Mandľovník

Mandľovník https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254517/bmid_mandlovnik-254517.jpg 4 135 52

Malý Ichmad Hámid je výnimočný matematický talent. Žije na okupovanom palestínskom území, v chatrči pri mandľovníku. Trápi ho, že nemôže urobiť nič na záchranu priateľov a rodiny. Dedinčania tŕpnu strachom, že prídu o domov, prácu a majetok. Ich nedôstojné obydlia lemujú mínové polia a na hlavy im mieria zbrane v rukách detí. Najviac sa boja toho, že stratia jeden druhého. Počas oslavy Ichmadových dvanástych narodenín sa strach zmení na skutočnosť. Uväznia mu otca, rodine zhabú majetok. Súrodenci sa začnú utápať v nenávisti k votrelcom. Ichmad je však iný. Odmieta sa poddať osudu a živiť nenávisť. Je odhodlaný zachrániť chudobnú, vymierajúcu rodinu. Vďaka svojmu učiteľovi Ichmad v učení nepoľaví, práve naopak. Aj popri otrockej práci študuje. Podarí sa mu získať štipendium na univerzitné štúdium. Kedysi otcovi prisahal, že naňho bude hrdý a mieni to dodržať. Zasvätí svoj život vede a najmä láske k blížnym. Právu tú v detstve nahrádzala nenávisť a násilie. Mandľovník je inšpiratívny a dojímavý príbeh o odvahe snívať o mieri a práve všetkých detí na vzdelanie.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (SK)

The Almond Tree , 2012

Jumpova
27.01.2020 4 z 5

Hodně kvalitní čtení, ale taky hodně drsnej a smutnej příběh. Kniha se četla skvěle. Dávám 4/5.

crazyslunicko
22.08.2019 4 z 5

Příběh začíná tím, jak jim z domu uteče malá sestřička a dostane se do zakázaného pásma, kde jsou miny. Za několik minut již otec rodiny sbírá kousky tělíčka malé holčičky a pohřbí ji.
Neuvěřitelně silný člověk o chlapci, který je matematicky nadaný. Bohužel přijde s rodinou o střechu nad hlavou a přežívají pouze ve stanu, který je sotva chrání před mrazem a hmyzem. Jeho otec je nespravedlivě zatčen a držen ve vězení. S mladším bratrem Ahmed pracuje pro stavební firmu od rána do večera, aby uživili celou rodinu. Shodou okolností ho osloví jeho učitel ze školy a nechce aby zahodil svůj matematický talent. Do školy chodit nemůže, protože musí pracovat, ale večer ho učitel zdarma doučuje a snaží se ho protlačit k dalšímu studiu.
Kniha má takový hořko-sladký konec o životě v blahobytu a v chudobě. Popisuje arabské, židovské a izraelské soužití, které je plné nenávisti.

Dzjnaa8
29.07.2019 5 z 5

Naprosto mě dostal příběh knihy. Skoro vše až neuvěřitelné, ale bohužel takovéto hrůzné poměry mezi Palestinou a Izraelem dosud trvají.

IvanaB
13.07.2019 3 z 5

Tak nevím... moc jednostranné, těžko uvěřitelné, a ten happy end... čekala jsem něco jiného.

pilulka
04.06.2019 5 z 5

V Izraeli jsem byla nekolikrat, ale nechapu, jak jsem si nemohla klast otazky, ktere mi vyvstavaly na mysl pri cteni Mandlovniku. Jsem rada, ze se mi dostala do rukou a otevrela mi oci. Kniha se mi cetla sama.

jittik
12.03.2019 5 z 5

Kniha mě vzala za srdce, krásný příběh chlapce jež šel za svými sny.
V knize je plno bolesti, ztráty, smutku, ale i lásky, pochopení a hlavně víry v lepší svět.
Stojí za přečtení

Terrez93
06.02.2019 3 z 5

Ze zacatku, jsem se nemohla vubec zacist, dej me moc neoslovil. K polovine knizky jsem konecne prisla knizce na chut, mela spad porad se neco delo, zvraty.

mareks2
16.01.2019 2 z 5

Z historického hlediska silně jednostrané podání velmi složitého izraelsko-palestinského konfliktu. Všichni Palestinci jsou zde ti utiskovaní chudáci, Židé zase zlí násilničtí utlačovatelé (až na pár výjimek). Akce Izraele jsou barvitě popsány, akce druhé strany jen občas letmo zmíněny.
Z literárního hlediska je to taková pohádka, je jasné, kdo je kladný hrdina a kdo padouch. Hlavní hrdina je čistý Mirek Dušín plus Albert Einstein.

kofina
06.12.2018 5 z 5

Silný příběh!

Allla9
17.10.2018 5 z 5

Mandlovník je dojemný příběh z palestinské vesnice. Je plný bolesti a utrpení, ale i lásky a naděje.

LuckyZ
21.09.2018 5 z 5

Krásná kniha o nesmyslných bojích mezi Palestinci a Židy. Velmi silná.

Ivanule
06.09.2018 5 z 5

Kniha mě opravdu zasáhla,jen co jsem jí začala číst,jsem si říkala,tak jestli to začíná takhle a bude to tak dál pokračovat tak nevím jestli to vůbec dočtu,ale opak je pravdou...Začátek knihy byl hodně,ale hodně silný,už tím co rodinu všechno potkalo,ale je zde ukázáno,že i velké věci může dokázat i někdo kdo pochází z nejchudších poměrů a i náboženství,i když se musel potýkat z různými národnostními rozdíly,krásně to ukazuje na to,že člověk může dokázat vše,když si za tím půjde!

AleksaK
18.06.2018

Kniha, která vás vtáhne do děje, ať se vám to libí nebo ne. Mohu 100% doporučit.

MDKrupka
29.05.2018 5 z 5

Velmi pěkná kniha se silným příběhem. Doporučuji k přečtení

Babo
28.05.2018 4 z 5

Kniha se mi hodně líbila. Jediné , co mi vadilo , byla taková, podle mého mínění ,jednostrannost.
Palestinsko-izraelská otázka je pro mě hodně problematická .A i když v této knize jsou izraelci ti nejhorší padouši a palestinci utiskovaní ,myslím,že tak jednoduché to není .
Kniha se ale četla moc dobře a doporučuji k přečtení všem, kteří mají rádi příběhy ze zemí nám vcelku vzdálených .

NorboOzzy
20.02.2018

Pro mě byla kniha velmi čtivá a krásná. Doporučuji.

Kerberos
19.01.2018 5 z 5

Velmi smutný příběh,nesmiřitelnost náboženství a věčná válka.,ti lidé to mají v sobě zakořeněné už generace.

veronika9143
31.10.2017 5 z 5

Knihu jsem četla ještě před vydáním a teď jsem si teprve uvědomila, že jsem k ní nenapsala komentář. Ve mě zanechala hlubokou stopu, byla plná emocí a doteď si přesně vybavuji o čem byla. Velmi smutný příběh, ale stojí za to, se ponořit do textu.

LBZ
10.09.2017 1 z 5

Chápu autorčin (jistě chválihodný) celkový záměr. Bohužel zpracování mi přišlo velmi nepravděpodobné a to až tak, že jsem knihu odložil. Nesrovnalosti jsou z mého pohledu věcné (kazetový magnetofon v roce 1966 či hadičky a monitory! u lůžka nemocného někdy v roce 1960 kdesi u hranic s Jordánskem) ale i obsahové - bratr hlavního hrdiny má závažné chronické zdravotní problémy (nemůže ani sejít z kopce), ale to mu nebrání se najenou objevit u bratra ve vzdáleném Jeruzálemně. :-/ Osobně potřeji nějakou rozumnou dávku uvěřitelnosti příběhu...

iveta3689
21.08.2017 5 z 5

Úžasná kniha. Otevřená, drsná. Jsem ráda, že nemusím řešit podobnou situaci.