Manžela jsem nezabila

kniha od:

Manžela jsem nezabila https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288367/bmid_manzela-jsem-nezabila-cwr-288367.jpg 3.4 101
Koupit Koupit eknihu Bazar

Hlavní postavou románu je žena jménem Lotos, vesničanka středního věku, která se bouří proti mašinerii státního aparátu a dotáhne to v soudním sporu až do nejvyšších pater. Nebouří se ale z politické uvědomělosti, ale proto, že přišla o manžela. Sama se s ním rozvedla, neboť podruhé otěhotněla. Přišla tedy s nápadem, že se rozvedou, a až ona porodí, zase se po nějaké době vezmou. Nepočítala ale s tím, že si její muž mezitím najde mladší a už se k ní vrátit nechce. Tragikomická satira současného čínského autora.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Wo pu š' Pchan Ťin-lien , 2012


více info...

Komentáře (32)

Komentáře 32 Recenze 4

puml
puml
17.07.2022 5 z 5

Skvělý román. Opět na hranici frašky a grotesky, ale přitom stále román, velký román s ozvuky Slivoně ve zlaté váze. Ty úřednické a tajemnické rošády a brilantní rozhovory a hra s jazykem a jmény připomene Havlovy hry, jen Liou je uměřenější a pochopitelně popisnější, prostě taková moderní variace na tradiční čínský román. Doporučuji.

dalif
dalif
02.06.2022 4 z 5

Mi se kniha včetně doslovu líbila. Situace Lotos se dostávala do krajních situací, vždy když už to vypadalo,že se vyřeší její problém,objevil se další. Zpočátku moc jmen,ale dalo se to.


haki34
haki34
26.01.2022 4 z 5

koupená ve slevě tuším v Dobrovském. Asijskou literaturu mám obecně ráda a tato satira mi umožnila nahlédnout zas do jiného soudka ....ze začátku jsem uvažovala, jestli mě vůbec bude bavit..navzdory přehršli jmen a postav a mé evropské neorientaci se v čínském systému byrokracie a soudnictví jsem si příběh užila. A bavila jsem se. I když místy mi Lotos bylo docela líto - takhle promarnit 20let..Dokonce se více nedozvíme ani o její rodině, obzvláště dceři, ani o tom, jak to dopadlo s Hlavounem..-- ale tím, že autorova hlavní myšlenka byla ukrytá jinde, není to vlastně ani podstatné. Třeba si můžeme spoustu věcí domyslet - konec je také otevřený....

Ano, knížka není pro každého. Ale pokud se odhodláte, myslím že to může být fajn změna. A jak více čtenářů předemnou rovněž oceňuji doslov Zuzany Li, a děsí mě něco jako politika jednoho dítěte..která vlastně celou lavinu spustila...

1T0S_
1T0S_
21.11.2021 4 z 5

Tohle bylo docela... netradiční. Nemyslel jsem, že mě osloví čínská fraška a satira založená na opakování frází a situací, ale kupodivu jsem se mýlil. Autor totiž píše čtivě, a přestože v díle nebyla snad jediná postava, které by stálo za to fandit, zajímalo mě, jak celá ta bizarní situace dopadne. Jako neobvyklá literární zkušenost fajn.

soukroma
soukroma
01.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Výborně jsem se bavila: sněžný Lotos byla ve svých přesvědčeních, urputnosti a vytrvalosti prostě neodolatelná. Stranický a administrativní aparát byl povědomý, ale naštěstí přeci jen trochu vzdálený. Nebyl to zdaleka Kocourkov, nebyl to Stařík, ani o kohoutkovi a slepičce, ale občas mi na mysli vytanuly tyhle známé příběhy.
Závěrečná část Hra je hra všemu nasadila dokonalou korunu, a to i když přesně nevíme, co Lotos, ale tak nějak tušíme, že se má dobře. Co všechno dokáže jedno jediné slovo: "křivda", na které jsou už v celé zemi hákliví.
Jména a názvy v čínštině jsou úžasná, překvapivá, zde satirická. Opakování a klišé, skvěle uplatněno obé.
Teprve v doslovu jsem se dozvěděla další a další zajímavé souvislosti kulturní, literární, jazykové aj. Překladatelka odvedla vynikající práci - v knize i doslovu.
Ovšem klobouk dolů před autorem - pokud mi nechyběly mnohé konotace a kontext, a přesto jsem se báječně bavila, tak to snad už hodně napovídá o kvalitě románu.
To se prostě musí přečíst. Lahůdka, jednohubka, bonbonek. Komentář nestačí.

PetrazÚstí
PetrazÚstí
17.09.2021 5 z 5

Skvělý a napínavý příběh, jediné, co mi nevyhovovalo, byla čínská jména, která se mi hůře četla, hold nezvyk.

eva3992
eva3992
26.06.2021 3 z 5

Příběh ženy jménem Lotos, vesničanky, která chce dokázat, že její rozvod je neplatný. Začne běhat od úředníka k úředníkovi, od policie k soudu. Nikde ji však není vyhověno, tak to žene výš a výš. Nakonec se stane postrachem všech kádrů.

Když jsem knihu začala číst, tak mě neskutečně mile překvapila. Hovorový jazyk, čtivost, humorné až sarkastické podání. Pak jsem se však dostala do fáze, kdy se psalo pouze o politice. Jednotliví pohlaváři se mi pletli a vše se pořád dokolečka opakovalo. Autor nám připomínal scény, které jsme přečetli před deseti stranami a informace, které nám byly dávno známé.

Občas v knize svitla naděje, že se příběh rozjede a bude mít spád, to ovšem trvalo jen krátkou dobu a opět jsme upadli do kolečka stížností a strachů o pozici a moc.

Co můžu z knihy vyzdvihnout, tak používání různých přísloví, kterých je kniha plná, a to mě moc bavilo.

Autor nám chtěl připodobnit, jak to chodí v Číně, kdo má jakou moc a jak kvete korupce, ovšem v tomto podání mě to nezaujalo a ze slibně vyhlížejícího příběhu to nakonec byla kniha o ničem, na kterou velmi brzy zapomenu.

Po dlouhé době Odeonka, která se mi netrefila do vkusu.

Ctenar1202
Ctenar1202
26.06.2021 2 z 5

Námět knihy zní perfektně. Opravdu jsem se těšila, že poznám dalšího skvělého autora z Odeonu. Jenže....od samého začátku je kniha plná politických keců, propletenců, korupce a prostě všeho, co souvisí s ne moc hezkou politikou. Každý z funkcionářů, kterého se Lotosina žaloba dotýkala, se bojí o své místo a tak se snaží dělat vše pro to, aby byla Lotos umlčena.

V knize sledujeme dvacet let života a dvacet let bojů o důkaz, že byl rozvod neplatný. Jenže je to spíš taková smutná komedie. Lotos stále mění názory, jestli jet k soudu a prokázat neplatnost nebo nejet k soudu a nechat to být, přitom ve skrytu duše chce být rozvedena, ale je to pořád dokolečka dokola....Už mi i přišlo, že si ze soudců dělá šprťouchlata a vyloženě ji to baví....

Myslím si, že my nedokážeme ocenit nebo zcela pochopit o co čínskému autorovi přesně šlo. Přeci jen čínská mentalita a život je prostě jiný, než náš evropský. A v knize je rozhodně hodně skryto. Třeba jména postav jsou v konečném znění celkem ironická. Ono už jen jméno Lotos, které odkazuje na něco čistého a nevinného. Což hlavní postava fakt není.

Knížka je chvílemi velice čtivá, ale pak jak když autorovi dojde dech a je to nuda a šeď. Dočetla jsem ji jen proto, že mi bylo líto nezjistit, jak Lotos dopadne.

TomTomis
TomTomis
15.06.2021 4 z 5

Z knihovny jsem si přinesl rovnou všechny tři knihy autora a pustil jsem se do toho. Bavil jsem se. Kniha geniálně poukazuje na to, jak může jedna umanutá ženská rozhýbat kolo osudů lidí kolem ní. Příběh není nijak zvlášť okouzlující. Je mi jasné, co autor chtěl ukázat, na co poukázat. Někdy nám možná trochu zbytečně zopakoval některé informace, ale musím říci, že mi to nevadilo, mnohdy mi to spíše pomohlo se v ději a kupě čínských jmen neztratit. Naladilo mě to k přečtení další knihy od autora...

Paris2000
Paris2000
13.10.2020 4 z 5

Ne každému se tato knih může líbit. Mě ano, jen je v ní spoustu jmen ve kterých se pak lehce můžete ztratit. Člověk si uvědomí, že ne v každé zemi můžeme být svobodní, v některé je tak velká byrokracie, až zůstává rozum stát.
Kniha se čte jednoduše, až na ta jména :-)

veriszv
veriszv
03.09.2020 3 z 5

Tahle kniha mi dala zabrat... Né, že by byla špatná, ale myslím si, že pro plné docenění této knihy je potřeba mít nějaké povědomí nejen o čínském prostředí, ale i o východní literatuře a kultuře. Rozhodně jsem ráda za doslov Zuzany Li, která alespoň tak, jak se v tak krátkém prostoru dá, osvětlila některé reálie a odkazy v knize.
Kniha na mě byla až příliš dlouhá, uvítala bych, kdyby byl příběh kratší, kdyby v něm bylo méně jmen a kdyby se některé věci tolikrát neopakovaly. Tato kniha určitě nesedne každému, ani mě moc nesedla, ale jak jsem psala na začátku, je to podle mě hlavně tím, že pro svoji neznalost reálií a východní kultury nedokážu tuhle tragikomickou satiru náležitě ocenit.
Pokud si mám z knihy něco odnést, je to to, že pokud se snažíme udělat druhým peklo ze života, spíš si často zničíme ten svůj...

Jorgito
Jorgito
12.08.2020 3 z 5

začnete a vy zdatnější i dočtete, ale není to úplně ono pro běžného evropského čtenáře, je to fraška, nebo je to opravdu realita Číny, už to bylo zdlouhavé, hromada postav, čínské reálie...rozhodně ale to chce zkusit

HaniSebi
HaniSebi
13.05.2020 5 z 5

Za mě skvělá knížka, ale rozhodně se nebude líbit každému. V podstatě se tam toho moc neděje. Byrokracie a další byrokracie a dvacetiletý boj za směšnou věc. Prostě fraška, ale dobře napsaná. Mně osobně nebyla moc sympatická hlavní hrdinka a nějak jsem jí nedokázala fandit. Také se přiznám, že jsem se trochu ztrácela ve funkcích, kdo je tajemníkem okresu, provincie, místopředsedou soudu atd., ale to patří k věci, prostě byrokracie. Doslov Zuzany Li se hodil. Ačkoli se mi kniha moc líbila, je dobře, že je tak tenká, jinak by už toho opakování bylo moc a celkově už by to bylo moc.

Gweny
Gweny
06.05.2020 5 z 5

Tak tohle byla asi nejkontroverznější kniha, jakou jsem kdy četla. Musím přiznat, že často jsem měla chuť ji odložit a skoncovat se čtením. Všechno se tu x-krát opakuje, a když už třetí kapitola po sobě začíná stejnými slovy, přemýšlela jsem, co je to za blbost. Ale nakonec jsem se do příběhu Lotos tak vžila, že jsem byla zvědavá, jak vše skončí. Ovšem konec takový, jaký se mi naskytl, jsem vlastně vůbec nečekala a teď netuším, co si o tom všem myslet.
Jsem rozhodně ráda za doslov Zuzany Li, kde nám přiblížila reálie z Čínských, ne tak dávných dějin a objasnila nám Lotos Pchanovou i Zelíčku.
Musím ale přiznat, že mi Lotos Liová svou letitou umíněností už chvílemi lezla na nervy. Takových let v sobě držet zášť, divím se, že ze zdravotního hlediska to vše přežila. Chtěla udělat peklo ze života druhým a nakonec ho zničila jen a jen sama sobě. A to je možná výstraha pro nás - čtenáře. Kdo věří na karmické zákony, ten ví, že vše, co nám druzí provedou (ať už v dobrém či špatném slova smyslu), to se jim jednoho dne vrátí i s úroky.
Na druhou stranu pro mě bylo nesmírně zajímavé, podívat se, jak funguje komunistický režim v Číně co se politiky a korupce týká a v konečném důsledku je styl psaní odlišný od toho evropského či amerického, který normálně čtu. Už jen ta přímá řeč vedená hovorovým jazykem byla takovým kořením příběhu.
Je pravda, že prokousat se začátkem a zvyknout si na tenhle styl nebylo jednoduché, ale pak mě to čtení vlastně i bavilo. :-)

qydko
qydko
07.04.2020 3 z 5

Zatím jediná kniha z této edice, která mě příliš nezaujala.

Ronny97
Ronny97
13.02.2020 3 z 5

Důvod několikaletých stížností a sporů podle mě úplně nesmyslný, příběh víceméně nezajímavý, několikrát jsem přemýšlela, že knihu odložím...

Skřítek77
Skřítek77
17.09.2019 3 z 5

Kniha trefně a čtivě přibližuje různé nešvary současné čínské společnosti (boj o moc, přebujelá byrokracie, politika jednoho dítěte, cenzura atd.). Na druhou stranu mi na rozdíl od jiných čtenářů nepřišla nijak zvlášť vtipná. S čím jsem ale měla největší problém byl samotný případ hlavní hrdinky Lotos, protože její stížnost mi od začátku přišla nesmyslná a neoprávněná a tak jsem jí v jejím boji s úřady nedokázala držet palce.

AdamMez
AdamMez
27.07.2019 4 z 5

K úplnému ocenění knihy a prostředí, které popisuje, je nejspíš třeba dlouhé kulturní studium a o nic kratší studium východní, pro nás tak těžko pochopitelné, literatury. Z nedostatku těchto znalostí tedy snahu o kulturně relativistický přístup s omluvou odkládám a zůstávám ve své pozici čtenáře znalého knih starého kontinentu a jejich detašovaných mladších severoamerických sester.

Kafkův Zámek někdo převrátil naruby i se vší obskurností, kterou takový krok může u již tak excentrického díla přinést. Nejen, že se ze zámku stává pekingský Velký sál lidu, člověkem zmateně požadujícím nemožné a vzájemně si odporující je tu jedinec, hlavní postava románu. Systém a jeho byrokracie naopak přemýšlejí konstruktivně a vypočítavě. Jejich racionalita sledující vždy primitivní materiální prospěch každého zapojeného úředníka naráží na nesmyslnost a vzájemný vnitřní rozpor požadavků hlavní postavy. Ničí a decimuje je nepochopitelnost a neřešitelnost situace. Nemůžeme však tvrdit, že systém je nevinným panem K., vláčeným absurdními požadavky jedné občanky. Systém, složený z nekonečné řady masakrovaných úředníků a politických funkcionářů, spouští rozsáhlou „damage control“ s jedinou snahou ochrany vlastního pohodlí, maskovanou za nic neříkající politická hesla a dosahovanou pomocí nezákonných úklad, špehování, klientelismu a úplatků.

Celý příběh se pak odehrává na pozadí čínské společnosti působící jako zvláštní hybrid mezi průmyslově revolučním proletariátem, tím nejhorším z krypto-kapitalismu spojených států a Huxleyho post Fordovském Londýně. To vše přikryté neaplikovanými proklamacemi lidového socialismu.

Prostý vyprávěcí postup seznamuje okrajově s velkou řadou postav, jako by tím odkazoval na rozsáhlá epická díla připomínající kroniky. Historie zásadních zvratů v knize je opakována pokaždé, když si na ni některá z postav v reálném čase vzpomene. Absurdnost boje za zjištění, zda je hlavní postava skutečně Lotos Pchanovou, známou zápornou literární postavou, je tak komická nejen po své obsahové stránce, ale i formou, jakou je celé pseudodilema podáváno čtenáři v pravidelně se opakujících sekvencích.

Je těžké říct, co vše autor v knize na Číně kritizuje, dokonce je těžké říci, jestli to kritizuje vtipně. Rozhodně ale kritizuje chytře.

Mojepočteníčko
Mojepočteníčko
30.03.2019 4 z 5

Na knihu Manžela jsem nezabila (nakl. Odeon) jsem narazila náhodou v rámci knižní akce, která probíhá po celý březen v knihkupectví Luxor. Zpětně jsem ráda, že při nákupu patřila mezi jedno z mých pěti rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak se mi líbila, pak určitě pokračujte ve čtení dál.

Děj této knihy se odehrává v Číně. Lotos Liová čeká druhé dítě, což není ani pro ni, ani pro jejího manžela příliš dobrá zpráva, protože každá rodina smí mít jen jednoho potomka. První kroky Lotos vedou přímo do nemocnice, odkud záhy odchází, protože se v její hlavě rodí nový plán. A sice fiktivní rozvod. A tak se s manželem po osmi letech nakonec skutečně rozvede, aby se za nějaký čas dali znovu dohromady. To ovšem netuší, že po dobu, kdy spolu nebudou, objeví její, teď už bývalý, manžel zalíbení v jiné ženě. Lotos se cítí zrazená a podvedená. Rozhodne se vytáhnout do boje s čínskými úřady a nutno podotknout, že se díky svému odhodlání dostane skutečně až do těch nejvyšších politických vrstev. Po svém největším úspěchu získá pověst novodobé Zelíčky, ale tím její snažení rozhodně nekončí…

Satirický román Liou Čen – jüna mě opravdu překvapil. Zobrazuje boj prosté, na první pohled hloupé vesnické ženy s čínským politickým systémem, skrz na skrz prolezlým korupcí. Lotos má ale velmi jasný cíl, kterého se snaží dosáhnout. Je pohotová a nenechává se odradit neúspěchy. Po celou dobu četby jsem její odhodlanost velmi obdivovala. Co mě naopak překvapilo, byl fakt, že v okamžiku, kdy se pro boj s úřady rozhodla, postavila svou dvouměsíční dceru až na šesté místo mezi potřeby, které je potřeba obstarat či zařídit před tím, než se do boje s úředníky vypraví.
Příběh, který spisovatel Liou Čen – jün vytvořil, je napsaný velmi svižnou a poutavou formou. Umožní vám nahlédnout nejen do zákulisí čínské byrokracie, ale zároveň, a to především, do života obyčejných vesnických lidí se všemi jejich každodenními radostmi, starostmi i trápením. Pokud bych se o čínskou kulturu zajímala, věřím, že mi tato kniha předá díky svému obsahu ještě mnohem víc.

Pokud máte chuť vystoupit na okamžik ze své komfortní zóny a přečíst si něco, co běžně nečtete, pak vám román Manžela jsem nezabila k přečtení určitě moc doporučuji.

vandalka
vandalka
13.01.2019 4 z 5

Autor nám prostým jazykem a s nádechem shovívavého humoru předkládá příběh, nad kterým můžeme pobaveně zavrtět hlavou a nebo se můžeme do morku kostí otřást hrůzou. Protože to, co Liou Čen-jün popisuje, je čínská realita a za žertovným vyprávěním se skrývá řada běžných čínských hrůz: politika jednoho dítěte, s veškerou svou nevyslovenou brutalitou, zákaz volného pohybu, policejní šikana, korupce, všeprostupující lži a zaslepenost. A přitom se to čte tak lehce, prakticky samo, dokonce si nemůžete pomoct a v určitých chvílích fandíte té či oné straně, která právě propadá zoufalství, než se zarazíte a uvědomíte si, že jste se nechali lapit. Výborně napsaná kniha, bavilo mě ji číst, ale zároveň mě z ní mrazilo.

DriftBooks
DriftBooks
06.01.2019 3 z 5

Za komačů jsme tomu říkali „komunální satira“. A v socialisticko-kapitalistické Číně to jede poslední dobou naplno. Tepou se nešvary. Korupce, nedostatek toaletního papíru, zpátečnictví, nebo naopak přílišné a režimu nepohodlné nadšení. V této knize pak autor vytepal vcelku vtipnou grotesku o tom, co také může způsobit politika jednoho dítěte. A tepe líné úředníky, a tepe letargické pracující a tepe neochotné orgány (policejní) a tepe (velmi jemně) i představitele strany a tepe a tepe až je z toho člověk tak nějak vytepaný… Ze začátku je to příběh k pousmání, posléze k uondání. Závěr se zbytečně vleče. Jako krátká scénka do Čínského televarieté či Ein Peking Buntes dobrý. Více ale neočekávejte. Tepete-li rádi orientální koberce, přidejte si hvězdičku navíc.

MarcelPaška
MarcelPaška
05.05.2018 5 z 5

Skvělé a vtipné!

DomYume
DomYume
16.04.2018 4 z 5

Politická situace v Číně je strašná. Jen na tohle téma by se dalo napsat několik knih, a i to by bylo málo. Pokřivená realita, lži a zase lži. Paradoxně se Lotos snažila domáhat pravdy, která byla stejně založená na lži. Autor se tématu zhostil velice dobrým způsobem a svou hrdinku nenechal v klidu se vyspat. Když už se Lotos konečně rozhodla, že ukončí letitý boj s úřady, nevěřili jí. Říkal jsem si, že teď bude konec, ale kniha měla ještě dosti nepřečtených stránek - díky idiocii úředníčků, kteří myslí jen sami na sebe.
Myslel jsem si, že bude těžké se začíst, kvůli čínským jménům a názvům. Pravdou je, že kniha je velmi čtivá a hned po prvních pěti stránkách jsem knize přišel na chuť. Co mě ovšem rušilo v plynulém čtení bylo neustálé opakování a opakování již známých věcí. Kdybych snad knihu odložil na měsíc po každých deseti stránkách, tak by se mi to opakování hodilo, ale v mém případě mě to spíše rušilo. To je však jen malé negativum a celkově se mi kniha líbila.

Již na mě doma čeká druhá kniha tohoto autora a těším se na nový zážitek s asijskou literaturou.

tsal
tsal
15.11.2017 3 z 5

Sedím tu a ptám se stejně jako celá plejáda čínských úředníků: Co s Lotos? Na jednu stranu ji chápu. Podvedli ji, vybodli se na ni, zradili a pošlapali její pověst. Kdo by se nechtěl bránit? Na druhou stranu má ta ženská diplomatické schopnosti bagru, dělá ze života peklo lidem, kteří jí vlastně neublížili, zatímco skutečného viníka nechává být, a dobrovolně se rozhodne promrhat většinu svého života. Asi je to špatné, ale já se nakonec rozhodla fandit úřednictvu i se všemi jeho chybami a mýlkami.

Toliko k příběhu, teď ke zbytku. Dost mi vadila nespisovná řeč. Jasně, do příběhu a k rázu postav sedla, ale já ji zkrátka ve velké míře čtu s nelibostí. Příliš ruší. Humor byl takový sušší. Asi jako poušť. Dost mi také chybělo kulturní pozadí. To trochu napravil doslov a já si zpětně dovysvětlila spoustu věcí, přesto je to jedna z těch knih, které spíše docení znalejší čtenáři než náhodní kolemjdoucí. Co mi ale hodně otrávilo četbu, bylo nedostatečné množství obsahu. Strašně dlouho se přešlapovalo na místě a na začátku druhé části jsem musela napnout vůli, abych knihu neodložila. Nakonec došlo k posunu, ale pozdě.

Titul tedy nepovažuji za ztrátu času. Byl to zajímavý pohled do dosud neznámého světa. Věřím ale, že existují zábavnější volby a rozhodně už se ke knize (a nejspíš ani autorovi) vracet nehodlám.

felia
felia
01.10.2017 odpad!

Možná mělo jít o humornou knihu. V tom případě lituji Číňany. Mám raději vtipný humor

Mufa
Mufa
24.09.2017 1 z 5

Nějak jsem tomu nepřišla na chuť a odhodila po pár kapitolách

Alena_S
Alena_S
28.07.2017 4 z 5

První moje setkání s čínskou satirou a moc milý zážitek! Jen ta jména, ta jména - v tom jsem se trochu zamotávala... Přesto doufám, že se s tvorbou tohoto autora ještě setkáme.

Qadin
Qadin
20.05.2017 4 z 5

Náhled do čínské duše, velka část pravděpodobně ztracena v překladu, dokonalý závěr, ironicka tečka. Doporučuji přečíst doslov, hodně mi pomohl:)

Disease
Disease
14.02.2017 2 z 5

Na co by Gogolovi stačila povídka, je tady roztaženo do formátu románu. Četlo se to sice dobře, ale...

MichelleS
MichelleS
13.01.2017 4 z 5

Podle anotace jsem měla dojem, že půjde o psychologický společenský román a ani letmé prolistování v knihovně nenasvědčovalo něco jiného. Začetla jsem se vcelku rychle, ale stejně rychle jsem zjistila, že příběh je úplně o něčem jiném. Absurdní tragikomedie, kde boj proti křivdě zapříčiněné politikou jednoho dítěte je jen výchozím bodem k zobrazení byrokratické mašinerie a zkorumpovaných představitelů státu a strany. Lotosin houževnatý boj za pravdu je obdivuhodný, ale paradoxně založený na lži. Užitečné informace se nacházejí v doslovu překladatelky a plně potvrzují dojem, který jsem při čtení získala, a to, že některé prvky vyprávění, historické, umělecké a společenské souvislosti mi jako čtenáři ze zcela jiného kulturního prostředí unikají.

zuzi.kovar
zuzi.kovar
26.11.2016 4 z 5

Pro mne příjemné překvapení. První kniha čínského autora, takže jsem dosud nevěděla, co čekat. U první části jsem se královsky bavila, u druhé už se mi bohužel zdálo, že autorovi docházel dech. V neustálém opakování byl vtip, ale druhá část už byla vyloženě jen o tom, jestli bude Lotos protestovat nebo ne a jestli jí právě toto ostatní uvěří. Jinak úžasná hra se slovíčky a frázemi a smutný obraz politické mašinérie. Mohu pouze vřele doporučit.

Mikik
Mikik
01.07.2016 2 z 5

Bohužel neskutečné zklamání. Úplně nevím, co k této knize říct. Nápad perfektní, zpracování už o dost méně. Spousta pasáží, které vám nic nedají a jen protahují knihu až ke konci. Nicméně myšlenka, že korupce a úřednická mašinerie je všude, tam opravdu vyčnívá. Ale rozhodně to pro mě není kniha, ke které bych se chtěla vracet. Věřím, že si své čtenáře najde a doporučila bych ji spíše lidem, kterým nevadí dlouhé popisování postav a opakování stejných věcí..

Štítky knihy

čínská literatura manželství byrokracie

Autorovy další knížky

Liou Čen-jün
čínská, 1958
2016  68%Manžela jsem nezabila
2017  76%Kuchař, chmaták a realitní magnát
2019  79%Kdopak se baví

Kniha Manžela jsem nezabila je v

Právě čtených3x
Přečtených123x
Čtenářské výzvě24x
Doporučených9x
Knihotéce133x
Chystám se číst87x
Chci si koupit16x
dalších seznamech1x