Maria Montessoriová: Učitelka nové doby

Maria Montessoriová: Učitelka nové doby https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468795/bmid_maria-montessoriova-ucitelka-nove-d-Ukp-468795.png 4 190 54

Maria Montessoriová byla výrazná osobnost, pocházela ze zámožné italské rodiny, v roce 1896 se stala první doktorkou medicíny v Itálii, zajímala se o výchovu mentálně postižených dětí a o otázku dětských nervových nemocí, později se věnovala propagaci svého programu vzdělávání. Autorka románovou formou přibližuje náročnou cestu této inteligentní vzdělané dívky, která se díky vlastní houževnatosti a cílevědomosti vypracovala mezi odbornou špičku ve svém oboru. Kvalitně napsaný, čtivý a zajímavý biografický román poutavým způsobem seznámí čtenáře s počátky kariéry této významné italské pedagožky a zakladatelky výchovně-vzdělávacího programu Montessori.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Lehrerin einer neuen Zeit , 2020

Shardlake
05.10.2022 4 z 5

Kniha se velmi dobře četla. Autorka ukazuje, že ženy v 19. a 20. století neměly snadné se prosadit ve vědeckých kruzích, včetně toho, že jim jen s velkým sebezapřením můžu bylo umožněno studovat vysoké školy. Na knize mne zklamalo, že zde nebylo více popsáno, jak Maria Montessori založila nový systém vzdělávání u dětí prostřednictvím tzv. Montessori škol.

evineckY
13.09.2022 5 z 5

Nedávno jsem četla - V jeho stínu od Audrey Blake a to se mi moc líbilo.
Tato kniha je ještě lepší ! V tomtéž smyslu, kdy ještě ženy studovat na lékaře nemohly.
Sice Maria Montessori byla mezi prvními na světě, ale zato ji studium vůbec neulehčovali jak studenti, tak profesoři. Smekám před ni. Když praxi dělala mezi postiženými, začala se věnovat pedagogice. Neumíme si ani představit, co se v takových institucích dělo a někde možná ještě i děje. Hlupáci, i když vystudovaní dokážou ublížit lidské bytosti a prochází jim to.
Velmi mě překvapilo, když taková chytrá, studovaná žena dokázala odložit své dítě.
Vím, že to byla složitá situace, jinak by se nemohla věnovat svému povolání, při kterém pomohla nesčetně mnoha dětem a její učení se používá dodnes.

Luciluc
30.08.2022 5 z 5

(SPOILER) "Výchova tkví v příkladu a lásce, v ničem jiném." (str. 181)
Obsahuje spoiler.
Potřebovala jsem žánrovou změnu a biografický román o životě Marie Montessori, na který jsem náhodou narazila v knihovně, se mi tzv. strefil do noty. Od narození prvního potomka se zajímám o různé "výchovné styly", takže mám povědomí i o Montessori metodě. Ale přímo o zakladatelce a jejím životě jsem toho moc nevěděla. Mrzelo mě, že příběh pokrýval jen krátké období Mariina života (1894-1902), příběh začíná v době, kdy je Marii "už" 24 let a má blízko ke konci studia medicíny. Na začátku četby jsem čekala, že kniha bude o celém jejím životě, resp. hlavně o její pedagogické činnosti. Zajímalo by mě i její rané dětství, pohnutky, proč šla studovat zrovna medicínu, jak byla ke studiu přijata (když ženy v té době medicínu nestudovali) apod. Doslov autorky byl přínosný, čtenář se i na posledních stránkách dozvěděl zajímavé informace.
Doba to byla pro ženy velmi nepříznivá. Až mě někdy překvapovalo, co všechno se smělo, resp. spíše nesmělo (to, jak Maria musela být doprovázena do anatomického ústavu mužem, jak nemohla mít hodinu anatomie s ostatními studenty, ale sama, příchody a odchody z přednáškového sálu - jako poslední vstoupit, jako první odejít, zákaz projevování fyzické náklonnosti na veřejnosti apod.). Někdy na mě ale Maria působila "až moc dokonale". Obdivovala jsem však její odhodlanost jít za svými sny, řečnické nadání a schopnost přesvědčit lidi pro svou věc.
"Samotná skutečnost, že byla ženou, stačila na to, aby se muži cítili uraženi jejími úspěchy." (str. 16)
Dějová linka osmiletého Luigiho v ústavu pro choromyslné (byť byla smyšlená) byla smutná. Hned první kapitola a člověku se stáhlo srdce, jak se s "jinými" dětmi zacházelo...aspoň, že to dobře dopadlo.
Vztahu s doktorem Montesanem jsem fandila, na tu dobu to byl pokrokový muž, který dokázal "snést" Mariiny úspěchy, škoda, že jim to nevyšlo.
A získal si mě i tím, že se hlásil k dítěti.
Knihu určitě doporučuji k přečtení, čte se lehce a rychle. Mě zaujala natolik, že se chci dozvědět o životě Marie Montessori více. :-)

martina.culik
24.08.2022 4 z 5

Nemám ráda životopisy, ale toto románové zpracování bylo velmi čtivé a zajímavé. Autorka si samozřejmě některé skutečnosti vymyslela nebo upravila (co je pravdivé a co vymyšlené je shrnuto na konci knihy, což u toho typu knih velmi oceňuji).
Maria Montessori byla bezesporu zajímavá žena, jejíž metody se dodnes hojně používají i na běžných školách (nejen těch speciálních, které mají její jméno v názvu) a zaslouží si obdiv za to, jakým způsobem se zvládla postavit pravidlům své doby.
Jelikož jsem nedávno četla knihu V jeho stínu, viděla jsem tam některé analogie - žena studující medicínu ve viktoriánské době, to bylo v podstatě skandální.

Petronelka123
23.08.2022 5 z 5

Velice čtivě popsané začátky profesní dráhy Marie Montessori. Nadchla mě její touha pomáhat dětem, musela to být velice silná žena, která se dokázala prosadit ve světě mužů. Velmi inspirativní čtení, doporučuji!!!

cérka
07.08.2022 3 z 5

Maria Montessori by si zcela jistě zasloužila i mnohem obšírněji zpracovaný román o svém životě.
Na můj vkus byl tento příběh místy až příliš plochý a nevyvolával ve mně patřičně emoce. Uznávám ovšem, že je to věc názoru a čtenářského vkusu. Já knihu až příliš často odkládala a věnovala se poslechu jiného titulu (což u mě nebývá zvykem).
Kniha má nádhernou obálku. Do očí bijící je ovšem koncovka -ová, která zde byla použita. Montessori je prostě Montessori;)

Jurfinka
07.08.2022 5 z 5

Jedním slovem WAU.... To je úžasný kniha...

Noisette73
20.07.2022 5 z 5

Čtivá kniha o inspirativní ženě, škoda jen, že se výchovný směr Montessori stihl do dnešních dnů tolik zdeformovat, když je tento výchovný směr ve správných rukou je to ohromná pomoc a ohromný pokrok, když ve špatných tvoří chaos a nic moc dobrého. Asi jako všechno....

Szilvia1
16.07.2022 5 z 5

Maria Montessori byla v té době,v kterém se příběh odehrává,velmi pokroková žena,i když se musela vzdát svého syna.Knížka byla čtivá,pěkně se to četlo.

1v8na
12.07.2022 5 z 5

Maria byla velmi inspirativní a zvláštní osobnost. Na svoji dobu byla velmi pokroková, což dost lidem leželo v žaludku.
Kniha byla napsána čtivě. Nepřišlo mi, že bych četla životopisný román. Šlo to rychle, odsypalo to jako běžný román.
A musím říct, že mě to velmi inspirovalo ohledně vzdělávání vlastních dětí.

Knihy_nad_zlato
25.06.2022 5 z 5

Moc nevím jak to hodnotit, protože, když budu hodnotit postavy, tak mi přijde, jako bych hodnotila přímo člověka, jelikož je to prostě sice zbeletrizovaný, ale pořád životopis. Stejně tak děj.
Každopádně se mi to líbilo. Giuseppe byl zvláštní, ten mi zrovna moc nesedl. Maria mi byla většinu času hodně sympatická, i když u konce už ne tolik, jako na začátku.
Děj byl hodně zajímavý. Mariin život, její smýšlení a ambice, které tak úplně nezapadaly do doby, ve které žila.
Překvapilo mě, jak snadno se to četlo. Myslela jsem, že se mi tahle kniha bude číst krapet pomaleji, protože no prostě životopis. Ale bylo to jako číst historický román jako třeba Rebelky z Oxfordu.
Bylo tam víc romantické linky, než jsem čekala, ale bylo tam víc i boje za ženská práva, čímž se to docela vyvážilo. Jen ten zvrat, to „nejtěžší rozhodnutí svého života“ (jak je napsané na obálce) mi přišlo, že je až trochu moc nakonci (posledních, tak 40 stránek).
Celkově musím říct, že se mi knížka moc líbila, četla se skvěle a navíc jsem se dozvěděla něco nového.
4,5/5⭐

Anniee
10.06.2022 4 z 5

Po přečtení to vidím tak, že životopisný romány budou nová láska.
S odkazem Marie Montessori se jako učitelka setkávám často, tudíž jsem knihu vzala ze zvědavosti. Byla velmi zajímavá a čtivá, i přesto, že se toho o Marii až tolik neví. Trochu mě mrzí, že porodem syna její život jako by skončil (což ono to tak v reálu asi bylo - poznamenalo to jak ji, tak její tvorbu a práci). Ale to, co téměř sama dokázala, o co se zasloužila a co tomu musela obětovat, to je neskutečné. Klobouk dolů a jedno velké díky.

Lovana
02.06.2022 4 z 5

Na knížku jsem se velmi těšila, mimo jiné i proto, že studuji předškolní pedagogiku a Maria Montessori byla velmi zajímavá žena.
Ze začátku jsem měla problém se více začíst a většinou jsem zvládla jen pár stran, ale zhruba někde lehce za půlkou jsem se konečně začetla a pak už jsem knihu přečetla rychle. Mrzí mě, že se kniha nezabývala celým životem a hlavně mi konec knihy přišel docela uspěchaný. Nebylo mi vůbec dobře, když jsem četla, jak se s těmi dětmi zacházelo, než se k nim Maria dostala, v těchto místech to vůbec nebylo příjemné čtení.
Celkově jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, navíc má nádhernou obálku, ale jednu výtku mám - a to ke koncovce -ová v příjmení, úplně mě to bije do očí...

Hodnocení 3,75*/5*

85098211
28.05.2022 5 z 5

Kniha je opravdu dobře napsaná a čte se jedním dechem. Autorka beletristicky poutavou formou přibližuje život Marie Montessoriové, první italské lékařky, která se zasloužila (mimo jiné) o pomoc postiženým dětem. A musím přiznat, že jsem byla doslova v šoku, když jsem se zde dočetla, jak se dříve s těmito dětmi zacházelo - o tom jsem totiž neměla doteď ani tušení. A jsem moc ráda, že se díky této obdivuhodné ženě toho tolik změnilo... I když to neměla lehké, doba jí v ryze mužském světě nepřála a také svůj soukromý život musela obětovat na oltář vědy. Ale ona se dokázala prosadit a dosáhnout cílů, které by jí mnohý její mužský kolega mohl závidět. Jenom v jednom ohledu jsem ji nechápala - a sice v okamžiku, kdy otěhotní a rozhoduje se mezi kariérou a životem vdané ženy s dítětem. Samozřejmě je hned jasné, že nabídku k sňatku odmítne a práce se nevzdá, ale mně tohle prostě nikdy nebylo a ani nebude sympatické. Jinak ale kniha jako taková je opravdu výborná, proto si pět hvězdiček plným právem zaslouží ;-). Navíc mne donutila si o Marii Montessoriové vyhledat i další informace - a to musím ocenit také :-).

makacek
17.05.2022 4 z 5

Zajimavy pribeh nejen o vzniku metody montessory ale i o prvni italske lekarce.

Le Chat
28.04.2022 5 z 5

Mimořádně čtivá kniha, rozhodně nezklamala, právě naopak. :-)

dasenka
27.04.2022 5 z 5

Ke knihám z nakladatelství Ikar přistupují s mírnou opatrností, obzvláště u těch s líbivým přebalem,tato kniha mne ale překvapila.Příběh o těžké cestě prvých průkopnic až k Hippokratově přísaze je reálný, možnost prosadit se v mužském světě na přelomu minulých století jako život plný překážek, předsudků, ponížení a nepochopení je zobrazen s pravdivostí, která až mrazí.Kariéra paní Montessori a její balance mezi psychiatrií, psychologií a pedagogikou, bez možnosti spokojeného
osobního života v bigotním prostředí ,je skutečně inspirativní a kniha rozhodně splňuje vše, co jsem od ní i (ne)očekávala.

lisell
28.03.2022 4 z 5

Příjemná oddychovka. Knížku jsem si koupila, protože mě zajímá metoda učení Montessori škol. Přiznám se, že jsem neměla ani tušení, že za touto metodou stojí první doktorka v Itálii, jejíž cesta za vzděláním a kariérou nebyla vůbec jednoduchá díky době, ve které žila. Knížka popisuje její studenstká léta a úspěchy těsně po studiu.

lenkaabooks
08.03.2022 4 z 5

I když vysoké hodnocení, přece se nemůžu ubránit jistému zklamání. Maria se v roce 1896 v Itálii stane první ženskou lékařkou. V té době byla Maria zjevením, ženy stály ve stínu mužů, jejich místo bylo doma s dětmi. Ona se však dokázala vzepřít, vystudovat a stát se uznávanou lékařkou a později pedagožkou. A právě Montesori metody, které mě zajímaly, jsou v knize pouze naznačeny a příběh se spíše věnuje Mariinu životnímu zklamání.

xxbarbarelaxx
21.02.2022 5 z 5

Musím říci, že tuto knihu jsem začala číst bez nějakého očekávání a musím říci, že kniha se četla moc dobře. Příběh jako celek se mi líbil. Jen škoda, že autorka více nezapracovala na zakončení příběhu.