Marie Baťová - První dáma Zlína

Marie Baťová - První dáma Zlína

Tomáš Baťa byl nesporně nejvýznamnějším československým podnikatelem, jemuž se povedlo oslovit svým zbožím – ale i svými lidmi – úspěšně celý svět. Víme ale něco o jeho ženě Marii Baťové? O sedmnáct let mladší Marie, vídeňská Češka z rodiny c. a k. dvorního bibliotekáře s nejlepšími školami by si – přesazena do napůl ještě valašské vesnice, napůl už industriálního Zlína – měla spíš zoufat. Namísto toho se tam stala úžasnou osobností vyvažující racionalitu svého muže a zvládající diplomaticky i ty nejožehavější problémy. Nebylo jí ještě čtyřicet, když Tomáš havaroval s letadlem a ona zůstala sama. A brzy čelila další výzvě – musela se na začátku války vrátit do protektorátu, aby jí nacisté nezabavili celý majetek. Přestože se de facto stala rukojmím nacistů, dokázala pomáhat rodinám popravených a zatčených odbojářů. Byla to dáma, která dokonce pomáhala financovat Slovenské národní povstání. – Že jste o tom v životě neslyšeli? – Není divu, předchozí režim měl na jméno Baťa spadeno. Tím spíše, že i všude jinde na světě zůstalo symbolem úspěchu. I na tom měla svůj podíl....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/296280/marie-batova-prvni-dama-zlina-81N-296280.jpg 3.99
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Omega

Marcela52

Kniha mne zaujala a přečetla jsem ji jedním dechem. Výjimečný osud, výjimečné ženy se tak konečně díky Pavlu Hajnému dostává do povědomí širší veřejnosti. Takových bílých míst je v naší historii více a tak velmi hodnotím především poctivou snahu o kvalitní životopis, bez zbytečných bulvárních podrobností. Kniha určitě zaujme každého, kdo se zajímá o naši historii a hlavně o osudy těch, kteří jméno naší republiky proslavili po celém světě, jako byl Tomáš Baťa. Jeho žena se na tomto úspěchu podílela nemalým dílem, a titul "první dáma Zlína" si rozhodně zaslouží.

katy238

Nádherná pocta výjimečné ženě, kterou osud uvrhl do života, jaký bychom si nevybrali nikdo. I tak jím prošla s laskavostí sobě vlastní a zanechala po sobě nesmazatelnou stopu ve zlínské historii. Nádherná kniha, doporučuji milovníkům baťovské historie i těm, kteří jen zkrátka rádi nahlédnou zpět proti proudu času.

darion
01.12.2014

Napsána čtivě. Pro zlínského rodáka nebo obyvatele, který se s historií Baťů potkává léta na každém kroku, bohužel mnoho nových informací nepřinese. Nejzajímavější pro mě bylo mládí (než se Marie potkala s Tomášem) prožité ve Vídni. A pak jsem rozhodně více čekala od poslední etapy života, ale zdálo se mi, že celý závěr knihy už je napsán tak nějak "letem, světem".