lucy. Alice ale její přítomností není příliš nadšená.
Pozvolna se začnou objevovat útržky z jejich dřívějšího života, kdy se stala tragédie, při níž přišel o život tehdejší Alicin snoubenec.
Tyto dvě kdysi nerozlučné kamarádky spolu od oné tragické noci nepromluvily. Lucy se teď všemožně snaží vztahy s Alicí napravit, proto Alici, která si na život v Maroku a jeho přeplněné ulice a nesnesitelné horko nedokáže zvyknout, se vším vehementně pomáhá.

Alici však brzy začnou dohánět dřívější pochybnosti, v přítomnosti Lucy se cítí nesvá a vzpomíná na dávná nedorozumění, která teď nabývají jiných rozměrů.
Náhle se ztratí Alicin manžel a ta má podezření, že s tím Lucy může mít něco společného.
Je tedy Lucy opravdu nebezpečná, nebo si jen Alice přeje, aby to tak bylo? Kdo má pravdu o tom, co se skutečně tehdy stalo? A jak to je se zmizením současného Alicina manžela?
Kniha se mi moc líbila. Čekala jsem toulky po marockých rozpálených ulicích, to se mi splnilo. A navíc jsem dostala pěkně propletený příběh dvou dávných kamarádek, příběh o manipulaci, lásce a závisti. Opravdu velmi doporučuji!

veriszv
09.01.2022 3 z 5

Temný příběh o manipulaci, vydírání, podezírání a toxickém vztahu, v jehož vyprávění se střídají Alice a Lucy, skáče se z přítomnosti do minulosti a zase zpátky, a vy přemýšlíte, které dívce máte vlastně věřit.
I přesto, že je autorčin styl psaní dost pomalý, natolik se mi líbil, že mi to vlastně ani nevadilo. Začetla jsem se hned od prvních pár stránek.
Příběh je zasazen do horkého a prašného Maroka, což bylo velice originální, ale klidně bych uvítala ještě větší důraz na prostředí, protože si myslím, že určitě mohlo být využité trochu víc. Vztahy mezi jednotlivými postavami byly taky trochu povrchní a jednotlivé zvraty potom nepůsobily takovým efektem, jakým by mohly.
Celkově se mi ale tento znepokojivý příběh líbil. Námět “komu mám vlastně věřit” mě prostě pořád baví. A i když potenciál nebyl vyždímán úplně do plna, tak si myslím, že kniha stojí za přečtení.

kris.docekalova
12.08.2021 4 z 5

Hodně zajímavá a napínavá kniha. Je zde vidět psychologický vývoj postav a opravdu celou dobu, co jsem to četla, chtěla jsem vědět, jak to dopadne. Konec, na který jsem tak netrpělivě čekala, ale úplně neuspokojil.

Hopulka
08.08.2021 4 z 5

Škoda, že se díla nezhostil vypsanější autor, byl by z toho naprosto brilantní psychotriller. I přes všechy nedokonalosti je to ale kniha, která mě nutí přemýšlet a která ve mě zanechává silné emoce. Paráda!

IvyLouve
24.07.2021 5 z 5

Výborné, podmanivé dielo, čo dokonale kombinuje súčasný psychotriler s tajuplnou, zlovestnou atmosférou gotického románu. Pomaly, nenápadne vo vás narastá znepokojenie a napätie; zrazu ste zmätení a máte pochybnosti o tom, kto hovorí pravdu; potom už i vážne obavy o jednu z postáv; ku koncu vám z toho ide prasknúť hlava a chcete ten príval zastaviť alebo zvrátiť, ale ono sa to rúti do finále a celých vás to cestou prevalcuje. Ja som bola maximálne spokojná!

bigben
02.06.2021 2 z 5

Tahle knížka nebyl můj šálek kávy. Dvě ženy - dvě úplně rozdílné povahy, Alice byl pro mě slaboch bez života a o Lucy jsem nevěděla, co si myslet. Zda ji obdivovat, že je tak prohnaná a dokáže ze všech uniknout anebo ji za to stejné odsuzovat. U mě převládl druhý pocit až opovržení...Ani celý ten námět mě nezaujel, za mě ne...

slecnapeta
20.02.2021 4 z 5

Cekala jsem prihlouply romanek o dvou kamoskach, ale dostalo se mi velmi zajimaveho pribehu s naznakem napeti. Kniha je pro me prijemnym prekvapenim. Charaktery postav i atmosfera mista jsou velmi dobre vykreslene a zaroven se nejedna o narocnou cetbu.

Lifa
07.04.2020 5 z 5

Kniha odkrývá minulost přátelství dvou mladých žen. Děj je retrospektivní, minulost protíná součastnost a díky tomu je první polovina knihy napínavá.
Líbila se mi forma knihy, ve vyprávění se hlavní postavy střídají, vidíme tedy pohled obou dívek.
Doporučuji jako oddechovou četbu třeba na dovolenou :)

Peyka
06.03.2020 2 z 5

Kniha vypráví o zvláštním přátelství (nebo manipulace, využívání,intrikářství) dvou žen, které spojuje dávná minulost. Za mě kniha nebyla úplně top. Rozhovory mezi ženami postrádaly náboj a pro mě byly neutrální. Vedlejší postavy byly nezajímavé až na samotné město Tangier (Tanger). Autorčin styl se mi taky nelíbil,byl líný, táhlý, nicméně bylo vidět, že má k Maroku blízko a já osobně považuji město Tangier za plnohodnotnou vedlejší postavu a takové stmelení všeho :) ale celkově trošku zklamání pro mě

Péťa1950
02.03.2020 3 z 5

Jak může manipulátor zničit řadu životů obrazně i skutečně. Vítězství řady lží a promyšlených intrik. Dlouho jsem se nemohla začíst, až v poslední třetině knihy vše nabralo spád, i když už předvídatelný.

intelektuálka
18.01.2020 4 z 5

Exotické Maroko - evokace rozlehlé pouštní pustiny a pronikavě rudé slunce ...

Příběh dvou žen -přátelství ? Anebo manipulace, citové vydírání a nesplněné tužby ?

Přináší zlověstná atmosféra Tangeru nebezpečí ?

Zajímavá prvotina autorky - a já jsem zvědavá na filmové zpracování v produkci Georga Clooneyho ...

Ani832
26.12.2019 4 z 5

Mám z ní trochu rozporuplné pocity, nechám si to ještě projít hlavou. Je to takové psycho/detektivka. Minulost se začíná postupně odhalovat, už od začátku jste napjatí, co se tehdy stalo, a jak to mezi nimi vlastně je. Začátek se docela pomalu rozjížděl, ale pak to začalo být lepší. Zajímavá a čtivá kniha, ale úplně nevím co si o ní mám myslet...

Podle mě jsem ji prostě nedokázala docenit a určitě chci knize dát druhou šanci.

3,5*/5*

MonikaV
26.10.2019 1 z 5

Žádná sláva, stačilo mi číst sem tam něco, kolikrát jen přímé řeči, na to ostatní jsem neměla nervy. Radši si přečtěte něco jiného.

Efeméra
07.10.2019 4 z 5

Po dočtení jsem si říkala, že mě příběh zase tolik neohromil, když však uplynulo pár hodin, uvědomila jsem si, že ve mně kniha zanechala sklíčený pocit a že o ní musím neustále přemýšlet. Cítila jsem se nepříjemně kvůli tomu, jak snadno může člověk přijít naprosto o všechno, protože není dostatečně průbojný a sebejistý a protože narazí na člověka špatného, úskočného. Pokud vás láká psychologická hra, atmosféra rozpálených ulic Maroka a příjemně plynoucí jazyk, dejte Marokánce šanci.

terinkha
16.08.2019 3 z 5

Dovolte mi knihu (nebo spíš vztah Alice a Lucy) ve zkratce popsat slovy Bohuše: "Kurva je to! Já ju znám, já s ňou žiju! Co žiju, žil jsem, už na ňu seru! Ona odešla? Ona je vážně pryč? Kurva, já ju mám rád..."
Budu se po stopadesátý opakovat, ale tyhle psycho hlavní hrdinky, já to nějak neumim zpracovat...Jedna křehká jako míšeňský porcelán a druhá tajemná a mazaná. Jako jo, zcela upřímně se mi dělalo až ouzko, když mi došlo, kam to všechno směřuje, ale jinak...
3,5 hvězdy. A líbí se mi, jak si překlad pohrál s překladem názvu (Tanger - Tangerine v originále, Maroko - Marokánka v překladu ;-) ).

hs777
08.07.2019 3 z 5

Nebylo to špatné, ale nebylo to úžasné. Zlákal mě příslib horkého a exotického Maroka, kterého bylo o trochu míň než jsem čekala. Zlověstný nádech událostí TÉ NOCI a pozvolné odhalovaní minulosti byly zaručeným receptem, jak získat mou maximální a nepřerušovanou pozornost. Hodnotím jako lepší průměr.

veruptackova
28.06.2019 3 z 5

Začátek byl na mě hodně slabý a zvažovala jsem knihu odložit. Po nějakých cca 80 stránkách už se tam začala více odkrývat minulost a více mě to vtáhlo do děje. Druhá část knihy byla podstatně lepší a ta třetí mě už bavila. Nicméně mě pomalý styl vyprávění až tak neoslovil a závěr jsem čekala trošku jiný. Hodnotím jako průměrnou knihu zasazenou do velmi zajímavého prostředí. Tu atmosféru autorka vykreslila opravdu skvěle.