Mama milovala Gabčíka

Mama milovala Gabčíka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389264/bmid_mama-milovala-gabcika-48b-389264.jpg 5 290 114

Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach. O Jozefovi Gabčíkovi sa píše aj v učebniciach pre špeciálne jednotky. O Anne Malinovej nie. A pritom bola pre Gabčíka pred atentátom na Heydricha, ale aj po ňom, veľmi dôležitá. Neprávom sa na ňu zabudlo, lebo sa nezachoval výsluchový protokol z gestapa. Veronika Homolová Tóthová sa rozhodla pri¬pomenúť tento príbeh aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Prišla o mamu, keď mala tri roky, a dlho netušila, kto sú jej skutoční rodičia. Anna sa zapojila do odboja, čím vystavila svoju dcéru mnohým útrapám. Pani Alena sa však na ňu nehnevá: „Som na mamičku hrdá, bola to veľmi statočná žena.“... celý text

Rumbakoule
17.12.2020 5 z 5

Velice kvalitní počtení

Louisareading
21.11.2020 5 z 5

Je to takové bytostně bolavé čtení. Nemám moc ráda podobné knížky, ne, že bych tíhla k povrchosti, ale četba je pro mě především nástroj na uklidnění, a podobná knížka, už kvůli svému názvu nikoho uklidnit nemůže. Takže jsem si ji zakázala číst před spaním, abych neměla špatné sny. Vždycky jsme v rodině považovali za hrdinu, takže jse si ji ale přečíst musela. A nelituju toho. Jen ta obálka je příšerná. Ale fakt příšerná!

LéňaM
16.11.2020 5 z 5

Silná, těžká, poučná a skvěle napsaná kniha.

Hermiona419
15.11.2020 5 z 5

Velmi povedená kniha!

chodícírohožka
29.10.2020 4 z 5

Docela dobře napsaný příběh, v němž se mísí fakta s autorčinou představivostí, výkladové pasáže s napínavými scénami i vnitřními pochody postav. Trochu mi dělal problém vypravovací čas a některé opakující se myšlenky, ale jinak jsem si knihu užila (jestli se to dá říct o čtení, které ve mně vzbuzovalo poměrně silné negativní emoce, nevoli i odpor, když autorka líčila bezpráví a zrůdnosti charakteristické pro popisovanou dobu).

Klára90
05.10.2020 5 z 5

I když mě příběh parašutistů a atentátu fascinuje, zajímá a už jsem o něm hodně načetla, přesto jsem chvíli váhala, zda se do knihy pustit. Nechtělo se mi znovu číst o mučení členů odboje a těžkých osudech všech aktérů. Nechtělo se mi, protože to je smutné čtení, ze kterého mě pokaždé mrazí.
Nicméně jsem knihu otevřela a od té doby neodložila. Je skvělá. Doplnila mi hodně informací, které jsem doposud nevěděla nebo o nich četla jen zkratkovitě. Život Gabčíka před Anglií, jeho cesta do Anglie - to vše pro mě bylo velmi zajímavé. Navíc se kniha zajímá podrobněji i o životy odbojářů, což pro mě bylo také velmi zajímavé čtení. Obrovským plusem knihy jsou dobové fotografie. U každé jsem se alespoň chvíli zdržela a teď opravdu nechci být patetická, ale drobnou vzpomínku jsem lidem na fotografii věnovala...šlo to samo od sebe, prostě jsem si při pohledu na osoby nebo místa představila jak se třeba smějí, žijí běžný život a nebo jak činí důležité rozhodnutí, které je pak stálo život.
Krátké kapitoly přidávají knize na svižnosti. Líbilo se mi, že jakákoliv osoba či místo zmíněna v ději byla následně v další kapitole rozvinuta o fakta. Opravdu jsem se z knihy dozvěděla spoustu nových věcí.
Smyšlená románková část o lásce Gabčíka a Malinové mi nikterak nevadila, bylo to aspoň trochu odpočinku od jinak na hrůzy plného děje.
Kniha mě určitě nenechala chladnou, během jejího čtení jsem si i poplakala a hlavně celou dobu jsem obdivovala odvahu nejen parašutistů, ale také odbojářů, kteří pro záchranu vlasti obětovali opravdu vše. Nesmírně si jich vážím a věřím, že si jich silně váží i jejich děti, i když je mi zcela jasné, že většina by hned vyměnila hrdost na rodiče za normální roky prožité s nimi, což je logické a správné.
Kdybych to měla shrnout, tak se jedná o knihu plnou dobových faktů sepsaných do velmi čtivého děje.

nicole1990
19.09.2020 5 z 5

Počet hvězdiček nestačí jak úžasně napsaná to byla kniha, i když byla o těžké době.

frantisek0724
11.09.2020 2 z 5

Mnohokrát opakovaný ( pravém) příběh českých parašutistů, tentokrát v podobě románu spíše pro ženy. Sice nejsem žena, nicméně rozhodl jsem se knihu přečíst.
Autorka na začátku knížky uvádí, že dialogy jednotlivých osob jsou smyšlené. Překvapivě. Jak jinak, když v kryptě s Gabčíkem a spol. nebyl nikdo,kdo by přežil a podal svědectví posledních dnů a minut jejich života. Stejně tak nebyl nikdo třetí v bytě Anny Malinové. Takže autorka popouští uzdu fantazii. Vlastně polovina knihy je fikce, většina rozhovorů a myšlenkových pochodů jednotlivých postav. Záleží na každém,jak moc chce autorce věřit. Pro mě osobně autorčina představivost pracovala občas až příliš. Popis,kdy parašutista Bublík umírá v kostele po boji s Němci a derou se mu slzy do očí, byl pro mě už za čarou, těžko přijatelný. Nebo jak Gabčíkovo poslední myšlenky patří výhradně milované Anně...
Autorka se na základě známých faktů snažila napsat zajímavý příběh o lásce, vlastenectví, hrdinství, zbabělosti,atd. Kubiš, Gabčík, Opálka a další jsou od dětství mí hrdinové. A nejen moji. Vkládat jim do úst smyšlené věty není pro mě osobně nejlepší nápad. Nicméně záleží na každém,na kolik knize uvěří.

Madelisi
28.08.2020 4 z 5

Připadalo mi, že jsem četla dokumentární román. To ale knize neubírá na síle, líbilo se mi, že jsme se dozvěděli něco o rodinném pozadí Gabčíka a příběh Anny Malinové.

Blondebookdevil
20.08.2020 4 z 5

Na tuhle pecku jsem se těšila hodně dlouho. Jaká vlastně je? Silná, těžká, poučná. Historická fakta jsou podána víc než v obecné rovině, což ale “fanoušky” tohoto činu, jako byl atentát na Heydricha, jen potěší. Přibližuje nám osud Anny Malinové, přítelkyně Jozefa Gabčíka.
Můj názor a drobné výtky:
⁃ možná by (alespoň pro mě) bylo lepší ji číst ve slovenštině, kapitoly s Gabčíkovou rodinou byly špatně přeložené a přeložit něco česko-slovensky za mě nee
⁃ mrzí mě smyšlenost milostného vztahu Anny a Gabčíka, i když se k tomu autorka v prologu přiznává, pro mne to byl rušivý element “oživit” to románovými popisy, co si tak říkali atd. Ano, je dokázáno, že se Jozef u Aleny schovával, a pravděpodobnost toho, že se měli rádi tu je, ale vím, že několik lidí tato promíchanost faktů a románu zmátla.
⁃ Bylo po atentátu, gestapo chytilo členy odboje a pomocníky parašutistů, zbývalo stále něco přes 100 stran. Nebavily mě rozhovory mezi gestapáky a vyšetřovateli, taktéž kapitola o Mauthausenu, kor když jedna historka byla zmíněná i v Mengeleho děvčeti, kterou jsem četla relativně nedávno.
Mrzí mě, že si paní Alena maminku nepamatovala a její adoptivní rodiče jí dlouho zatajovali pravdu. Každopádně i když se o této době nečte dobře, vždycky mě potěší se o této události dozvědět něco víc, což tato kniha poskytuje. Určitě se běžte do Resslovy ulice do kostela podívat a zapálit svíčku za ty naše hrdiny.

tereza94
19.08.2020 5 z 5

Krásné čtení. Rozhodně bych to nezařadila mezi oddechovou četbu, ale i tak se mi kniha moc líbila a dozvěděla jsem se mnoho zajímavých věcí.

hana17.1.
17.08.2020 5 z 5

Úžasná knížka, která ve mně zní i dlouho po jejím dočtení. Smyšlenost rozhovorů propojená s fakty a pro mě i nové informace, mě nenechaly klidnou. Všichni známe konec tohoto odvážného činu, ale i tak mě znovu s hrdostí rozbrečel. Jednoznačně bezvadná kniha.

Pechule
11.08.2020 5 z 5

Poklona autorce! Skutečně vydařená kniha, která ve mně bude ještě hodně dlouho doznívat.

Astarothh
23.07.2020 5 z 5

Neskutečná statečnost, odhodlání a láska k vlasti ... Chtěli pro český národ svobodu místo útisku i za cenu nejvyšší... Ohromná čest jejich památce, i všem, kteří jim pomáhali!!!

lucka202
19.07.2020 5 z 5

Skvělá, skvělá, skvělá!!! Fakta sepsaná formou románu... Strašne jsem si ty kluky oblíbila, prožívala všechno s nimi. A i když všichni víme, jak to dopadne, byla jsem neuvěřitelně napnutá a následně jsem všechno jak se patří obrečela.

iceVS
13.07.2020 5 z 5

Strhující, nádherné, dojímavé, tragické, kruté, obdivuhodné...
Věděla jsem, že to nebude lehké čtení, ale chvílemi se mi nechtělo číst dál. Obdivuji autorku, její dílo je precizní a dokonalé. Muselo být velmi těžké napsat tuto knihu a ještě mnohem těžší se od té vší bolesti pak oprostit.
Je neuvěřitelné, co všechno dokázali lidé pro svoji vlast obětovat. Tahle kniha je opravdu lepší než 97 % jiných.

lulu0605
03.07.2020 5 z 5

Odvaha, odhodlani, laska k vlasti. Pekne, ikdyz smutne, cteni.

monulam
16.06.2020 5 z 5

Krásně napsaná kniha, i když o krutých věcech, je v ní hodně citu. Líbí se mi, že nezačíná těsně před velkou ale přibližuje i mladí Anny a Jozefa a přesahuje i jejich příběh a osudy. Některé věci kolem atentátu jsem nevěděla a tak jsem si doplnila znalost dějinných událostí. Velmi doporučuji k přečtení.

veronika1998
14.06.2020 5 z 5

Přečetla jsem už desítky knížek o atentátu na Heydricha, ale i přesto v každé knížce najdu vždy něco nového. Tato knížka určitě patří mezi ty nejlepší. Krásný román o Gabčíkovi a dalších parašutistech, kteří obětovali svůj život pro budoucnost země.

Mojepočteníčko
02.06.2020 4 z 5

Po přečtení knihy Mengeleho děvče se spisovatelka Veronika Homolová Tótová zařadila mezi autorky, které se mi svou tvorbou dokázaly dostat pod kůži a jejich díla budou mít v mojí knihovně vždy své místo. Měla jsem proto velkou radost, když jsem zjistila, že na Slovensku vyšla její další kniha – Máma milovala Gabčíka. Nemohla jsem se dočkat, až vyjde i u nás. Nějakou dobu jsem však po dílech zabývajících se válečnou tematikou nedokázala sáhnout. Ale teď už je přečteno a ráda bych vám ji v následujícím článku představila.

Autorka nás seznamuje s životy Jozefa Gabčíka a Anny Malinové, o které jsme doposud nevěděli vůbec nic. Chybělo málo a její statečnost v historii úplně zanikla. Šlo o velmi odvážnou ženu, která byla během druhé světové války zapojena do odboje a po útoku na Heydricha u sebe Gabčíka několik dní schovávala. Tato skutečnost nasvědčovala, že jí důvěřoval a jejich vztah byl možná užší, než by se na první pohled zdálo. Mimo to se seznamujeme s velkým kusem historie a konkrétními událostmi, které dění v naší zemi, v době druhé světové války, formovaly.

Před třemi lety jsem otevřela úžasný román Jiřího Šulce – Dva proti říši. Příběh českých parašutistů, kteří nasadili své životy, protože toužili osvobodit českou zemi od hrůzostrašné vlády nacistů. Dodnes si pamatuji, že jsem při dočítání posledních stran téměř nedýchala. A teď jsem to všechno prožila znovu od začátku. Mládí, nástup do armády, úkol, útok na Heydricha, zradu, závěrečný boj v kostele…bylo to bolestivé čtení. A nejen to. Mohla bych pokračovat osudem Lidic, krutými výslechy, vyvražďováním…
S napětím jsem sledovala linku Anny Malinové a její dcery Alenky. Jejímu ukončení, zejména co se Anny týče, nemohu dosud uvěřit. Všechno bylo tak náhlé…rychlé. Možná by se to mohlo zdát necitelné, ale pořád jsem doufala, že to bude nějakým způsobem pokračovat dál. Dozvím se víc. Najednou nebylo nic a já se s tím nemohla smířit. Vlastně nemůžu pořád.

Doporučuji! Bylo to skvělé čtení! Autorka svá témata zpracovává neskutečně čtivou a poutavou formou, ačkoli jde v podstatě o faktografickou literaturu. Celou knihu provází dobové fotografie osob, dokumentů a situací, které dílo doplňují a umocňují jeho tíživou atmosféru. Navíc věřím, že by mohla zaujmout širší okruh čtenářů než jen fanoušky válečné literatury.