Malý vetřelec

Malý vetřelec https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40216/bmid_maly-vetrelec-XL8-40216.jpg 4 228 67

Malý vetřelec je zasazený do doby po druhé světové válce, na anglický venkov - do dříve opuletního, nyní chátrajícího sídla, a jeho středobodem je heterosexuální vztah. Sídlo je přes dvě stě let domovem zámožné rodiny Ayresových: syn Roddy, který se vrátil z války, se pokouší v rychle se měnící době majetek spravovat, jeho matka usiluje o zachování dekoru, obyčejů a starého pořádku a jeho sestra Caroline, která se vůbec nehodí do role příslušnice vyšší třídy, na sebe bere úkoly, jež dříve plnilo početné služebnictvo, a v holinkách pracuje na zahradě. Do rodiny zcela zásadně zasáhne lékař z blízkého městečka, dr. Faraday, který jako chudý kluk kdysi dům navštívil při jakési dobročinné akci pro chudinu. Celý román má svoji druhou, velice temnou stránku, díky které se zatím poslední román Watersové může směle řadit mezi nejlepší díla duchařské literatury.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Argo

The Little Stranger , 2009

eiramka
21.04.2016 3 z 5

S hodnocením trochu váhám - román je něco mezi duchařským hororem a historickou fikcí a je velmi velmi anglický. Odehrává se v době po druhé světové válce na venkově, nacházíme zde typické představitele anglických románů - stárnoucí šlechtična a její dvě dospělé děti, žijící v rozsáhlém sídle, na jehož údržbu nemají peníze. Doktor Faraday a mladá služtička, postavičky z vesnice, kolegové lékaři. Atmosféra tajemného rozpadajícího se panství a všudypřítomný pocit něčeho děsivého, co se v příštím okamžku stane a co možná má racionální vysvětlení, Nebo taky ne. :)

LenysekC
29.02.2016

Končím na str. 199, přičemž za celou dobu se v ději stala jedna věc (a to na str. 104). Můj život je příliš vzácný na to, abych ho dále marnila s touto knihou.

Monulka18
08.12.2015 4 z 5

Kniha mě nesmírně bavila, vtáhlo mě to do děje, nechtělo se mi přestávat číst. Chvílema jsem byla napnutá, chvílema jsem se bála, prostě super. Mrzí mě ten konec, čekala jsem ho lepší - hlavně jsem myslela, že se to nějak vysvětlí, ale bohužel se tak nestalo. Ale tak co se dá dělat, hlavní je, že se mi to moc líbilo :)

vavria01
10.08.2015 4 z 5

Kniha mi přišla poutavá, ani chvíli jsem se u ní nenudila a to i přesto, že má přes pět set stránek. Děj předvídatelný nebyl a i když nemám v oblibě horory nebo duchařské příběhy, tato kniha se mi líbila. A také zejména mě zaujalo, jak již bylo psáno v anotaci, že knihu lze chápat více způsoby.

veronica 01
04.05.2015 2 z 5

Zářný případ knihy, která je úplně o ničem. Když už jsem měla pocit, že se děj pomalu ale jistě rozjíždí, tak následujících sto stran bylo o ničem. Navíc my všechny postavy přišly nesympatické a nedokázala jsem jim fandit nebo si tam najít třeba jen jednoho oblíbence. Nejsem si jistá, jestli budu tvorbu Sarah Watersové v nejbližší době ještě vyhledávat, kniha Špičkou jazyka se mi sice líbila, ale Malý vetřelec mi nesedl. Navíc jsem začala nesnášet autorčin oblíbený výraz "kotníky prstů"

zuzana13
19.04.2015 5 z 5

Strašidelná. Dobře napsaná.
Dobře se četla.

miri.f
02.01.2015 5 z 5

Zpočátku se mi kniha četla velice těžko a do čtení jsem se musela prakticky nutit... Ale od osudného "pokousání" se můj pohled změnil a až do konce jsem se zase pomalu nedokázala od čtení odtrhnout. Závěrečné vyústění mi nechybí, obrázek jsem si udělala sama a trochu laškuji s myšlenkou, že za vším tím prapodivným děním stojí sám hlavní hrdina :-).

alenecka66
04.11.2014 5 z 5

Super kniha, ostatně jako všechny od Watersové...

Henriette
11.09.2014 5 z 5

Naprosto dokonalá knížka. Nejlepší od Watersové a možná i nejlepší z těch, co jsem kdy četla. Dokonalá harmonie rozpadajícího se sídla, upadající šlechtické rodiny, kde jeden člen po druhém pomalu propadají šílenství a nevysvětlitelné duchařské záhady. Vše vyprávěno venkovským, trochu vlezlým doktorem. Duchařina však nepřechází v nevkusný "americký" horor, nýbrž je velmi seriózně dávkována, čtenáře mrazí a udržuje v napětí až do poslední řádky.

Lost Soul
19.01.2014 2 z 5

Dočteno jen kvůli tomu, že se mi moc líbila Noční hlídka. Malý vetřelec je nejnudnější kniha, jakou jsem kdy četla! Téma úpadku venkovské anglické šlechty mě zaujalo, ale na plnohodnotný příběh na pěti stech stranách to nestačilo, kdyby byl příběh zpracován jako povídka, tak by možná fungoval, ale bylo to zbytečně natahované, dokola opakované popisy domu, nezajímaví Ayresové, neskutečně nudný doktor Faraday - nedoporučuji. Dvě hvězdy dávám jen proto, že Watersová dobře píše a bylo to kvalitně přeloženo.

slamenka
07.10.2013 5 z 5

Já takovéhle duchařiny prostě miluju :-)

Standa Šebek
02.09.2013 4 z 5

Zajímavý, dá se říci i gotický román o úpadku zchudlé šlechtické rodiny, která se nehodila do nového poválečného světa, jemně okořeněný o duchařské prvky.

Darleen
26.06.2013 3 z 5

Malý vetřelec mě docela zklamal, podle vizuálně lákavého obalu a slibné anotace jsem se těšila na mrazivý duchařský příběh. Knížka je především zbytečně dlouhá, pokud autorka hodlala velký rozsah využít pro vystavění atmosféry, tak se jí to vůbec nepovedlo. Děj se vleče a je otravně rozvláčný, místy jsem se musela do čtení úplně nutit. Bohužel jsem si nenašla cestu ani k hlavním postavám, které mi prostě od začátku byly nesympatické, a to se už nezměnilo. Příběh nefunguje ani jako svědectví o postupném úpadku a zkáze šlechtického rodu, tady pro mě zůstává nepřekonanou klasikou Pád domu Usherů. Poe má totiž vše, co Watersové žalostně chybí - cit pro atmosféru a vypravěčský talent, navíc její jazyk je nudný a fádní.

Lorelei13
01.06.2013 5 z 5

Mně se to tedy strašně líbilo. Četla jsem a četla a četla, se zatajeným dechem a chloupky zježenými. Naprosto luxusně vystavěný děj a napětí, ve kterém se ani nedá dýchat. Když člověk překoná dlooouuuhý začátek, dostane velkou odměnu.

Petrapetronela
19.04.2013 4 z 5

Asi jsem čakala více...mo napínavých chvil jsem s knihou teda nezažila...jestli vůbec nějakou.Ale knížka je napsaná velmi chytlavě a rozhodně se od začátku do konce četla úplně sama. Je to spíše taková delší oddechovka.

Disease
05.04.2013 4 z 5

Zábavnější než Špičkou jazyka, pěkná atmosféra zmaru.

bosorka
26.02.2013 3 z 5

S knihou mám malinko problém. Četla se mi naprosto perfektně, ale zpětně nějak nedokážu říct proč, když se v ní téměř nic nedělo. Autorka umí bezesporu velice dobře vyprávět, jinak to vysvětlit nedokážu. Možná mě dopředu hnala představa, že teď už se MUSÍ něco stát. Semtam se sice "něco" stalo, ale nebyla to prostě taková pecka, jakou jsem čekala. Včetně závěru, který nic nevysvětlí, ale nechává na pochybách. I když možná je to tak lépe, kdo ví. Knížka má dobrou atmosféru, autorka umí popisovat tak, že si člověk dokáže přesně představit, jak reálie vypadají, samotný příběh je ale dost tuctový a plytký. Pro mě hodně rozporuplná kniha.

denuska
01.12.2012 5 z 5

Kniha je tak poutavě napsána, že ji nebudete chtít odložit. Doslova jsem trpěla s doktorem Faradayem, Caroline,
Roddem a paní Ayresovou v jejich boji se strašidelným domem.

Bathory
13.11.2012 5 z 5

Krásně napsané, už dlouho se nestalo, že by mě děj takhle vtáhnul a mrazilo mě v zádech. Jediné, co mě zarazilo a trochu mrzelo bylo to, že v překladu bylo několikrát uvedno, že hrdinka si hladila "kotníky prstů" Což je trochu nesmysl.. Ale jinak fakt velmi působivá kniha :)

seimin
09.11.2012 5 z 5

Moc dobrá kniha, nejvíc se mi líbíla scéna s paní Ayresovou v dětském pokoji, kdy jsem měla opravdu nahnáno :-) Knížka určitě stojí za přečtení.