Malý tyran

Malý tyran https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49854/maly-tyran-49854.jpg 3 96 25

Nejen o příčinách a léčbě dětské panovačnosti, ale o skutečných výchovných potřebách malých dětí.Stále více rodičů a vychovatelů je bezradných. Ačkoliv při výchově chtěli dělat všechno dobře, zdá se jim, že se jejich děti vyvíjejí v malé tyrany. Udržují své rodiče v poklusu a nechávají je kolem sebe tancovat. Známá německá dětská psycholožka Jiřina Prekopová tento fenomén ve své knize vysvětluje a ukazuje, jakou oporu děti potřebují aby se mohly nerušeně vyvíjet.... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika Rodina
Vydáno: , Portál

Kleine Tyrann , 1993

Lucienka
28.09.2022 4 z 5

Chtěla jsem si knihu přečíst z preventivních důvodů, protože si roční dcerka začala posouvat hranice a podmínky, za kterých bude jíst. Většina knihy je psychologickým rozborem příčin a "Co dělat" si musíte skutečně zasloužit a nebo přeskočit na závěr. Myslím, že hlavní myšlenka pomohla a včas jsme zastavili diktát mimi a okolnosti kolem krmení se už zlepšují. Paní Prekopová zmiňuje i jiné techniky, ale objetí se jí osvědčilo nejvíce, hlavně v těch dramatických momentech, které snad většina z nás nezažila a trvají hodiny..

los
14.01.2022 odpad!

tak terapie objetím je doufám překonaná, v některých státech prý už i zakázaná

LunaL.
14.08.2021

(SPOILER) Kniha se mi dobře četla, ale říkala jsem si, že kdybych ji četla a ještě neměla děti, tak jsem bezdětná! Docela deprimující, jak může dítě ovládnout rodiče a tím ubližovat nejen jim, ale i sobě. Také se mi to zdálo přehnané - úryvek psaný ve zkratce: utěšujte dítě flaškou a bude z něj alkoholik. Dejte mu dudlík a bude kouřit, nechte ho brečet a bude trpět depresemi...
Jediné, v čem mi kniha pomohla, bylo uvědomění si, že si mám víc prosazovat svou :D

BarboraZ
31.10.2020 3 z 5

Kniha je napsána nezáživně, pořád jsem čekala, že se dozvím co teda dělat s panovačným dítětem a dozvěděla jsem se až na konci knihy akorát to, že jej mám pevně objímat. To je teda objev!

Lizard
29.08.2020 1 z 5

S převážnou částí informací obsažených v knize souhlasím, ale jinak ve mě kniha bohužel nezanechala žádný "wau" výchovný efekt.

karolina7548
23.01.2020 5 z 5

Knihu jsem si koupila,když moje dcerka začala mít noční děsy a stále posouvala hranice,které jsme jí nastavily.tato kniha mi jako mladé mamince velmi pomohla,orientovat se v této problematice.Paní Prekopová nastartovala moji touhu po vědění a jako odbornici ji velmi uznávám , stejně jako Profesora Matějčka.

PavlineCZka
10.06.2019 2 z 5

Od knihy jsem taktéž čekala více. Viděla jsem nějaké příspěvky paní psycholožky na facebooku a zdály se mi skvělé a trefné, nicméně kniha mě teda vůbec nechytla, způsob psaní je nezáživný a nic moc mi nepřinesl.

evismaior
27.05.2019 3 z 5

70% - pěkně popsané modelové případy, hledání příčin, proč je v dnešní společnosti tolik panovačných dětí - a obzvlášť mě pobavil případ holčičky, která byla ochotná jíst, pouze pokud ji otec krmil oknem ze štaflí lžičkou prodlouženou bambusovou tyčkou, v klobouku a s deštníkem, zatímco matka musela ležet v noční košili na skříni a pomocnice po každém soustu chrastila chrastítkem, jinak se děvče prostě nenajedlo. Chudáci rodiče, asi si užili, ale ten případ byl tak neuvěřitelný, že jsme se vážně zasmáli a zkonstatovali, že ten by stál za zfilmování. Zdálo se mi, že podstatným sdělením je, že se naše společnost s dětmi moc (anebo naopak málo) maže, a kdyby je vychovávaly na zádech matky v Africe, byly by spokojenější. Doufala jsem, že se u popsaných případů dozvím, jak probíhala terapie a jak dopadla, ale to jsem se bohužel nedozvěděla, zdá se, že se všechno vyřešilo na posledních pár stranách knihy pevným objetím. Inu, já sama na objímání sázím opravdu hodně, ale že by mi to přišlo zas tak samospasitelné, to tedy v žádném případě.

Karcoolka2210
01.05.2019 4 z 5

Veľmi zaujímavé čítanie. Odporúčam pre rodičov aj pedagógov.

RMarkéta
07.03.2019 3 z 5

Jistě, jsou tady uvedeny extrémní případy dětí, ale na jakém jiném příkladu nabo případu vysvětlit a ukázat, co je špatně? Nikdo taky netvrdí, že se kniha musí brát dogmaticky. Je to náhled na určité stavy a procesy, které se můžou vyskytnout nebo se jich můžeme dospustit, ale nikdo netvrdí, že to či ono musí nastat. Nelze paušalizovat. Jde spíše o to dělat věci tak jak nejlépe umíme. Nejsme stroje. Jsme lidské bytosti. Jsem toho názoru, že děti potřebují pravidla, vymezení jasných hranic a taky určité povinnosti úměrné k jejich věku, které mohou zvládnout. Taky potřebují empatii a lásku a té by se jim mělo dostávat. Přečteno v rámci výuky vývojové psychologie. Běžný čtenář a běžný rodič po ní asi nesáhne, ale dá se bez problému přečíst

Petrush
25.07.2018 3 z 5

V knize je několik podle mého názoru dobrých myšlenek, např. metoda pevného objetí nebo důležitost vzoru. Ano, tisickrát omíláno, že rodiče mají jít vzorem, ale tady je to napsáno opravdu dobře. Také souhlasím s tím, že je potřeba, aby se dítě postupně přizpůsobovalo a nebylo mu vždy ve všem hned a na 100% vyhověno (výjimkou jsou děti do cca 6 měsíců, kterým má být vyhovováno bezvýhradně). Podle mě ale vůbec nelze s takovou jistotou tvrdit, že pokud rodiče dítěti vždy vyhoví, přeroste jim přes hlavu, vyhodnotí je jako slabochy a získá pocit, že musí ono vést rodiče, když nevedou oni jeho a nevytyčují mu hranice.
Souhlasím spíše s jinými koncepty výchovy, které říkají, že hranice rodiče vytyčovat mají a musí, ale že to lze dělat i jinou cestou než cestou zakazování a nevyhovování dítěti.
Autorka hodně vycházela ze zkušeností s problémovými resp. psychicky nemocnými dětmi a u těchto je nejspíše potřeba zaujímat jiné, speciální postoje.
Kniha je psaná odbornějším způsobem, ale nemyslím, že by to bránilo jejímu přečtení a pochopení i nevědeckou komunitou (soudím podle sebe). Nicméně si myslím, že pro běžné rodiče běžných dětí není nutné tuto knihu číst, pouze je podpoří v autoritativním stylu výchovy.

Bustedka
11.02.2018 3 z 5

Kniha spíše pro odborníky. To, co dělat je popsáno v posledni kapitole - a jde defakto jen o metodu pevného objeti. Jinak je kniha zaměřená spíše na příčiny.

Chesterton
07.02.2018 3 z 5

Možná kniha není z dnešního pohledu úplně super napsaná, ale obsahově velice praktická.

Lumíček
01.08.2017 3 z 5

Zajimava kniha, ale musim uznat, ze pomerne slozita na cteni. Priklady z praxe jsou super. Libila se mi technika pevneho objeti. Mam dojem, ze by ji mely praktikovat asi vsechny maminky, ktere znam.

RézinaKudrnatá
10.05.2017 5 z 5

Poučná kniha pro rodiče i učitele. Mnoho příspěvků z praxe.

RSR
20.04.2017 3 z 5

Pokud chci hodnotit knihu a ne výchovnou metodu, musím dát jen 3*. Knížka mi přišla, jako laikovi, dost složitá. Schémata jsem například moc nepochopila, spoustu jmen odborníků. Ale oceňuji konkrétní příklady a závěrečnou kapitolu Co dělat.
Co se obsahu týká, může s ním člověk buď souhlasit, nebo ne. Ale znát jej rozhodně není na škodu, právě naopak. Já třeba souhlasím.

TipsyChipsy
27.01.2017 5 z 5

Tuto knihu jsem četla už dávno, ale jako jediná příručka jak vychovávat děti mi utkvěla v paměti. Dala mi cenný nástroj na zvládání dětí v krajní nouzi, při vztekání a řvaní. Je to metoda trochu násilná a u mých dcer neoblíbená, ale opravdu zabírá. Je to metoda pevného obětí. Poté, co dítě proti jeho vůli držíte dost dlouho ve svém náručí, dojde k zázraku a po uvolnění obětí už prostě neřve (nechce se vrátit do náruče). Působí to i preventivně, dítě si je vědomo, že když bude řvát a vztekat se, pošupajdí do milující náruče, která ho jen tak neuvolní. Je to drsné, ale funguje to na malého tyrana.

joslin
30.03.2016 3 z 5

Není napsaná moc dobře srozumitelně pro laiky, mě to bavilo.. líbily se mi praktické příklady ze života.

Ausík
08.10.2015 2 z 5

Mně tato kniha nesedla, místy jsem jí ani zcela nerozuměla. Každý si musí najít svůj styl, jakým chce dítě vychovávat, já teorii pevného obětí nezvolím. Ale někomu určitě sedne a pomůže.

Atalera
07.07.2015 3 z 5

Určitě doporučuji všem rodičům.