Mansfieldské panství

kniha od:

Mansfieldské panství https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34668/mansfieldske-panstvi-34668.jpg 3.9 698
Koupit Koupit eknihu Bazar

Mansfieldské panství má všechny potřebné atributy úspěšného románu – spletitý barvitý příběh plný plasticky vylíčených postav, vrcholící šťastným koncem. Hlavní hrdinka Fanny Priceová se v útlém věku ocitá jako chudá příbuzná na Mansfieldu v rodině své lépe situované tety a strýce. Venkovské sídlo žije svým vlastním rytmem a všedními událostmi, jež jsou v celospolečenském měřítku jistě zanedbatelné, ale pro aktéry příběhu vrcholně důležité – ať už je to ples, návštěva nebo něčí nemoc. Fanny dozrává v osobnost, která se i v prostředí sešněrovaném konvencemi dokáže držet svých zásad a ideálů, a proto získá lásku, v niž vlastně neměla doufat…... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Leda , Rozmluvy
Originální název:

Mansfield Park , 1814


více info...

Komentáře (70)

Komentáře 70 Recenze 2

110022
110022
23.09.2023 2 z 5

Čteno v rámci letošní čtenářské výzvy.

A protože jsem už docela dlouho od Austen nic nečetla, tak jsem se na tohle knižní dílko celkově těšila. No, jako Pýcha a předsudek nebo Emma, to teda rozhodně není. Fanny mi dvakrát sympatická nepřišla, a celkově mi prostě přišla divná. Mansfieldské panství už znovu číst nebudu. Přišlo mi to zbytečně dlouhý a natahovaný a bylo to skoro o ničem. A ani ten konec už to zkrátka nezachránil. Mě to neoslovilo a prokousávala jsem se tím poměrně dlouho.

Clivicus
Clivicus
09.05.2023 3 z 5

Přiznám se, že občas jsem měl chuť knihu prostě odložit na věčné nedočtení. Jane Austenová mi zde poněkud připomíná naši Karolínu Světlou - podobná témata, prostředí, povahy apod. - avšak s tím rozdílem, že díla Austenové oplývají (avšak z mého pohledu spíše trpí) drahnou rozvláčností. Co mě opravdu pobídlo dočíst se konce byla záživnější část pozdější, v ní se konečně něco děje, do ní konečně plynou všechny cesty, které byly předtím vyšlapány.
Celá kniha na mě působila slabě a jsem trochu zklamán, Mansfieldské panství asi prostě není pro mne.


Atuin
Atuin
03.05.2023 5 z 5

To co tady Austen dokázala a představila to se nedá nejen popsat, ale nedá se to tak lehko zopakovat. Každý po ní chtěl a strašně se snažil, ale už jí vlastně nemohl dorovnat. Je to excelentní ukázka doby, lidských povah a schopností i neschopností....je to odraz tak věrný a tak v mnohém bolestný, že to až není možné....

Leonora
Leonora
09.03.2023 2 z 5

Konverzační vopruz. Odkládám to asi v jedné pětině. A to se mi u Austenové ještě nestalo a nevěřila jsem, že se někdy stane. Tohle je s velkou rezervou její nejslabší kus, jakkoli uznávám, že jako příručka o společenských pravidlech té doby a místa je to kus nejpoučnější. Potíž je v tom, že příručky si vystačí s desetinovou délkou a nesnaží se předstírat, že jsou román s dějem. Tady je "děj" jen jakási kulisa pro detailní pitvání etikety.
P. S.: Tak jo, dala jsem tomu ještě šanci, jen abych zjistila, jak moc se televizní adaptace odchyluje od předlohy, a přeskákala jsem to až do konce. Naštěstí se liší hodně. Rozdíl je propastný. V knize... gradace příběhu naprosto plochá, krize formou, kdy podstatné části děje nějaká postava jen vypráví, naprosto zoufale špatná, katarze nulová. Přesto tohle všechno jsou prvky, které v ostatních jejích knihách rozhodně nijak příšerné nejsou. Zřejmě jejím ostatním dílům prospěla pozdější revize, které Mansfieldské panství Austenová nepodrobila.
Ještě musím upřesnit, že do hodnocení nepromítám, že nesnáším tenhle typ "hrdinek". (Jakkoli Anna Elliotová je hadrová panenka, Fany Priceová je fakt totální onuce zralá na psychiatra. Jediná postava Austenové, kterou jsem naprosto nesnášela, a to počítám i lady Catherine de Bourghovou...)

Beltrix
Beltrix
30.11.2022 4 z 5

Příběh Fanny a jejího dospívání v bohaté rodině její tety byl zajímavější než Rozum a cit nebo Pýcha a předsudek, přestože mnohem "didaktičtější", což se děje obzvláště v závěru, za který jsem musela ubrat jednu hvězdičku.

Le Chat
Le Chat
28.09.2022 4 z 5

Ano, Mansfieldské panství není autorčino nejlepší dílo. Přesto si myslím, že si kniha 4 hvězdičky zaslouží. Fanny jsem přála, aby se dočkala svého “happy endu”.

Patane
Patane
18.07.2022 2 z 5

Pro mě nejhorší knížka od Jane Austen. Hlavní hrdinka mi přišla taková moc dokonalá, nechybující a oproti dalším spisovatelčiným hrdinkám trochu uťáplá. Ani další postavy mi příliš nepřirostly k srdci. Dějem jsem se prokousávala velmi těžce.

AlbionFoxyFox
AlbionFoxyFox
17.02.2022 2 z 5

Hodně dlouho jsem knihu nečetla tolik dní. Děj jako takový nebyl špatný, připomínal pohádku o Popelce, ale kniha byla zbytečně zdlouhavá a naopak konec extrémně rychlý. Jiné knihy Austenové mě bavily mnohem více.

TaNya_
TaNya_
16.04.2021

Nebylo to vyloženě špatný, ale tehdy jsem ještě nečetla v originálním jazyce. Ten překlad mi trochu vadil. Nedávno jsem ale viděla film, opravdu dobré zpracování.

laura
laura
21.10.2020 1 z 5

Já nevím. Mě to nebavilo. Nudné, dlouhé, hlavní hrdinka taková nijaká. Vlastně mi asi bylo jedno, jak to dopadne. Chtěla jsem se jen prokousat příběhem, který mě nijak neuchvátil a to se mi nakonec povedlo. Dočetla jsem, ale po pár letech už si vlastně nevzpomínám, o čem to bylo...

andrii24
andrii24
03.09.2020 4 z 5

O tom, jak "Popelka - Harlequinka" zamíchala se smetánkou, s příslušníky generace se stříbrnými lžičkami. Hraním si na gentlemany a dámy. Čaje /p/o páté s citronovým plátkem, citovými pavučinkami.

kathla
kathla
12.08.2020 4 z 5

Poměrně dlouhý román, ale krásně se mi četl, moc mne bavil. Ke konci jsem začala pochybovat, jak se to celé vyvine a tak jsem byla fakt na vážkách. Líbilo se mi i závěrečné nastínění co se dělo dál s postavami, které prošly dějem, vše bylo dořešeno, takže spokojenost!

SidoniaL.
SidoniaL.
02.07.2020 5 z 5

Dočetla jsem, ohodnotila... a jsem smutná! Kdo by nebyl, když musí opustit Mansfieldské panství? -
Krásný a podle mne nedoceněný román Jane Austenové. Působil na mne jako jemná perokresba postav a jejich charakterů. Zamilovala jsem si především hlavní hrdinku Fanny. Je tak jemná, citlivá, neprůbojná a skromná, dnes by se řeklo, že je "zakomplexovaná", a přesto trvá na svých mravních zásadách s nečekanou odvahou a neústupností! A její protipól paní Norrisová! I ona je vykreslena až do nejmenšího detailu! Skvělý román!

GabrielleT.
GabrielleT.
17.05.2020 4 z 5

Kniha mě velmi pobavila, i když u ostatních autorčiných knih jsem se bavila více. Fanny mě jako hrdinka lezla na nervy, ale beru to jako autorčin záměr. Je to hrdinka, která má vždycky ve všem pravdu a vždy se zachová jen správně, všechno ji příliš vyruší, ... jednoduše čtenáře nutí k trpělivosti. Navíc oceňuji hrdinku, která je svým způsobem závislá na mužích (což se v dnešní době nenosí), ale je jim zároveň oporou, takže je to krásný rovnovážný stav.

Johana
Johana
13.05.2020 4 z 5

Mansfieldské panství je asi nejslabším románem z pera Jane Austenové. Autorku je třeba milovat, k tomu se dále hodí deštivé dny a pohodlná pohovka, zvlášť šťastným čtenářům krb s planoucími poleny a okno do stinné zahrady... Krb nemám, ale užila jsem si to moc pěkně!

eiramka
eiramka
02.05.2020 5 z 5

V časech pandemie se obracím ke svým starým přátelům , co nikdy nezklamou. Fanny Pricová nebyla moje neoblíbenější hrdinka, ale sáhla jsem po Mansfieldském panství, protože jsem se chtěla přesvědčit , jestli na ni nezměním názor. Kdysi mi šla trochu na nervy ta její odevzdanost a pokora, se kterou snášela všechna příkoří (hlavně tetičku Norissovou :). Rychle jsem se ponořila do příběhu , ocenila opět ironii a skvělou schopnost Austenové, vylíčit v několika málo větách dokonale situaci a přistihla jsem se, že Fanny přijímám s daleko větším porozuměním. Moje staré přátelství s Austenovou je opět stvrzeno, dopřála mi několik krásných večerů a tolik potřebný klid na duši. Zase někdy na shledanou, milá Jane.

Renushka
Renushka
06.04.2020 4 z 5

Ufňukaná Fanny byla vždy mou nejméně oblíbenou autorčinou hrdinkou, ale začínám jí přicházet na chuť. I když je to podle mě nejslabší román Austenové a postrádám tu její vtip a ironii, přečetla jsem ho jedním dechem a prostě jsem Fanny přála, aby její vyvolený poznal, jaký v ní má poklad.

martinaandulka
martinaandulka
05.04.2020 5 z 5

Jane Austen mám kompletní a měla jsem chut se znova ponořit do příběhu o Fanny,která je od 9 let vychovávaná u tety a strýce,které mají pěkné sídlo v Mansfieldu a 4 děti.Fanny se dostává od rodičů z chudoby do bohatství,je to velmi milá citlivá dívka se srdcem na správném místě a její charakter je mi moc sympatický.I jí se nevyhýbali intriky a tak jsem ji fandila mooooc.

MagdalenaSlaba
MagdalenaSlaba
31.03.2020 5 z 5

Já knihy od Jane Austen prostě miluju a ani tahle nezklamala. Fanny je velmi citlivá, introvertní dívka s pevnými morálními hodnotami, která projevuje oddanost všem, které má ráda - i těm, kteří si to zjevně vůbec nezaslouží. U některých knih, například u Malých žen od L. M. Alcott, lze říct, že předběhly svou dobu, protože líčí emancipované a silné ženy, které se potýkají se světem, který feminismu nepřeje, a snaží se v něm vydobýt své místo. To o Mansfieldském panství tak úplně tvrdit nelze. Ačkoli Fanny není vdavekchtivá dívka a namísto klepů se ráda věnuje tichému rozjímání, četbě a dychtivému získávání informací o světě kolem, je ve vztahu k mužům velmi submisivní. Vzhlíží k nim. To však neznamená, že k nim vzhlíží slepě. Dokáže i velmi kriticky zhodnotit jejich chování, které je leckdy v konfliktu se vštěpovanými mravními hodnotami. Ale dokáže ho také odpustit. Fanny je bezesporu zajímavá, mnohovrstevnatá osobnost, kterou nemusí být jednoduché pochopit, ale rozhodně to stojí za pokus.

Daduška
Daduška
11.01.2020 4 z 5

Austenovou mám velmi ráda, tento příběh mi ale připadal ze začátku dost nezáživný. Fanny není nic pro feministky, nechci ale hodnotit morální hodnoty nebo osobní charakterové vlastnosti jednotlivých postav. Důležité je, že ač se v příběhu v podstatě nic neděje, tak jsem se nemohla odtrhnout, byla jsem napnutá v podstatě až do konce.

Slůník
Slůník
16.11.2019 5 z 5

První setkání s Jane Austen - vznikla celoživotní láska :)

LenkaKa
LenkaKa
23.10.2019 2 z 5

Je to prostě klasická anglická literatura, občas se člověk musí pousmát, ale já myslím, že je třeba někdy takovou knihu přečíst. Přečetla jsem ji s chutí. Kdyby mě nebavila, tak bych ji nečetla.

Zmiu
Zmiu
09.10.2019 5 z 5

Na tuhle knihu asi člověk musí být ve zvláštním rozpoložení, aby si ji užil. Mně se to povedlo. Není náhodou, že se v knize objeví hraní divadla a diskuse o Shakespearovi, celý příběh je vlastně takové divadlo, kdy spolu s Fanny sledujeme ostatní postavy. Psychologie postav je opravdu mistrná a při nechutném nadbíhání páně Crawforda jsem byla v napětí víc než u nějakého thrilleru. Bavila mě víc než Rozum a cit nebo Pýcha a předsudek, což může být z části i tím, že zde nemáme tak dobrá filmová zpracování. V knize se toho vlastně moc neděje, ale jak mě dokázala udržet v napětí a co všechno jsem si ze čtení odnesla, je až k neuvěření.

knihomolka27
knihomolka27
03.10.2019 4 z 5

Děj zdlouhavější, ale ne tolik jako u Emmy. Fanny je svá hlavní hrdinka, taková vrba, které se svěřují ostatní, ale ona je zvyklá v sobě city dusit. Pro lidi, které miluje by se klidně i rozkrájela(bohužel i pro ty co si to nezaslouží), ikdyž jí samotnou by to udělalo neštastnou. Umím si představit jak těžké pro ni muselo být dívat se na muže , kterého miluje, jak moc je poblázněný do nikoho jiného. A ještě ženy tak odlišné jako je ona sama( ženy , která svým temperamentem dokáže na první pohled muže tak jednoduše uhranout) Prostě Fanny má krásnou, ale komplikovanou, uzavřenou povahu. Jako mnoho introvertů má problém s tím, že jí okolí nechce pochopit a nebo jí chápe špatně.

Lenny33
Lenny33
25.08.2019 4 z 5

Ač se mi styl psaní Jane Austen velmi zamlouvá, musím říci, že i mně přišel děj místy zdlouhavý.

@agata
@agata
29.07.2019 2 z 5

Myslím si, že táto kniha bola zbytočne dlhá, autorka si mohla odpustiť pridlhé opisy prostredia a najmä rozprávanie o tom, čo by mohlo byť na niekoľko strán. Dlhé, miestami nudné, až neobvykle na autorku. Po prečítaní som ostala zaskočená záverom, ktorý bol spísaný asi na 4 stranách, tak načo to rozpisovanie 3/4 deja "o ničom". Táto kniha ma teda neoslovila a určite po nej viac nesiahnem, hoci autorka je skvelá. Som presvedčená, že ak niekto prečíta túto knihu ako prvú od Austenovej, tak bude zároveň poslednou.

PhoebePollard
PhoebePollard
19.05.2019 3 z 5

Myslím, že toto je nejslabší dílo od mé velice oblíbené autorky Jane Austenové. Ale i přesto je tato kniha poutavější, než velká část dnešních "zamilovaných" románů. Nemám moc, co bych k tomu dodala. Jane Austenová sice nemá nejoriginálnější zápletky, její styl je někdy moc rozvláčný a uhlazený, ale já ji mám přesto (nebo možná právě proto) ve velké oblibě a nedám na ni dopustit.

Luvis
Luvis
27.04.2019

Pokud je jako první kniha J. Austenové čtena Pýcha a předsudek, či Rozum a cit, může Mansfieldské panství na prvních stránkách působit jak od jiného autora. Ale po zvládnutí začátku jsem od knihy nechtěla odcházet. Sice je děj poněkud rozvláčný, ale neubírá to na poutavosti. Myslím že stojí za námahu knihu přečíst.

Ad Kozel - Edmund měl zůstat doma s matinkou, ale na poslední chvíli se nabídla paní Grantová, tak mohl jet s sebou.

Roselunda 1928
Roselunda 1928
28.03.2019 4 z 5

Rozhodně bych neřekla, že to je nejslabší dílo Austenové. Sice se nečte úplně lehce, děj je trochu pomalejší a postavy někdy u strany 350 budete chtít uškrtit kvůli jejich zabedněnosti ale přesto, že jsem si říkala: "Tyjo, vždyť se tam jen chodí a mluví" mě kniha opravdu vtáhla a čtení jsem si užila. Austenová se opět vyřádila s charaktery - kolikrát jsem přemýšlela nad neodhadnutelným chováním sourozenců Crawfordových nebo nad prožíváním Edmunda - a krásně zpracovává jejich rozdílné morální hodnoty. Fanny sice nebyla zrovna nejvýraznější postava, ale zamilovala jsem si ji. Nesmím taky zapomenout na typický krásný jazyk a povedený překlad Evy Kondrysové. Celkově se mi Mansfieldské panství líbilo snad více než Rozum a cit. Nenechte se ovlivnit obecnými předsudky a dejte tomuto dílku šanci - pro mě to bylo příjemným pohlazením na duši.

jakafe
jakafe
24.02.2019 5 z 5

Když tento právě dočtený román uchopím rozumem, tak je mnohovrstevnatým příběhem jednoho panství, jako vždy od Jane Austen výborně vykreslenými charaktery a hrdinkou stydlivou, pasivní a mající neustále ohled na druhé. Srdcem ale mohu prohlásit, že jsem se do příběhu a jeho nadčasové moudrosti naprosto zamilovala a asi nikdy na něj nezapomenu. Stojí ve stínu známějších děl, ale já jej řadím na stejně vysokou úroveň, na jakém mám Pýchu a předsudek. Přiznám se, že zpočátku mi dělalo potíž se začíst, ale dalších 400 stran jsem přečetla za pár dní, protože mě autorka držela v příjemném napětí, jak to vše dopadne.
Dovedu pochopit, proč lidé hlavní hrdince Fanny příliš nerozumějí, má povaha a jednání jsou velmi podobné jako u Fanny, a stejně jako ji i mě ostatní podceňují. Jak vidno, v každé době jsou nesmělost a nedostatečné sebevědomí brány za slabost. Ale Fanny je navíc bezelstná, naivní (ubezpečila jsem se, že naivita není charakterová vada), absolutně nezkažená, mravně zocelená životním osudem i ústrky zejména od tetičky Norrisové. Mimochodem, Jane Austen je opravdu mistryně spisovatelského řemesla, protože představit mi tak nesnesitelnou osobu, jakou je paní Norrisová, to je tedy něco! Paní Norrisová jednoznačně kraluje všem mnou nenáviděným knižním postavám. Samozřejmě popisnost tehdejší společnosti, zvyků, krás venkovské krajiny, to už je součást všech děl této obdivuhodné autorky.
Opravdu, nedejte na subjektivní hodnocení většiny a udělejte si názor sami (vytknu snad jen chyby v českém překladu, ach jo...). Navzdory objemnosti knihy (jedná se o nejdelší román Jane Austen) se četla z velké části úplně sama, ačkoli jsem se nad milými obraty nebo nad poučeními často zastavovala a vychutnávala jsem si je. Já jsem Mansfieldským panstvím překvapena v tom nejlepším smyslu.

Kozel
Kozel
25.12.2018 4 z 5

Mansfieldské panství je jiná Austenová, než je člověk zvyklý. Hlavně a především díky Fanny, která neodpovídá obvyklým autorčiným hrdinkám. Zcela pasivní, ostýchavá, bázlivá a vystrašená bytost, na jejíž (ne)přístup si člověk musí zvyknout. Pokud se mu to podaří, může se nechat strhnout příběhem a jejíma očima sledovat veliké dění na malém prostranství Mansfieldského panství a osudy jeho obyvatel. Chudáka Fanny všichni přehlížejí i ignorují, k čemuž musím přistoupit i sám, neboť kouzlo této knihy spočívá především v ostatních postavách. S výjimkou slabší hlavní hrdinky však román nabízí všechno, pro co je Jane tolik ceněná. Všudypřítomná ostrá ironie, trefování se do vyšší společnosti a jejích neduhů, skvěle vykreslené postavy a postavičky odpovídající až karikatuře, i zápletka vcelku zábavná a čtivá. Nechybí ani dopisy nebo typicky rychlé uzavření příběhu.

Pokud jsem naznačil sílu ostatních postav, dovolím si zmínit některé z nich. Ačkoli je to role malá, zaujala mě postava strýčka sira Thomase, k němuž jsem pocítil úctu, jakkoli fiktivní postavou byl. Charakterově čistému, leč pomýleně zamilovanému, Edmundovi kontruje morálně pokřivená sourozenecká dvojice Crawfordových, přestože Henry ukazoval snahu být lepším. Ironizujícími postavami jsou pak tetička Bertramová, dáma línější než já sám, a tetička Norrisová, což je ženská, kterou musí člověk nenávidět a přitom se při jejích výstupech při nejmenším usmívat. Druhou zmíněnou pak doplňoval prostoduchý bonviván Yates. Ne, Mansfieldské panství mě opravdu bavilo, i když hlavní hrdinka byla prakticky jen sloupem, kolem kterého se vše ostatní dělo.

V posledku si dovolím malé zamyšlení, neboť jsem nerozřešil záhadu - při návštěvě Sothertonu měl Edmund zůstat doma s matinkou, ale z nějakého důvodu se pak z ničeho nic objevil na zámku, ačkoli jsem nenašel ani zpětně, jak se mu to povedlo. Druhou, ač menší záhadou je mi postava strýčka sira Thomase Bertrama. Charakterově vyspělá; povahově přísná, ale nikoli puritánská; přemýšlivý a spravedlivý, ale zároveň smířlivý. Svým způsobem dokonalý gentleman, který by mohl být vzorem. Zajímalo by mě, kdo byl pro Austenovou inspirací.

Erezka
Erezka
19.10.2018 3 z 5

Mám ráda knihy Jane Austenové. Snažím se jimi teď probrat všemi. Mansfieldské panství je zatím nejslabší. Popis dobového chování a charakterů je jako vždy perfektní, ale ať jsem se snažila sebevíc, hlavní hrdinku jsem až do konce knihy nesnášela. Navíc mi přijde, že když to začalo být zajímavé, kniha skončila.

Padfoot
Padfoot
17.09.2018 4 z 5

Podle spousty lidí je tohle nejslabší Austenka. A může být... Nejslabší Austenka je stále dost vysoká laťka. Je pravda, že jsou tu možná méně výrazné postavy. Fanny sama je občas otravně křehká a bez sebevědomí, ale i tak ji člověk musí mít nakonec rád.
Oproti jiným románům je tu ale víc takového toho "Austenovského humoru". Narážky na společnost, na sňatky kvůli majetku, tetičky Bertramová a Norrisová, které jsou jak z komiksu… a ten krásnej viktoriánskej sarkasmus, kterej u jinýho autora neznám. Víc než z jiných děl tu na mě vystrkuje čupřinu sama autorka, její pohled na svět a na společenské normy, které jí byly mnohdy k smíchu.

Sjuzz
Sjuzz
06.09.2018 3 z 5

Po knihe Jane Eyreová, ktorá má svoje miesto medzi mojimi NAJ knihami som sa vrhla na autorku Jane Austen (pre mňa bohužiaľ) s veľkými očakávaniami.
Áno, knihy sú si veľmi podobné, ale aj naopak veľmi vzdialené. Kým Janu Eyrovú som nevedela prestať čítať, diela Austenovej som nevedela dočítať.
Príbehy sú krásne a romantické to nemôžem poprieť. Vadili mi najviac zo všetkého príliš dlhé vety, pri ktorých som sa strácala už na začiatku. Opisovanie vlastností postáv tak časté, až ma to nudilo. Aj charaktery niektorých postáv by som v reálnom živote radšej stretnúť nechcela.

Lessana
Lessana
01.09.2018 3 z 5

Už viackrát sa mi stalo, že som pri čítaní nadobudla presvedčenie, že slovenský preklad nebol učinený z originálu (v tomto prípade z angličtiny), ale z češtiny. Čo by, pri troche zhovievavosti, nemusel byť problém, keby to bol preklad dobrý. Ale mne ako milovníčke spisovnej slovenčiny i spisovnej češtiny občas tzv. kole oči, keď vidím všetky tie prebraté väzby a slová... Slovom, uberá to na kvalite zážitku z čítania.
Príbeh ma ale zaujal, s postavou Fanny som sa v mnohom stotožnila a držala som jej palce. Ide o klasické rozprávanie z dielne J. Austenovej o zháňaní dobrej partie, o ľuďoch s charakterom i tých bez neho, o prajných i vypočítavých príbuzných... No vždy s poznaním života, dôsledkov výchovy, pováh a reakcií ľudí. A vždy s dobrým koncom, vždy s naplnením čitateľových očakávaní.

Elen telemna
Elen telemna
19.08.2018 4 z 5

Knížka mě jazykově velmi obohatila a dokázala mě spolehlivě přenést do kultury 18.století. V tomto ohledu je Jane Austenová opravdu jedinečná. Zdvořilé konverzace, spousta ironie a celkové prostředí si mě ihned získaly. Přesto mě však některé věci opravdu udivily a překvapily:
-Hlavní hrdinka. Fanny není jen tak obyčejnou hlavní hrdinkou. S hlavní postavou jejího charakteru, její povahy a způsobu myšlení jsem se ještě nesetkala. Přesto mi její plachost a jemnost nevadila. Bylo zajímavé sledovat svět z úplně jiného pohledu.
-Děj. Co se samotného děje týče, tak se v knize nedělo vlastně skoro nic. Celý příběh byl založen jen na rozhovorech, obyčejných událostech a vývoji hlavní hrdinky. Moc mi to nevadilo, ale v některých chvílích bych opravdu ocenila, kdyby se tam alespoň něco málo stalo.
-Henry Crawford. Henry na mě zapůsobil asi nejvíce. Jeho dokonale vystižený a propracovaný charakter i se všemi důsledky jeho výchovy a povahy mě ohromily. A jeho proměna na konci... Autorka si s ním opravdu vyhrála.
-Konec. Konec na mě působil velmi urychleně. Styl, že v poslední kapitole se dozvíte všechno jako fakta a skutečnosti, mně zrovna moc nesedí.

Celkově jsem s knihou spokojená, hodně mi přinesla, ale je taková... jiná. Musíte prostě počítat s tím, že si přečtete něco, co má obrovskou literární hodnotu, spolehlivě vám to ukáže dřívější kulturu a setkáte se s dokonale vypracovanými charaktery postav, které se během příběhu různě vyvíjejí a mění, avšak strhující děj či nějaké napětí se zde skutečně vyskytovat nebude.

MinaHawke
MinaHawke
30.07.2018 5 z 5

Knihy od Jane mám ráda, líbí se mi její styl psaní. Sice to není má nejoblíbenější kniha od ní, ale i tak se mi líbila.

pip11
pip11
10.06.2018 4 z 5

Moc pěkná kniha. Příběh je poklidný a až ke konci dostane spád. Nevinná, křehká a čistá Fanny a srdečný Edmund který ji ochraňuje. Můj oblíbenec sir Thomas - morální ale laskavý, dobrého srdce a jako druhý po Edmundovi nevlídnější k Fanny i když nebyla jeho krev. Celé to bylo příjemné čtení a mohu doporučit.

Tylinka
Tylinka
12.02.2018

Nedočteno, knihu jsem musela odložit, opravdu nezáživné a zdlouhavé.

Eeli
Eeli
07.01.2018 2 z 5

Tento román se nečte snadno. Je přesycen plytkými dialogy a děj je nezáživný. Na druhou stranu je velkým přínosem, že se lze blíže seznámit se smýšlením tehdejší doby. Můžeme si udělat obrázek o tom, co bylo v popředí zájmů společnosti, jaké bylo postavení žen včetně nároků na ně, jak byl tráven volný čas, co bylo chápáno jako společenský poklesek (zejména ve srovnání s dnešními normami) apod. Toto vše je však vykoupeno celkovou nečtivostí příběhu.