Bohyně: Tajné životy Marilyn Monroe

Bohyně: Tajné životy Marilyn Monroe https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15863/bohyne-marilyn-monroe-15863.jpg 4 80 21

Zkušený britský novinář Anthony Summers předkládá ve své knize BOHYNĚ: Marilyn Monroe velice zasvěcený a seriózní pohled do jejího života, od neradostného dětství v péči cizích pěstounů, přes ztroskotaná manželství s významnými muži tehdejší doby a její přelétavé lásky a jedno utajené manželství až k tragickému závěru, kdy milostný poměr s prezidentem Johnem Kennedym a jeho bratrem, ministrem spravedlnosti Robertem Kennedym, končí tajemnou sebevraždou. Byla to sebevražda? Zkazky o poměru Marilyn s prezidentem Kennedym nebo jeho bratrem Robertem nebo oběma se začaly šířit ihned po její smrti. Poslední výzkumy nyní potvrzují, že tyhle příběhy se zakládají na pravdě. Anthony Summers odhaluje spiknutí mafie a jejích spolupracovníků – mezi nimi je i Frank Sinatra – využít Marilyn ve válce proti Kennedyům a nashromáždil dostatečný počet hodnověrných podkladů, protokoly vyšetřovatelů i lékařů, vzpomínky přímých a současných svědků, které dovolují odvodit určité uvážené závěry. Autor přichází i na další nesrovnalosti v průběhu pitvy Marilyn Monroe a upozorňuje na ztrátu důležitých dokumentů. Popisuje také horlivost místních úřadů v Los Angeles a vyšetřovatelů místní policie při prosazování teorie sebevraždy, aby nebylo ohroženo politické a společenské postavení bratří Kennedyů.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , BB art

Goddess : The Secret Lives of Marilyn Monroe , 1999

Jenny055
26.10.2023 4 z 5

Počúvala som audioknihu. Keby som ju čítala, asi by som ani nedočítala. "Niekto to rád horúce " bol môj obľúbený film a Marilyn bola v tom filme naozaj krásna. Vedela som, že mala problémy s alkoholom a užívaním liekov. Napriek tomu sa mi páčila. Po vypočutí knihy mi z oslňujúcej Marilyn ostala len psychicky chorá troska, ktorá svojimi psychickými problémami otravovala ľudí okolo seba, ktorí to kvôli jej kráse a popularite znášali.

uzivatel6305
17.03.2023 4 z 5

Po téhle knížce jsem vždycky prahla a konečně je tu i v té audioknižní podobě. Nevím, jestli je to kniha pro každého, spíš bych řekla, že je to pro fandy Marilyn, kteří znají tu dobu, ty poměry, lidi kolem, film, kulturu, politiku atd. Marilyn byla nádherná ženská a skvělá herečka, ale jako člověk musela být opravdu nesnesitelná, nevypočitatelná a sobecká. Přesto si nezasloužila takový konec, ale kdo ví, jestli by tím samým způsobem mohla pokračovat dál. Kniha plná informací, krásně načtená a jedna z těch, kterou si rádi přečtete/poslechnete znovu. Pan Fridrich a Marilyn za to opravdu stojí.

Jenny46
04.07.2022 4 z 5

Poslech audioknihy zajímavé vyprávění jestli je úplně všechno pravda těžko říct...

Janadvorackova
02.07.2022 4 z 5

Dokonce se objevila pravděpodobná verze toho, "co se dělo poslední den a noc jejího života." A nevypadá to ani tak moc neuvěřitelně.

Roky předtím se potácela mezi touhou po mateřství, skutečném herectví, všeobecné vzdělanosti a faktem, že ji spousta lidí měla za jednoduchou pipinu.
Nesmíme ovšem zapomínat na její matku a babičku postižené duševními chorobami - předem jasná cesta?

Na mě působila divně - že se o všechno a všechny snažila až moc a pak to nezvládla. A prášky byly řešení...

Knižní střípky
06.10.2021 5 z 5

POSLECH AUDIOKNIHY

Máte-li rádi tuto rozporuplnou ženu vřele doporučuji k poslechu či četbě. Autorovi se velice dobře povedlo zachytit onu křehkou a pochybující holčičku, která se skrývala uvnitř této oslnivé ženy. Byť navenek zářila jako jasná hvězda, uvnitř pomalu ale jistě zhasínala, až ve svých 36 letech zhasla úplně. Otázkou zůstává – muselo to být skutečně tak? Krásná audiokniha ozvláštněná úryvky písní, které zpívá samotná Marylin.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

nemer
20.09.2021

Skutečná podoba života Marilyn vzhledem k hereččtiným poruchám osobnosti a dalším psychiatrickým diagnózám (léčila ji i Anna Freudová) nám zůstane navždy zahalena tajemstvím, Marilyn podle všeho trpěla i velmi rozvinutou bájnou lhavostí, tedy její sdělení je třeba brát s rezervou. Ovšem pro bulvár je to téma jako dělané. Nicméně bez oněch histriónských a dalších poruch by se zřejmě velké divy divami nikdy nestaly...

Evaho73
29.06.2021 5 z 5

Pred zdokumentovaním tejto knihy vraj Anthony Summers vykonal rozhovory s okolo 600 ľuďmi, ktorí mu podali výpovede o neznámych pravdách v živote geniálnej, ale problémovej Marilyn. Za azda najcennejšie svedectvo považoval prístup k záznamom jej posledného psychiatra, ktoré vrhajú svetlo na Marilynu problémovú psychiku a jej závislosť na liekoch.
Ťažko povedať do akej miery sú tieto svedectvá pravdivé, aby sme ich nepovažovali za konšpiračné špekulácie, ale kniha je napísaná veľmi pútavo.
Možno to rúško tajomstva, ktorým je zahalený život, ale najmä smrť ospevovanej Marilyn dodáva knihe aj na čitateľskej atraktivite.

jaroiva
24.06.2021 5 z 5

Knížka zajímavá a navíc mě zaujal překlad - v dobrém, některá slova, která jiní překladatelé řeknou tak nějak podivně, mi tam skvěle sedla.
Audiokniha občas s nějakou nečekanou výslovností, ale prostě mě to zajímalo a celkově se líbilo.

Kiu
24.06.2021 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio knihu. Na poslech byla velmi příjemná a příjemně utíkala. Často se však informace opakovyly, proto jedna hvězda dolů.

kob
23.06.2021 5 z 5

Skvěle zpracovaný životopis

Jessica007
20.06.2021 5 z 5

Povedený životopis, moc hezky a zajímavě napsaný.

jiri4861
14.06.2021 4 z 5

Poslouchání jako audiokniha, poutavé vyprávění, škoda mladého života...

Evina.Cetba
06.06.2021 5 z 5

Nevím do jaké míry to je přesné a jak dalece se biografie drží pravdy. Každopádně se mi to čte velmi dobře a Marilyn patří mezi moje oblíbené herečky, takže jsem si o ní ráda něco přečetla. Knížka je napsaná poutavě a na vyplněný volného času, proč ne? Úplnou pravdu se stejně nikdy nedozvíme, vždy bude něčí život do určité míry nepřesně podaný, plný dohadů a spekulací. I když bych se ráda dozvěděla, jaký život MM žila, některé události zůstanou už napořád utajené, zamlčené, poupravené. Co naplat? Hodnotím čtivost a zábavnost knížky.

lucka6959
30.03.2021

Kniha je plná blábolů, nepřesností a nesmyslů. Summers se vyžívá jak jen může....misty až nechutné, jedním slovem brak!

Terisek99
09.05.2019 5 z 5

Krásně napsaný životopis.

Angie_Missfit
02.01.2019 5 z 5

Velmi povedený životopis jedné z největších ikon 20. století. Anthony Summers nechává čtenáře nahlédnout do života krásné, komplikované a nešťastné mladé ženy. Vychází přitom z oficiálních a podložených informací, ale zároveň velmi pečlivě a nezaujatě prostřednictvím řady rozhovorů ověřuje (nebo naopak vyvrací) nejrůznější hypotézy, které se vyrojily během života, nebo až po smrti slavné herečky. Celkový obraz ještě dotváří poutavé vykreslení kontextu – nechybí nastínění doby, v níž se odehrával život Marilyn, stejně jako vylíčení praktik filmových studií, a například i mezilidských vztahů v polovině minulého století. Na knize nejvíce oceňuji právě fakt, že se autor snaží o co nejobjektivnější zobrazení života legendární MM, aniž by ji soudil, nebo podsouval čtenáři konkrétní názor. Menší množství fotografií mi nevadilo, myslím, že kniha vznikla za jiným účelem, než ukazovat známé fotky Marilyn. Kdo si chce prohlédnout fotografické materiály, navíc dnes najde řadu jiných zdrojů. Kniha se mi velmi líbila a všem doporučuji.

andrii24
29.12.2018

... s exkluzivitou magického monogramu. Ostře sledované křivky byly oděny do slavných, atraktivních iniciál, mimo prachové peřiny hollywoodských glorií. Rozvázaná stuha múzy stříbrného plátna. Odložená líčidla jáství. Sousoší dokonalého povrchu, tvář děsící se zoufalství citů uvnitř vyražených. P(r)ohlédnutí zblízka do chůze soukromí, do otevřené rány ve ztraceném ráji. Zaklínač protokolu "svaté země" tělesné magičnosti. Fata morgana modly vládnoucí duší bulvárního žurnálu, přijímající a rozdírající její pravé já, jež je upíjeno falzem zotročení po perfekcionismu. Tajemství polibků viaduktu úspěchů Marilyn a stesků nitra Normy Jeane. Bohyně atraktivity, skica chřadnoucího snu, adorovaná plakátová silueta tančí ve střízlivé i opilé show, hodna nepřístupné derniéry moviestar. Lože iluzí světel filmové nesmrtelnosti, které nelze přenést na plac skutečného světa. Entrée mýtu, který nelze napodobit, nelze odřeknout. Vášeň křupe pod nohama. Načančaná kočka společenská žene k nouzovému východu svůj dravě sametový sex-appeal.

marhoul
21.10.2018 4 z 5

Povedená kniha, velmi dobře se četla a přestože je to řada let, co jsem ji četla, názory autora s ním sdílím dosud.

chaotic
29.01.2017 3 z 5

Jde poznat,že kniha byla napsaná v roce 1985 ,například tvrzení že v nedokončeném filmu Something's Got to Give hrála hrozně atd. není pravda jak se může každy přesdvěčit na youtube v dokumentech o Something's Got to Give

1972Sixo
19.03.2016 5 z 5

Komplexný životopis MM so všetkým, čo bolo do roku 1985 oficiálne podložené. Mladosť, manželstvá, filmovačky i excesy. Na takú filmovú MEGASTAR veľmi málo fotografií.

Marilyn Monroe, 1926-1962

Anthony Summers