Maminka

Maminka https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118443/bmid_maminka-6IA-118443.jpg 4 1234 238

Nositel Nobelovy ceny za literaturu napsal svou sbírku zpěvné intimní lyriky už jako zralý, zkušený a známý básník v roce 1954. Půvabné vzpomínky na dětský svět a na maminku, která dokázala udělat domov krásným, oslovily nejednu generaci. Prosté a jednoduché verše (např. Maminčina kytice, Mlýnek na kávu, Všední den, Dědečkův pohřeb, Krabice na čaj, Domov... ) opěvují nejen dětství, ale především dobrotu, krásu, práci i únavu maminky a mluví ústy básníka za mnohé z nás. S ilustracemi Jiřího Trnky patří knížka do zlatého fondu české literatury a do pokladnice Albatrosu.... celý text

douchova11
17.07.2020 5 z 5

Básničky, které vždycky potěší a pohladí :-)))

tittanie
17.07.2020

Básně moc nečtu. A je to škoda, po téhle knize jsem sáhla jenom kvůli čtenářské výzvě a jsem ráda, že jsem se k nim dostala.

m_martina
09.07.2020 5 z 5

Nádherné, procítěné verše. A i když poezii moc nečtu, tato kniha je moje srdeční záležitost.

Pavlína197
30.06.2020 5 z 5

Prosté, milé a tak laskavé verše! Po sbírce jsem sáhla kvůli výzvě a jsem za to ráda.

SanynkaZ
30.06.2020 5 z 5

Něžné zachycení lásky k mamince prostřednictvím každodenních činností a věcí, a to vše překrásným jazykem.
Už chápu, proč pan Seifert dostal Nobelovu cenu.

MarekN.
16.06.2020

Byť poezii obvykle nevyhledávám, musím uznat, že sbírka Maminka se čte velmi dobře. Nicméně mi zcela nesedí sentimentalita celého díla a četbu jsem tak musel prokládat méně depresivní činností.

grizlinka
03.06.2020 5 z 5

Krasne basnicky o detstvi a mamince. A me take vyvolava vzpominky na detstvi kdyz jsme se je ucili ke dni maminek :)

zimolka
28.05.2020 3 z 5

Přečteno pouze jen kvůli výzvě.Některé básně byly zajímavé.

aďka.c
26.05.2020 1 z 5

Ačkoliv osobně preferuji spíše lyricko-epickou či epickou poezii, některé Seifertovy básně z této sbírky mě opravdu zaujaly. Jako celek však považuji sbírku za nudnou a nic neříkající.

bajana13
17.05.2020 5 z 5

Něžné a laskavé vzpomínky na rodiče a dětství napsané překrásným jazykem. Jsem moc ráda, že jsem si díky čtenářské výzvě našla tuto knihu, a vím, že se k ní určitě ještě vrátím.

marwinmh
15.05.2020 5 z 5

Útlá, přesto co do obsahu velmi krásná knižní sbírka básní, které pohladí na duši a po těle rozlijí teplo, protože přesně takové maminky jsou/měly by být.

Artim
10.05.2020 5 z 5

Laskavé dílo. Vztah básníka a jeho maminky od dětství až po maminčin odchod. Básník zachycuje snad všechny pozitivní pocity, především pak lásku. Z negativních je to jen smutek v posledních básních. Vše shrnuje v básni "Píseň".
Má nejoblíbenější je však Tatínkova dýmka a Ukolébavka.

Mišátko
08.05.2020 5 z 5

Nádherná sbírka básní. Připomněla mi krásné chvíle strávené s rodinou a mnohdy vehnala slzy do očí. Byl to krásný výlet do dětství...

DádazPrahy
01.05.2020 5 z 5

Krásné verše, vzpomínky na dětství a na maminku, laskavé odhlédnutí za chvílemi, které už odvál čas. Některé básničky známe ze školních čítanek, např. "Maminčino zrcadlo".
Všechny básničky jsou půvabné, mne se nejvíce líbily tyto: "U okna" "Pavučina"
"Cukrářský krám" "Růže pro slečnu učitelku"
"Dědečkův pohřeb".
Knížku stojí zato mít v knihovničce i díky krásným obrázkům Jiřího Trnky (mám 1. vydání z r. 1954). Určitě doporučuji.

kape97
28.04.2020 5 z 5

Nádherná sbírka básní, Nobelova cena byla opravdu zasloužená :)

tereza5413
14.04.2020 5 z 5

Nádherná kniha plná zajímavých básní, v nichž každá zpracovává téma maminky v jiném kontextu. Zamilovala jsem si verše, ale i to, co v nich člověk na první pohled nevidí. Rozhodně doporučuji!

Lka
12.04.2020 3 z 5

Tuto knihu jsem si přečetla jen díky čtenářské výzvě. Nebylo to špatné, ale můj šálek kávy to není.

Greenfingers
11.04.2020 5 z 5

Při čtení nádherných Seifertových veršů, ve kterých se vrací ke svému dětství a vzpomíná na svou maminku, jsem si neustále vybavoval vzpomínky své. Nostalgie časů dávno minulých, které se (bohužel) nikdy nevrátí. S přibývajícím věkem má člověk zřejmě tendenci více myslet na minulost než na budoucnost.

baty
07.04.2020 5 z 5

Básně nečtu, po této knize jsem sáhla jen díky výzvě a jsem za to nesmírně ráda. Básně jsou krásné, pohladí po duši. Myslím, že se k této básnické sbírce budu vracet, jak se mi líbila.

Kitty
29.03.2020 4 z 5

Básně pohladí po duši a vytáhnou vzpomínky na dětství