Mandľovník

Mandľovník https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254517/bmid_mandlovnik-254517.jpg 4 135 52

Malý Ichmad Hámid je výnimočný matematický talent. Žije na okupovanom palestínskom území, v chatrči pri mandľovníku. Trápi ho, že nemôže urobiť nič na záchranu priateľov a rodiny. Dedinčania tŕpnu strachom, že prídu o domov, prácu a majetok. Ich nedôstojné obydlia lemujú mínové polia a na hlavy im mieria zbrane v rukách detí. Najviac sa boja toho, že stratia jeden druhého. Počas oslavy Ichmadových dvanástych narodenín sa strach zmení na skutočnosť. Uväznia mu otca, rodine zhabú majetok. Súrodenci sa začnú utápať v nenávisti k votrelcom. Ichmad je však iný. Odmieta sa poddať osudu a živiť nenávisť. Je odhodlaný zachrániť chudobnú, vymierajúcu rodinu. Vďaka svojmu učiteľovi Ichmad v učení nepoľaví, práve naopak. Aj popri otrockej práci študuje. Podarí sa mu získať štipendium na univerzitné štúdium. Kedysi otcovi prisahal, že naňho bude hrdý a mieni to dodržať. Zasvätí svoj život vede a najmä láske k blížnym. Právu tú v detstve nahrádzala nenávisť a násilie. Mandľovník je inšpiratívny a dojímavý príbeh o odvahe snívať o mieri a práve všetkých detí na vzdelanie.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (SK)

The Almond Tree , 2012

mynamail
04.05.2017 5 z 5

Nádherná kniha. Kolik je v ní lásky a utrpení, zloby a přátelství. Jak odlišné mohou být povahy dětí jedněch rodičů, jak odlišně vnímá každý jedinec stejnou situaci. Bolestné. Nelze odsuzovat ani jednu stranu. Každá má svou pravdu.
Téma okupace palestinského území je tak složité, že jeden příběh jen stěží dokáže čtenáři, zvlášť mladšímu, vysvětlit, jak to vše vlastně bylo a proč. Ale základní povědomí o problému poskytne.
Mně se knížka četla dobře.

1casper
29.03.2017 3 z 5

Díky této knize jsem mohla lépe pochopit palestinsko - izraelskou válku. Druhá půlka knihy mi přišla hodně rozvláčná, četla se mi špatně. Často jsem musela listovat zpátky....

tynka8t
21.03.2017 4 z 5

Čtením této knihy jsem se přesunula do úplně jiného (pro mě dosud nepoznaného) východního světa, kde probíhala izraelsko-palestinská válka. Tato kniha mi umožnila náhled na celou událost a dovolila mi přenést se svými myšlenkami právě na západ a pochopit jejich kulturu, tradice, ale i náboženskou nesnášenlivost. Říkala jsem si, že teď už se nemůže stát nic horšího a hle ono stalo. Rozhodně to není odpočinková četba, ale má velmi zajímavý příběh, který rozhodně stojí za přečtení.

MonikaV
10.03.2017 4 z 5

Doporučuji. Toto byla první kniha na toto téma, kterou jsem četla. Jen jsem valila oči.

ivulka15
03.03.2017 5 z 5

Skvělá kniha,výborně napsaná. Je až neskutečné co dokáže udělat člověk člověku. Ve jménu odlišné víry, jiné národnosti nebo prostě jenom proto,že platí právo silnějšího?

Verrrunka
25.02.2017 5 z 5

Neuvěřitelná kniha! Opravdu silný příběh a dokonalý styl vyprávění - věcné, rychlé, ale zároveň neuvěřitelně bohaté. Asi není strany, ve které by se něco nestalo. Když už si člověk chvíli myslí, že je vše dobré, zase to celé otočí. Vážně nečekané zvraty, neokoukané (nebo neočtené? :) ) téma. Sama bych po knize asi nesáhla, měla jsem si na doporučení a mohu jen s klidným srdcem doporučovat dál.

Zorka
15.02.2017 4 z 5

Mandlovník. Knížka o tom, že svět se netočí všude okolo "stejné osy". Knížka, která staví do ostrého protikladu život ve světě, kde se bojuje o holý život, kde rodiče sbírají kousky svých děti roztrhaných minami, kde lidé bydlí ve stanu (a jsou za to ještě vděční, protože můžou bydlet také v papírové krabici), s životem, kde vládne klid, pohoda a kde si lidé užívají luxusu. Mandlovník člověka zasvětí do problematiky izraelsko-palestinských vztahů, které rozkrývá na pozadí beletristicky zpracovaného příběhu Ahmeda, chlapce s výrazným matematickým nadáním, kterému se splnil sen. Mandlovník dává naději. Bohužel ne však všem...

sporran
21.01.2017 5 z 5

Silný příběh, obzvláště na začátku. Syrový popis holčičky, která vkročila do minového pole.... první třetina je o hlubokém zamyšlení, příběh nouze a lásky k blízkým.... Poté už začíná být tak trochu líbivou sondou do válečného světa, tedy pokud to takto lze říci. Závěrečná návštěva Gazy už neměla pro mě tak vypovídající hodnotu. Očekávala bych hlubší popis a niternější pocity hlavního hrdiny. Nicméně líbil se mi dobrý konec. Na to, že jsem zprvu myslela, že knihu z mně naprosto neznámého a nového prostředí blízkého Východu odložím, tak mohu říci, že jsem se opravdu hodně začetla.

Smiragl
09.01.2017 5 z 5

jedna z nejlepších knih, jaké jsem za poslední dobu četla. Velice poutavý příběh, dobře napsaný, snad jen těch chyb se mohli vyvarovat.

zuzana2599
03.01.2017 4 z 5

Povedený debut americké autorky. Příběh velmi procítěný, plný emocí, místy syrový, ale naplněný lidskostí a sílou rodinných pout. Nadaný palestinský chlapec žije v bídě a beznaději, no věří, že jeho talent a píle jednou pomůže jeho rodině vyprostit se z chudoby a strachu, ve kterém žije. Je to kniha, která nutí čtenáře k zamyšlení. A to je dobře.

magdalena76
13.10.2016

Naprosto jedinečná kniha, silná, syrová, dokonce jsem ji musela na chvíli odložit, ne proto, že mě nebavila, ale protože jsem ji potřebovala strávit. Nádherná kniha obsahuje vše, co dobrá kniha má mít a to jen na 300 stranách.

lusila
07.11.2015 5 z 5

Prečítaná jedným dychom, nádherný príbeh, aj keď na pozadí bolestivých skutočností.