Manon Lescaut

Manon Lescaut https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71864/manon-lescaut-71864.jpg 4 1465 191

Nejslavnější dílo spisovatele známého jako abbé Prévost (1697-1763) a proslulého pestrým životem. Svůj Příběh rytíře des Grieux a Manon Lescaut koncipuje v duchu dobové módy jako paměti. Tento romanticky pojatý román o lásce,kteráse nedokáže smířit s rozumem, inspiroval Vítězslava Nezvala k vytvoření básnického dramatu, jež předčí literární hodnoty originálu.... celý text

SelenaGomez
29.03.2019 5 z 5

Rozkošné čtení. Čeština je úžasně hravá. A Manon je hříšnice, ale krásná hříšnice ☺️

Hathor89
17.02.2019 5 z 5

Postavy mi k srdci nepřirostly, ale … Krása. Smutek. Přátelství. Vypočítavost. Šílenství. Úžasné verše. Úžasná čeština. Silný příběh, který rychle plyne. Klasika, která by neměla být opomíjena milovníky literatury. Z některých lásku vyzdvihujících veršů mě až mrazí.

ronave
13.02.2019 2 z 5

Na to jak je Manon Lescaut vyzdvihovaná, mě zas tak moc nezaujala. Například jak se často opakují refrény (zbytečné a nudné)

"Manon je můj osud. Manon je můj osud.
Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
Manon je první a poslední můj hřích, nepoznat Manon nemiloval bych."

DennisMoore
22.01.2019 5 z 5

Ta čeština je stejně nádherná věc - a jak se s ní Nezval mazlí, je prostě něco. Čtete verše a v hlavě vám znějí písně. A jaké písně! Pro někoho může být Manon Lescaut jen červená knihovna plná podivně se chovajících postav, ale já (ačkoliv jsem si to tedy v telecích letech na střední škole rozhodně nemyslel) říkám, že je to dokonalé zachycení lásky a toho, jak dokáže s člověkem zamávat. Ta vášeň a to ztrácení hlavy, ten stav, kdy má člověk v jedné vteřině chuť dělat něco naprosto jiného než v té předchozí a nepřipadá mu to divné, protože prostě nemyslí hlavou (ale srdcem, abych to upřesnil)... To tam všechno je. A jakkoliv to je nadsazené, je to uvěřitelné a krásné.

harena
16.01.2019 5 z 5

Manon jsem milovala, četla jsem ji v 16-ti letech a to jsou asi přesně ta léta, kdy se zapíše do srdíčka. A básnické zpracování příběhu od Vítězslava Nezvala je krása. Tady čtu, že je i rozhlasové zpracování v podání Libušky Šafránkové a Viktora Preisse, a to bych tyto verše určitě chtěla slyšet právě od nich. Kvůli krásným veršům knihu určitě doporučuji.

Mewerica
29.12.2018 5 z 5

Přečetla jsem ji několikrát...poprvé na základní škole a hned mi učarovala.

Twinny
27.12.2018 4 z 5

Čteno v rámci povinné četby na základní škole. Škoda, že si Manon nemůžu vybrat k maturitě. Překvapivě se mi příběh docela líbil. Měla jsem pocit, že Tiberge je do rytíře des Grieux zamilovaný. Možná to mě trochu nabudilo přečíst knihu do konce.

markéta783
23.11.2018 5 z 5

Tak tyhle verše umím skoro nazpaměť. Už na střední škole se mi hrozně líbily, navíc jsme měli školní představení, kde se recitovaly. Jsou nádherné, něžné i přes to, že by zlatíčko Manon občas potřebovalo zaklepat kebulkou, aby se nechovalo jako fracek. Za mě krásná nestárnoucí klasika rozhodně stojící za opakované přečtení.

Damato
28.10.2018 5 z 5

Onehdy- zcela nedávno, jsem se probírala svými sešity ze střední školy , kde samozřejmě sešit na literaturu byl vzorně nalinkován, oproti sešitu na matiku, který nejen že byl popsán mně už neznámou řečí, ale i jakoby propálený popelem (když jsem tajně na baloně u učení kouřila). Ale vraťme se k Manon. Tehdy, ve svých 18 letech jsem si pro sebe napsala, že takovou lásku , která bolí fakt nikdy nechci. K čemu??? Mamon je růže hozená do kostela??? Blbost...
A tak jsem se dala po letech do čtení. Jejda, jejda Ivano, tys to v té své hlavičce ale měla v mládí zpřeházené a naštěstí jsi tenkrát nevěděla, že bolí každá láska, která za něco stojí. A slzičky mi hezky padaly, jedna za druhou na stránky knihy a nejen za Manon, ale za celý ten náš lidský život. Ale asi to se mnou v tom mládí nebylo tak zlé, mé poznámky ve čtenářském deníku psané pro profesoru češtiny byly ohodnoceny výborně (teda až na poznámku... příště čitelněji).
Nezval tohle prostě dokázal famozně a nedalo mi to a v noci jsem si stáhla Manon v televizním zpracování- a bulela jsem si dál do polštářů....Krása, prostě poezie.

kristyna4414
26.10.2018 2 z 5

Forma se mi líbila mnohem víc než obsah.

ZNellyZ
15.09.2018 2 z 5

Manon mi nehorázně lezla na nervy a rozhodně bych nenašla postavu, která by mi byla sympatická.

SSTknihy
10.09.2018 5 z 5

Rozkošný, romantický (v pravém slova smyslu) milostný příběh krásné Manon a rytíře des Grieux, který v nesmrtelném přebásnění Vítězslava Nezvala rozhodně patří ke klenotům české literatury. Nebo je někdo, kdo alespoň jednou nezaslechl, že „Manon je můj osud.“? Vynikající je také rozhlasové zpracování v podání Viktora Preisse a Libuše Šafránkové.

Mirka2778
29.08.2018 5 z 5

Des Grieux je mladík s budoucností kněze. Ale, náhle se zamiluje do krásné Manon.
Manon je šestnáctka, která se také zamiluje, jenže má talent líbit se všem.
O její přízeň usiluje i postarší Duval. A navrch se do všeho plete Tiberge v Jagovském stylu.
To všechno je psáno nádhernými Nezvalovými verši.
Tuto hru musí obdivovat i zarytý odpůrce básní.

Jarmila19
22.08.2018 4 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem...Nemyslím si, že je to jedna z nejlepších knih, co jsem četla, ale svým způsobem mě zaujala. Láska rytíře, co se měl navždy vzdát žen, je tak obrovská a opravdová, že si dokáže přitáhnout pozornost. Jsou zde hluboce vylíčeny nástrahy lásky a důsledky přílišné důvěry...ale také síla odpuštění a překonání vlastní hrdosti pro lásku. V knize můžeme také najít zdůraznění finančních problémů, které při řešení dostávají hrdiny do nástrah...zde se projevuje Manon, jako zachránkyně rodiny, ale spíše jako žena, která touží po bohatství a přepychu...mnohokrát za cenu velkého rizika. Mírně rušivým elementem pro mě byla na konci až příliš častá slova z písně Mississippi. Knihu ale zejména z důvodu opravdu krásných veršů vřele doporučuji :)

Mandlevest
15.08.2018 5 z 5

Moje knižní veršovaná láska, na gymnáziu jsem uměla recitovat dlouhé pasáže těch nádherných veršů, dodnes si některé pasáže pamatuji, a že už je to let!!! Nečtu verše, když tak pouze od Mistra Nezvala. Proč? Protože jim rozumím, protože jsou krásné a protože si je vybavuji i po 35 letech. Přidávám do čtenářské výzvy jako Knihu autora, který žil v mém kraji. I když se tu nenarodil, na vyšehradském hřbitově se nezapomenu zastavit i u jeho hrobu.

Jana283
30.07.2018 5 z 5

Manon je můj osud....

Silwinka87
14.07.2018 5 z 5

Krásné verše,krásná kniha Vítězslava Nezvala..Tragický příběh o lásce lehkomyslné a zhýčkané Manon a o naivním a hodném rytíři Des Grieux..

,,Pojď ke mně,já to věděla,
že dodnes mohou se dít divy,
že jednou potkám anděla
a že ten anděl bude živý”

Nočnípták
13.07.2018 5 z 5

V květnu jsem psala komentář k Manon, která sloužila Vítězslavu Nezvalovi jako inspirace. V tom komentáři jsem napsala, že dávám knize 2*, ale Nezval by byl za 5*. Teď jsem si Nezvalovo Manon po letech přečetla. Byl to opět neskutečně krásný a hřejivý pocit. Ta krása českého jazyka, nádhera veršů. Dávám těch slíbených 5* protože nejde dát víc /a to mne docela mrzí/.

TinaStar
25.06.2018 5 z 5

Čítávali jsme si ji na VŠ kolejích - klasika, která neztrácí lesk. Nádhera.

patrik0816
22.06.2018 4 z 5

Jo, čeština dokáže být i hodně něžným a měkkým jazykem, když s ní někdo umí tak dobře pracovat...