Malý úvod do Katechismu katolické církve

Malý úvod do Katechismu katolické církve https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63681/bmid_maly-uvod-do-katechismu-katolicke-c-j6m-63681.jpg 4 5 3

Publikace je vhodná pro ty, kdo hlouběji studují Katechismus. Zabývá se základními myšlenkami Katechismu a přináší informace o historii jeho vzniku, uvádí také praktické pokyny pro užívání Katechismu.

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Nové město

Kleine Einführung zum Katechismus der katholischen Kirche , 1993

Emik87
23.02.2024 5 z 5

Kniha je shrnutím a rozšířením "velkého" katechismu. Také pomáhá s orientací v něm.

Hanka_Bohmova
30.04.2018 4 z 5

Čteno v rámci soukromé akce "Průběžný úklid knihovničky aneb Vyřadit, či nechat?".

Z knihy je velmi hezky patrné, že Katechismus není informativní encyklopedií katolického křesťanství ani přehlídkou moderních teologických teorií. Má být pomůckou při hlásání víry, při uvádění do života z víry, do účasti na Kristově životě. Texty obou kardinálů ukazují, jakým způsobem je tomuto účelu podřízena forma i obsah díla - což mi připadá pro následné čtení důležité. Proto bude čtenář v Katechismu marně hledat upoutávky na to, co se "momentálně v oboru děje", a na druhou stranu narazí na tóny osobní či rozjímavé, které by člověk v "učebnici" nečekal.

Ve výborné zkratce to pro mě vyjadřují slova kardinála Schönborna: "Katechismus necituje teology, ale světce" (= svědky).

Katechismus mám doma asi sto let (dokonce ho občas používám, ehm) a tato knížečka mi připadá užitečná i pro opakované čtení. Působí na mě jako takový aperitiv :o)
Konečný verdikt: nevyřazovat, nechat.

mirektrubak
12.03.2018 4 z 5

Tento svazek je taková rozšířená předmluva ke katolickému Katechismu, vlastně je to „návod k použití“. Nejen že se zde osvětlují konkrétní kapitoly, ale Malý úvod se mi zdá nejvíc cenný tím, že dává jednotlivá témata Katechismu do vzájemných souvislostí a ukazuje tím Katechismus jako komplexní, tematicky provázanou knihu. Ve mě to vyvolalo chuť si ho přečíst „od začátku do konce“, nemít ho v knihovně jen pro Ad hoc čtení (v závislosti na potřebě konzultovat tu či onu záležitost víry nebo liturgie).

A ještě jedna věc. Nevím, jestli to tak mám jen já – křesťan-samouk a teologický diletant -, ale vždy jsem Katechismus podvědomě považoval za něco strašně starého a strašně nudného. Za něco, co má katolická církev napsáno už spoustu staletí a maximálně to jen čas od času trochu opráší, zaktualizuje a odstraní teze, které jsou nejvíc nekompatibilní se současnou dobou. Popis vzniku současného Katechismu, který je také součástí Malého úvodu mě usvědčuje z omylu – ukazuje tvorbu Katechismu jako velmi dynamický proces, plný diskuzí a sporů. Jako takové intelektuálně-teologické dobrodružství. Představuje Katechismus jako živá slova, napsaná živými autory pro živé čtenáře.

křesťanství náboženství Bůh, Hospodin víra katolická církev katechismus

Autoři knihy