Malý princ

Malý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40809/bmid_maly-princ-dy7-40809.jpg 4 16212 2192

S Malým princem se v africké poušti setkává opuštěný letec, autor této moderní pohádky. Zatímco se pokouší opravit havarovaný stroj, povídají si o všeličem. O tajemství podivuhodné pouti Malého prince, o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí, o odpovědnosti za ty, které máme rádi. A vůbec nezáleží na tom, odkud pocházíme: Malý princ pocházel z tak malinké planetky, že si to možná ani neumíme představit. Ale věděl, že je třeba chránit květinu, kterou vypěstoval, a že mu to přineslo radost.... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Le Petit Prince , 1943

Knihomolka_176
03.02.2024 5 z 5

Všichni asi znají příběh Malého prince, který navštívil nespočet planet, poznal nespočet různých lidí a nikdy nepochopil myšlení dospělých.
Když se nad tím zamyslím, opravdu jsme my dospělí občas nepochopitelní a záleží nám na věcech, kterým děti nerozumí. Ale i z dětí se jednou stanou dospělí, kterým začne záležet na věcem, které jejich děti nepochopí. A tak to prostě bude vždycky.
A v tom je to kouzlo!

Kory98
02.02.2024 5 z 5

Co dodat k malému princi? Asi to, že v tomto krátkém příběhu je tolik kouzla a velkých myšlenek, že ho mohu číst stále znovu. A znovu v něm nalézám něco nového, čeho jsem si dřív nevšimla nebo mě "osloví" to, co mě předtím neoslovilo. Toto vydání je už moje několikáté, protože je vždycky někomu půjčím na věčné časy. A co by to bylo za knihovnu bez Malého prince, takže antikvariát to jistí. Jedna z knížek, kterou bych si vzala na pustý ostrov. Ani se nedivím, že s příběhem často pracují scénáristé a divadelní režiséři, protože dává spoustu prostoru, jak jej uchopit. Při posledním čtení jsem před sebou viděla Jana Cinu a jeho ztvárnění Malého prince v Divadle Studio DVA a moc se mi líbilo.

SoňkaSoník
22.01.2024 5 z 5

Na první pohled jednoduchý příběh, který dá člověku víc, než čeká, a to v jakékoli životní fázi. Bohužel ne každý si v dnešní uspěchané a do jisté míry sebestředné době uvědomuje, že je opravdu zodpovědný za to, co si k sobě připoutá.
Jsem ráda, že je kniha součástí mé knihovny.

Profesorskey
22.01.2024 3 z 5

K Malému princovi jsem se poprvé dostal ve 34 letech. Samozřejmě jsem ho znal, ale k četbě jsem se odhodlal až nyní. Takže hodím jen názor toho čtenáře dospěláka, který je tak trochu lampář, tak trochu opilec, tak trochu počtář a tak trochu lenoch se vzrostlými stromy. Život dospěláka je v mnoha ohledech tragédie. Necháváme problémy vyhnít do takové velikosti, že s nimi již nic nezmůžeme. Přes čísla, za kterými se honíme, ztrácíme to, na čem záleží nejvíce. A tak dál... a tak dál. Bla bla bla.

Osobně si myslím, že kniha je hodně přeceňována, ač není špatná. Popisuje absurditu dospěláckého života docela neotřelou formou. A obsahuje určitou moudrost, kterou by měl mít každý dospělák již zažitou.

"Jsi zodpovědný za to, co k sobě připoutáš."

JJJ007
08.01.2024 5 z 5

Nejlepší kniha!!

maximus13
04.01.2024 1 z 5

S dovolením si půjčím myšlenku od Dupity: "Tato kniha je zajímavá tím, že ji od mládí nesnáším. Manželka ji miluje." U deskových her existuje výraz, že díky reklamě a omílání dokola, že je ta konkrétní hra nejlepší název "vyhypovaná, neboli vyhajpovaná" i když je to pravda pouze z části. A zde je to přesně tak. Kniha má určitě své kvality, ale tím, že o ní slyšíme od mala, tak se nám už zřejmě přejedla a zevšedněla.

kaczka79
03.01.2024 5 z 5

Na tuto knihu je třeba dospět. Jako dítě jsem knihu nechápala a radši jsem četla pohádky. Až v dospělosti jsem ji "přišla na chuť " a vnímala všechny metafory, přirovnání, citace... Dávám plný počet hvězd za krásné zpracování 3D pohyblivé ilustrace.

Dupity
02.01.2024 1 z 5

Tato kniha je zajímavá tím, že ji od mládí nesnáším. Táhne se za mnou asi 50 let jako červená nit, která nejde ušmiknout. Manželka ji miluje. Máme ji doma ve slovenštině (!), protože za socíku nešla jinak sehnat. Mimochodem, ten kdo vysvětlí dnešním mladým, že to, co je očím neviditelné je důležité, je u mě Goro.

Pavel_Jbl.
02.01.2024 5 z 5

Četl jsem po letech, s dětmi. Moc hezká, útlá a přitom obsahem bohatá kniha, kdy při každém dalším čtení si člověk všimne něčeho nového.

Mandlevest
28.12.2023 5 z 5

Malý princ, kniha plná metafor, přirovnání a symbolů. Kniha, která v krátkých kapitolách a jednoduchých větách vypráví o tom, že každý, bez ohledu na věk, v sobě schovává svého Malého prince. Jeho zvídavost, zodpovědnost, spravedlnost, schopnost odpouštět, přátelství a lásku. Vše, co lidi, a tím i svět kolem nás, dělá lepšími. A jestliže se někdy stane, že ho nemůžeme najít, hvězdy na obloze nám pomohou. Vždyť minimálně jedna svítí pro každého z nás vždy jasněji a ukazuje cestu, abychom nezabloudili.

adelinka
28.12.2023 5 z 5

A znovu som si ju prečítala, kvôli čitateľskej výzve....a znovu som v nej objavila niečo viac, ako keď som čítala poprvé....a počet hviezdičiek zostáva.

Yossarian22
28.12.2023 1 z 5

Co na tomhle všichni mají ? Tohle je realně jedna z nejblbějších knih

Petr874
24.12.2023 4 z 5

Upřímně mě překvapilo, kolik toho může tak malá knížka skrývat před světem. Neříkám, že jsem úplně vše rozluštil, ale část jsem z toho vycítil. Dílo v sobě schovává to, že ty důležité věci nejsou jen ty, které vidíme, ale i ty, které prožíváme. Že vše má svůj čas a nejdou urychlit. Rozdíl mezi vnímáním života dospělého a života dětského. Že v dobru je i zkaženost. Velice zajímavé čtení.

LunaL.
20.12.2023 5 z 5

Krasna kniha plna zivotnich mouder. Pro male i velke :)
Kazdy by ji mel znat!

Tomk0
18.12.2023 4 z 5

Velmi slavná knížka, proslavená asi svou jednoduchostí a ukázkou kontrastu mezi dětským (nevinným) a dospělým (někdy zbytečným) myšlením. 77%

Imaginárium
16.12.2023 5 z 5

Stroskotaný pilot v púšti stretáva malého princa, ktorý mu rozpráva svoje zážitky z cestovania po cudzích planétkach a objavovania ľudí so zvláštnymi charaktermi. Na svojej ceste zisťuje, že dospelí sú podivní a vidia svet inými očami než deti. Poukazuje na mnohé ľudské vlastnosti, vnímanie sveta a priorít, taktiež častú nelogickosť ľudských činov.

Pamätám sa, že som knihu čítala na základnej škole a vôbec som tomu nerozumela. Vnímala som len jednoduchý dej a skryté posolstvo mi ostávalo skryté. Na túto knihu je potreba dospieť, vtedy sa stane liečivým balzamom na dušu.

PetraBery
12.12.2023 5 z 5

Srdcovka, kterou čtu téměř každý rok.

PosPol
07.12.2023 5 z 5

„Ty jsi pro mě zatím jen malý chlapec, podobný tisícům jiných malých chlapců. Nepotřebuji tě. A ty mě taky nepotřebuješ. Jsem pro tebe liška, podobná tisícům jiných lišek. Ale když si mě ochočíš, budeme jeden druhého potřebovat. Ty budeš pro mě jediný na světě. Já budu pro tebe jediná na světě.“

Tak jo, asi by ani nebylo potřeba psát, z jaké knihy úryvek je. Nebo tu snad najdu někoho, kdo nezná Malého prince? U této knihy platí, že je důležité to, co je pro oči neviditelné. Musí se hledat srdcem. Malého prince buď milujete, nebo nesnášíte. Čtu ho cca každé dva roky už od střední a pokaždé je pro mě ta kniha něčím nová.

Příběh, který nemá věkové ohraničení a je vhodný pro každého, od dítěte po starce. Pro dítě jde o krásnou pohádku, dospělý v něm může nalézt spoustu filozofických myšlenek. Malý princ, cestující po různých planetách rozkrývá lidskou povahu skrze marnivost, lakomství, alkoholismus, které jen zakrývají neštěstí, zoufalství a osamělost.

Pro mě je kniha úžasnou a zároveň smutnou ukázkou, jak s přibývajícími léty přicházíme o fantazii a přestáváme věřit. Asi není potřeba se více rozepisovat, věřím, že Malý princ je nadčasové dílo a své čtenáře si najde v každé době. No a co vy? Viděli jste vždy klobouk, nebo hada co sežral slona?

Za mě už navždy 5/5.

vmatusko
03.12.2023 4 z 5

Jednoduchý príbeh, na ktorého pochopenie potrebujete mať otvorené srdce. Čítam to po rokoch a je to nádherné. Kto očakáva niečo mimoriadne, môže byť sklamaný, lebo v jednoduchých veciach sa skrýva niečo veľké. Každopádne dospelí sú veľmi čudní :-)
"To čo je dôležité, je neviditeľné".

uzivatel6305
30.11.2023 5 z 5

Krása a pohlazení. Díky výzvě jsem se opět dostala k této nádherné knížce, nevím už po kolikáté, ale vždycky mě dostane. Nevím, jestli je to knížka úplně pro děti, je tam tolik úžasných myšlenek a fantazie, a člověku před očima běží film o tom malém blonďatém chlapečkovi. Příběh je neustále moderní, nadčasový, až je neuvěřitelné, že byl vydán před 80 lety.

Tentokrát jsem si poslechla v podání nenapodobitelného pana Viktora Preisse a myslím, že ten tomu dodal ještě větší hloubku a poetiku. Vím, že budu poslouchat zas. Vy také?