Mariňáci

Mariňáci https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/1619/bmid_marinaci-xFb-1619.jpg 4 412 72

Příběh ze vzdálené, nepříliš šťastné budoucnosti lidstva. Sledujeme osudy vojenské jednotky, zvané podle svých dávných předchůdců tradičně mariňáci-námořní pěchota. 37 mužů s nejlepší možnou výzbrojí a výstrojí, s prvotřídním výcvikem, jaký se dostane málokomu. Přesto se ocitnou v situaci, kde jejich schopnosti nemusí stačit …... celý text

Ledo11
04.04.2014 4 z 5

Na to, že jsem to četl podruhé, tak posledních 30% knihy bylo strhujících a nemohl jsem se odtrhnout.

Rawen616
05.03.2014 5 z 5

Skupina vesmírných mariňáků je vyslána na nudnou záchrannou misi a jak už to v podobných případech bývá, to co začalo jako rutina se brzy zvrhne v boj o přežití...Kniha Mariňáci vás po docela dlouhém napínání ze začátku následně vrhne bez upozornění do akce a akční tempo jí vydrží až do konce. Na přemýšlení a filozofii zde už pak není čas. Tu nahrazuje podobně jako u Carpe diem perfekcionisticky promyšlený a popsaný svět který má do příjemné budoucnosti hodně daleko.
Mariňáci nejsou kniha pro každého. Sluníčkový pacifista či útlocitná bárbína nejspíš zemřou na šok hned po několika odstavcích. Kniha je totiž krví, špínou, potem a stovkami mrtvých doslova nasáklá.
Jednotka mariňáků je zde popsána jako jednolitý perfektně pracující stroj na zabíjení. Nemá význam hledat v jednotce nějakého hlavního hrdinu, i když si někoho oblíbíte tak na další stránce už může být mrtvý. Fandit je nutné jednotce jako celku. Kdo přežije a jak to celé dopadne je do poslední chvíle značně nejisté. Chvílí trvá, než si na tohle člověk zvykne a než si uvědomí, že hlavní postavou je de facto žena civilistka:-)
Autor má velice dobře zvládnutý popis vojenské hierarchie, taktiky , bojové techniky i vojácké, ne zrovna slušné mluvy. I člověk který není ve vojenské hantýrce odborník se snadno zorientuje. Akce je popsaná přehledně, přesto je dojem chaosu v bitevní vřavě zachován.
Dočtením hlavního příběhu navíc kniha nekončí. K dispozici je ještě několik povídek které rozvíjejí budoucnost i minulost některých postav a rozšiřují Fabiánovo universum a jako bonus navrch ještě několik ilustrací a náčrtků výzbroje. Kniha do které se vyplatí investovat.

Eigis
28.12.2013 5 z 5

Na začátku jsem měl chuť tuhle knihu odložit, ale pak se to najednou rozjelo a já nemohl přestat číst dokud jsem nebyl u konce (cca. ve čtyři hodiny ráno).

Dera
13.12.2013 5 z 5

Jedna akce střídá druhou! Tato kniha je určena pro čtenáře, kteří mají rádi sci-fi korunovanou pořádnou akcí s detailním popisem boje a neodradí je přemíra sprostých slov, vyhřezlých tělesných schránek a scenérie hojně zalité krví. Neříkám, že přesně tohle potřebuji, ale kniha se čte opravdu dobře.

Yarwen
30.04.2013 4 z 5

Název knihy velmi přesně vystihuje i svůj obsah - jedná se o akční sci-fi s jednoduchým, ale čtivým dějem, takovou příjemnou oddychovku. Mně se do ruky dostalo třetí vydání, ke kterému autor přidal bonusové povídky vážícími se k původnímu příběhu. Z kreseb různých bojových droidů a ručních palných zbraní jakožto ze jmenného seznamu všech 37 členů čety je zřejmé, že na knize bylo důkladně zapracováno, což je nutno autorovi přičíst ke cti.

s.a.y
05.02.2013 5 z 5

Wow, musím říci, že military sci-fi jsem nikdy předtím příliš neholdoval, ale tohle dílo mě dostalo... doporučuji všem, kteří mají rádi nepříliš náročné knihy, kde to prostě jede od začátku až do konce. Fabian je borec...

ferda
05.11.2012 4 z 5

Vynikající sci-fi!!!!

Marbulka
23.10.2012 5 z 5

Miluju tuhle knížku, četla jsem jí několikrát a stále se k ní ráda vracím.

Gwin
25.03.2012 5 z 5

Velice kvalitní military sci-fi. Občas je předem jasné, kam se bude děj ubírat, ale na kvalitě to vůbec neubírá.

Je zde vidět i jistá podobnost s Dunou Franka Herberta a Vetřelci.

mutace
07.03.2012 1 z 5

Tu jednu hvězdičku dávám za to, že nekolikrát (asi 2x) kniha budila zdání, že by to mohlo začít být zajímavé. Nezačalo.
Pointa - žádná. Na závěr jsem si mohl přečíst jen velmi vzdáleně související, nezáživný příběh težařské lodi. A úplně na závěr jsem se mohl dozvědět něco z mládí již dávno mrtvých hrdinů. Nuda, nuda, šeď, šeď.
Příběh končí nekde před stranou 400, dalších cca 300 stran se prodíráte jakousi nastavovanou kaší a marně doufáte v nějaké vyústění vůči původnímu příběhu. Nic takového se nekoná.

Tazz1
12.08.2011 5 z 5

Skvělá military sci-fi. Chytla mě a nepustila až do konce. Má spád a rychle se necháte unést dějem. Na konci litujete, že kniha není tlustší :-) . Je skvělé, že i v českých luzích a hájích se rodí takoví autoři.

Medvezh
01.08.2011 5 z 5

Fabianova románová prvotina je zřejmě to nejlepší, co prozatím napsal (nemůžu soudit Carpe Diem, u kterého čekám na vydání v jednom svazku). Některé slabší nátury by atmosféra knihy mohla sice otrávit (mariňáci jsou sprostí jako dlaždiči, lebky pukají, dutiny břišní se vesele otevírají, překroucené svaly se trhají, lidé se smaží na škvarek a leckdy se smrt ani nerozebírá, protože mrtvoly se vrší a vrší v celým stovkách), přesto koho chytí, toho nepustí dokud se pěšáci neprobijí svým pochybným osudem. Velké množství postav, u nichž jsem uvítal možnost představovat si je podle svého (příliš mnoho detailů o vzhledu zde nenajdete) je obrovskou výhodou - nikdy nevíte, kdo to odnese. A to leckdy nijak hrdinnou smrtí. Pozornost je upřena na člena jednoho z družstev, o řádek níž je ale již ve formě čerstvě umleté paštiky. Zcela bez patosu. Zpočátku se může stát, že se postavy trochu budou plést, ale brzy se to překoná. Forma slohu - přítomný čas - se taktéž nemusí někomu zdát, přesto se dá na tuto zvláštnost velmi rychle zvyknout a zjistit přitom, že jest to jeden z prvků, které ženou děj dopředu. Kdo si navíc pořídí přepracovanou verzi, jistě uvítá druhou část knihy Zlomky [paměti] času, jež nás zavedou nejen k příchodu některých výrazných figur k Maríně, ale také rozvinou část knihy Hvězda, v níž došlo k prolnutí obou knih, a také nastíní finální splynutí knih Mariňáci a Hvězda, k němuž tak vlastně dochází až mimo děj obou původních děl. Stranou nezůstane ani osud Regulu 5.
Hodnocení 97%, které je zde po 7 prvních hlasech je naprosto odpovídající. Svědčí o tom již tři kompletně vyprodaná vydání, čtvrté vydání je jubilejní (slaví 10 let od prvního vydání), přepracované a navíc s bonusem 333 knih v pevné vazbě a s podpisem autora. Zcela bez debat 5 z 5 hvězd.