Máma není služka, máma je dáma

Máma není služka, máma je dáma https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479907/bmid_mama-neni-sluzka-mama-je-dama-9fl-479907.png 4 265 73

Knížka krátkých fejetonů o výchově a o tom, jak to vlastně udělat, aby doma bylo dobře. Marek Herman zkoumá svět malých dětí, porovnává ho s pohledem nás dospělých a hledá základní kameny, na kterých lze postavit rodinnou pohodu. Proč je dneska tolik rozmazlených dětí, proč neposlouchají a proč jim vlastně rodiče donekonečna ustupují? Autor se také zaměřuje na postavení mámy v dnešní rodině, to je linka, která celou knihu propojuje. Proč mámy dělají doma dětem služky? Proč jsou věčně uštvané a vystresované? Proč dělají služky dokonce i svým partnerům? A co s tím?... celý text

janulka1310
04.04.2022 4 z 5

Mně autorův styl psaní a i principy jeho "učení" vyhovují. Neříkám, že soouhlasím se vším, ale s většinou ano. Zdravý, jednoduchý názor na výchovu a role rodičů. Určitě doporučuji přečíst, člověk se zasměje i zamyslí.

kulibunda
04.04.2022

A mě se to líbilo. Ano je tam spousta věcí, které už člověk někde slyšel, četl,... Ale opakování mi nevadilo, řečené zase trochu jinak a hlavně mě celou dobu provázek úsměv na tváři. Za mě milé čtení.

Monike
16.03.2022 5 z 5

Za me ctive i ftipne a ze zivota. Diky CV!

Guepp
10.03.2022 odpad!

Jéžišmarjá, to je žvanil. Přiznám se, že mé hodnocení není ani tolik k této knize, ale k celkovému vyjadřování pana autora v mediálním prostoru.
Knihu jsem zvládla jen asi do třetí kapitoly. Pak jen prolistovala. Je to o ničem. Podobné názory Vám řekne většina "staré generace" ve formě stížností a taky nenabídne, co s tím dělat. Je to jen jejich pohled, ale nedívají se na to z pohledu osoby, které se to týká. Stejně jako u pana autora této knihy.
Ano, koncept rodiny, společnosti se mění a psycholog by měl tuto dynamiku vnímat a zakomponovat ji do svého světonázoru. Ne se proti ní "bouřit" a říkat, že je špatná. To je základní nedostatek. Pro Tebe je špatná, ale pro tamtoho třeba ne.
Obecné pravdy, které někdo řve do okolí sebejistou mluvou...
Jo, Herman vlastně psycholog není.
Jakmile najdete podobné radikální knihy s jasným názorem, zbystřete! Tyhle věci Vám určitě nepomohou. Je to spíš sebeprezentace autora.
Pokud Vás zajímá téma výchovy, rodičovství apod. je mnoho kvalitnějších knih.
Navíc plno "revolucnich" myslenek ani neni z jeho hlavy, to uz tu bylo davno, jen autori nejsou tak medialne slavni a tedy se jejich knihy tolik neprodavaji a nedostanou se k sirsi verejnosti.

JIVaJaH
09.03.2022 3 z 5

Tak příště raději zase přednášku!

helmiczka
23.02.2022 4 z 5

Jasné, nedá sa to brať 100 % vážne.
Ale rozhodne na tom niečo je!

SilviiM
18.02.2022 5 z 5

S panem Hermanem určitě ve všem nesouhlasím, ale i tak mi to nezabrání dát pět hvězd. Kniha byla vtipná, pravdivá, pro někoho nereálná.. ale v každém případě poučná.
Je jen na každém, co si z knihy vezme, nebo jestli jen bude nadávat, jak to či ono není možné. Každopádně v mé knihovně mám své místo a určitě se pustím do dalších jeho knih. :)

Ophelie
10.02.2022 5 z 5

Moje první kniha od pana Hermana a jistě ne poslední. Sbírka fejetonů se četla téměř sama. Vyhovovala mi délka kapitol a úsměvné i trefné názvy. Se spoustou myšlenek a úvah autora souhlasím, při čtení některých kapitol jsem s autorem doslova souzněla - mluvil mi přímo z duše. Tuto knihu nelze než doporučit. Ráda si ji zase někdy znovu přečtu.

Chesterton
10.02.2022 5 z 5

V rámci Vánoc mi prošly rukama tři výtisky tohoto rodičovského pohlazení, co by vskutku měli číst ještě daleko víc chlapi tátové než maminy. Věnovala jsem mladší snaše, která dost z obsahu umí a dokáže si uhájit chvilky, kdy je dámou a nikoli služkou. Synovi i vnoučatům, zdá se, to prospívá a nám nezbývá než je všechny podporovat.
Škoda, že jsem tyhle, z mého pohledu zásadní texty, nepotkala o mnoho let dříve, ale dost jsem asi intuitivně dělala a věřte, velice to funguje :o)

Nevšimla jsem si, že by autor odsuzoval, jen v pozitivním duchu upozorňuje na chvíle, kdy jsme jako rodiče a partneři tak trochu sami proti sobě ? Ano. Má laťku ideálních rodinných vztahů hodně vysoko, ne vše se v běhu života daří, ale o to zas tolik nejde . . .

Rady jsou plné životní moudrosti, spolehlivosti, opory, něhy a laskavostí. Nadchly mě přechodové rituály. Už se těším až syn s teď tříletým vnukem vyrazí na chlapský putování nebo jestli jednou roční vnučce věnuje květinu a šperk ?

P.S. Že "máma dáma" šup k plotně, to je velice zdravé, funkční a logické. Feministky a gender rovné ženy nechť čtou něco jiného :o)
7/7

Gabi13
06.02.2022 4 z 5

Někdy to prostě nešlo souhlasit. Někdy to bylo za hranou mého smýšlení a je to můj boj. Ale nelíbí se mi to jak pan Herman některé postoje života popisuje. Ne vždy je život bílý nebo černý. Ne vždy se lze řídit radami druhého a v tom se spolu shodneme, protože i on píše, že nikdy nevidíme do života toho druhého. Co se mu stalo, že je smutný, protivný...ale častokrát pan Herman odsuzuje a to je myslím zbytečné. Asi je to jeho názor. Hodnotím 4* protože je lidový.

Prske
03.02.2022 4 z 5

S většinou názorů souhlasím, dozvěděla jsem se spoustu nových věcí, hvězdičku dolů dávám za kapitolu “Ano, pane!” která podle mě nemá co dělat v knize zaměřené na rovnocennost vztahů :) i když to bylo myšlené lehce s nadsázkou.
A také mi přišlo, že se autor často opakuje.

Marla
28.01.2022 5 z 5

Velmi milá a vtipná knížka, ideální čtení pro dobrou náladu i zamyšlení. Měla jsem ji půjčenou, usoudila jsem, že je to druh literatury který chci mít doma, takže už ji mám koupenou.

majáček
26.01.2022 5 z 5

Není to návod na život. Jsou to jen mile vyprávěné postřehy z života jednoho člověka. Tyto úvahy, postřehy nás čtenáře vedou k zamyšlení nad rodinným životem a sebou samým.

IvčaKraťaska
22.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Já vlastně nevím. Dobře, co stálo za to, si z knihy poznamenat.. něžná máma, pevný táta, láska a hranice.. a v podstatě na tom, se celá kniha točila. U spousty příběhu jsem vůbec nevěděla proč je autor zmiňuje. A musela jsem si na autora pěkných pár desítek stránek zvykat. Uvidím, třeba se ke knize někdy vrátím, ale teď čerstvě po dočtení nemám žádný velký pocit obohacení.

Kerberos
11.01.2022 4 z 5

Autor těží z životních zkušeností, hodně krát jsem se našla a ztotožnila z jeho názory.

Kexina
08.01.2022 3 z 5

Jako obvykle s většinou autorových názorů nesouhlasím. Ale přesto je zajímavé jeho fejetony a postřehy číst.
Vadily mi jen úmyslně gramaticky špatné názvy jednotlivých fejetonů a na konci každé kapitoly stále se dokola opakující totožná otázka, ale to předpokládám je záměr.

Runinka
05.01.2022 5 z 5

Kniha k zamyšlení ....k zamyšlení nad vztahy,ale i nad dnešní dobou. Místy vtipná. V mnoha ohledech s autorem plně souhlasím.

romika
04.01.2022 3 z 5

Krátké kapitoly,pěkně se to čte,ale měla to být povinná četba hlavně pro muže...líbilo se mi povídání o rituálech,ale vadilo mi časté opakovani nechte děti běhat venku samotné,všichni fakt nemůžeme bydlet na vesnici,kde je ,, bezpečno,, a to jak se mají chlapi zapojovat do běžných domácích činnosti a výchovy, když chodí do práce třeba na 9 hodin + cesta.....na zamyšlení krásné,ale v dnešní době nerealizovatelné,půlka z nás má hypotéky a to pak posloucháme šéfy a výchova zůstane jen na jednom. A teď v době covidove bych chtěla vidět jak rodiče zabrání dětem vidět tv nebo tablet,když musí oba pracovat z domu. Ve stejnou chvíli a ven se neutrhne pár hodin ani jeden. Celkově zajímavé,ale hoooodne nereálné.

RendyaDav
29.12.2021 5 z 5

Skvělá knížka, která by měla být povinná pro všechny nastávající rodiče. Někdy je to na dnešní dobu opravdu sci-fi přemýšlení, ale vždy minimálně velký kus pravdy a velmi dobrého uvažování. A to jak je kniha napsána je skvělé počtení, kdo si umí v životě ,ve výchově přiznat a nalít čistou pravdu i když někdy zabolí...

1alena1
26.12.2021 4 z 5

Shrnutí toho, co všichni (skoro všichni) známe, bohužel. Čím dál více je kolem nás těch mazánků a těch maminek-služek, to není dobře !!!!!!

rodina rodinné vztahy vývoj a výchova dětí rodiče a děti

Marek Herman
česká, 1965
2008  81%Najděte si svého marťana
2019  90%Jsi tam, brácho?
2021  82%Máma není služka, máma je dáma
2023  83%To tajemství je pevný pár

Kniha Máma není služka, máma je dáma je v