Když přitažlivost selže

Když přitažlivost selže https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41104/kdyz-pritazlivost-selze-41104.jpg 4 40 6

Maríd Audran série

První kniha trilogie Maríd Audran. V dekadentním světě laciných potěšení a snadné smrti si Maríd Audran dokázal udržet nezávislost a identitu. Ale i on, jako všechno ostatní v Budajínu, se dá koupit… za jistou cenu. Neboť ulicemi dekadentního arabského ghetta se potuluje nový zabiják, šílenec s pirátskými osobními moduly od Jamese Bonda až po sadistického rozparovače chána. A Maríd Audran dostane nabídku, kterou nelze odmítnout. „Kmotr“ zločinu v Budajínu, dvě stě let starý Friedlander bej, se rozhodne učinit Marída vykonavatelem své pomsty. Ale dříve, než se utká s nejpsychopa­tičtějším z vrahů, co kdy země nosila, musí Maríd podstoupit velice složitý chirurgický zákrok, při kterém jsou mu voperovány nejdokonalejší elektronické implantáty. Když přitažlivost selže je kniha drsná, divoká a nezapomenutelná. Jeden z největších talentů sci-fi vytvořil detektivní příběh plný napětí, násilí a překvapení odehrávající se v šíleném světě blízké budoucnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Polaris

When Gravity Fails , 1987

toni-az
18.02.2024 4 z 5

Když jsem to četl před nějakými 20 nebo 30 lety poprvé, byl jsem skutečně nadšený. Dnes to stále není špatné čtení, které nás zavede do naprosto jiné kultury, ale v rámci kyberpunkových knížek nás to zavede spíš blíže průměru.

Každopádně hrdina sympatický, příběh většinou smysluplný, prostředí exotické a zajímavé. Atmosféra výrazně kyberpunková. Přesto mi tam chybělo trochu víc drivu na plný počet.

Mvek
06.07.2021 4 z 5

Moďáky, doďáky, debíci a další pojmy se mi nesmazatelně vryly do paměti a mám tendenci je považovat za něco běžného. A v něčem byl autor určitě prorokem (s malým P), byť určitě nebyl úplně první. V něčem doufám, že to ještě bude trvat, nebo se mu to nevyplní. Je to samozřejmě zároveň vedle kyberpunku v arabském světě taky těžké retro, kdy v této knížce není ani náznak jakési světové sítě (internetu), to až pokračování maličko napravila. A z nějakého důvodu jsem měl potřebu si moduly modifikací zasouvané do mozku představovat o velikosti diskety nebo tak:-), ale to je asi jen můj problém (a to jsem ajťák). Pokračování jsou pokračování, každé trochu jiné, ale baví také, jen mi už víc splývají. Od autora pak existují i nějaké povídky vydané pouze v angličtině, kde se objeví i postava Marída a některých dalších, ale to je jen pro velké fanoušky tohoto nedokončeného světa (autor zemřel s rozepsaným čtvrtým dílem a poznámkami).

jaroiva
31.01.2020 3 z 5

Četla jsem na doporučení, když jsem chtěla něco na způsob Půjčovny masa.
Musím uznat, že nálada byla podobná, ale ten Alláh na každé stránce už mi lezl na nervy. Dalo se to číst, ale takové nadšení jako u Takeshiho Kovacse jsem nepocítila.

Magnat
02.11.2016 4 z 5

Taková popcornová záležitost - narozdíl třeba od Neuromancera. Nepříliš bezpečné město kdesi na Arabském poloostrově a v něm Maríd Audran snažíc se chytit vraha. Skláním se před fantazií autora, který napsal knihu už v roce 1986.

Ivan F
28.10.2015 3 z 5

Už v roku 1986 nás autor varoval pred Arabmi. No a dnes sme toho svedkami. Trilógia je veľmi podobná trilógii s Takeshi Kovacsom až na to, že Maríd Audran tu bol skôr.

tsal
24.02.2013 4 z 5

Přitažlivost konečně naplnila má očekávání, která ve mně rašila již od první zmínky o existenci Neuromancera. Zatímco ale ten ve mně zanechal spíše zklámání, Přitažlivost se mi okamžitě zalíbila. Důvod je jednoduchý. Jako technický antitalent příliš neoceňuji dlouhé a složité pasáže o kdejakých zařízeních a snaha porozumět alespoň tomu důležitému mě odváděla od zbytku knihy. Effinger ale do detailů nezachází. Prostě před vás jen prskne základní vysvětlení, s nímž bez problémů přežijete do konce knihy, a pak už se soustředí na vykreslení úžasného prostředí toho nejhoršího z arabských zemí budocnousti a detektiva, který sám nevylepšen bojuje proti lidem, jež se v okamžiku mohou naučit jakékoliv schopnosti.

kyberpunk

George Alec Effinger
americká, 1947 - 2002
1997  80%Když přitažlivost selže
1997  79%Oheň ve Slunci
1999  77%Polibek vyhnanství

Kniha Když přitažlivost selže je v