Nočné motýle

Nočné motýle https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81275/nocne-motyle-81275.jpg 3 11 2

Mamtalent.sk série

Víťazka Literárnej ceny 1.ročníka súťaže Mám talent Katarína Tholtová napísala skvelú prózu s nezvyčajnou témou - je ňou chronická nespavosť (insomnia). V románe Nočné motýle pútavo a plasticky stvárnila osudy štyroch ľudí, štyroch nočných motýľov žijúcich v jednom meste, ktorí vôbec nespia, no viac ako spánok im chýbajú sny. Stretnú sa vďaka čudáckemu psychológovi, ktorý je presvedčený, že práve v oblasti nespavosti je objaviteľom svetového významu a svoju teóriu potrebuje potvrdiť na skúmanej vzorke.. Štyria protagonisti, dve mladé ženy a dvaja muži, si založia zvláštne spoločenstvo platonických milovníkov spánku. Ich individuálne osudy prechádzajú zložitými osobnými a spoločenskými skúškami, vytvárajú dramatický, pútavý príbeh, v ktorom nechýbajú zvraty a prekvapujúce rozuzlenie. Autorka odhaľuje ľudský svet zvonka i zvnútra a hľadá hlbinné súvislosti medzi tým, čo sa deje v človeku a jeho okolí, čo ho deformuje, ubíja i povznáša. No ani pri tejto vážnej téme jej nechýba nadhľad, ľahké pero a potrebná štipka humoru. ... celý text

Adhara
02.01.2021 3 z 5

Všedná i zvláštna kniha zároveň. Pomerne čítavá a v napätí udržiavajúca po celej dĺžke, ale zase nie natoľko, aby som ju nemohla pustiť z rúk. Na to, že išlo o víťazku Literárnej ceny, som čakala viac hĺbky až náročnosti v štýle. Ten je však skôr prosto popisný a neemotívny. Prekážala mi aj plochosť postáv, najmä doktora Hechtera, ktorý je priam komixovým záporákom. Ale na to, v akom mladučkom veku to autorka písala (22 rokov), to je naozaj nevšedné dielko. A to najmä pre jeho záver. Neočakávaný a nenaivný, potvrdzujúci, že ak máme skupinu hrdinov, bolo by absurdné, ak by skončili všetci rovnako. Síce mi prekáža, že veľa vecí nebolo dopovedaných a vysvetlených, ale rámcovo sa mi také zakončenie pozdáva.

jesuswlasac
18.10.2013 4 z 5

Na amatérku resp. začiatočníčku je to skvelý výkon !!! knihu som doslova zhltol za jeden večer a musím povedať že kniha je plná napätia a stáleho deju. Snáď iba koniec mohol byť trošku iný ale to už nechám na každom čitateľovi aby zhodnotil samostatne.

Vrelo doporučujem !!!

Katarína Tholtová