Manon Lescaut

Manon Lescaut https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71864/manon-lescaut-71864.jpg 4 1464 191

Nejslavnější dílo spisovatele známého jako abbé Prévost (1697-1763) a proslulého pestrým životem. Svůj Příběh rytíře des Grieux a Manon Lescaut koncipuje v duchu dobové módy jako paměti. Tento romanticky pojatý román o lásce,kteráse nedokáže smířit s rozumem, inspiroval Vítězslava Nezvala k vytvoření básnického dramatu, jež předčí literární hodnoty originálu.... celý text

Clea3112
Clea3112
30.05.2018 5 z 5

Lyrická balada o romantické lásce, pokušení, nevinné, naivní ctnosti i hříšné rozpustilosti, mladistvé odhodlanosti, touze a přesvědčení, bezstarostné lehkomyslnosti a okouzlení. Krásný poetický jazyk. Nestárnoucí nadčasová klasika české literatury.

Za všechny poklady světa
nedám jediný váš vlas.
Za všecka mladá svá léta
jedinou z vašich řas.

Rád opustím tě, světe,
rád rozplynu se v dým,
jen když nám někdy kvete
myrta a rozmarýn.

Nad všecky krále králů,
nad všecky mudrce
budu, až ztratím skálu
z prsou a ze srdce.

Přijď, dlouhá noci, s vánkem,
který nám bude vát,
až budem věčným spánkem
na věky spolu spát.

Vandina
Vandina
30.03.2018 5 z 5

Manon:
"Pojď ke mně, já to věděla, že dodnes mohou se dít divy, že jednou potkám anděla a že ten anděl bude živý."

Krásná klasika mě překvapila svou čtivostí a nad některými verši mi přestával doslova rozum stát :) Jak to tak někdo dokázal vystihnout.. A ve verších :)
Manon je trošku mrška, ale kdo by v jejím případě nebyl. Posuďte sami, ale to si tu maturitní povinnou četbu budete muset přečíst ;)
Jsem ráda, že mě k tomu nikdo nenutil a dospěla jsem si k ní sama, až když se mi chtělo.
Za poslech stojí i Krylova píseň Balada o Manoně: https://youtu.be/ca2oL-dPjJE

AelinAshryver
AelinAshryver
28.03.2018 3 z 5

Knížku jsem četla kvůli povinné četbě. Musím si přiznat, že byla lepší, než jsem očekávala. Neříkám že byla úžasná, ale bylo příjemné přečíst veršovanou divadelní hru. Děj není nijak závratný, což ovšem není hlavní v této knize, poněvadž jej nevymyslel autor. Líbily se mi verše a také postavy. Manon je sice dívka, která nedokázala být věrná, ale na konci projevila lásku. Občas jsem se trochu zamotala do děje a nevěděla co se právě děje. Jinak pěkné.
"I když mě stokrát obelstily
ty povětrné střevíce,
i přes svou slabost, přes omyly
Manon je hříšná světice!"

-Annett-
-Annett-
26.03.2018 3 z 5

Z knihy jsem lehce rozpačitá. Chvíliemi mne to bavilo, chvílemi nikoliv. Jednání obou hlavních postav jsem občas nechápala a ani smutný konec mne nijak nedojal. Některé verše mi, ale zůstanou v hlavě asi dlouho. Hlavně ten nejznámější:
"Manon je můj osud. Manon je můj osud.
Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
Manon je první a poslední můj hřích,
nepoznat Manon, nemiloval bych.
Manon je motýl. Manon je včela.
Manon je růže, hozená do kostela.
Manon je všecko, co neztratí nikdy svůj pel.
Manon je rozum, který mi uletěl!
Manon je dítě. Manon je plavovláska.
Manon je první a poslední má láska.
Manon, ach Manon, Manon z Arrasu!
Manon je moje umřít pro krásu."

pavelkraus
pavelkraus
19.03.2018 5 z 5

Mohlo by se zdát, že jsem unáhledý v soudu,
leč verše Manon navždy za nejlepší míti budu.

rebecca.c
rebecca.c
11.02.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Je to literární skvost, krásně zpracované. Čtivé verše s velmi smutným příběhem nešťastné lásky.

Moje nejoblíbenější verše z knihy:

Pojď, Manon, pryč! Krásně to dopadlo!
Nač šperky! Peníze! Nač zrcadlo!
To všechno tvoji pravou krásu špiní!
Ty nesmíš chtít od lidí dobrodiní!
Ty nesmíš ohlížet se na dary!
Ty nesmíš obdivovat kočáry,
ne, Manon, ne. Ty nesmíš chtíti přepych.
Šperky jsou strašné oči slepých
a je z nich jenom slepota…
Pojď se mnou do nového života
bez šperků, bez hrůz, bez Duvalů,
bez toho třpytivého kalu,
kterým tě kdekdo potřísní!

Babsy
Babsy
09.02.2018 5 z 5

Četla jsem kdysi. Psané divadelní hry miluji a Manon se mi moc líbila. Nejsem na poezii, ale zde jsou verše čtivé a máte to přečtené během chvilky. Za mě ano.

Sylvienka
Sylvienka
01.02.2018 5 z 5

Kouzelná Kniha, četla jsem už dávno. Moc se mi líbila i zfilmování bylo moc pěkné.

Delirium
Delirium
10.01.2018 3 z 5

"Čím to, že já Manon tak šťastná jsem?"
Překrásné a tuze smutné dílo... Jistě je to velice naivní a jednání rytíře Des Grieux a občas i samotné Manon je místy nelogické a vedoucí k šílenství, ale takto mě už dlouho žádná tragédie nedojala.

LucyDvorska
LucyDvorska
28.11.2017 5 z 5

Skvělá kniha, čtivé verše, poutavý příběh. Další kniha k maturitě a neskutečně mě překvapila. Chystám se ji koupit so mé knihovničky a ráda si ji přečtu znova. Je to taková jednohubka před obědem. Mohu vřele doporučit! :)

janarzk
janarzk
15.11.2017 5 z 5

Nádherné, zpěvné verše Vítězslava Nezvala a k tomu krásné obrázky namalované Vladimírem Sychrou. Pro mě působivý, umělecký zážitek! Tuto publikaci z roku 1977 jsem si koupila tady na databázi a jsem vděčná, že ji mohu mít ve své knihovničce a kdykoliv po ní sáhnout...

Klárai
Klárai
04.10.2017 5 z 5

Poprvé jsem ji četla na střední škole, teď jsem ji vylovila z knihovny podruhé a opět se mi moc líbila. Jsou to krásné verše a silný příběh. Nelituji, že ji mám v knihovně.

Hadrna
Hadrna
01.09.2017 5 z 5

Maturitní výzva mému srdci nejblíže už od mých 14 let kdy jsem si její verše vryla do paměti.
Za mě doporučuji a přeji krásne počteníčko NH

Ella97
Ella97
21.06.2017 5 z 5

Naprosto dokonalé zpracování. Verše jsou jemné a procítěné. Divadelní zpracování v Národním divadle jenom podtrhuje dokonalost tohoto díla. Skvělé!

ThrisaManx
ThrisaManx
14.04.2017 5 z 5

Líbí se mi ty krásné verše, kterými se postavy navzájem doplňují. Příjemné oddechové čtení na jedno odpoledne, je fajn mít vždy něco takového po ruce. Hra je krásně zpracovaná, dokázala jsem si ji velmi živě představit na prknech.

modranka
modranka
22.03.2017 5 z 5

Návrat ku klasickým veršom je zážitok. Knihu som prečítala, ale ešte som si vypočula aj rozhlasovú hru... bola nádherne spracovaná. Odporúčam si básne prečitať a potom ešte aj vypočuť. fakt nádhera.

Ema22
Ema22
20.03.2017 3 z 5

Velmi, velmi se mi líbí, jak se postavy ve svých replikách doplňují. Rýmují se tedy jejich slova navzájem. Manon mi je vrcholně nesympatická, naivní Des Grieux skousne všechny její rozmary. Ale notoricky známé verše si přečtu ráda pokaždé:
Manon je můj osud. Manon je můj osud.
Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
Manon je první a poslední můj hřích,
nepoznat Manon, nemiloval bych.
Manon je motýl. Manon je včela.
Manon je růže, hozená do kostela.
Manon je všecko, co neztratí nikdy svůj pel.
Manon je rozum, který mi uletěl!
Manon je dítě. Manon je plavovláska.
Manon je první a poslední má láska.
Manon, ach Manon, Manon z Arrasu!
Manon je moje umřít pro krásu.

bábuška
bábuška
25.02.2017 5 z 5

Nejsem ovlivněná dějem, ale melodičností veršů. Některé z nich v nás zůstávají navždy.

honajz
honajz
25.02.2017 3 z 5

Taktéž se řadím k těm, kteří knihou nejsou až tak nadšeni. Nezvalovo okouzelní prepubertálními a pubertálními dívkami je známé, takže jistě nějakou takovou rozmarnou holčičku, která si v 16 letech myslí, jak jí patří celý svět, zažil na vlastní triko. Možná si často připadal i jako zmoklá slepice. Ale jak zde někdo píše v komentářích, co se témat nešťastné lásky týče, je jich povícero lépe zpracovaných, a pokud jde o rozmarné ženy, líbí se mi více Shakespearovo Zkrocení zlé ženy, které alespoň nabízí jakés takés východisko, a jen utrápeně nevzdychá, jak tyhlety veršíky. Každý z nás byl mladý, bláznivě se zamiloval, ale tady mi přece jen přijde, že už se de Grieux často chová jen jako pitomec bez vlastního úsudku. Navíc když měl jistý čas si věci v klidu promyslet, aby se podruhé, potřetí už nedal tak zbláznit. Jinak souhlasím s autorem, že u žen láska je něco jiného než to, komu dají přednost - láska je pro ně romantický pojem vznášející se v obláčcích, ale jak jde o tvrdou realitu přežití, jdou za tím, kdo nabídne víc a kdo nabídne i ty dárky. Příběh vzbuzuje spoustu myšlenek na téma soužití mužů a žen, má zajímavý a poetický jazyk, jen mi vadilo, jak zbytečně často se posléze začne opakovat - nejen celými slokami, ale i situacemi, jen postavenými do jiného prostředí. V podstatě nekonečný kruh, kdy si kdejaký autor vždycky vypomůže smrtí jedné z postav, protože je to tak nejjednodušší a kruh se konečně poruší. Proto se vracím zpět ke Zkrocení zlé ženy, která ty kruhy dokáže povýšit pokaždé na novou úroveň, až po závěrečnou pointu, kde - mankote! - nikdo dokonce neumře.

TerraNova
TerraNova
23.02.2017 5 z 5

Knížku jsem četla k povinné četbě na radu kamarádky, které se líbila a musím říct, že mně se knížka také líbila a bavila mě. Sice jsem si Manon jako postavu takovou moc nezamilovala, ale i přes to mě to neodrazovalo a určitě doporučuji, pokud ji máte v povinné četbě. Není ani moc dlouhá, je i celkem čtivá. Dalo by se říct, že je to i taková oddechovka, co se knížek z povinné četby týče. :)