Marilyn

Marilyn https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26594/bmid_marilyn-T0R-26594.jpg 4 20 2

Marilyn Monroe, ikona amerického filmu, legenda, mýtus, „anděl sexu“, symbol šedesátých let — přestože na jejich počátku Marilyn jako šestatřicetiletá zemřela…A čtenář již tuší, že se mu do rukou nedostane jen obvyklý výčet faktů z jejího života, bezkrevný soupis filmů, které natočila, ani bulvární popis jejího rozporuplného soukromí (i když v případě Marilyn se ani těmto historkám autor nemohl vyhnout). Jak sám Mailer říká: „Život, jako byl ten její, není příznivě nakloněn běžným životopisným prostředkům… a tíhne k toulkám na hranici magie.“... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Jota

Marilyn: A Biography , 1973

Miranda
24.02.2016 5 z 5

Na to, jak Marilyn zbožňuju, bych se měla stydět, že tohle je pouze druhá kniha, kterou jsem o jejím životě četla (první ani není uvedena tady v databázi, je to "Marilyn" od autorů Stefania Ricci a Sergia Risaliti). Moc ráda se dívám na filmy s ní, její zarámované fotky mi visí v bytě, ale její život dopodrobna neznám, ale kdo ano? Kniha od Normana Mailera mi rozhodně pomohla utřídit si informace, jen jsem byla trochu nepříjemně překvapena tím, že se mi citace v ní četly lépe, než text samotného autora. Jde na to sice dobře, ale příliš filosoficky a psychologicky, což není na škodu, ale občas se v tom člověk i ztrácí. Avšak řada jeho úvah stojí za popřemýšlení a jsem za ně ráda. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, řada zajímavých momentů ze života MM mě až překvapila, včetně tzv. faktoidů, které tam autor uvedl spíš pro zajímavost a pobavení. Chyběly mi ale citace, tápala jsem, neboť neznám všechny ředitele, producenty, spoluherce, přátele, spisovatele té doby, ale to je spíš moje chyba, že jsem se neorientovala. Na konci knihy však v jedné kapitole autor poctivě uvede všechny zdroje, ze kterých čerpal, včetně jeho názoru na jednotlivé knihy, kdy pár jich i sám doporučí, naopak od některých i odradí, případně osvětlí, čeho konkrétně se třeba týkají. A to jsou velmi cenné informace pro někoho, kdo nechce kupovat zajíce v pytli. Jak jsem čekala, kniha mě rozesmutněla, ale tak už to bývá, i výstava v Praze na mě měla takový depresivní dopad. Ale její fotky kvůli tomu ze zdi rozhodně nesundám, pořád pro mě bude ta nejkrásnější a nejkouzelnější ženská na světě a děkuji Normanu Mailerovi, že mi ji tak pěkně přiblížil.

Leusee
02.01.2015 4 z 5

Četla jsem lepší knihy týkající se Marilyn, ale v této knize se mi obzvlášť líbilo to, že autor neobjasňuje jenom fakta, ale taky se snaží porozumět osobám a jejich myšlení, vysvětlit proč se možná zachovali tak jak se zachovali. Nikoho neočerňuje a ani naopak. Takže za mě mohu jedině doporučit.