Markéta Lazarová

Markéta Lazarová https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40381/mid_marketa-lazarova-qe2-40381.jpg 4 1120 180

Klasický román Vladislava Vančury přináší příběh o čisté duši a čisté lásce uprostřed chladného a nemilosrdného středověku. Markéta Lazarová má být zaslíbena bohu a strávit život v bezpečí kláštera, ale namísto toho je unesena čeládkou loupežníka Kozlíka. Uprostřed nelítostné sebranky kupodivu nenachází jen ponížení, ale i lásku, pokoru a pokřivený, leč upřímný smysl pro čest. Poprvé román vyšel v roce 1931 a v roce 1967 na jeho motivy František Vláčil natočil film, který se zařadil k vrcholům české kinematografie.... celý text

Literatura česká , Historické romány

Vydáno: , Československý spisovatel

Marketa Lazarová , 1931

gallovl
06.03.2015

Náročné, komplikované čtení, ale zvládla jsem to, plácám se po ramenou;-).

adelinka
20.01.2015 3 z 5

hodnotím asi dosť nízko....ale príbeh je fajn- tiež by som si film rada pozrela.....ale čítala sa mi dosť ťažko....v češtine mi knihy vôbec nerobia problém, ale naozaj ten štýl písania a tá stará čeština mi dala zabrať....musela som čítať úplne sústredená....ale príbeh je krásny....

natalie8531
13.11.2014 3 z 5

Velice náročná kniha. Člověk musí u ní někdy opravdu přemýšlet, aby vůbec věděl o co tam jde.

maca5449
07.11.2014 3 z 5

Rozhodně to není oddychové čtení, je to celé zmatené, působilo to na mě komplikovaně a ke konci jsem vlastně ani nevěděla o čem to je a kdo je kdo. Jazyk byl taky zvláštní, to asi ty archaismy a knižní výrazy. Knížku bych doporučila těm, co potřebují tituly pro povinnou četbu. Je to krátké a dá se o tom celkem mluvit.

MarkétaLore
20.10.2014 4 z 5

četla jsem ji ještě před maturitou, i když nebyla povinná, myslím že se mi líbilo to jméno hlavní hrdinky. Četlo se to špatně , a to tak, že jsem se kolikrát přistihla že nevím co čtu. Ale kniha byla krátká , s jednoduchým příběhem, a atmosféru měla. Dočetla jsem ji.

Yorika
19.10.2014 5 z 5

Ta nádherná čeština, kterou je kniha napsána, je pro mě balzámem na duši.Řada čtenářů si stěžuje, že Vančurův jazyk je těžký a špatně čitelný.Dnešní čtenář je rozmazlený jednoduchou, přímočarou četbou,literatury , mnohdy pochybné kvality.Vančura nám dokazuje, jak barvitý a jedinečný je náš jazyk.Opravdu mu už dnešní lidé přestávají rozumět ?

jaryn
21.09.2014 3 z 5

Oproti "Obrazům z dějin" je to určitě daleko těžkopádnější a nejde tady taky hodnotit jenom samotný příběh. Jde samozřejmě i o autorův styl, díky kterému jsem občas nevěděl, co se po mně vlastně chce.

SalomeH
10.09.2014 3 z 5

Strašně moc na mě zapůsobil jazyk a celková atmosféra díla. Děj se mi ale prostě nelíbil.

123šášá
27.08.2014 4 z 5

Kniha se čte spíše jako nějaký scenář,ale jinak pěkný

Aaron Lewis
18.08.2014 3 z 5

Zvláštní to bylo… především ten jazyk… bylo to smutný, ale docela se mi to líbilo.

Olga66
06.08.2014 4 z 5

Snad každý zná Markétu Lazarovou z filmového zpracování ale myslím, že hodně lidí knihu nečetlo, stejně jako já. Tak jsem se rozhodla to napravit a musím říct, že můj dojem z knihy je takový zvláštní. Musela jsem jí číst jen když jsem se dokázala opravdu soustředit a i tak jsem měla dost často pocit, že vlastně ani nevím co čtu ale hned po chvíli jsem přesně věděla, dokonce jako bych viděla co se právě stalo. "Byl vlahý večer. Prášek první tmy se sypal jako mír. Bylo již jaro."

KikiZ
22.06.2014 4 z 5

Tak ano, knížka se nečte úplně nejlehčeji, člověk se na ní musí docela soustředit a taky na ní není asi vždy úplně nálada. Ale...ale mám ráda lyriku a jakousi poezii v próze a tahle knížka ji má vrchovatě. Velmi zajímavé a líbilo se mi to více než Vláčilův film.

Kristynasova
21.04.2014 4 z 5

Přestože mě čtení Markety moc nelákalo, kniha mi přišla zajímavá a částmi mě velmi bavila, jen jsem si musela zvyknout na způsob vypravování.

Lenka4
07.04.2014 4 z 5

Vančurův styl vyprávění je osobitý a napomáhá přenést se do starých časů, kdy se příběh odehrává. Zároveň je hravý a díky němu ta spousta tragédií, o kterých píše, nepůsobí děsivě. Nevšední a osvěžující nezapomenutelné dílo.

kytikyti
10.03.2014

Vancura ve me nedokazal vzbudit zadne emoce. Cetla jsem jiz pred maturitou a dojem z knizky byl proste ''hm''. Nedokazala jsem se vcitit a szit s postavami a pribehem.

Adelajda_4
14.11.2013 2 z 5

Knihu jsem četla na střední škole k maturitě. Na její čtení jsem se relativně těšila, ale naprosto mě neoslovila. Neoslovil mě ani Vančurův styl psaní, takže za mě slabé 2*

Mialll
30.10.2013 4 z 5

K Markétě Lazarové jsem přistupovala obezřetně, jelikož jsem od hodně lidí slyšela, že je to náročné dílo. Do knihy jsem se však docela rychle začetla (i když je pravda, že množství archaismů čtení ztěžuje) a Vančurův styl jsem si oblíbila. Obzvláště jeho otázky ke čtenářům, které nás nutí zamýšlet se nejen nad příběhem.

-Daniela-
21.10.2013 5 z 5

Prostý a hluboký příběh podaný neuvěřitelně krásnou "vančurovskou" češtinou. A musím velmi doporučit i filmovou verzi!

jesuswlasac
28.08.2013 5 z 5

Príbeh síce jednoduchý, ale o to väčší zážitok z umeleckých prostriedkov autora.
Občas som mal pocit ako by som čítal Hviezdoslava po česky :-)

Marčullkas
28.07.2013 2 z 5

Knihu jsem četla na střední škole jako povinnou četbu.
Kniha je hodně náročná na četbu,mnoho podrobných popisů. Dělalo mi velký problém knihu dočíst!