Manon Lescaut

Manon Lescaut https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71864/manon-lescaut-71864.jpg 4 1465 191

Nejslavnější dílo spisovatele známého jako abbé Prévost (1697-1763) a proslulého pestrým životem. Svůj Příběh rytíře des Grieux a Manon Lescaut koncipuje v duchu dobové módy jako paměti. Tento romanticky pojatý román o lásce,kteráse nedokáže smířit s rozumem, inspiroval Vítězslava Nezvala k vytvoření básnického dramatu, jež předčí literární hodnoty originálu.... celý text

Dámaskloboukem
30.08.2022 2 z 5

Půjdu proti několika stovkám nadšených čtenářů.
Mě Manon Lescaut nijak zvlášť neohromila.

Uznávám zvukomalebnou hodnotu Nezvalových veršů v našem krásném rodném jazyce.

To určitě.
Ale kvalitu formy naprosto zabil obsah.

Ať to vezmu z které chci stránky, připustím možnost alegorie, satiry, morálního upadku či ponaučení, celkový dojem mi to nevylepší.

Manon je poslána do kláštera, aby žila ctnostný život. Než tam dojede potká podobného zoufalce před vstupem do řádu a okamžitě, sotva se spatří, vzplane mezi nimi láska na celý život.
To je na úrovni prvobytně pospolné společnosti, kde se láska vždy smrskla pouze na rozmnožovací pud za účelem zachování rodu.
Čerstvě zamilované Manon ovšem nic nebrání v tom, koketovat ještě týž den s jakýmsi opelichaným bonvivánem. Ten nakonec působí ze všech zúčastněných nejvěrohodněji, díky svým zvráceným sklonům. Jsou popsané ve scéně kdy tento movitý postarší muž navléká dívce náušnice a při tom uslintává nad daným Manoninym otvorem.

Bonvivana chtějí spravedlivě ztrestat (upřímně nevím zač), když s ním hlavní hrdinka flirtuje stejně jako téměř se všemi ostatními muži. Její vyvolený jí vše a vždy odpouští, zanechaje za sebou i církevní řád, do kterého po prvním životním zklamání stihl vstoupit. Jako stín se za ním plouží jeho nejlepší přítel, protože ho miluje, pravda citem čestnějším než Manon, ale to mu není moc platné.
Návdavkem je jedna hloupá služka.
Z důvodu větší pompéznosti hlavní hrdinka v závěru umírá. Důvod neuveden. Asi se zalkla vlastním osudem.

Příběh na mě působí jako sonda do několika zvláštně pokřivených životních osudů s rysy pedofilie (Manon je 16 let) a voyerství, to vše zahalené do roušky cudného citu jménem hluboká láska.

Tak mě napadá, jaká byl vlastně Vítězslav Nezval osobnost?

Pokud mate tento titul v kánonu k maturitě - tak nevěšte hlavu - je to krátké a o tématu nešťastné lásky vyjádřené v úžasných verších se dá mluvit i “ z patra”.

Ann.e
15.08.2022 5 z 5

Dechberoucí a krásné, jedna z knížek, kterou bych každému doporučila.

jadunka
14.08.2022 5 z 5

Nádherná kniha.

jadunka
14.08.2022 5 z 5

Nádherná kniha.

ViolettaCh.
24.07.2022 5 z 5

Samotný příběh je sice trošku naivní a poněkud staromódní, čemuž se s ohledem na dobu vzniku francouzské knižní předlohy nelze divit. Nicméně Nezvalovo zpracování považuji za vrcholné básnické dílo, kdy musím vyzdvihnout krásu zde použitých romantických veršů. Ta obzvláště vynikne ani ne tak v četbě jako v poslechu dramatizace díla v podání profesionálních herců. Já jsem jej poslouchala v podání Libuše Šarfránkové, Viktora Preisse a Rudolfa Hrušínského. Je to opravdová lahůdka k poslechu, k níž se při vhodné náladě určitě znovu vrátím.

RemiBlack
14.07.2022 5 z 5

2021/19
Manon Lescaut jsem četla k maturitě, a byla to jedna z těch výborných klasik, které se dobře čtou a dobře pamatují. Bavily mě postavy i jejich osudy, přestože často přitažené za vlasy. Jo, Manon je totálně pitomá, rytíř des Grieux je simp, Tiberge je chudák příliš loajální pro své vlastní dobro, a celkově se to dá číst.
Taky jsem si ji letos nakonec vytáhla. ;)

marketa3815
24.06.2022 5 z 5

Taky patřím k těm, co Manon milujou, přes značnou naivitu, přes všechny propasti a překážky, krásná poezie zůstává.

Oponn
10.05.2022

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

Nezval dokázal odbourat hlavní nedostatek Abbého předlohy a tou je rozvleklost. I přes formát novely byl původní příběh trochu utahaný. Nezval příběh citlivě osekal, čímž mu dodal dynamičnost, zároveň ukazuje, proč patří mezi nejlepší české básníky. Při čtení mi pomohla znalost originálu a rychlý sled, ve kterém jsem knihy četl, protože vypravěče, v dramatu absentujícího, mi nahradila má jindy nespolehlivá paměť.

Co bych Nezvalově verzi vytkl, je změněný konec, u kterého mi chyběla romantická přehnanost Manoniny smrti, kterou zmiňuji v komentáři k originálu. Postava Tiberge je zde ještě protivnější, protože Nezval nechal vyniknout až přehnané Tibergeově snaze o dosažení jeho domnělé spravedlnosti. Jestli tohle byla ta Prévostova představa o ctnostném životě, tak se nedivím, že ctnostný život nikdo nevede, společnost by ho ušlapala.

Renatka11
30.03.2022 5 z 5

Krásná milostná báseň. Klasika, která mě okouzlila nejen v dospívání, ale i teď po mnoha letech.
Navíc dnes jsem při čtení vzpomínala i na Werichovo vtipné vyprávění o Nezvalovi, který si měl od Werichů jedno vydání Manon vzít, protože sám doma žádné neměl. ;)

"...vždyť život trvá chvíli, ach, vždyť ten život milý je jeden, jen jeden, jen jeden..."

missbellatrixx
25.03.2022 5 z 5

Manon je můj osud, Manon je všecko, co neznal jsem dosud....

Jara.v
09.03.2022 4 z 5

Poslechla jsem jako audioknihu s přímo hvězdným obsazením. Šafránková,
Preis, Hrušínský, Cupák a další. Krásné dílo. Chápu, že patří mezi klasiky.

indyka
14.02.2022

Tak tady jsem v rozpacích a pokračuji ve svém nehvězdičkování poezie.

Básnicky je to napsané skvěle, o tom žádná. Že čeští čtenáři v protektorátu propadli tak krásně použité češtině, naprosto chápu. Místy to bylo mile vtipné a svým způsobem mě bavilo, jak se střídají patetické pasáže s těmi, co jsou "nohama na zemi". Ale jinak mě ten příběh absolutně neoslovil.

U Manon nevidím žádný přerod z nevinnosti ve vychytralost, jako sviňu jsem ji vnímala už od začátku a nepřišla jsem na to, proč by mi měla být něčím sympatická, Des Grieux je až karikaturní archetyp naivního blbečka...aspoň že Tiberge coby otevřeně homosexuální kněz předběhl v literatuře svou dobu. Občas jsem přemýšlela, zda nečtu parodii sebe sama mistrně schovanou do pěkných veršů. Ne, tohle nebude moje oblíbená kniha a samotnou mě to mrzí, když si uvědomím, jak dobře "technicky" je napsaná.

nikikostadinova
22.01.2022 5 z 5

Miluju. Miluju. Miluju

Kontryhelka
17.01.2022 5 z 5

Moc hezké a úchvatné dílo.

Booky84
02.01.2022 5 z 5

Nádherné a nezapomenutelné verše, smutné až krásné. Ráda jsem si příběh opět přečetla.

MartyManCZ
22.11.2021 5 z 5

Návrat do doby povinné literatury, protože tohle byla jedna z mála, které jsem přečetl. Manon mě bavila tehdy a musím říct že mě bavila i teď...a asi bude i v budoucnu. Mám pro ní slabost i když je to taková mrcha na pár facek. Ztvárnění a zrýmování je bravůrní, navíc děj přináší mnoho otázek o kterých se dá diskutovat dlouhé hodiny. Pro mě prostě skvost i když nějaký brutálnější konec by to možná zasloužilo :)) Moje oblíbená knížka.

Hermiona419
17.11.2021 5 z 5

Absolutní must-have kniha pro milovníky poezie, ale i klasické literatury. Verše jako třeba "Manon je motýl, Manon je včela, Manon je růže hozená do kostela." nebo "Váš rytíř je jak zmoklá slepice, on Vás má nesmírně rád." jsou naprosto dokonalé!

dikyzapozornost
24.10.2021 5 z 5

Možná nebudu nejobjektivnější, ale tato kniha je moje nejoblíbenější vůbec. Krásný příběh, který je podtržen Nezvalovým citem pro jazyk a zvukomalbou, což je dokonalá kombinace. A opravdu můžu jen říct, že nepoznat Manon, nemilovala bych.

Ignis
09.10.2021 4 z 5

Tak mě Čtenářská výzva donutila si Manon přečíst. Doma jsme ji měli dávno, ale strašně se mi to nechtělo číst, ne proto, že by to mělo být špatné, ale proto, že to nedopadne dobře. Nicméně jsem ráda, že na ni nakonec došlo, je to moc dobré.
Plus to naše vydání je i moc hezky ilustrované.

brunettlibrary
29.09.2021 4 z 5

Miluju tyto verše: Manon je můj osud. Manon je všecko, co neznal jsem dosud. Manon je první a poslední můj hřích, Nepoznat Manon, nemiloval bych. Manon je motýl, Manon je včela, Manon je růže hozená do kostela. Manon, ach Manon, Manon z Arrasu.. Manon je moje zemřít pro krásu.