Maminka

Maminka https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118443/bmid_maminka-6IA-118443.jpg 4 1234 238

Nositel Nobelovy ceny za literaturu napsal svou sbírku zpěvné intimní lyriky už jako zralý, zkušený a známý básník v roce 1954. Půvabné vzpomínky na dětský svět a na maminku, která dokázala udělat domov krásným, oslovily nejednu generaci. Prosté a jednoduché verše (např. Maminčina kytice, Mlýnek na kávu, Všední den, Dědečkův pohřeb, Krabice na čaj, Domov... ) opěvují nejen dětství, ale především dobrotu, krásu, práci i únavu maminky a mluví ústy básníka za mnohé z nás. S ilustracemi Jiřího Trnky patří knížka do zlatého fondu české literatury a do pokladnice Albatrosu.... celý text

marra
14.12.2016

Maminku už nemám již 13 let, ale stále na ni vzpomínám. A básně i písničky o mamince (třeba od Boba Friedla..) tak moc zabolí u srdíčka a neobejde se to bez slziček. Mám na co vzpomínat, byla krásná především na duši.. Chybí mi, ale svět jde dál..

hellena1523
11.12.2016 5 z 5

Měla jsem ji ráda jako dítě...po letech jsem se k této sbírce vrátila a jsem dojatá...Vzpomínám, že jako dítě jsem ocenila především krásné ilustrace a básně, které se hezky pamatovaly...Dnes, "o pár let starší" si daleko více uvědomuji hloubku Seifertových veršů. A jsem neskutečně vděčná, že své mamince pořád můžu nosit kytičky fialek a poslouchat ji, jak láteří, že nemám utrácet...

kacenka7206
07.12.2016 3 z 5

Jsou to pěkné básně, ve kterých jde cítit mateřská láska. Přesto mi po několika básních přišlo, že se motivy opakují, proto 3*

Katuska88
14.11.2016 4 z 5

Nejsem velkou zastánkyní poezie, nikdy jsem jí nepřišla na chuť, ale Seifertovo básně mají své nostalgické kouzlo. Tato sbírka rozhodně. Navíc máte za chvilku přečteno a budete mít pěkný hřejivý pocit.

kudrdlinka
06.11.2016 5 z 5

Skoro se stydím napsat, že jsem tuhle krásnou sbírku básní četla poprvé - teda aspoň co si pamatuji. Je to milé, někdy smutné, někdy dojemné pohlazení po duši, krásné vyznání lásky k domovu a k mamince. Určitě se na to čtenář dívá jinak když mu je ...náct, jinak když mu je ...cet, a tak jsem vlastně docela ráda, že jsem si knížku přečetla až teď.

Šošán
05.11.2016 5 z 5

Jendo oko nezůstane suché...

marketa9252
01.11.2016 5 z 5

Rychle čtoucí básničky,děkuji ;-)

haluz
28.10.2016 5 z 5

Opravdu nemám ráda básničky! Nechápu je a nudí mě! Ale pan Sifert mě rozplakal... i rozesmál... velmi milé překvapení, proto dávám plný počet :)

Ewik
18.10.2016 5 z 5

Úžasná kniha, na kterou mám spoustu krásných vzpomínek. Spolu s mojí maminkou jsme ji četly, učily se básničky nazpaměť a poté mi je pomohla zpracovat do čtenářského deníku. Dílo "Maminka" a jeho láskyplné, zpěvavé verše plné vzpomínek a hlubokých citů mě vždy dojme. Jedna z mých oblíbených básní byla "Petrolejová lampa"

"Všichni už spí a měl bych spát,
však lampa bzučí. Stávalo se,
že zapomněl jsem poslouchat
a neuslyšel nohy bosé.
Maminka zavřela mi knížku
a já musil do pelíšku.
Byl bych ji celou přečtl snad.

lucille48
17.09.2016 5 z 5

Krásná a srozumitelná poezie o citech k mamince a vzpomínkách na dětství.

Půca4
08.09.2016 4 z 5

Krásné a občas smutné básně úžasného českého básníka. Řadím do Čtenářské výzvy 2016 : Kniha autora oceněného Nobelovou cenou.

Tynule
04.09.2016 2 z 5

Poezie není pro mě, ale maminku jsem si oblíbila

alfonik
01.09.2016 2 z 5

Maminka opravdu není pro mě. Mám rád některou poezii - např. knihy Kytice nebo Evžen Oněgin se mi líbily. Ovšem tato intimní lyrika mě pouze nudila a nemohu se zbavit dojmu, že tyto verše by mohli zůstat jen pro Seiferta. Jednu hvězdičku dávám za některé vcelku hezké básně a druhou za to, že tomu nerozumím a z intimní lyriky to asi opravdu patří k českým klenotům.

I_love_books
18.08.2016 4 z 5

Pěkné básně od Jaroslava Seiferta. Jsou milé i smutné. Nenašla jsem žádnou, která by se mi nelíbila, všechny byly pěkné, některé mě zaujaly více, jiné méně.
Dávám knize čtyři hvězdičky, ráda jsem si rozšířila znalost české literatury.

MinaHawke
05.08.2016 5 z 5

Nádhera!

buccaneerka
01.08.2016 5 z 5

Nádherná sbírka básní - ostatně jako snad všechny Seifertovy sbírky. Původně byla napsána pro dospělé, ale postupně se dostala k dětským čtenářům a básně z této sbírky děti často recitují u různých příležitostí maminkám. Určitě každou maminku potěší. :)

AlenaZelova
30.07.2016 5 z 5

Obrázky z této knihy si pamatuji už z dětství, ale verše už tolik ne. Když jsem je četla, nestačila jsem se divit, jak jsou krásné, jemné, milé... Opravdu pocta mamince!

Efča59
28.07.2016 5 z 5

Jedním slovem "nádhera"....

Denika
12.07.2016 5 z 5

Každé slovo je jako pohlazení. Malý poklad v každém verši. Laskavé, nádherné dílo.

hana1984
08.06.2016 5 z 5