Manekýni

Manekýni https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355417/bmid_manekyni-IHL-355417.jpg 4 60 31

Co se stane, když se čerstvý absolvent zemědělské univerzity dílem náhody ocitne na pozici manažera ve firmě distribuující drahé značkové oblečení z Itálie? Zpočátku tak trochu tápe, na konzumní způsob života pohlíží skrz prsty a kostrbatě se sžívá s prostředím módního průmyslu a velkého světa celebrit. Rovněž si musí zvyknout na praktiky impulzivní a dominantní majitelky firmy, schopné jít za svým cílem téměř přes mrtvoly. Ovšem hlavní hrdina se velmi brzy zorientuje a adaptuje, a nejenže přistoupí na bezohledná pravidla hry, ale začne je dokonce spoluutvářet. Nastupuje tak na sebedestruktivní cestu, během níž ničí nejen vztahy ke všem okolo, ale především vztah k sobě samému. Všechny kroky koná s chladnokrevným, až cynickým odstupem, ale nevnímá přitom vlastní proměnu v karikaturu něčeho, čemu se původně vysmíval. Osobité vyprávění, ve kterém není nouze o drahé outfity, plastikami vyspravená těla, peprné repliky, rázovité sexuální scény, vyhrocené vztahy a dokonce ani o četné nenadálé skony, nabízí nekonvenční kritiku sobeckého individualismu, kultu krásy a konzumního způsobu života.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Brána

OlgaU.
20.01.2023 5 z 5

Autorova prvotina, ale asi moje nejoblíbenější z jeho knížek. Chtěla bych podle Manekýnů seriál nebo film :-)

Mrs.Smile
27.11.2020 1 z 5

Obvykle přečtu knihu rychle, do této knihy se mi ale nedařilo začíst, takže jsem ji po pár stránkách pořád dokola odkládala a měla tendenci přeskakovat odstavce. Konečně jsem ji tedy přelouskala celou a hlavní hrdina mi začal být sympatický až na poslední straně. Chápu, že opakování životního minima i nehtu mělo podpořit hrdinovo smýšlení, mě osobně to tam ale nebetyčně... rušilo.

petaSk
25.08.2020 1 z 5

Tak tohle nebyl můj šálek čaje. Nějaká proměna Filipa se mi nezdála. Prostě bral, co bylo a neměla jsem dojem, že by se kdy choval jinak. To, že se všichni chovali jako idioti ve firmě, bych možná i brala, že ale všichni jako idioti působili i mimo firmu, to je hodně neuvěřitelné. Ale jinak, jako gynekologická příručka to bylo dobré.

Brinkley
05.04.2020 1 z 5

Nevidím jediný důvod pro existenci této knihy... Že po světě chodí povrchní lidé, není žádná novinka. Pokud si autor navíc nedokáže vymyslet vlastní postavy a musí si vypomáhat Leošem Marešem či Darou R. namixovanou s Lucií V., pak nemá ani tolik invence, co by "se za zlámaný nehet vešlo".

Alivis
22.01.2020 4 z 5

Prvotina Pavla Hénika s názvem Manekýni se ke mně dostala trochu náhodou, ale ty dvě noci stály za to. Více v recenzi zde: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/proc-je-potreba-vyzkouset-vice-druhu-jogurtu-s-probiotickou-kulturou-11645

Macy
23.06.2019 5 z 5

Knihu jsem si koupila čistě náhodně a nečekala, že ji do dvou dnů přečtu. Vtipná, ironická a peprná.
O člověku, který se nechá pohltit konzumním, povrchním stylem života bez morálky a málokdy se vzepře. Přesto všechno ironicky toužím po tom jednom.
Rychlý přerod kluka v gigola, překvapí.
Propletence vztahů jsou zábavné, stejně tak jako příhody hlavního hrdiny. Každé jednání má odezvu, ať jsme si ji vědomi či ne.
Název plně odpovídá obsahu ve více smyslech. Stejně jako manekýni předvádějí dané pózy, tak i hlavní hrdina je prostředím, ve které se nachází, nucen k určitému chování v zájmu intergrace.
Doporučuji každému, kdo nemá iluze o dnešní společnosti.

Martin466
22.05.2019 3 z 5

Většinu knihy mne štval neznámý vojín a zlámaný nehet. Příběh mi místy přišel slabší a rádoby "mužné rozhovory" vyloženě pitomé. Přesto jsem chtěl vědět jak všechno dopadne a knihu dočetl. Těším se jaká bude další kniha, pokud bude.

bigben
01.03.2019 2 z 5

Opravdu nevím, co po přečtení knihy napsat - chvílema mě bavila, některé sprosté výrazy na mě byla až moc, pak nuda, pak akce....že takhle funguje módní průmysl věřím, ale ten konec....Tuto knihu bych jen tak někomu nedoporučila, asi spíš nikomu

NatálieHub
15.10.2018

Naprosto dokonalá a jedinečná kniha je výborně napsaná a dokáže perfektně pobavit krásný zážitek ji číst... Dala bych 5 hvězdiček

el-na9048
08.10.2018 4 z 5

Kniha se mi libila, a davam ji 4 hvezdicky:
jednu za zajimavy pribeh, ktery ke konci jenom nabiral v rychlosti, takze se nemelo nudit,
druhou za tema,
treti za duvtipnost a podle mne (i kdyz mi jako cizince to zni jemneji) vtipne a opravnene pouziti sprostaren,
ctvrtou autorovy za odvahu to vydat.

Omlouvam se za moji cestinu, jeste ji neumim dokonale. :)

Hustoles380
25.09.2018 3 z 5

Chtěl bych věřit, že je to jen vtip, protože, jestli to tak v reálu chodí, pro normálního člověka není místo v této zemi.

veronika0382
21.09.2018 3 z 5

Rozhodovala jsem se, jestli dát dvě nebo tři hvězdy. Nakonec jsem dala tři, možná proto, že je Pavel Hénik v reálu opravdu sympaťák, možná proto, že děj nebyl na dvě hvězdy tak špatný. Ale přesto jsem z knihy trošku v rozpacích. Příběh je psaný zvláštním stylem, který mi místy vadil. Přímá mluva je až moc hovorově psaná. No, hovorově. Prostě sprostě. To mezi sebou chlapi fakt takhle mluví i v reálu? Nějak se mi to nezdá. Jiné pasáže jsou zase pravý opak. Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

los
24.08.2018 odpad!

čas od času zkusím namátkou nějakou novou českou prózu - a bohužel jsem z 99 % zklamaný
pokud toho není schopen sám autor, měl by zapracovat redaktor a všechen balast kriticky proškrtat
PROČ proboha to neustálé opakování rádoby vtipných, rádoby originálních, ale stále týchž přirovnání?
naprosto nevěrohodná zápletka a naivní rozuzlení i závěr
čekal jsem, že si přečtu příběh, třebas nadsazený a jednoduchý, o českých fashion firmičkách a vztazích lidí v nich, které prostředí nutně pokřivuje a proměňuje jejich hodnotový žebříček, ale dostalo se mi pitomé vztahové telenovely
mám divný dojem, že současní čeští spisovatelé nedokáží psát o ničem jiném než o nezávazném šoustání, ach jo

PabloFuentes
12.08.2018 4 z 5

Bylo to napsané čtivě, docela vtipně. Je to o přeměně člověka, který musí přehodnotit své názory a idee na základě vstupu do módního odvětví. Co bych autorovi vytkl je neustále opakování stejných přirovnání. Ty by se určitě za ulomený umělý nehet nevešly. Taky mi vadily dvě dějové berličky, které mi přišly strašně nelogické. Obě jsou spjaty s auty a přišlo mi, jako by se do nich hrdina vyloženě teleportoval. V každém případě to doporučit mohu. Závěr mě pobavil a naštval zároveň.

annettka1098
08.08.2018 odpad!

Nedočteno! Slovy autora, bavilo mě to asi tolik, co by se za ulomený nehet vešlo. Poprvé jsem přirovnání dala, ale s každým dalším jsem protáčela oči. Vzhledem k tomu, že je toto přirovnání na každé druhé straně, měla jsem oči více nahoru než do knihy. Nemluvě o tom, že jsem se prostě nedokázala dostat přes ty nechuťárny. Prostě ne! Dávám do přečtených jen z důvodu, kdybych na knihu jednou díky Bohu zapomněla, tak aby mě nenapadlo číst znovu.

Ouninka
20.07.2018 5 z 5

TOP TOP TOP....naprostý literární skvost a poklad mojí malé knihovny :-). Jsem z knížky nadšená, neumím ani popsat, jak moc mě bavila :-)!!!! DOPORUČUJI VŠEM !!!! :-)

madem
08.07.2018 2 z 5

Kniha je o agronomovi po škole, který shodou náhod zakotví v módní firmě.
Autor má mnoho šancí, které nevyužil. Člověk, který doteď o módu ani nezavadil, to mohlo být vtipných situací. Ty nepřichází, hlavní hrdina totiž hned všemu rozumí, vše umí a celkem se hodně změnil.
Vše spěje ke konci, který jsem mu docela i přála.
Vadí mi i použitý jazyk. Surový styl vyprávění nemusí znamenat sprostá slova.

Miláček484
26.06.2018 3 z 5

Knihu jsem sice přečetla rychle, ale moc nadšená z ní nejsem. A pokud je alespoň z části pravdivé, tak to tedy se mi nechce ani uvěřit. Bohužel dávám pouze za 3.

Mark.
13.03.2018 5 z 5

Po dlouhé době jsem se zasmála! Kniha mne velmi bavila a to od začátku, až do konce. Měla propracovaný děj a postavy na sebe navazovaly, žádná nebyla zbytečná. Konec nebyl odbytý, jak se mnohdy u knih stává. Dobře se četla a nerada jsem ji odkládala. Někdy jsem se i ztotožnila s postavou Filipa. "Pohovor?" ... mé mylné představy, dostudovala jsem a hurá, tady mne máta. U daného podání jsem se velmi posmála. Nečekala jsem, že mne pohltí, a budu nad ní i uvažovat a dokonce si projedu vlastní znalost módních značek za X násobek životního minima. Vůbec mi nevadí, že netuším jak vypadá hlavní postava, jakou barvu mají jeho vlasy, atd. Autor se tímto naštěstí vůbec nezabýval. Co se mi líbilo bylo neotřelé přirovnání k slimákům, zavařeninové gumičce, výrazu žulového náhrobku bezejmenného vojína, role mikrotenového sáčku a propočet doby poločasu rozpadu make-upu. Nebo aspoň tolik, co by se za ulomený nehet vešlo!

konvalinka135
18.02.2018

Kniha je velice napínavá, nejde se od ní odtrhnout. Konec hl. hrdiny bych si tedy představovala trochu jinak, ale co už.. Většinou přečtené knihy dávám dál k přečtení, ale tuto si rozhodně nechám. Doporučuji!