Malý princ

Není princ jako princ. Tenhle je skutečně jen jeden – Malý princ Antoina de Saint-Exuperyho, jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury. Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených vesmírných světů, aby se kdesi v Africké poušti setkal s autorem našeho příběhu a zjevil mu tajemství své podivuhodné životní pouti. Ale zjeví mu vlastně daleko víc: tajemství čistého srdce, dobra a krásy. Je to opravdu líbezná knížka, která vám bude jistě právě tak milá a blízká, jako byla všem čtenářským generacím, a k níž se budete i později najednou rádi vracet....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70256/big_maly-princ-1hO-70256.jpg 4.513809
Literatura světová, Novely, Pro děti a mládež

Vydáno: , Gardenia

Le Petit Prince, 1943

Komentáře (1903)

Kniha Malý princ

Sarkablahova1
včera

Neuvěřitelná kniha. Nádherná. Plná krásných myšlenek, moudrosti. Doporučuji všem.

Kristenbooks
včera

Moje nejoblíbenější knížka ze všech. Má tolik myšlenek, citátů a moudra. Krásný příběh. Ani nevím kolikrát jsem ji už přečetla.️

miša63
29. listopadu

Ráda jsem si tento milý příběh přečetla.

_Michelle_
21. listopadu

Nejkrásnější a nejsmutnější kniha, kterou jsem dosud četla. Má v sobě mnoho hlubokých myšlenek podaných velice zajímavou formou. Je o samotě, smutku, přátelství, lásce, hledání, vzpomínkách, životech dospělých, bezbřehé fantazii dětí a především o tom co je a co není důležité. Jako dítě jsem ji nečetla, tak mohu hodnotit pouze očima dospěláka. Až seberu odvahu, zase se k ní vrátím. Už dnes však vím, že bez dojetí a slz se to neobejde.

AriaLovesBooks
19. listopadu

Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)

Byl jednou jeden malý princ... Tento človíček bydlel na velmi malé planetě. A poznával ostatní planety obydlené zvláštními lidmi. Jednou se dostal na planetu Zemi a potkal našeho vypravěče, se kterým se spřátelil. A vzniklo jakési krásné pouto. Tato kniha je o lásce, přátelství a o tom, že každý je ve svém jádru dítětem.

Tuto knížku jsem si vybrala primárně proto, že ji máme v seznamu četby k maturitě. A jak se ukázalo, tak to byla správná volba.

Popravdě jsem Malého prince neměla jako dítě vůbec ráda. Nebylo to pro mě záživné a neviděla jsem v tom žádný hlubší smysl, který se v tomto příběhu nachází. Když jsem si ji však přečetla v dospělosti, tak se mi najednou začala opravdu líbit, a to díky myšlenkám, které v ní jsou zapsány. Další pozitivum je rozhodně styl psaní - příběh je srozumitelný a má spád. Dále oceňuji, že do příběhu jsou zakomponované obrázky, které celý zážitek oživují. Jediné, co mě osobně mrzí je, že je ta knížka příliš úzká a byla bych radši, kdyby se v ní nacházelo více děje. Myslím si, že by to dílo bylo mnohem zajímavější a možná bychom se dozvěděli nějaké další zajímavé myšlenky...

Celkově bych tento autorův počin označila za vydařený a kromě délky příběhu si nemohu na nic stěžovat. Zároveň se však nemohu zařadit mezi nadšence tohoto příběhu. Bohužel mě tato knížka nenadchla tolik, jako mnoho jiných lidí. Ale rozhodně jsem zastánce názoru, že se jedná o dílo, které je opravdu kvalitní a velice čtivé.

Knihu bych doporučila lidem, kteří se rádi ztrácejí ve svých myšlenkách, lidem, kteří mají rádi nevšední příběhy a také všem, kteří jsou už dospělí, neboť každý z nás je v jádru dítětem.

Štěpinambura
17. listopadu

Nádherné, dojemné a nadčasové. Ať to čtu kolikrát chci, vždy mě to dojme.

zimela
13. listopadu

Obyčejně mě, když je něco zatíženo gloriolou takové chvály, jímají obavy. Malý princ je však jedna z těch vzácných výjimek, jež mé očekávání nejenže nezklamala, ale návdavkem jej, co panáka na chodníku, tam a zpátky hravě přeskákala; je těžké naservírovat čtenáři „banální“ klišé (zde konkrétně lásky, přátelství, ztráty obého, sobectví, smrti, návratu, oběti a možností změny) tak, aby nad ním neohrnul nos, Exupéry se s tím ale vypořádal naprosto odzbrojujícím způsobem; bezelstně a zranitelně. Jak s kazy se teprv seznamující dítě. Až je mi líto, že jsem si povídání o duši lapené deskami knihy vyplácal na, sice vymakaný, ale poněkud chladný kalkul Ecova Jména růže. Tomuhle skromnému poupěti by slušelo víc.
Marná sláva, „dospělí“ vždy potřebovali pohádku k jejíž autoritě by se, vidouc že její ujišťující stvrzení pravd a jiných potřebných lží zjihle sdílí celé širé okolí, nemuseli stydět přivinout. Tenhle hlad Antoine vyhmát, spřed z něj nit a z ní mezi samotkami lebek vypnul jemnou síť.
Malý princ je jedna z těch knížek, co patří do šuplíků v hotelech; neměl by jí vlastnit nikdo a všichni.

5 no, co taky jiného?

PS: Matně si vzpomínám, že se nám prince pokoušeli cpát ve školce (na vnucování byly naše citlivé čumáčky přímo alergické) a tehdy mě právem moc netankoval; krom hnusných, vybledlých ilustrací jsem vůbec nechápal, co za demence princ řeší; jako pardón ale zalévat nějakou pitomou kytku bylo to poslední, co mě zajímalo. Důležité byly hračky, ťapání v kalužích a ninja želvy!
A teď se na mě podívejte, o třicet let později tu, čumíc z okna do noci, málem bulím jak ta želva. Smrky smrk.

MocPísmenek
12. listopadu

Poprvé jsem knihu četla jako malá holka a vůbec se mi nelíbila, čekala jsem totiž klasickou pohádku. Až jako dospělá, když jsem z knížky četla řadu citátů, jsem si ji přečetla znovu, a teprve ji řádně docenila.