Malý princ

Jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury z pera autora Nočního letu, Země člověka a dalších knih, čerpajících z nesčetných inspiračních zdrojů spisovatele – letce. Malý princ přichází na Zem ze vzdálené planety a zjevuje osamělému muži v poušti tajemství dobra a srdce, tajemství růže, kterou každý z nás má úzkostlivě střežit a za niž cítí zodpovědnost......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31169/maly-princ-31169.jpg 4.510959

Malý princ (1.)

Le Petit Prince (1943)

Literatura světová, Fantasy, Citáty a přísloví
Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

MaggieR
včera

Nie každý knihu pochopí. Ale kto ju pochopí, ten si ju zamiluje.

ejwa1937
včera

Příběh s hlubokou myšlenkou. Veselý i smutný. Malý a přesto duchem velký. Obrazové (prostorové) vydání od Albatrosu, je krásné pohledově i obsahem. Velice doporučuji, hezčí knížku jsem dlouho neviděla.

hANS6

Myslím, že Malý princ je kniha, která se hodí jak pro děti tak pro dospělé. Děti ji mohou brát jako pohádku a dospělí jako zamyšlení. Jedním z takových zamyšlení by mohlo být co je v životě opravdu důležité - v takovém případě je možná inspirace dětským pohledem. A nebo další příklad - máme opravdu to, o čem si myslíme, že máme?

hu_87

Příběh a vyobrazení hlavních postav nepovažuji za tak fantastické, aby si to zasloužilo takový obdiv i mezi dospělými.

stesa

Malý princ je moje srdcovka, kterou pravidelně čtu už od dětství a pokaždé mě něčím novým překvapí, protože z ní v různých stádiích života vyčtu jiné věci.

ElaMi

Stará dobrá klasika na zamyslenie sa

sarka8222

Klasika, není co dodat ????

veamertl

Nebýt Malého prince, spousta z nás nemá z čeho citovat:) Jen "o tom, co je očím neviditelné..", jsem v různých obměnách četla nebo slyšela nesčetněkrát:) V Alchymistovi se praví, že veškeré vědění lidstva bylo napsáno na jedné tabulce. Pokud se nebudeme pouštět vyloženě na kvarkovou úroveň, já bych s tím i souhlasila. Zkrátka nejlepší věci jsou zadarmo a "univerzální moudro" je dle mého stručné. To Malý princ se rozmáchl trochu víc. Díky tomu zase drží pohromadě a je to příběh, který díky tomu snadno přelouská unavený dospělý i dítě. Příběh, který obsahuje spousta moudra a přitom mi nepřijde přemoudřelý. Ale jak se říká, není autor ten, aby se zalíbil lidem všem:) A tak já, ač mám Malého prince moc ráda a přijde mi jako krásné počtení, mám jiné favority, kteří s mou duší rezonují na vyšší úrovni:)

Wargo

Taká mierne sfetovaná fantasmagória. Pre deti určite zaujímavé a fantastické, pre dospelého človeka (mňa) už len povinnosť prečítať.

Oryk

I když se mi kniha líbila jak délkou, tak rozsahem, tak je nutno napsat, že podle mě je lehce přeceňovaná. Nechci Malého prince nijak dehonestovat, ale připadá mi, že oněch alegorií je tam až přespříliš. Domnívám se, že i když je dobrý nápad vytvořit filosofickou pohádku, jelikož málokdo sáhne po čistě filosofické práci, tak si myslím, že v dnešní době je mnoho populárně naučných knih, které mohou význam malého Prince alespoň z části nahradit. Přesto jde o dílo světového významu, které je záhodno znát.

monika0092

Moje nejoblibenejsi :) ♥️

Greena

Nestárnoucí klasika, kniha, kterou milují dospělí čtenáři možná víc než ti dětští, to je kniha od francouzského letce a spisovatele Antoine de Saint-Exupéryho.
V africké poušti se setká letec, který má havarované letadlo s Malým princem. Ten mu vypráví o svém životě na malé planetě, kde má svoji květinu, kterou miluje a divoce rostoucí baobaby jež musí vytrhávat. Vypráví mu o svém putování po hvězdách, kde potkal krále, který neměl komu vládnout, ješitu, který chtěl být obdivován, pijáka, který nevěděl proč pije, byznysmena, který stále jen počítal, lampáře, který neustále rozsvěcel a zhasínal lampu a místopisce, který zaznamenával polohu moří, řek, měst, hor a pouští do obrovských knih a přitom neznal planetu, na které se nachází.
Kniha je o hledání, o lásce, a tom, že se stáváme zodpovědnými za ty, které k sobě na své pouti životem připoutáme.
Umíte namalovat beránka…

www.ctuctescteme.cz #ctuctescteme

_Blackie_

Knihu jsem četla dvakrát. Poprvé jsem se o to pokoušela v dětství, v době, kdy mi čtení zabíralo většinu volného času, a nedokázala se prokousat ani do poloviny. Kniha ve mně zanechala podivný pocit a odpor znovu se k ní vrátit. Přesto jsem to po mnoha letech zkusila znovu a knihu přečetla. Pokud jde o osobní dojmy, nikdy jsem si nemyslela (a nic se na tom nezměnilo ani teď), že jde o knížku pro děti. Nemám pocit, že jde o zvlášť hluboké či filosofické dílo (a to filosofii miluji). A nezdá se mi, že by byl obsah knihy natolik výjimečný, kouzelný a životy měnící, jak to podle reakcí většiny vypadá. A navrch je mi mírně nesympatický malý princ, ale to už je můj osobní problém ;)

Tereza K.

Pro mě doslova životní knížka, kterou nedokážu hodnotit. Pouze ji nosím v srdci a hlavě a čerpám z ní sílu, inspiraci, poznání i poučení a i po dvacátém přečtení mi přinese něco nového...

Angie_Missfit

Milá a laskavá kniha, která zahřeje u srdce menší i větší čtenáře. V dětství jsem ji chápala spíš jako pohádku a moc se mi líbily princovy výlety na jiné planety. Nejvíc jsem na knize oceňovala (a oceňuji i dnes) znázornění rozdílů mezi bezelstným a hravým dětským vnímáním a světem dospělých, v jejichž duších stále někde dřímá malé dítě, ale pro všechnu práci a starosti na ně zapomněli. Tento "střet realit" je přitom čtenáři předložen nenásilně, prostřednictvím miloučkého příběhu, v němž je zpodobněno mnoho lidských vlastností i pocitů, kterými si občas procházíme bez ohledu na to, jak staří nebo mladí jsme. Musím uznat, že příběh obsahuje jisté filosofické přesahy, ale podle mého názoru nejsou zas tak hluboké a v takové míře, jak to někdy na základě nadšených komentářů a masového „vzývání“ knihy vypadá. Trochu se mi zdá, že poslední dobou došlo ke „znovuobjevení“ Malého prince a je tak nějak v módě se tvářit, že nám jeho přečtení změnilo život a jak strašně je kniha hluboká a geniální. Ano, je to krásná a moudrá kniha, v níž si najde svoje malé dítě, dospělý i stařec, a pro každého z nich bude její krása spočívat v něčem trochu jiném, ale tím to alespoň pro mě končí. V každém případě se jedná o knihu, která by neměla chybět v osobní knihovničce a minimálně za jedno přečtení rozhodně stojí.

Mišule_11

Kniha, které vůbec nic nechybí a měl by si jí přečíst, snad každý, který jí dokáže pochopit..! :)

Kuža007

Úžasná, avšak melancholická a trošku smutná knížka.

Christine97

Nadčasová, melancholická knížka s nádhernými ilustracemi a lidským, dojemným až krutým příběhem. Jako dítě jsem nedokázala docenit nesmírnou hloubku příběhu a pochopit, co se mi snaží autor prostřednictvím svého příběhu sdělit.
Postava prince ztělesňuje ty kladné vlastnosti nás lidí - lásku, upřímnost, vlídnost, snaží se v čemkoliv špatném a zlém hledat i tu dobrou stránku, která je pro něj samotného mnohem důležitější. Stejně jako my se snaží zjistit, co je v životě podstatné - smysl života.
Každý si najde v příběhu to své a to knihu dělá dokonalou.

waits
31.12.2018

Dojemná, působivá, smutná a současně krásná knížka. "Co je důležité, je očím neviditelné." Unikát!

sheldon8410
30.12.2018

Malý princ je moje srdeční záležitost. Četla jsem ho už několikrát. Poprvé mi ho doporučila paní v knihovně, když mi bylo asi 10. Tehdy jsem to četla prostě jako příběh malého prince, ale čím jsem starší, tím větší hloubku v tom vidím. Vracím se k němu každý dva až tři roky a vždycky v něm najdu něco nového. Prostě Malý princ mě nikdy neomrzí.

Čtenář1234
30.12.2018

není to můj žánr , ale úplně špatné to nebylo ...

mosem
29.12.2018

Tuhle knížku četly a měly rády moje děti. Já sám jsem se k ní dostal až nyní, ve věku pozdně dospělém. A zřejmě věkem poznamenaná racionalita myšlení v ní nedokáže odhalit to co v ní, podle komentářů, nacházejí další čtenáři. I když jsem přemýšlel,jestli do ní autor skutečně vložil všechno to, co čtenáři nacházejí. Byla to pro mne knížka milá, půvabná, která pohladila, a určitě stojí za přečtení. Některé myšlenky jsou úžasné, a jen kvůli větě "nakresli mi beránka" ta knížku určitě stojí za přečtení. Ale mezi svoje oblíbené ji zařadit nedokážu.

tomik2132
25.12.2018

Je to krásný citlivý příběh. Úžasný pohled dítěte na svět, který si už dospělí dokážou těžko představit. Povinná četba? Vem to čert! Pro mne neumírající klasika, kterou si vždy ráda přečtu. NEJLEPŠÍ :*

tereza5413
22.12.2018

Úžasná kniha, ze začátku plná tajemství a na konci s úžasnou větičkou, která se mi vryla do paměti. Moc doporučuji!

EliahDawn
19.12.2018

Skvělá kniha, která se může číst v každém věku. Těším se, až ji budu číst svým dětem.

KURACHJO2018
18.12.2018

Po tolika úžasných komentářích nejde již přijít s něčím novým a ještě úžasnějším. Přesně, jak je v komentáři Zóny.....cituji:

..."Je smutný. Je originální a přitom prostý."

A kolik generací četlo a bude číst tuto knihu a po přečtení jim zůstala ( nebo zůstane) v myšlenkách dál, po celý život, Je to dílo hodno obdivu. Je to milá, citlivá , poučná a dokonalá kniha.

minh0150
16.12.2018

Přečteno několikrát během života. Vždy se dozvím něco více o sobě. Krásně napsaná kniha.

Precim
15.12.2018

Jako malý jsem slyšel či četl malého prince nesčetněkrát a vzpomínám si, že jsem to pokaždé bral jen jako jednu z mnoha pohádek, které byly součástí mé dětské kultury. Příběh se mi líbil, ale některé pasáže mě nudily (např. ty s liškou). Naopak nejoblíbenější částí pro mě byly návštěvy osamělých lidí na planetkách.

Princova návštěva planetek je pořád moji nejoblíbenější částí knihy, nicméně dnes už v knížce vidím i spoustu věcí, které jsem jako malý, nevěda moc o vlastnostech a sobeckosti (ale i přátelství) lidí, nemohl pochopit. Např. dnes už chápu jak postavy na planetách reprezentují svými činy na opravdové reálné lidi mezi námi. Ani si nepamatuji, že bych nějak vnímal snahu malého prince o nalezení opravdového přítele. Nicméně to, jak to chápu dnes, se může v budoucnu změnit a povšimnu si třeba zase něčeho, co mi teď absolutně uniklo.
A právě proto považuji Malého prince za unikát. Je to nepochybně knížka, po které v budoucnu ještě sáhnu a to ne jednou.

sgjoli
15.12.2018

Malý princ je rozsahem útloučká kniha, o to víc mne vždycky udivovalo, kolik krásy a kolik moudra se autorovi podařilo vměstnat do tak malého prostoru. Nádherné, opravdu nádherné. Dějově to není nijak složitý příběh, ale hloubkou myšlenek mi to přijde velmi nadčasové. Kniha je zde sice označena coby "kniha pro děti a mládež", ale domnívám se, že člověk na to musí být již trochu starší a vnitřně vyzrálejší, aby knihu plně ocenil a dokázal v tom hledat ty skryté významy a důležité myšlenky.
Každopádně já jsem nadšená, tuhle knihu zbožňuju!

lubosvnenk

skvela kniha. slova nestaci