Maminka

Maminka https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118443/bmid_maminka-6IA-118443.jpg 4 1234 238

Nositel Nobelovy ceny za literaturu napsal svou sbírku zpěvné intimní lyriky už jako zralý, zkušený a známý básník v roce 1954. Půvabné vzpomínky na dětský svět a na maminku, která dokázala udělat domov krásným, oslovily nejednu generaci. Prosté a jednoduché verše (např. Maminčina kytice, Mlýnek na kávu, Všední den, Dědečkův pohřeb, Krabice na čaj, Domov... ) opěvují nejen dětství, ale především dobrotu, krásu, práci i únavu maminky a mluví ústy básníka za mnohé z nás. S ilustracemi Jiřího Trnky patří knížka do zlatého fondu české literatury a do pokladnice Albatrosu.... celý text

Lucy1905
Lucy1905
05.08.2021 5 z 5

Pohlazení po duši...právě to je dle mého nejvýstižnější popis dojmů z této knihy. Na člověka působí atmosféra tehdejší doby až nostalgicky. Zdánlivě jednoduché a prosté verše, nad kterými člověk nemusí dumat, co jimi vlastně chtěl básník říci, v sobě ukrývají nesmírnou krásu a kouzlo přitažlivosti. Rozhodně ideální začátek čtení tvorby Pana Seiferta, už teď se těším na další díla.

EvikU.
EvikU.
21.07.2021 5 z 5

Tato malá sbírka básní je zatím to nejlepší, co jsem z poezie četla. Dojala mě k slzám a nejspíš ji budu číst zas a znovu. Opravdu dokonalá kniha, všem doporučuji i těm, kteří básničky nečtou, protože já donedávna také patřila k nim.

Zelvicka03
Zelvicka03
13.07.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, básničky jsou psaný skvěle, rozumí i malé děti.

Renatka11
Renatka11
29.05.2021 5 z 5

Krásné! Moje nejoblíbenější jsou Vějíř, který jsem se učila do školy před spoustou let já, a Tatinkova dýmka, kterou se před pár měsíci učil můj syn. Nádherná je i Ukolébavka, u které mi bylo líto, že jsem ji neznala, když byly děti malé.

Pivka1
Pivka1
28.05.2021 5 z 5

I když jsem nikdy moc poezii nečetla, tahle útlá knížka ve mně zanechala nesmazatelné stopy. Syn jednou recitoval z této knížky na nějaké soutěži a ještě dnes se mi tlačí slzy do očí, když si na to vzpomenu. Nádherná oslava maminky. Dnes tomuto dílu rozumím daleko víc než v mládí, když jsem ještě tu svoji maminku měla.

Knišíl
Knišíl
13.05.2021 5 z 5

K čemu mě Seifert inspiroval:

Co jen v těch verších jest?
Smutek, láska a pravda jako do oka pěst.
Probudí Vás ze snu osamění,
a vzpomenete na to – na to, co už tu není.

Pohlazení a nepodmíněná láska,
i když svět kolem Vás praská.
Vy máte tu vzpomínku pořád u sebe,
a ztráta pak bolí méně při pohledu do nebe.

A teď něco k mému hodnocení:
Seifert je právem nositelem Nobelovy ceny. Jeho básně, ač jsou někdy až neúprosně trhající srdce bolestí, ač jsou někdy plny smutku, jsou též i plny radostí. Vzpomněl jsem si na Nezvalova Edisona, ano, je tu vždy něco krásného a vždy něco těžkého v životě co drtí. Ale stojí to za to.

"Bylo to k zlosti; měl jsem chuť,
a hledě na věnečky,
sliboval jsem si: Buď jak buď,
jednou je skoupím všecky.

Však přesto v prvním rozletu
nevzpomenul jsem přísah.
Jsou sladší věci ještě tu,
než byly na těch mísách."
(Cukrářský krám)

Disinka
Disinka
18.04.2021 3 z 5

Diky tomuto dilu jsem prosla tak tak maturitou z cestiny :D

Makaja
Makaja
21.02.2021 5 z 5

Na půdě jsem pro syna do školy hledala Hrubína (musí tam někde být), ale našla jsem Seiferta. Ani nevím, kde se tam vzal, moje kniha to není, asi manželova - což je s podivem, protože on není zrovna vášnivý čtenář. Oprášila jsem desky, sedla a četla a četla, hltala stránku za stránkou. A i když poezii neholduju, protože jí moc nerozumím, tady to tak nebylo.Nejednou jsem se pousmála, nejednou souhlasně pokývala a nejednou i trochu zaslzela. V těch básničkách je všechno - radost, smutek, láska, pravda..... Moc hezké.

Kuci12
Kuci12
31.12.2020 3 z 5

Poslední den roku a poslední téma čtenářské výzvy splněno, ale tohle byla asi ta největší výzva. Ne, že bych neměla ráda poezii, ale sama o sobě bych si knížku básní asi nepůjčila a víte co, jak už to tak chodí, nebylo to špatné a co víc, něco bylo nádherné - "Obláček namodralý tiše se rozplýval. To, co jsme milovali, milovat budem dál."

akšuram37
akšuram37
14.12.2020 5 z 5

Poezie mě nikdy nebavila. Ale tuto knihu jsem si přečetla s chutí. Básničky nejsou těžké na pochopení a je to psané hezkým stylem.

Marika Vanova
Marika Vanova
08.12.2020 5 z 5

Básničky, ucelené pod názvem Maminka, jsou moc krásné. Na poezii moc nejsem a proto mám radost, že díky ČV jsem se k tomuto dílu dostala. Díky pane Seiferte, stálo to za to.

TaLu
TaLu
04.12.2020 5 z 5

Poezie je žánrem, který pomocí slov dokáže dokonale spoutat emoce. Čtenář po přečtení a vnímání slov zjistí, že se ukryté emoce "rozbalí" i v jeho nitru. Přesto, nebo právě proto, je pro mě poezie těžko uchopitelným žánrem. Možná to tajemství tví v tom, že ukrýt emoce za slovem tak, aby je čtenář dokázal přečíst přesně, jak byly myšleny, je velmi, velmi těžké. Pan Seifert je mistrem slov. Síla, něha, cit a hřejivé teplo vnímají ti, kteří dostali od života ten dar mít dobrou matku, nebo se jí darem života staly.

Sandra131
Sandra131
21.11.2020 5 z 5

Nejkrásnější kniha poezie, mluví mi z duše. Stále ráda se k ní vracím už asi 50 let.

RonnieSmithx
RonnieSmithx
12.10.2020 5 z 5

Krásné.

barusa.s
barusa.s
07.10.2020 4 z 5

Má oblíbená sbírka básní ze školních recitačních soutěží... S věkem si člověk uvědomuje tu rozsáhlou paletu emocí, které se v básních prolínají a mám ji radši víc a víc.

StephenKingje
StephenKingje
22.08.2020 5 z 5

Je opravdu málo knih, kterým popis „nádherná” sedne tolik, jako „Mamince” od Jaroslava Seiferta. Tahle krátká sbírka básní je prostě nádherná. Nenaleznete v těchto verších, vzhledem k jejich přímosti a průzračnosti, příliš prostoru na interpretaci, což chápu, že dokáže být pro některé čtenáře poněkud rušivým faktorem. Na druhou stranu si však myslím, že by ty básně nebyly ani z poloviny tak láskyplné a vstřícné, kdyby Seifert používal samé metafory. Tou otevřeností tvoří právě tu krásnou, dojemnou a neskutečně hřejivou atmosféru vzpomínek, které nosíme všichni na své maminky.

Lacrimma
Lacrimma
18.08.2020 4 z 5

Nestárnoucí klasika. Některé knihy se dají číst stále dokola a nikdy neomrzí a "Maminka" je toho důkazem.

Jana512
Jana512
28.07.2020 5 z 5

Básník mistrně vyjadřuje vzpomínky na své dětství a především na svou maminku, která neodmyslitelně k dětství patří a je zdrojem nejkrásnějších vzpomínek.
Některé z básní této sbírky mně připomínají i mé dětství, kdy jsme chtěli mamince udělat radost a báseň Jaroslava Seiferta jsme psali do přáníček.

crazyslunicko
crazyslunicko
28.07.2020 4 z 5

Krásná poezie, kterou jsem si přečetla v zrovna nelehkém období. Básně mi přišly smutné a depresivní.

B-artX
B-artX
18.07.2020 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších poezií, co jsem kdy četl. Seifert zde odhaluje krásnými verši čtenáři část jeho samotného a ohromnou lásku ke své mamince. Maminka jako kniha má duši, kouzelnou, jedinečnou a já bych ji určitě doporučil všem čtenářům. Milovníkům poezie či nikoli.