Přiznat vinu

Přiznat vinu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402127/bmid_priznat-vinu-idI-402127.jpg 4 445 152

Novinář Marek Vráz série

Jedné deštivé červencové noci roku 1996 mizí v Praze beze stopy mladá žena. I přesto, že se okamžitě rozbíhá intenzívní pátrání, není nalezena jediná indicie, která by k ní policii přivedla. O dvaadvacet let později jiná žena podléhá zákeřné nemoci a její beznadějný stav vyprovokuje k činu muže, který ví, co se té dávné deštivé noci událo. Pravda, jež vyplouvá na povrch, s sebou však nepřináší úlevu a vykoupení, nýbrž jen další bolest a několik podob smrti.... celý text

Petronela16
07.04.2023 4 z 5

Moja prva kniha od autora a celkovo sa mi páčila.Pocuvala som ako audioknihu.Hlavne postavy mi boli sympatické, určite aj vďaka profesionálnemu načítaniu.Pacilo sa mi aj to, že dej sa odohrával sčasti v 90.rokoch min.storočia a táto doba je pre mňa velkou nostalgiou, nakoľko je to doba "mého mládí".
Určite si od autora vypočujem aj ďalšie jeho diela, v podstate ich už mám prichystane v mojej audioknižničke na audiopoličke pekne v rade .

Iki1
04.04.2023 4 z 5

Dějově jednodušší kniha, což ovšem nic neubírá na čtivosti, možná naopak. Celý příběh, který začal odhalovat začínající novinář Terence, aby ho po dvaceti letech rozlouskl, mě do sebe vtáhl. Na poměry české detektivky se jedná o nadprůměr, snad trochu pokulhává charakteristika a vývoj postav. Kladně hodnotím, že se autor příliš nepatlá ve způsobu provedení vraždy, vše objasní až v závěru včetně likvidace těla oběti. A Terence je mi sympatický už tím, že jezdí na kole.

raty
31.03.2023 4 z 5

Detektivní jednohubka. Příběh spíše než vyšetřování případu popisuje práci začínajícího novináře. Nic proti. Přísné žánrové zařazování stejně nemusím. Marek Vráz působí sympaticky, děj odsýpá a příběh je čtivý, nechybí ani podněty k zamyšlení a jako první díl série je to dobré.
Moje první setkání s autorem a určitě ne poslední, nejvyšší hodnocení si tedy nechám v záloze.

martineknatasa
21.03.2023 5 z 5

A mě se kniha líbila. Necítila jsem ani pomalost, ani suchopárnost. Jdu číst další díl.

Disease
13.03.2023 3 z 5

První půlka byla dost pomalá a suchopárná. Pokud by to bylo první od Goffy, co bych četl, asi by mě to moc nenalákalo...

Miška74
16.02.2023 3 z 5

Tak toto bylo moje první seznámení s tímto českým autorem. Sice jsem si trošku zvykala na styl jeho psaní, ale příběh se mi líbil. Novinář Terence je i celkem sympatický a tam se těším na jeho další případy.

Rihatama
26.01.2023 3 z 5

K detektivkám sáhnu pouze občasně a málokdy po českém autorovi detektivek; vyzkoušela jsem Goffu a jeho "investigativního" žurnalistu Vráze. Uvozovky používám záměrně, protože Marek Vráz se jeví pouze coby oběť svého mladického zájmu prorazit ve světě novinařiny bez nutnosti opory ve skutečných investigativních metodách. Nebýt jeho osobní známosti s obětí/spolužačkou, nebyl by se snad k případu v knize popisované vraždy Sáry vůbec dostal, stejně jako k rozřešení celé zápletky v závěru knihy, které si k němu samo našlo cestu. Nebylo to špatné, nenáročná oddechovka. Bohužel to bylo dost plytké, a to jak v procesu samotné vraždy a jejího ne/vyšetřování, tak v dialozích mezi postavami či monolozích. Nejzábavnější mi přišla snad jen Vrázova přezdívka Terence. Doufám, že do příštího případu aspoň nabral pár zkušeností…

VerczaV
24.01.2023 5 z 5

První seznámení s autorem. Budu pokračovat v sérii. Velmi dobrá kniha. Poslouchala jsem jako audioknihu a je pěkně načtená.

Swissman
10.12.2022 4 z 5

Slabší rozjezd nové série s novým hrdinou. Opět žádný superhrdina, ale obyčejný člověk.
Další díly jsou lepší.

marra82
07.12.2022 1 z 5

Je to vlastně zajímavý hlavně způsobem vyprávění- začíná to jako vzpomínka a končí to někde v "nyní".. na čtenáře to má úplně opačný efekt- příběh začal lineárně a dokončil se nějakou nedávnou vzpomínkou (retrospektivou).. :) ..představuji si to tak, že autor začal lineárně a pak z toho prostě utekl, protože se mu nedařilo děj gradovat.. výsledek- "missing G-spot". Já chtěl lovit, sakra.! :) ..ale nevzdávám to, třeba příště..

Timkim
02.12.2022 5 z 5

Tak jo, uznávám, Martin a jeho Terence mi pronikli pod kůži. A musím říct, že zatím všechny od něho poslechnute, možná je to i Honzou a jeho přednesem, mě bavily. Asi ta česká tvorba nebude až tak marná. V knížkách je krásné, jak se dotýká témat zdejších. Super. Doporučuji.

uzivatel6305
27.11.2022 4 z 5

Velice povedená detektivka v moderním stylu, odehrávající se v Praze v devadesátých letech. Ráda jsem si připomněla tehdejší diskotéku, hudbu, módu, ale také neexistenci moderních technologií. Velmi dobře a napínavě napsáno, člověk přímo všechny popsané scény vidí. Spokojenost, půjdu do dalších.

Ajinka126
24.11.2022 3 z 5

"Týhle holce je 19. Devatenáct. Vlastně je to hotová ženská. Spousta jejích vrstevnic už dávno nebydlí u rodičů. Některé mají dokonce manžela."
Jak lépe vyjádřit generační rozdíl. Haló, pane autore! Kolik vdaných 19ti letých žen prosím znáte? Já jsem rozhodně v 19ti "hotová ženská" nebyla a s velkou podporou rodičů bydlela na ubytku při studiu na VŠ.
Slušný začátek :D.

Knihy od Goffy se dobře čtou. Chápu ty ohlasy. Je to prostě lehká oddechovka. Za mě je to dobrý lehký nadprůměr. Nicméně k dokonalosti tomu chybí trochu víc tajemna, lepší zápletka.

Šárka88
21.11.2022 5 z 5

Audiokniha- moc se mi to líbilo, čtení Vondráčka, Maxiána a jedné vsuvky Jitky Ježkové bylo úžasné. Líbila se mi česká verze detektivky z 90. let , žádný velký krvák a bylo fajn poslouchat, jak museli vyřešit vraždu bez velké techniky. Neříkám, že chyby zde byly ohledně postupu. Konec trochu průhledný, ale na ohodnocení to nemění. Poslechnu určitě další díly.

Gibis
19.11.2022 5 z 5

Knihy Martina Goffy jsou pro mě zárukou kvalitní detektivky bez potoků krve. Poctivá detektivní práce (díky autorově znalosti prostředí výborně zpracována) a v nové sérii s novinářem Terencem i poctivá novinářská práce a ryzí lidská dramata. Bylo mi sympatické, jak mladičký začínající novinář Marek (Terenc) jezdil za svými příběhy na kole :)

snimcibdim
25.10.2022 3 z 5

Jako audio se to poslouchalo přímo výtečně, rozuzlení překvapivé bylo, ale děj celkově nevybočuje z průměru. Autor vytvořil dost zajímavých falešných stop, ale dál s nimi nijak důmyslně nepracoval a mnoho potencionálně zajímavých postav nechal tak nějak bez užitku. Na druhou stranu je fajn, že to celé má vlastně střízlivé kontury a nejde o nějakou vykloubenost.

Dandy1
08.10.2022 4 z 5

Když píšou bývalí policajti, je to vždy sázka na jistotu. Jasné, věcné, bez zbytečných odboček. Tentokrát s nečekaným koncem.

vlkcz
29.07.2022 4 z 5

Napsané trochu syrově, s noirovým nádechem, změkčeným Markovým mládím a k tomu patřící naivitou. Ale to vůbec nevadí, naopak to knihu ozvláštňuje.
Jenom mi přišlo divné, že vzhledem k tomu, co se stalo (čtenář se dozví na konci) by opravdu nebyly nalezeny žádné stopy (i v případě deště). Předpokládám, že autor vycházel z nějakých reálných případů, ale i tak některé věci vypadají divně.
Na to, jak detektivky moc nemusím, tahle mě zaujala a určitě se k autorovi vrátím.

m.valova
23.06.2022 3 z 5

K prvnímu dílu jsem se dostala až po přečtení dvou jiných příběhů a v porovnání s nimi dávám nižší hodnocení.Námět je bezpochyby zajímavý,ale tak nějak se vše zprvu táhlo a potom nabralo rychlý konec.Zapůsobilo to na mě až depresivně a jsem vlastně ráda,že to mám za sebou.

Ulala
19.06.2022 4 z 5

Jelikož jednotlivé knihy čtu na přeskáčku, tak jsem se konečně dozvěděla něco ze začátku kariéry Marka Vráze. Uvěřitelné, české, bez krvavých stop v každé kapitole. Líbí se mi styl psaní autora a je na něm vidět, že je znalý kriminálních metod a vyšetřování. Určitě budu pokračovat v dalších dílech.

detektivní a krimi romány česká literatura

Martin Goffa
česká, 1973