Marie Baťová - První dáma Zlína

Marie Baťová - První dáma Zlína https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296280/mid_marie-batova-prvni-dama-zlina-81N-296280.jpg 4 25 13

Tomáš Baťa byl nesporně nejvýznamnějším československým podnikatelem, jemuž se povedlo oslovit svým zbožím – ale i svými lidmi – úspěšně celý svět. Víme ale něco o jeho ženě Marii Baťové? O sedmnáct let mladší Marie, vídeňská Češka z rodiny c. a k. dvorního bibliotekáře s nejlepšími školami by si – přesazena do napůl ještě valašské vesnice, napůl už industriálního Zlína – měla spíš zoufat. Namísto toho se tam stala úžasnou osobností vyvažující racionalitu svého muže a zvládající diplomaticky i ty nejožehavější problémy. Nebylo jí ještě čtyřicet, když Tomáš havaroval s letadlem a ona zůstala sama. A brzy čelila další výzvě – musela se na začátku války vrátit do protektorátu, aby jí nacisté nezabavili celý majetek. Přestože se de facto stala rukojmím nacistů, dokázala pomáhat rodinám popravených a zatčených odbojářů. Byla to dáma, která dokonce pomáhala financovat Slovenské národní povstání. – Že jste o tom v životě neslyšeli? – Není divu, předchozí režim měl na jméno Baťa spadeno. Tím spíše, že i všude jinde na světě zůstalo symbolem úspěchu. I na tom měla svůj podíl.... celý text

soukroma
soukroma
21.02.2022 5 z 5

Nesmírně cenná kniha, ale také nesmírně smutná kniha. Není to "jen" životopis manželky zakladatele Baťova světa, geniálního podnikatelského i vpravdě sociálního impéria, ale jsou to dějiny naší země - od Rakouska-Uherska, přes první světovou válku a nově se vyloupnuvší Československo a podnikatelským vizionářům nakloněné první republiky, záhy otřesené světovou hospodářskou krizí a prvními dusajícími hordami za řevu jednoho nýmanda (a přitom teď nám za humny vyskakuje stále výš a důrazněji další skřet a jako pravý otesánek chce a chce a chce víc a hrozí nám další válka...). Celá hrůza předválečná a válečná a zde na konkrétních případech i řada hrůz těsně poválečných, už jen našich - zrádci, udavači, zloději, nemakačenkové konečně dostali moc a získat cizí majetek už bylo v jejich očích jaksi zákonité, na to přece měli nezadatelné právo! (jak majitele/akcionáře z továrny prostě "vyhodili", ještě dávno před znárodněním...). Postupné změny doma, ve Zlíně, celé zemi, Evropě i ve světě, ukázané na životě jedné ženy a jednoho podnikatelského zázraku.
První polovina byla fascinující a povzbuzující, druhá už pak ubíjející, frustrující, neuvěřitelně drsná a skrznaskrz smutná . Ale právě proto asi nutná, pro nás všechny, kteří tuto dobu neprožili a dostávali o ní zcela zkreslené informace, desítky let. Stejně jako o Baťovi. Čtenář jako já skřípe zuby a slzy ukápnou, ale ví, že je to k ničemu, a co hůř, ví, že situace se může opakovat a že s tím jednotlivec udělá jen velice málo.

rakakan
rakakan
26.11.2021 5 z 5

Pěkná kniha, i když jsem si zpočátku nemohla zvyknout na styl psaní. Jako "komunistické" dítě jsem se o Baťovi a jeho rodině moc nedozvěděla. Po přečtení jsem zjistila, že když přijedu do Zlína, budu se muset více rozhlížet než doposud. Nechodit nevšímavě kolem kina, které bylo ve své době největší v Evropě. Projít se a porozhlédnout beze spěchu. Uvědomit si, že Zlín byl kdysi vzorem pro Chicago, Švýcarsko, Vídeň a další vyspělé země.

Mauricie
Mauricie
19.09.2020

Zajímavá kniha. O paní Baťové toho na internetu moc není, takže jsem byla ráda, že jsem se o ní mohla dozvědět více. Určitě to byla výjimečná žena, která si zaslouží obdiv.

Katka2382
Katka2382
13.05.2020 5 z 5

Moc zajímavá kniha o silné a statečné ženě.Jen mi bylo líto že jim osud dopřál jen jednoho potomka a tak málo času.

zuzik1981
zuzik1981
13.02.2020 2 z 5

Já to prostě nedočetla, přestože jsem se na knížku moc těšila.Ve větách jsem se ztrácela, kolikrát jsem se musela vracet abych pochopila souvislosti.
Za mě veliké zklamání

hanča34
hanča34
24.09.2018 3 z 5

Jako bývalá Zlíňačka hodnotím fakta, která mi leccos připomněla. Bohužel český jazyk pana Hajného byl složitý,místy až nesrozumitelný. Také bylo v knize dost gramatických i faktických chyb. Paní Baťová byla za svobodna Menčíková a přitom její bratr byl Menšík? Autor se také vyhnul sporům mezi Tomíkem a jeho strýcem Janem o rodinný majetek.

maryzka
maryzka
15.07.2018 3 z 5

Alespoň se člověk dozvěděl něco víc o manželce ,, obuvníka Tomáše Bati. Bylo to zajímavé , ale připadalo mi to, že Baťa se oženil s charismatickou dámou z bohatších vrstev , neboť ji potřeboval docela po svém boku. Na druhou stranu ovšem u autora cením zmínku o knihy Botostroj. to tedy cením.Ale co mi tam chyběla a docela jsem byla pak zvědava, zda se objeví zmínka i o trilogii ,, Ohněm proti mečem, lidé na křižovatce život proti smrti do Marie Pujmanové(taky se tvrdívalo v 50. letech, že v těchto knihách kritizovala,,Batův systém. (pouze tyto knihy, které byli vydávány v 50. letech- ostatních vydáních je to trochu umírněné. Jinak tato kniha je rozdělena na paní a pana Baťu. Paní Baťová měla jiný osud- přežila svého manžela. Právě ona se starala o jiné věci než její manžel, ale byli také v té době potřeba. Jinak co v té knize autor popisuje situace po válce, docela tam vidím paralelu z 90. let

bigben
bigben
03.05.2018 5 z 5

Zajímavé čtení o ženě, která žila s workoholikem. Děsivý vývoj doby, přes válku a poté komunisti. A její pocit osamění...

marketa0224
marketa0224
04.04.2018 5 z 5

Moc dobře napsaná kniha, čtivá a pro mě jako Zlíňačku jsem získala hodně zajímavých nových informací.

lagina
lagina
22.01.2018

Zajimavý životní příběh a celkově příběh doby...

Marcela52
Marcela52
10.05.2017 5 z 5

Kniha mne zaujala a přečetla jsem ji jedním dechem. Výjimečný osud, výjimečné ženy se tak konečně díky Pavlu Hajnému dostává do povědomí širší veřejnosti. Takových bílých míst je v naší historii více a tak velmi hodnotím především poctivou snahu o kvalitní životopis, bez zbytečných bulvárních podrobností. Kniha určitě zaujme každého, kdo se zajímá o naši historii a hlavně o osudy těch, kteří jméno naší republiky proslavili po celém světě, jako byl Tomáš Baťa. Jeho žena se na tomto úspěchu podílela nemalým dílem, a titul "první dáma Zlína" si rozhodně zaslouží.

katy238
katy238
05.01.2017 5 z 5

Nádherná pocta výjimečné ženě, kterou osud uvrhl do života, jaký bychom si nevybrali nikdo. I tak jím prošla s laskavostí sobě vlastní a zanechala po sobě nesmazatelnou stopu ve zlínské historii. Nádherná kniha, doporučuji milovníkům baťovské historie i těm, kteří jen zkrátka rádi nahlédnou zpět proti proudu času.

darion
darion
01.12.2014 2 z 5

Napsána čtivě. Pro zlínského rodáka nebo obyvatele, který se s historií Baťů potkává léta na každém kroku, bohužel mnoho nových informací nepřinese. Nejzajímavější pro mě bylo mládí (než se Marie potkala s Tomášem) prožité ve Vídni. A pak jsem rozhodně více čekala od poslední etapy života, ale zdálo se mi, že celý závěr knihy už je napsán tak nějak "letem, světem".