Malý princ

Malý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/606/bmid_maly-princ-1a9-606.jpg 4 16211 2192

Není princ jako princ. Tenhle je skutečně jen jeden – Malý princ Antoina de Saint-Exuperyho, jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury. Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených vesmírných světů, aby se kdesi v Africké poušti setkal s autorem našeho příběhu a zjevil mu tajemství své podivuhodné životní pouti. Ale zjeví mu vlastně daleko víc: tajemství čistého srdce, dobra a krásy. Je to opravdu líbezná knížka, která vám bude jistě právě tak milá a blízká, jako byla všem čtenářským generacím, a k níž se budete i později najednou rádi vracet.... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Le Petit Prince , 1943

Iva095
26.09.2023 5 z 5

Příběh malého prince jsem četla už několikrát a určitě se k němu ještě několikrát vrátím.
Mohu jen a jen doporučit.

"Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."

kajamentin
25.09.2023 5 z 5

Miluju tuto knihu!

PeťulaV.
23.09.2023 5 z 5

Svou velikostí sice malá knížka, ale obsahově skrývající velké poselství. Doporučila bych ji nejen dětem, ale i všem dospělým a kor v té dnešní době. Za mě krásný návrat do dětství a nádherná vzpomínka. Zase mě zahřála u srdíčka :o)

Samka
22.09.2023 5 z 5

Kniha mojej mladosti

Nairren
17.09.2023 3 z 5

Je to velmi dobrá kniha, s hlubokým mravním ponaučením. Jen cítím, že jsem ji měl přečíst dřív. Přečíst ji jako dítě, dala by mi tehdy mnohem více.

Mišmiš
04.09.2023 5 z 5

Moje oblíbená. Víc není co dodávat :-) Miluju ji :-)

Pebra
30.08.2023 4 z 5

Moudrý malý princ sděluje myšlenky, co se honily Exupérymu hlavou, když s letadlem ztroskotal na poušti. Obdivuhodné.

Zemlja
27.08.2023 2 z 5

Zajímavé a nosné myšlenky v divném obalu. Nemám tu knížku ráda.

KnihoMolka-_-
26.08.2023 5 z 5

Co k tomu říct... Je to prostě úžasné!

dee7
24.08.2023 5 z 5

"Řeč je pramenem nedorozumění."

"Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."

"Až tě přejde smutek ( a člověka přejde vždycky ), budeš rád, žes mě poznal. Navždy budeš můj přítel. Budeš mít chuť se se mnou smát. Někdy otevřeš okno, jen tak pro radost.. A přátelé se ti budou hrozně divit, proč se díváš na nebe a směješ se. A ty jim povíš: "Mě hvězdy vždycky rozesmějí!" Budou tě mít za blázna. Vyvedl jsem ti pěkný kousek...."

A tento poklad mě až dosud míjel.. Čtěte Malého prince, klidně i třikrát za sebou, pozorně, i mezi řádky..

Noisette73
23.08.2023 1 z 5

Jdu proti proudu, nechápu posedlost Malým princem, tu knihu nemám ráda, zřejmě jsem nedosáhla jejích kvalit, ale pro mě je toto nehorázná smyšlenka a tak nebýt ČV nešla bych do ní, opravdu nemám ráda sci-fi.

Ivule9
21.08.2023 4 z 5

Trošku nečekaně a neplánovaně jsem si přečetla Malého prince. Postavičku Malého prince zná asi každý, pár obecně známých citátů z knihy možná taky. Já jsem ale úplně celý příběh vlastně doposud neznala...

Krátké a krásné vyprávění o tom, jak dospěláci zapomínají na čistou radost, protože řeší samé "důležité" věci, berou se příliš vážně a na všechno potřebují čísla.

Malý princ putuje po planetkách, kde se potkává s různými typy lidí a krátce s nimi promlouvá. Potom se objeví na Zemi, kde se v poušti potkává s vypravěčem knihy. Ten vypráví, co vše si od Malého prince pamatuje a co se od něj naučil.

Mě to přijde určitě jako pohádka pro dospělé, spíše než pro děti. Příběh, který si můžete pročítat a připomínat v různých etapách života a nezapomínat na to zvídavé dítě v nás. Právě linka dítě - dospělý ve mě zarezonovala nejvíc, protože sama vidím, jak je to s náma dospělákama občas těžké :-))) (i když ani já nedávám na čísla důraz, stejně jako Malý princ :-)

"Vidíme dobře jen srdcem."

"Jen děti vědí, co hledají."

"Je mnohem těžší soudit dám sebe než jiné. Jestli se ti to podaří, budeš opravdu moudrý."

zedir
15.08.2023 5 z 5

Nádherná kniha, kterou oceňuji tím více, čím jsem starší. Knihu mi doporučila má nejlepší kamarádka a má spřízněná duše, a od té doby je to naše společná kniha, skoro už dvacet let. Kniha o přátelství, jeho závazcích, o tom, jak je důležité si i v dospělosti udržet dětskou jiskru a koukat kolem sebe rozzářenýma očima a nenechat dospěláky všechno zkazit a ukrást to kouzelné, co se v každém člověku nachází, ale s přibývajícími lety a šedinami vytrácí. Během těch let jsme si byli nespočetněkrát navzájem oporou v těžkých chvílích a mnohdy jsme jeden druhého uklidňovali citacemi z Malého prince a oba jsme věděli, že tam někde jeden pro druhého jsme, stejně jako liška a Malý princ nebo on a jeho růže, která je pro něj tak výjimečná právě proto, že se staral jen o ni a ne o ony anonymní růže, které viděl na Zemi. Oba se také snažíme vykořeňovat baobaby, než stihnou napáchat nějakou větší pohromu, ale v dnešním světě je to těžké. Malý princ nás každopádně učí, jak je nutné se o to alespoň snažit - výsledek pak stojí za to, i kdyby to znamenalo, že jen občas na pár chvil přestaneme být těmi hrozně vážnými přízemními dospělými, a na chvíli vyletíme do oblak tím, že se znovu ponoříme sami do sebe, jen když jsme byli o nějaký ten rok mladší a nebudeme sebe a vše kolem nás brát tak vážně.

Důležitou myšlenkou knihy je zaměření se na správné otázky a priority. V knize je uveden příklad s lidmi, kteří vše posuzují jen řečí čísel, ptají se na to, kolik někdo vydělává, jak je vysoký, kolik stál jeho dům, ale neptají se na to, co ho baví, jaký je, jaký má hlas, jaké má rád hry. Mnoho lidí není schopno se oprostit od své konstantní momentální materiálnosti, a jen skrze ni vnímají svět, a nemohou nebo nejsou ochotni věnovat svůj čas čemukoliv složitějšímu, něčemu, co vyžaduje čas, péči, pouto, protože chtějí mít výsledky ihned. Jenže jsou záležitosti, kde to není možné. Jako právě v přátelství, které je tak důležité (a tedy očím neviditelné, ale viditelné srdcem), a které roste pomalu. Lidé, kteří se podvolili diktátu světa, jsou pak často vykořeněni, nikde nemají stání, nikde nejsou spokojeni, protože nikde není jejich místo a jak praví Malý princ - "nemají kořeny, a to jim velice vadí". Exupéry tu stvořil nadčasové dílo, k němuž se vždy budu rád vracet.

izinkaVENDULKA
10.08.2023 4 z 5

Kniha, kterou jsem jsem si díky výzvě přečetla již podruhé... Jen trochu nechápu, že je kniha řazena mezi pohadky. Děti tuto knihu dostatečně nepochopí ...
V knize se mi líbí spoustu citátů.

Víš..., když je člověku moc smutno, má rád západy slunce...
,,Řeč je pramenem nedorozumění."
,,Správně vidíme jen srdcem."
,,Co je důležité, je očím neviditelné."
,,Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal."

bravefox
06.08.2023 3 z 5

Kniha opravdu krásná, ale znám příběhy, které umí chytit za srdce malinko více, ikdyž moudrost a jazyk, kterým je psaná je nezaměnitelná.

StrYke
30.07.2023 5 z 5

Malý princ je multigenerační veledílo, které pro pohádkovost a roztomilé kresby ocení mladší čtenáři, stejně jako dospělí pro často skryté, ale hluboké myšlenky. Každý si v něm najde něco svého, mou nejoblíbenější pasáží je rozmluva prince s liškou a v závěsu cestování po planetách. Všem lze jen vřele doporučit.

EEEAAA
30.07.2023 4 z 5

Jako dítě jsem té knize moc nerozuměla, až jako dospělá jsem pochopila, jak je to nádherný a nadčasový příběh

pani_ari
28.07.2023 5 z 5

Unpopular opinion: Malý princ není pohádka pro děti, nýbrž filozofická pohádka pro dospělé.

pam225
25.07.2023 2 z 5

První čtení mi moc nesedělo, možná jsem ještě nebyla na tuto knihu připravená. Vrátím se k ní.

Avila
20.07.2023 4 z 5

Musím se přiznat, že mě tato kniha úspěšně míjela až do dospělosti. Jako dítě mě ničím neoslovila a po přečtení vůbec nevím jestli bych v dětském věku pochopila jaké poselství příběh skrývá...... a nevnímala ji opravdu jen jako pohádku.
A ty krásné iustrace....