Markéta Přemyslovna - Česká princezna na trůně dánském

Pozoruhodný příběh Markéty Přemyslovny začíná krátce před svatbou s dánským králem Waldemarem II. a vypráví jej mladá šlechtična Anna, která odchází do Dánska v královnině doprovodu. První část knihy se odehrává v prostředí magického pražského hradu a na dalších středověkých sídlech ukrytých v překrásné české krajině. Kniha je především příběhem dívky, jejího problematického vztahu k otci, jehož má ctít jako krále ale kterému nemůže prominout potupení milované matky Adléty. Kněz, otec Jáchym a mladý trubadůr z Francie, který vnáší do ponurého prostředí středověkého dvora lehkovážné tóny milostných legend i to jsou rozpory, které utvářejí významnou osobnost legendární dánské královny. V díle druhém již připlouvá do dánského království. Oslnivou krásou a soucitem si velmi brzy získá srdce lidu a přijímá nové jméno Dagmar-ta jež nese světlo. Dagmar i Anna si zvykají na život v královském hradě v Ribe. S Waldemarem ji pojí hluboká manželská láska ale stejně jako její matka i ona musí nést úděl podváděné ženy. Svůj život zasvětí dánskému lidu v pomoci nejchudším a nemocným. Dánsko, drsná ale neobyčejně krásná země se jí stává milovaným domovem. Umírá velmi mladá ale legenda o královně Dagmar žije sedm set let do dnešních dnů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/94100/marketa-premyslovna-ceska-princezna-na-trune-danskem-94100.jpg 4.523
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno, Petrklíč

Kniha Markéta Přemyslovna - Česká princezna na trůně dánském

viki77
16.12.2018

Moc hezká kniha

lapagerie
19.05.2017

Velmi čtivá knížka o dceři Přemysla Otakara, Markétě - Dagmar. Hezky podaný příběh i díky vypravěčce - nespoutané Anně. Je pravda, že o Dagmar se člověk z beletrie moc nedozví a je to škoda. Určitě to byla pozoruhodná žena, která se za svůj krátký život dokázala zapsat do srdce svého lidu.
Zajímalo by mě, jak by ve skutečnosti vypadala situace, při níž by se Markéta setkala s Konstancií Uherskou...

sonaviolet
02.04.2014

Všem moc děkuji za krásné komentáře. Je to krásná zpětná vazba na mé osamocené sepisování. V květnu již bude v chodu můj veb o nových knihách a také zajímavosti o postavách v prvních dvou knihách. S radostí vás uvítám.
Vaše Soňa Sirotková

Sarah01
31.12.2013

Pěkná knížka, ve srovnání s romány Hany Whitton vychází daleko lépe, líbí se mi, že nic v ní není jen černobílé. Pro dívky zajímající se o naši historii jako dělaná, určitě doporučuji.

cace
09.08.2013

Kniha se mi hezky četla. Historické událaosti jsou spíše v pozadí oříběhů hrdinů. Všemu dominuje láska a vášeň, dobře se to čte. Kniha mě potěšila a také už vím, kdo byla královna Dagmar.

miriama
06.06.2013

Čtivě napsaný příběh o osudech královny Dagmar, ale také o české šlechtičně Anně, která jí doprovázela do Dánska a prožila zde část svého života. Poutavé líčení života zde v Čechách a také v Dánsku. Také mohu jen doporučit. Navíc královna Dagmar je moje oblíbená historická postava a snažím se o ní zjistit co nejvíc. V literatuře je trochu opomíjená. Mimo této knihy a románu Královna Dagmar nebyly její osudy beletristicky zpracovány.

Boudika
22.02.2013

Krásná,čtivá kniha. Škoda,že konec je velmi rychlý a stručný,u této knihy bych uvítala i o 200 stran víc.... Moc hezká a všem vřele doporučuji!!

Radkab.
27.12.2012

Začátek možná slabší, ale jinak krásně napsaná knížka. Trochu jsem se při čtení "zamilovala" do dánského rytíře Stranga, a doufala, že i přes svojí lásku k Markétě - Dagmar, bude nakonec tím pravým pro Annu. Nebyl, ačkoli mi jejich svatba udělala radost, a snad spolu byli aspoň spokojení, když už ne šťastní. Škoda, že to se Strangem tak smutně dopadlo.
Tragický osud královny Dagmar mi vehnal slzy do očí. Byla to skutečně výjimečná žena, nejen krásou, ale hlavně svými vlastnostmi. Škoda, že se na ni v Čechách trochu zapomíná ...

Soňa Sirotková
česká, 1969