Manžela jsem nezabila

Hlavní postavou románu je žena jménem Lotos, vesničanka středního věku, která se bouří proti mašinerii státního aparátu a dotáhne to v soudním sporu až do nejvyšších pater. Nebouří se ale z politické uvědomělosti, ale proto, že přišla o manžela. Sama se s ním rozvedla, neboť podruhé otěhotněla. Přišla tedy s nápadem, že se rozvedou, a až ona porodí, zase se po nějaké době vezmou. Nepočítala ale s tím, že si její muž mezitím najde mladší a už se k ní vrátit nechce. Tragikomická satira současného čínského autora....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288367/big_manzela-jsem-nezabila-cwr-288367.jpg 3.490

Vydáno: , Odeon

Wo pu š' Pchan Ťin-lien, 2012

Kniha Manžela jsem nezabila

1T0S_
21. listopadu

Tohle bylo docela... netradiční. Nemyslel jsem, že mě osloví čínská fraška a satira založená na opakování frází a situací, ale kupodivu jsem se mýlil. Autor totiž píše čtivě, a přestože v díle nebyla snad jediná postava, které by stálo za to fandit, zajímalo mě, jak celá ta bizarní situace dopadne. Jako neobvyklá literární zkušenost fajn.

soukroma
01. listopadu

(+ SPOILER) Výborně jsem se bavila: sněžný Lotos byla ve svých přesvědčeních, urputnosti a vytrvalosti prostě neodolatelná. Stranický a administrativní aparát byl povědomý, ale naštěstí přeci jen trochu vzdálený. Nebyl to zdaleka Kocourkov, nebyl to Stařík, ani o kohoutkovi a slepičce, ale občas mi na mysli vytanuly tyhle známé příběhy.
Závěrečná část Hra je hra všemu nasadila dokonalou korunu, a to i když přesně nevíme, co Lotos, ale tak nějak tušíme, že se má dobře. Co všechno dokáže jedno jediné slovo: "křivda", na které jsou už v celé zemi hákliví.
Jména a názvy v čínštině jsou úžasná, překvapivá, zde satirická. Opakování a klišé, skvěle uplatněno obé.
Teprve v doslovu jsem se dozvěděla další a další zajímavé souvislosti kulturní, literární, jazykové aj. Překladatelka odvedla vynikající práci - v knize i doslovu.
Ovšem klobouk dolů před autorem - pokud mi nechyběly mnohé konotace a kontext, a přesto jsem se báječně bavila, tak to snad už hodně napovídá o kvalitě románu.
To se prostě musí přečíst. Lahůdka, jednohubka, bonbonek. Komentář nestačí.

PetrazÚstí

Skvělý a napínavý příběh, jediné, co mi nevyhovovalo, byla čínská jména, která se mi hůře četla, hold nezvyk.

eva3992

Příběh ženy jménem Lotos, vesničanky, která chce dokázat, že její rozvod je neplatný. Začne běhat od úředníka k úředníkovi, od policie k soudu. Nikde ji však není vyhověno, tak to žene výš a výš. Nakonec se stane postrachem všech kádrů.

Když jsem knihu začala číst, tak mě neskutečně mile překvapila. Hovorový jazyk, čtivost, humorné až sarkastické podání. Pak jsem se však dostala do fáze, kdy se psalo pouze o politice. Jednotliví pohlaváři se mi pletli a vše se pořád dokolečka opakovalo. Autor nám připomínal scény, které jsme přečetli před deseti stranami a informace, které nám byly dávno známé.

Občas v knize svitla naděje, že se příběh rozjede a bude mít spád, to ovšem trvalo jen krátkou dobu a opět jsme upadli do kolečka stížností a strachů o pozici a moc.

Co můžu z knihy vyzdvihnout, tak používání různých přísloví, kterých je kniha plná, a to mě moc bavilo.

Autor nám chtěl připodobnit, jak to chodí v Číně, kdo má jakou moc a jak kvete korupce, ovšem v tomto podání mě to nezaujalo a ze slibně vyhlížejícího příběhu to nakonec byla kniha o ničem, na kterou velmi brzy zapomenu.

Po dlouhé době Odeonka, která se mi netrefila do vkusu.

Ctenar1202

Námět knihy zní perfektně. Opravdu jsem se těšila, že poznám dalšího skvělého autora z Odeonu. Jenže....od samého začátku je kniha plná politických keců, propletenců, korupce a prostě všeho, co souvisí s ne moc hezkou politikou. Každý z funkcionářů, kterého se Lotosina žaloba dotýkala, se bojí o své místo a tak se snaží dělat vše pro to, aby byla Lotos umlčena.

V knize sledujeme dvacet let života a dvacet let bojů o důkaz, že byl rozvod neplatný. Jenže je to spíš taková smutná komedie. Lotos stále mění názory, jestli jet k soudu a prokázat neplatnost nebo nejet k soudu a nechat to být, přitom ve skrytu duše chce být rozvedena, ale je to pořád dokolečka dokola....Už mi i přišlo, že si ze soudců dělá šprťouchlata a vyloženě ji to baví....

Myslím si, že my nedokážeme ocenit nebo zcela pochopit o co čínskému autorovi přesně šlo. Přeci jen čínská mentalita a život je prostě jiný, než náš evropský. A v knize je rozhodně hodně skryto. Třeba jména postav jsou v konečném znění celkem ironická. Ono už jen jméno Lotos, které odkazuje na něco čistého a nevinného. Což hlavní postava fakt není.

Knížka je chvílemi velice čtivá, ale pak jak když autorovi dojde dech a je to nuda a šeď. Dočetla jsem ji jen proto, že mi bylo líto nezjistit, jak Lotos dopadne.

TomTomis

Z knihovny jsem si přinesl rovnou všechny tři knihy autora a pustil jsem se do toho. Bavil jsem se. Kniha geniálně poukazuje na to, jak může jedna umanutá ženská rozhýbat kolo osudů lidí kolem ní. Příběh není nijak zvlášť okouzlující. Je mi jasné, co autor chtěl ukázat, na co poukázat. Někdy nám možná trochu zbytečně zopakoval některé informace, ale musím říci, že mi to nevadilo, mnohdy mi to spíše pomohlo se v ději a kupě čínských jmen neztratit. Naladilo mě to k přečtení další knihy od autora...

Paris2000
13.10.2020

Ne každému se tato knih může líbit. Mě ano, jen je v ní spoustu jmen ve kterých se pak lehce můžete ztratit. Člověk si uvědomí, že ne v každé zemi můžeme být svobodní, v některé je tak velká byrokracie, až zůstává rozum stát.
Kniha se čte jednoduše, až na ta jména :-)

veriszv
03.09.2020

Tahle kniha mi dala zabrat... Né, že by byla špatná, ale myslím si, že pro plné docenění této knihy je potřeba mít nějaké povědomí nejen o čínském prostředí, ale i o východní literatuře a kultuře. Rozhodně jsem ráda za doslov Zuzany Li, která alespoň tak, jak se v tak krátkém prostoru dá, osvětlila některé reálie a odkazy v knize.
Kniha na mě byla až příliš dlouhá, uvítala bych, kdyby byl příběh kratší, kdyby v něm bylo méně jmen a kdyby se některé věci tolikrát neopakovaly. Tato kniha určitě nesedne každému, ani mě moc nesedla, ale jak jsem psala na začátku, je to podle mě hlavně tím, že pro svoji neznalost reálií a východní kultury nedokážu tuhle tragikomickou satiru náležitě ocenit.
Pokud si mám z knihy něco odnést, je to to, že pokud se snažíme udělat druhým peklo ze života, spíš si často zničíme ten svůj...