Maminka

Maminka https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118443/bmid_maminka-6IA-118443.jpg 4 1234 238

Nositel Nobelovy ceny za literaturu napsal svou sbírku zpěvné intimní lyriky už jako zralý, zkušený a známý básník v roce 1954. Půvabné vzpomínky na dětský svět a na maminku, která dokázala udělat domov krásným, oslovily nejednu generaci. Prosté a jednoduché verše (např. Maminčina kytice, Mlýnek na kávu, Všední den, Dědečkův pohřeb, Krabice na čaj, Domov... ) opěvují nejen dětství, ale především dobrotu, krásu, práci i únavu maminky a mluví ústy básníka za mnohé z nás. S ilustracemi Jiřího Trnky patří knížka do zlatého fondu české literatury a do pokladnice Albatrosu.... celý text

janedeka
janedeka
29.11.2019 5 z 5

Nádhera - před lety i dnes.

Sarah01
Sarah01
27.11.2019 5 z 5

Domnívám se, že verše lépe vyzní, když si je člověk poslechne někým, kdo umí procítěně a srozumitelně přednášet, než když si je jen tak přečte. Proto jsem zvolila audioknihu s paní Danou Medřickou a panem Vladimírem Rážem a bylo to opravdu nádherné. Ale číst budu určitě taky.

Velekněžka
Velekněžka
14.11.2019 5 z 5

Šťastný ten, jenž takové city v sobě nosí. Šťastnější, kdo nebojí se jejich vyslovení...

knihovniceS
knihovniceS
12.11.2019 5 z 5

Sbírku Maminka miluji od dětství. V dětství jsem recitovala v různých soutěžích a moje nejoblíbenější báseň je První dopis mamince

Alethea_k
Alethea_k
27.10.2019 4 z 5

Sbírka mi přijde slabší než sbírka Větvička jívy. Verše jsou ovšem citlivé, pokud pomineme Kytici od Erbena, považuji Seiferta jako nejlepšího autora píšícího poezii. K maturitě opět doporučuji, texty jednoduché na pochopení, zároveň nejsou hloupé.

Medasek
Medasek
23.10.2019 4 z 5

Asi nejlepší poezie, co jsem, kdy četla. Moje nejoblíbenější báseň Pavučina.
Až tuhle! Mezi dvěma klasy,
když po dešti jsem šel,
spatřil jsem síť. To bylo krásy!
A tolik stříbra nikdy asi
jsem už pak neviděl.
Naprostá nádhera;)

Zemiakol
Zemiakol
10.09.2019 4 z 5

Na básně moc nejsem, ale tohle bylo pěkné.

vladka321
vladka321
29.08.2019 5 z 5

edith79 - děkuji za připomenutí této krásné, nadčasové sbírky básní a veršů Jaroslava Seiferta. Kdo jednou byl dítětem v naší zemi jistě mi dá za pravdu, že tato sbírka je prostě připomenutím lásky a teplé náruče maminky. Je to naše nejútlejší dětství, náš nejzažší šuplíček v paměti, který jsem si s nostalgií otevřela a začetla se do té krásy.

Anna27
Anna27
16.08.2019 5 z 5

Krásná sbírka básní.

Magrata15
Magrata15
09.08.2019 4 z 5

Milé básničky na milé téma. Co říci víc?!

PetiJelinkova
PetiJelinkova
03.07.2019 5 z 5

Nádherné básně, při kterých si člověk uvědomí, jak je pro něj domov důležitý a že dětství je jedno z nejkrásnějších období v našem životě.

kalinka99

Překrásné!

MikulášV
MikulášV
23.05.2019 4 z 5

Krásné básničky, které rozhodně chytnou za srdíčko i člověka, který se v poezii příliš neorientuje. Verše jsou jednoduché a sdělení též. Láska k matce a vzpomínky na její lásku.

hapac
hapac
21.05.2019 5 z 5

Verše plné lásky, obdivu, něhy, verše pro tu naši maminku, taky vzpomínka na dětství.

madem
madem
16.05.2019 5 z 5

Milá a křehká vzpomínka na dětství. Neznám nikoho, kdo na den matek nerecitoval První dopis mamince nebo alespoň Večerní píseň.
Velmi milá sbírka.

Kuža007
Kuža007
08.05.2019 5 z 5

Zkrátka nádherná báseň, ve které Jaroslav Seifert s láskou vzpomíná na svoji maminku

MikeDV3
MikeDV3
24.03.2019 5 z 5

Já normálně poezii nečtu, nerozumím jí a nedokážu ji náležitě ocenit, ale Maminka mě dostala na celé čáře. Láska Jaroslava Seiferta je patrná z každé básně. Smutnou součástí bylo, že se jednalo pouze o vzpomínky, které na svoji maminku měl. Část, ve které se omlouval mamince za to, že nechtěl hrát na housle byla opravdu emotivní. Rozebírat sbírky neumím, ale v tomto případě věřím, že jsem se trefil. Hlavní pointou je užívejme si každý den, který s maminkou můžeme strávit.

Majdaloupka
Majdaloupka
01.03.2019 5 z 5

Moje nejmilejší knížka, byť je velmi smutná. Na všech recitačních soutěžích a besídkách jsem se účastnila jen s básněmi z této knihy a doteď někdy když mám splín se do ní moc ráda uzavírám

Romžiry
Romžiry