Malý princ

Jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury z pera autora Nočního letu, Země člověka a dalších knih, čerpajících z nesčetných inspiračních zdrojů spisovatele – letce. Malý princ přichází na Zem ze vzdálené planety azjevuje osamělému muži v poušti tajemství dobra a srdce, tajemství růže, kterou každý z nás má úzkostlivě střežit a za niž cítí zodpovědnost......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31174/maly-princ-31174.jpg 4.510489

Malý princ (1.)

Le Petit Prince (1943)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

kiki11
dnes

O Malém princi jsem nejednou slyšela, že je to kniha, kterou by si měl přečíst každý, proto jsem si ji koupila.
Po jejím přečtení mě napadá jen jedno slovo - zvláštní. Opravdu je to zvláštně napsaná kniha. Mezi řádky je plno životních mouder, často čtenáře při čtení donutí se zastavit a zamyslet se. Přesto jsem asi očekávala něco trochu jiného, něco mi tam chybělo, díky čemu nemůžu dát plný počet hvězdiček. Nevím, třeba když si Malého prince znovu přečtu za několik let, možná tam to "něco" najdu.

DiLay
včera

Pro mě je to prostě jen přeceňovaná kniha. 2* za ilustrace.

Luucieee
včera

Četla jsem několikrát a pořád je to, jako bych ji četla poprvé. Líbí se mi i filmové zpracování :)

Alžbjeta
předevčírem

Jedna ze zásadních knich. Je skvělá pro děti, ale plně pochopit ji lze až později...

dancav28

Knihu jsem četla již několikrát. Není to jen pohádka pro malé děti, ale i kniha nad kterou jsem se zamyslela, vždy mi zvedne náladu. A určitě jí doporučuji každému přečíst

Rea1307

Ups, tak jsem čekala na příběh a já si koupila jenom citáty :D
Co říct k malému princi? Tahle pohádka mi zvedne po každém přečtení náladu. Díky pane spisovateli

*Pájuše*

Malý princ je kniha, kterou si zamilujete. Na tak málo stránkách je popsán příběh kouzelnější než samotná Tisíce a jedna noc. Nemám co dodat!

SSTknihy

Já myslím, že Malý princ by řekl něco jako „ty nejprostší věci bývají nejvzácnější“ – a tak to prostě je s touhle útlou knížkou. Můžete ji číst stokrát a po stoprvé vás překvapí - ať už příběhem samotným, poselstvím skrytým mezi řádky nebo čistou krásou jazyka. A navíc roste se svými čtenáři. V každém věku i životním období vám ukáže jiné tajemství. Nádherné.

simonit

Knížku jsem už jednou četla jako malá. To jsem ještě význam vůbec nechápala a viděla knihu jako obyčejnou pohádku. Dnes však už na děj pohlížím zcela jinak a příběh ve mně zanechal smíšené pocity zamyšlení se nad smyslem života. Zapůsobila na mě taková lehce tajemná atmosféra, která provází děj po celou dobu. Malého prince mi bylo chvílemi líto, ale měla jsem radost z jeho setkání s liškou, která mu nakonec otevřela oči…

mourek-veronika

Tuhle knížku asi není třeba představovat. Malý princ se sice řadí do povinné četby, ale neznám skoro nikoho, kdo by si ho přečetl jen kvůli tomu. Na těch pár stránkách se za jednoduchým princovým vyprávěním skrývá spousta věcí k zamyšlení a mnoho dosud aktuálních problémů společnosti. Malého prince jsem zatím četla třikrát - poprvé jako malá asi v 7 letech, potom v sekundě/sedmé třídě a naposledy letos před maturitou. Pokaždé jsem při čtení příběh vnímala jinak a vždycky jsem v něm objevila něco nového.

Gweny

Kniha je sice adresovaná pro děti a mládež, ale domnívám se, že by si ji měl přečíst i každý dospělý? A proč? Protože se v ní skrývají neskutečné myšlenky a pokud člověk dokáže číst mezi řádky, najdete tam mnoho míst, která vás donutí se zamyslet nad svým dosavadním životem a možná i některé věci změnit.

nvlik

Pokud jste zamilovaní, protějšek vám knihu daruje a označí v ní části, které se týkají vás - je to krásné a dojemné. Pokud ji čtete jako dospělí, jistě zaujmou některé pasáže a přinutí k zamyšlení, ale zas tak dech beroucí to není.

PetuliX

Krátká kniha plná zajímavých myšlenek. Je sice hezká, ale nechápu, jak z ní může být tolik lidí „odvařených“. Hodí se i jako četba dětem, příběh je milý a nutí člověka k zamyšlení.

Rawen616

Krátké, milé, a je tam dost vět k zamyšlení, díky čemuž se dá tahle kniha číst jako pohádka pro děti i jako příběh na zamyšlenou pro dospělé. Jen je to celé takové posmutnělé až depresivní , což nemusí každému sednout.

DeKo1996

Četla jsem ji poprvé asi ve třetí třídě a tenkrát to pro mě byla pohádka pro děti. Potom v prváku na střední, ale učitelka řekla, že jsem na to ještě mladá.. A potom ve třeťáku.. Pokaždé, když jsem knihu četla, tak jsem si z ní odnesla něco jiného..

Shindo

Mnohí mi túto knihu odporúčali, z každej strany som na ňu počul chválu a "prečítaj si Malého princa".

Prvýkrát som ju videl ešte ako decko u kamaráta v izbe, trvalo roky, kým som sa ju konečne rozhodol prečítať...a o nič som neprišiel.
Nikdy nepochopím fascináciu mnohých ľudí touto knihou (ale to ani sériou Fifty Shades). Mám rád kvalitnú literatúru a dám na dobrý knižný tip, toto ma však ubíjalo. Ak si budem chcieť pohladiť ubolenú dušičku, prečítam si básničky od Honzu Volfa. Ak sa budem chcieť pokochať krásou života a hľadať zmysel, vypadnem do hôr.

Táto kniha na mňa aj napriek veľkému menu autora pôsobila neskutočne naivne. Holt budem z tých, ktorí pri nej nenaskočia na hype train. Jeden z dôvodov, prečo je tak obľúbená je podľa mňa aj ten, že si človek povie "aha, to je známe, to je Malý princ" a už podvedome očakáva aká bude kniha úžasná. Pre mňa je to však niečo, čo by som síce kľudne prečítal deťom na dobrú noc no rozhodne netvrdil, že mi to zmenilo život.

Dan

Překvapilo mě, jak je kniha krátká, nicméně obsahuje opravdu řadu zajímavých myšlenek. Není třeba ji číst pouze v dětském věku, či pouze dětem.

TimeLord

Nedávno som si dával opáčko, a som spokojný. Jediné, čo môžem vytknúť je princ, miestami mi prišiel až otravný.

kakaba4818

Krásná knížka s hlubokým významem. Je v ní spoustu pravdy. Můj mladší bratr také četl a když o ní ve škole přednášel, učitelka poznamenala ,,To je hezká pohádka viď". Bratr se na ni s úsměvem podíval a řekl ,,Paní učitelko, to není pohádka, to je životní moudro". :)

Aterianna

Nebudu tu psát takovéto "kniha, kterou pochopíte ž když.." nebo "jako malou mě to vůbec nebavilo, ale teď....".... to vše znovu a znovu. "Nic to pak o knize neřekne, což je u recenze docelá taková podstatná věc." – ale.. tady netřeba slov, jsou zbytečná :,)

knihomolka13

Krásná kniha, která neomrzí i když ji čtu třeba po sté...

verussh

Myslím že příběh Malého prince je nezapomenutelný, může ho číst každý v jakémkoli věku a přesto mu kniha předá svá tajemství. Má nejoblíbenější část příběhu je asi seznámení a loučení s Liškou.

„Sbohem,“ řekla liška. „Teď ti dám na cestu své tajemství. Je docela prostinké: Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, to oči nevidí.“

MatoZu

Tuhle knihu bych ohodnotila klidně 1000%, kdyby to šlo. Každou chvíli vás nutí k zamyšlení a po každém přečtení v knize objevíte něco nového, co vám unikalo. Kéž by podobných knih bylo více.

Jsem moc ráda, že jsem knihu nečetla třeba už na prvním stupni základky (možná i druhým), protože si myslím, že by mě to nebavilo a stejně bych si z toho nic neodnesla. Kniha se tváří jako dětská, ale podle mě není.

Ran

Nádherně napsaná knížka, která jistě osloví spoustu lidí.

Nicol13

Je to pěkný příběh. Milý.
Malý princ působí jako něžný, křehký a roztomilý chlapec. A já si bez velkého popisu konečně dokážu představit hlavního hrdinu...
Ale...Asi jsem tuto knihu úplně nepochopila... nebo jí jen nedávám takovou váhu... nebo mi prostě jen nedala nic nového. Jsou tam zajímavé myšlenky... ale to jsou i v jiných knihách. Čím je tato tak jiná? Zvláštní? Jak Vám změnila život?
Mně nijak..

Pro mě se bohužel nestane ničím extra ani životní biblí jako pro mnohé...
Kdoví, třeba časem, ale myslím, že ne. Nemohu doporučit, zda číst nebo ne. Každý tuto knihu vnímá jinak.

Rihatama

Malý (velký) princ mou duši něžně pohladil, mou mysl potměšile poškádlil a řadou laskavých moudrostí obohatil. Náhernými a prostými dialogy, bez jakýchkoli virtuálních vysvětlivek pod čarou (ne každý dílko tedy možná patřičně docení), připomíná Malý princ niternou podstatu a význam lásky a přátelství a také které hodnoty jsou v našem životě vlastně důležité. Stejně tak nám připomíná naši pýchu, zaslepenost, přehnanou sebekontrolu (je přeci důležité, jak vypadám navenek a co si o mě druzí myslí), ztrátu imaginace, která nás zpravidla postihuje, když dospějeme, stejně jako omezený pohled na svět prizmatem naší profese. Jak snadné je přitom, zdá se, rozeznat dobro a zlo, a jak snadné je získat přátele. A milovat. Kdo chce a kdo hledá a nebojí se, najde. Mimochodem, já se bojím (zcela nelogicky) pavouků, nesnáším (obtížný) hmyz, ale had, to je živočich, který mě vždy nepochopitelným způsobem lákal. A právě hada si Exupéry vybral coby nositele první i poslední metafory tohoto nádherného příběhu. Smrtící pro tělo, ale osvobozující pro duši. Snad to bylo "jenom" tou válečnou dobou, že Malý princ, ten dobrý a milující človíček, musel pocházet z jiné planety, neb na naší planetě už pro dobrotu a lásku nebylo místo. Kdyby se zrodil dnes, možná už by nemusel putovat mezi hvězdami. Možná.

"Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal."

tygřík2

Každá kniha má svůj čas, kdy se má dostat ke čtenáři.
Princátko se ke mně dostalo až v mé dospělosti. Četla jsem z něj svým ratolestem před spaním, neb jsem si umínila, že je i sebe musím seznámit s příběhy, které mi byly v dětství odepřeny. (Prostě nebyly k mání.)
Bohužel, nemohu říct, že by se knížka stala naším oblíbencem. Byly děti moc malé a já moc stará? Ony se bály těch zlých lidí a mne iritoval ten přesmutný způsob vyprávění.
Věřte nebo ne, s přibývajícími léty s Malým princem soucítím víc a víc a snad mu začínám i rozumět. I tomu smutku a snad i tomu, z čeho plyne.
Zatím na mne Princ a jeho Květina čekají v knihovně na polici s několika dalšími knihami, kterým říkám zrající. Buď tam někdy uzrají ony pro mne, nebo já uzraji pro ně.

Ana72154

Knihu jsem poprvé četla, když mi bylo 8 let. Znovu jsem si ji přečetla až teď ve 20 letech. Dříve jsem si myslela, že je to pohádka pro děti, dokud jsem ji nezačala číst znovu. Jsou zde zastoupeny některé špatné lidské vlastnosti (byznysmen- chamtivost) a činnosti, které jsou špatné (pijan- neustále pije), jak se na věci dívají děti (Malý princ) a jak dospělí (letec). Kniha je vhodná pro všechny věkový kategorie. Rozhodně by si jí měl přečíst alespoň jednou za život každý člověk.

pavčape

Spousta vět k zamyšlení. Tato kniha není jen pro děti...

KristýnaBook
16. srpnaodpad!

Nic divnejsiho jsem nikdy nečetla, nechápu že je to takový trhák!