Malý život

Malý život https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332368/bmid_maly-zivot-Iia-332368.jpg 4 932 271

Když se čtyři spolužáci z malé vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu hezký laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí s ostrým jazykem, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy točí. Během několika následujících desetiletí se vzájemné vztahy prohlubují a nabírají temnější odstíny, poznamenané závislostí, úspěchem a pýchou. Ale jak si každý z nich dříve či později uvědomí, největší výzvou je pro ně pro všechny Jude sám; ve středním věku děsivě nadaný soudní advokát, ale v soukromí stále zlomenější člověk, s myslí i tělem zjizvenými hrůzným dětstvím a poznamenaný takovým traumatem, až se sám bojí, že je nikdy nedokáže překonat – a že jeho minulost bude navždy určovat jeho život. Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem. V pozoruhodně vybroušeném románu Hanya Yanagihara mistrovsky vylíčila, jak se láme srdce, a podrobila nelítostnému zkoumání tyranii zkušenosti a paměti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

A Little Life , 2015

AlbionFoxyFox
08.10.2022 3 z 5

Bylo to neskutečně zdlouhavé čtení. Místy mě kniha bavila, ale ve skutečnosti jsem se těšila, až bude konec. Možná jsem ji nečetla ve správnou životní dobu a byť obsahovala velmi dojemné pasáže a náročná témata, ne úplně na mě dolehla a zapůsobila, což patrně měla.

keselylenka
05.10.2022 4 z 5

Literárně velmi dobře napsaný příběh, který se dobře čte. Bohužel co se týká obsahu, tíha na mě nedolehla. Neštěstí tam totiž bylo tolik, že mi vlastně nepřišlo uvěřitelné, že se stane jednomu člověku. A taky v té dávce deprese, kterou Jude měl si myslím, že by to ostatní prostě vzdali a rozhodně se ho nesnažili ještě v 50 letech pořád uzdravovat.

Yaruschka
27.09.2022 5 z 5

Za celý můj "čtenářský život" jsem nic tak psychologicky hutného, emocionálně hlubokého a těžce stravitelného zatím nečetla.
Každá stránka té knihy bolí, zraňuje, pomalu mučí a trhá na kousky, takže se to musí odkládat a vydýchávat. Obsah tohodle románového kolosu tíží jak závaží ještě dlouho po přečtení..... nedoporučuju homofobům a jedincům s nedostatečnou mírou empatie (můžete si ji tu otestovat), představivosti a hlavně trpělivosti.
Pokud bych měla tento čtenářský "masochistický zážitek" přirovnat k některé jiné knížce, maličko se tomu přibližují díla Davida Vanna, ten je tedy milosrdnější, co se týče počtu stránek a čtenáře tudíž netrápí příliš dlouho. Není to kniha na jedno pochmurné odpoledne, ale pořádně zdlouhavý proces, který člověku dá nahlédnout do velice temných míst tam uvnitř .... V tomhle směru si dám asi chvíli "voraz"...

Ophelie
22.09.2022 5 z 5

Po dočtení této knihy se cítím totálně emocionálně rozebraná. Ještě žádná kniha ve mně po jejím dočtení nezanechala tak hluboký otisk… Je to přesně ten typ knih, na které po jejich dočtení opravdu nikdy nezapomenete. Autorka umí opravdu skvěle a detailně popsat jednotlivé charaktery postav, vystihnout jejich psychiku tak, že se čtenář cítí, jakoby všechny, obzvláště hlavní postavy Willema a Judea, znal a prožívá tak vše naplno s nimi. Kniha je neuvěřitelně krásná a hrůzná a děsivá zároveň. Především když se čtenář postupně dozvídá celý Judův příběh – příšerné, čím si musel od raného dětství projít – tolik neléčené bolesti a traumat! Při čtení některých pasáží se mi dělalo až fyzicky zle, při čtení jiných pasáží mi tekly slzy… Možná tam na mě bylo až trošičku moc homosexuálních vztahů (skoro každý byl gay), ale to nijak neubírá na kvalitě této knihy. Pokud máte rádi psychologické romány, které jdou opravdu do hloubky (až na dřeň), rozhodně knihu doporučuji.

derrry
14.09.2022 2 z 5

Definice toxického vztahu na 600 stranách v podivném bezčasí, které zahrnuje přes 30 let. Celkem vzato je to úmorná kniha, která má sice závažné téma, ale kdyby neměla, tak to není amíkovský generační román.

Acinore
11.09.2022 1 z 5

Nudaaaaaaa!

Lenla
29.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Ze začátku mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak mě uchvátil nejen samotný příběh, ale i styl psaní, kde si autorka dokáže hrát s emocemi tak, že jsem Judea chvíli měla ráda a chvíli nesnášela. Příběh je možná až zbytečně moc krutý. Už jsem si říkala, že autorku musel nějaký chlap hodně naštvat, když všechny muže v románu povraždila. Ale i přes veškerou krutost a bolest, která v příběhu byla, mi kniha dlouho utkví v paměti. Asi nebudu mít potřebu si ji někdy v budoucnu znovu přečíst, každopádně patří mezi nejzajímavější knihy, jaké jsem kdy četla.

M_00
17.08.2022 5 z 5

Asi nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla. Fakt top.

malazluta
29.07.2022 3 z 5

Toto byla nejvíc bezútěšná kniha, kterou jsem kdy četla, a to už jsem četla ledacos. Dvě třetiny knihy jsem přemýšlela, co má autorka za vnitřní démony, když stvoří příběh, ze kterého pro postavy příběhu nečiší ani jiskřička naděje. To co stvořila si koleduje o diagnózu. Ani nemůžu říct, jestli se mi kniha líbila, nebo nelíbila, každopádně končí tak, jak už čtenář na začátku tuší, jenom to trvá přes 600 stran.

mnohoknih
02.07.2022 5 z 5

To tedy bylo hutné čtení. Co všechno člověk vydrží, když má přátele, kteří sice neví s čím pomáhají, ale pomáhají již jen tím, že jsou. Příběh plný hnusu a zároveň plný dobra a lásky. Sice jsem nepochopila, proč šli všichni Judemu na ruku, ale asi by jinak nebylo možné tak důkladně a důsledně popsat duši a myšlenky zneužívaného člověka.

Irsaf
16.06.2022 4 z 5

Ufff…
Páni, tohle jsem četla dlouho, ale jsem ráda, že jsem se ke knize dostala a přečetla…
Kdo z nás by něco takového zvládl a vydržel…? A hlavně tak dlouho…

Stylie
05.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha, která má podle všeho jediné poselství, a to, že některé věci zkrátka nelze napravit, někteří lidé nikdy nebudou v pořádku, i kdyby se okolní svět na hlavu postavil.
Co mi utkvělo v paměti nejzřetelněji je myšlenka, že Willem se dlouhé roky neptal, i když tušil pravdu ne proto, že by mu na Judovi nezáleželo, ale protože věděl, že není připravený slyšet odpověď. Nevím proč, ale tohle mi na celé knize přišlo nejsilnější.
Na někoho to může působit temně, depresivně a dost možná i melodramaticky, ale nejde o ty stinné stránky příběhu. Jde o drobné projevy náklonnosti, o vlídná slova, jemné doteky a bezpočet šancí, začínat zas a znovu. Ne nadarmo tam autorka zmiňuje, že se Jude musel naučit ,,znovu chodit".
Tahle knížka vás zraní, ale pokud dokážete číst mezi řádky, pak vám předá něco silnějšího, skutečnějšího, než jen zoufalý příběh jednoho zoufalého kluka.

TVer
18.03.2022 1 z 5

(SPOILER) To byla ta nejhorší a nejdepresivnější kniha, jakou jsem kdy četla. Ani jedna stránka té kniha nebyla pozitivní, ani jediná. Vždy, když se něco pozitivního objevilo, tak to zase rychle zmizelo a to buď nemocí, nehodou, záchvatem, hádkou nebo čímkoli jiným.

Kniha se zaměřuje na Juda a při tom všem, co se o něm napříč knihou dozvíme, vyvstává jen otázka, jak se tohle všechno může přihodit jednomu člověku? Připadá mi, že si z toho autorka urobila trochu parodii s generátorem lidského neštěstí. Nestačilo to, že tam figurovali témata jako znásilňování dětí, dětská prostituce, sexuální otroctví, únos, fyzické a psychické týraní všeho druhu, autorka si řekla, že tam ještě přidá sebepoškozování, pokus o sebevraždu, úspěšnou sebevraždu, drogovou závislost, nenávist k sobě samému a kopec dalších. Neexistuje téma o lidském neštěstí, které by v knize nebylo zmíněno.

Kdybych tu knihu měla ve fyzické podobě, tak ji spálím. Teď jenom lituji, že jsem za toto vyhodila peníze.

Jude je nejnarušenějším člověkem, jaký kdy ve vymyšleném a možná i v reálném světě existoval. Přesto napříč celou knihou, celých 630 stran odmítá odbornou pomoc (dobře, až na výjimku asi posledních 5 stránek). Nevidí sám sebe jako nemocného. Zároveň vůči sobě pociťuje tolik sebenenávisti, že to snad ani není možné.

V knize se neustále děje to samé, Willem, Malcolm a Džejbí se starají o Juda, Jude si ubližuje, všichni se ho snaží donutit přestat, on si ubližuje dál, nikdo o něm nic neví a on jim to nikdy neřekne, a když na něj trošičku zatlačí, tak si dále ubližuje.

Andy a Harold ho eventuálně donutili chodit po Willemově smrti k psychiatrovi, ale za celých předešlých 30 let se jim to nepovedlo? Andy jenom při každé návštěvě počítá Judovi nové řezy, ale najednou když mají něco po 50 se konečně zatne a řekne mu, že bude docházet k psychiatrovi, jinak ho dá hospitalizovat? A to nešlo dříve?

Celá kniha má 630 stran, i když jsou to ty samé věci, které se opakuji pořád dokola a dalo se to napsat tak na 300.

Zároveň ke konci knihy autorka zabije Willema, jediného člověka, kterého Jude miloval. Vážně? To jsem chtěla hodit čtečku přes celý pokoj. Pak se tam ještě asi 100 stran plácá kolem, než Jude konečně spáchá sebevraždu, i když není možné, že to někdo nečekal po přečtení tak 30% knihy. Prostě tato kniha je pro mě jedno velké NE a lituji, že jsem jejím čtením strávila týden života.

ydnac
05.03.2022 5 z 5

NÁROČNÁ A SMUTNÁ KNIHA.

Moc špatně se mi četla, ale SAKRA stojí za přečtení !
Příběh Juda mi trhal srdce na kousky, po tváři mi tekly slzy.
Zneužívání v dětství, ponižování, strach, neuvěřitelná bolest, sebepoškozování a pocit, že jste ošklivý, poškozený, zbytečný, nechcete nikoho žádat o pomoc a nechápete proč by vás někdo mohl mít rád...
To všechno Jude prožil a já měla chuť ho obejmout.
Říct mu, že každý je jedinečný, každý si zaslouží být šťastný.
Je to i příběh výjimečného přátelství a lásky.
Je to příběh utrpení.
Je to kniha, která mě nenechala vydechnout, musela jsem na ní pořád myslet a
JEŠTĚ DLOUHO BUDU...

IgorGebiza
21.02.2022 4 z 5

dobrá, ale ťažká kniha, nie len témou, ale aj spôsobom opisu príbehu. velmi dobre opísaný smútok a zúfalstvo nad stratou milovanej osoby.

ZiPur
02.02.2022 odpad!

Snažila jsem se, ale nejsilnější pocit, který jsem při čtení této knihy cítila smutek ... z autorky, která zneužívá citlivá témata. Beze smyslu poskládané zraňující témata, která v konečném důsledku znevažují a urážejí ty, kteří podobné věci zažili ve skutečném životě.

roman9276
31.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Tohle byla jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Jak někteří zde píší, trvalo mi to skoro měsíc se knihou prokousat, ale to není způsobeno tím, že by byla nudná, ale naopak jsem si to místy musel dávkovat a jsem za to rád. Je to hodně silná kniha, která ve mně něco zanechala, přesně tak by to mělo být. Emoce na vás stříkaj z každý stránky, a když už máte jiskřičku naděje, že to bude lepší, tak vás to zase srazí na kolena. Je to skvěle napsáno a cesta do hlubin zlomené duše byla skvěle napsána. Do knihy jsem se zamiloval, ale zároveň ve mně zanechala hlubokou ránu. Dílo na mě hodně zapůsobilo, zamýšlím se nad sebou a přemýšlím i nad osudy hrdinů knihy. Někteří vyzdvihují nereálnost postav, jejich velké kariéry, jejich obrovské smůly, ale takový je malý život, který žijeme každý z nás.

Make20
30.01.2022 5 z 5

Kniha mě naprosto pohltila. Nemohla jsem se odtrhnout, pak však přišly chvíle, kdy byl příběh tak moc nefér a krutý, že jsem nemohla chvíli číst dál. Bála jsem se, co se dal dozvím. Každopádně dávám 5 * a na přečtený příběh jej tak nepřestanu myslet.

jirka9453
21.01.2022 4 z 5

Tak jako i ostatním zde, i mě knížka trvala. Má všechno, co od knížky čekáte - příběh, emoce, logiku i hloubku - a umí ve čtenáři nechat svůj otisk - rozhodně patří k těm, které bych doporučil číst jen tehdy, jste-li připraveni na syrové emoce mistrovsky smíchané tak, jak byste asi ani ve snu nečekali. Doufám, že se dočkáme dalších autorčiných děl - má co nabídnout.

julanka
13.01.2022 4 z 5

Propracovanost i popis emocí - všechno výborné, ale vidím i mnoho nedostatků, které se ve mně při závěrečném hodnocení hodně bijí. Například hlavní sdělení knihy.. Co si má pomyslet po přečtení jiný zneužívaný člověk? Který zrovna nebude tak vysoký, fyzicky krásný a extrémně inteligentní jako Jude? Všimli by si ho vůbec Willem nebo Harold, kdyby byl třeba průměrně vypadající, s nadváhou, průměrných studijních výsledků? Je to taková pohádka pro dospělé..extrémní zlo střídá extrémní dobro a mezitím se opakuje nekonečno popisu řezání a toho, jak Jude něco "řekl tiše". Hlavní dějová linka skvělá, ale umím si to představit ještě trochu lepší.