Androidova pomsta

Androidova pomsta https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12196/mark-stone-androidova-pomsta-12196.jpg 4 43 5

Neznámí muži se pokusí zavraždit Marka Stonea a Elsu Swensonovou. Android Ray provede něco nepředstavitelného – bere pomstu do svých rukou a jde po vrazích. Krutě a nemilosrdně.

Romány Sci-fi

soudce
i kat,
pronesl do ticha
Ray.

Nedivím se, že po delší době má tato kniha velmi vysoké hodnocení. Ani ti, kteří nespolknou neustále se opakující situace a aspekty, neodolají tomuto drsnému příběhu. Jako by to ani nebylo ze světa Marka Stonea. V tomto krvavém, bezhlavém, dobrodružství poznáme až do morku kostí, jak dokáže být android Ray pomstychtivý. Pro smrt přítele je schopen smrtí oplácet. Prostě to tu řeže hlava nehlava a dokazuje, že Asimov se ohromně zmýlil. Zde jeho tři zákony robotiky rozhodně nemají právo na svůj život. Jean-Pierr Garen tu krutě dokazuje, že i robot dokáže zabíjet.

Malá ochutnávka:
. . . vtom se do tábora přiřítil jezdec, křičel na všechny strany, dojel k Hawkovi a něco na něj chrlil tak rychle, že mu Mark nerozuměl ani slovo a byl odkázán na Rayovo tlumočení.
Prý se blíží oddíl jezdců. Vypadá to na výběrčího daní, který se vrací na královský hrad.
Hawk rozdával rozkazy a dívka mu pomáhala s brněním.
Pojď, řekl Mark Rayovi, myslím, že si zaslouží, abychom jim pomohli.
Lapka, zabručel Ray, v takové roli tě ještě neznám.
Výběrčí daní! Barňák já nerad.

Opravdu jsem se bavil. Dokonce mě příběh donutil zamyslet se nad aspektem umělé inteligence a lásky v jednom stroji. Obojí dokáže být nebezpečné. Dokonce i vedlejší sex tu neměl místo. Tohle je trochu jinak pojatý příběh ze světa kapitána Marka Stonea. Ano, opakují se tu některé známe věci, ale podstata příběhu je hlubší, než kdy jindy. Myslím si, že tohle je jeden z nejlepších příběhů v této sérii, co jsem zatím četl. Ale jedná se teprve o příběh číslo 23 z 86, tak doufám, že určitě budu víckrát překvapený, než jsem byl teď.

Citát: Když se někdo dovolává práva a spravedlnosti, nemá daleko k přiznání.

Kontryhelka
07.02.2021 5 z 5

Opravdu vynikající sci-fi čtení. Autora a jeho knihy jsem si před mnoha lety oblíbila a stali se moji součástí po mnoho večerů a osamělých chvilek. Ráda na jejich dobrodružství vzpomínám a jsem ráda, že jsem tohoto autora objevila.

cziss
21.10.2020 5 z 5

Senza Jenka
30.11.-0001 5 z 5

Krátké čtivé příběhy - trochu šablonovité, ale hezky to odsejpá.

Lusa
30.11.-0001 5 z 5

skvělý díl, můj oblíbenec (Ray) se konečně pořádně dostal na scénu :))

androidi

Jean-Pierre Garen (p)