Manon Lescaut

Román o životě,lásce a smrti.
Jeden z prvních francouzkých realistických románů, který vypráví nejen o velké lásce dvou mladých lidí, ale líčí také poměry ve Francii za vlády Ludvíka XV.
Hrdinka románu se stala nesmrtelnou literární postavou, jež inspirovala četné další umělce, básníky, hudebníky i malíře. Byla předlohou ke stejnojmené rozsáhlé básni národního umělce V. Nezvala.

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/46472/manon-lescaut-1Tj-46472.jpg 3.5113
Vydáno · Gustav Petrů

Manon Lescaut · 1731

Počet stran:191
Jazyk vydání:český
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem

Kniha Manon Lescaut

Jitty82

Příběh tak teskný jako vřelý a vášnivý. Miluji ten příběh. Patří ke klenotům světové literatury.

Micha-Él

Příběh jako takový není špatný, spíš se mi líbil, ale de Grieuxova naivita a neustálé milostné laskání mi pak už lezlo krkem. Manon mi jako prvotřídní děvka taky nebyla sympatická. Navíc se děj dost opakoval, např. časté útěky. Knížku jsem četla už dávno, ale vzpomínám si, že moje očekávání spíše zklamala. Jinak detaily si už nepamatuju. Asi se zkusím podívat po Nezvalově Manon. Jinak mám moc ráda intermezzo z Pucciniho opery, to je vážně nádherné.

DeadUnicorn

Příkladně tragická ukázka toho, co s námi a z nás dokáže udělat přemrštěně naivní a bezmezná láska k nesprávné osobě, která si podobné city ani nezaslouží. Tento cit (posedlost) nás otupí a dělá z nás hlupáky, kteří jsou bez váhání ochotni vyměnit život za projev vzájemnosti. Nic jiného pak našemu životu nedokáže dát smysl a pocit naplnění. S hlavním hrdinou jsem musela celou knihu soucítit, dokonce jsem ho chápala. Jsou zde obsaženy krásné i smutné myšlenky, které si nelze nepodtrhnout. No za mě 5*

Nočnípták
22.05.2018

Když jsem knihu četla před mnoha lety, tak se mě líbila. Dneska už to nějak není ono. Příběh není vysloveně nelíbívý, to bude spíš tím z jaké je doby. Dnes je láska rytíře des Grieux k marnivé Manon pro mne nepochopitelná. Ovšem Vítězslav Nezval dokázal tento příběh pozvednout. Jeho básnické zpracování to je krása. Nezval by byl na 5*, téhle knížečce dávám 2*

adelinka
28.12.2016

zaujímavé čítanie, aj keď nikdy neviem pochopiť až takto nekonečnú a zaslepenú lásku......

Mujda
29.04.2016

Kniha byla taková jak se dá na dobu jejícho vzniku očekávat. Ale Manon a její marnivá povaha mě chvilkami opravdu vytáčela. Myslím, že to docela určitě byl kulturní zážitek a jsem ráda, že jsem ji přečetla, ale být já tím citlivým a nerozhodným rytířem, tak už dávno sedí Manon někde opuštěná.

1v8na
08.08.2014

Jelikož jsem měla možnost srovnat divadelní hru s knižní předlohou. Víc se mi však líbila divadelní hra.

deniha
26.07.2013

Kniha pro mě byla jedním velkým utrpením, jenž musel zažívat i ubohý rytíř des Grieux, když se bohužel zamiloval do nestálé, marnivé a vypočítavé Manon.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Autor knihy

Abbé Prévost (p)