Mama milovala Gabčíka

Mama milovala Gabčíka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389264/bmid_mama-milovala-gabcika-48b-389264.jpg 5 290 114

Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach. O Jozefovi Gabčíkovi sa píše aj v učebniciach pre špeciálne jednotky. O Anne Malinovej nie. A pritom bola pre Gabčíka pred atentátom na Heydricha, ale aj po ňom, veľmi dôležitá. Neprávom sa na ňu zabudlo, lebo sa nezachoval výsluchový protokol z gestapa. Veronika Homolová Tóthová sa rozhodla pri¬pomenúť tento príbeh aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Prišla o mamu, keď mala tri roky, a dlho netušila, kto sú jej skutoční rodičia. Anna sa zapojila do odboja, čím vystavila svoju dcéru mnohým útrapám. Pani Alena sa však na ňu nehnevá: „Som na mamičku hrdá, bola to veľmi statočná žena.“... celý text

Evikj
Evikj
19.01.2020 5 z 5

Naše dějiny sepsané do poutavého příběhu. Kniha se výborně čte, doporučuji:-)

mari.seri
mari.seri
17.01.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která vás vtáhne do děje. Napětí a spád od začátku až do konce, ačkoliv dopředu víte, jak příběh dopadne.

Luca91984
Luca91984
10.01.2020 5 z 5

Je velmi znát, že knížka pochází z pera stejné autorky, jako je Mengeleho děvče. Čte se skvěle, vše krásně plyne a zapadá do sebe a člověk se tak nenásilně dozví spousty zajímavých faktů z minulosti. Trošku mi vadilo, že u pár pasáží jsem si neuměla srovnat, zda se jedná o autorčinu fikci a nebo zda se děj skutečně odehrál. (Například popis bitky Čurdy v anglické hospodě.)
Jak sama autorka na začátku upozorňuje, samotný vztah Anny a Gabčíka je spíše smyšlený, tak jak si ho sama představuje. Díky tomu ale vzniká čtivý příběh plný historických faktů, který je doplněný dobovými fotografiemi a to dodává tomu všemu obrovský šmrnc. Co mě nadchlo je, že knížka popisuje život obou hlavních postav i před tím, než se potkali. Můžeme se tak víc dozvědět o Gabčíkově životě, jak se dostal do armády, kde bojoval, jak potkal Kubiše, atd.
Celkově jsem opět nadšená (pokud se člověk vůbec může nadchnout takovým tématem) a těším se na další autorčin počin.

Val
Val
06.01.2020 5 z 5

Stejně jako autorčino Mengeleho děvče velmi silná kniha. Kniha, která nejde dát z ruky a nejde přestat číst. Kniha , po jejímž přečtení jsem kromě nekonečného smutku cítila i obrovskou hrdost. Hrdost na všechny ty statečné lidi, kteří se odmítli smířit s nacistickým útlakem a kteří neváhali obětovat vlastní život. Na tohle nikdy nesmíme zapomenout. Krásná kniha.

lidunka1
lidunka1
06.01.2020 5 z 5

Tak knížka se čte skvěle. Autorka je velmi šikovná. Umně dokáže spojit fakta do příběhu. Přečetla jsem jedním dechem.

zdenaR
zdenaR
03.01.2020 5 z 5

Zajímavě zpracované téma, historická fakta spojená s románovým zpracováním, velmi čtivé.
A navrh bonus v podobě čtenářské výzvy 2020 - kniha začíná zájmenem (toto).
Vřele doporučuji.

Lenka2020
Lenka2020
03.01.2020 5 z 5

Kniha zobrazuje pozadí atentátu na Heydricha přes příběhy lidí, kteří byli zejména s Josefem Gabčíkem, Janem Kubišem a ostatními v blízkém kontaktu, nebo byli příbuzní. Na pozadí lásky mezi Gabčíkem a Annou Malinovou (kdy vzhledem k některým prokázaným okolnostem mezi nimi nějaký vztah existovat musel) kniha vykresluje hrůznost nacismu tak, že navzdory stručnému vyjadřování mne některé scény neskutečně zasáhly. Autorka nepotřebuje detailní mnohostránkový popis hrůz, stačí jí pár vět, abyste souzněli s větou "protože peklo na to nestačí...". Kniha je napsána velmi strhujícím způsobem, stylisticky velmi pěknou češtinou, čte se velmi dobře a my ji s dcerou každá přečetla za dva dny.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
21.12.2019 4 z 5

Autorka napsala příběh o lásce Jozefa Gabčíka a Anny Malinové, který mohl být také úplně smyšlený, aby mohla popsat události daleko významnější- přípravy na atentát Heydricha, atentát a doba s následky po atentátu. Je to zase pohled na tuto významnou dějinnou událost z jiného úhlu. V knize jsou popsány osudy dcery Anny Malinové po atentátu, kdy jí byly tři roky, její další život a dospívání (hlavně zpočátku to zůstalo opět na fantazii autorky). Byla jsem ráda, že se v úvodu dovídám o životě Jozefa Gabčíka do doby, než se dostal do Anglie.
Čtivé, emotivní, poučné. Doporučuji.

michaela7087
michaela7087
17.12.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Smekám před autorkou, takhle krásně psát o hrůzách které se děli za 2 sv. války.

Děkuji, že píšete tak nádherné knihy. Těším se na další.

skalek
skalek
28.11.2019 5 z 5

Asi jen říci...povinná četba pro každého, kdo si stěžuje,že se máme špatně......

ritz
ritz
28.11.2019 5 z 5

Velmi pěkná, zajímavá knížka, čtivě napsaná. Silný příběh, který se čte sám.

lenca.vym
lenca.vym
17.11.2019 5 z 5

Pro tuto knížku nenacházím správná slova, která by vystihovala to, co v sobě ukrývá. Knížka je velmi čtivá, zajímavá - některé zápletky/děje jsou podle skutečnosti, jiné výplodem autorky, ale jsou napsané tak přesvědčivě, že člověku přijde, že každé vyslovené slovo bylo vážně řečeno. Dále je doplněna spoustou fotografií, které přibližují onu hrůznou dobu, kdy i láska byla prostředkem smrti. Kniha je plná emocí, lze při ní cítit radost, ale i bolest a smutek. Styl psaní autorky je příjemný. Kapitoly jsou tak akorát dlouhé, ale i přesto se někdy četly těžce. Člověku se ani nechce věřit, že taková zvěrstva jsou lidé schopni dělat lidem, duše duši. Pokud se ale podíváme na lásku, jež nespojovala pouze Annu a Jozefa, ale celý český národ, pak se nám rány z těchto kapitol zacelí. Závěrečným slovem bych chtěla tuto knihu pochválit; je krásná, bolavá, zamilovaná, upřímná. Člověk si při ní uvědomí hodnotu života, ale hlavně si uvědomí, že hrdiny byli obyčejní lidé, co se milovali a milovali svoji vlast. Byli oddaní pravdě a svému národu a stáli si za svým rozhodnutím, i když je to stálo život.

Lucdas
Lucdas
15.11.2019 5 z 5

Strhujici přiběh,kniha mě absolutně dostala.Jedna z nejlepšich.Je pro silnejši povahy,ale kazdy by si měl prečist,jak to tenkrat bylo.Krasny přiběh.

ela1972
ela1972
14.11.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Čtivou formou sepsaná část historie naší republiky, na kterou by se nemělo zapomínat. Dobové fotografie byly jako bonus. Za mě super.

Gugu
Gugu
02.11.2019 4 z 5

Pěkně a čtivě napsaná kniha, byť se jedná - co se týče vztahu Gabčíka a Anny Malinové - o fikci. Spousta zajímavých historických událostí sepsaných na jednom místě, v kryptě jsem se byla podívat, o to víc to na mě zapůsobilo si to celé znovu představit. Pro mě i spousta nových informací ohledně ostatních lidí, kteří parašutistům pomáhali. Při popisu mučení mi vůbec nebylo dobře. Knihu doporučuji, není to z těch, kterou odložíte, protože by neměla spád.

Ticiana
Ticiana
23.10.2019 5 z 5

Hodně smutná kniha. Čte se sama. Ale ty hrůzy byli na mne moc. Jak dokázali vsechno prekroutit. Smutné...

cori
cori
20.10.2019 3 z 5

Autorka se pokusila přiblížit slovenským čtenářům osobu Jozefa Gabčíka a osudy českých rodin, které parašutistům pomáhaly. Na Slovensku bylo toto téma dost opomíjeno, protože se dobu války a hlavně Slovenského fašistického štátu snažili vymazat ze své paměti, tedy kromě oslavovaného Slovenského národního povstání. Český čtenář má o okolnostech atentátu a jejich dopadu větší povědomí. Kniha je podle mě určena spíše mladší generaci a čtenářkám. Autorka vše popisuje jasně a srozumitelně v krátkých kapitolách - spíše filmových scénách, v nichž vystupují hlavní aktéři. Všechny jsou uvedeny určením místa a času. Drží se dostupných faktů a nic kromě popisu milostného vztahu, o němž se nedochovaly žádné záznamy, si nevymýšlí. Vše doplňují archivní fotografie. Jen mě zarazilo, že vynechala pokus parašutistů prokopat se z krypty do pražské kanalizace. Pro náročnějšího čtenáře doporučuji román Dva proti Říši.

krtecek_1
krtecek_1
09.10.2019 3 z 5

Já si tedy z knihy na "zadek" nesedla. Trošku jiné zpracování popisu atentátu na Reinharda Heydricha s přidáním milostné linky hlavních hrdinů - Anny a Jozefa.

barcc85
barcc85
08.10.2019 5 z 5

Velice čtivě sepsaná historická fakta (a něco málo k tomu navíc...)... prosím zařadit do povinné školní četby!!

simonabr
simonabr
07.10.2019 3 z 5

Mé nejoblíbenější historické období, na knihu jsem se těšila, protože Mengeleho děvče bylo opravdu moc vydařené, ale nesdílím z ní takové nadšení, jak tady podle komentářů i hodnocení panuje.
Pro mě to byl příběh naprosto bez srdce a nějakého prožitku, jen papouškování fakt, které si autorka našla a které všimni známe, pak měla podle popisu vytvořit fiktivní příběh hluboké lásky Jozefa Gabčíka a Anny Malinové, ale za mě se jí to tedy ale vůbec nepovedlo.