Malý princ

S Malým princem se v africké poušti setkává opuštěný letec, autor této knížky. Zatímco se pokouší opravit havarovaný stroj, povídají si o všeličem. O tajemství podivuhodné pouti Malého prince, o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí, o odpovědnosti za ty, které máme rádi. A vůbec nezáleží na tom, odkud pocházíme: Malý princ pocházel z tak malinké planetky, že si to možná ani neumíme představit... Nové vydání s ilustracemi Markéty Vydrové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/326826/maly-princ-8Tk-326826.jpg 4.59398

Malý princ (1.)

Le Petit Prince (1943)

Literatura světová, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Triton

ferda16
dnes

Je to krásná klasika. Četla jsem ji 2x a určitě si ji ještě s odstupem času přečtu znovu. Čím jsem starší, tím více jsem fascinovaná příběhem, myšlenkami a moudrostí, která v knížce je a stačí ji odkrýt.

Leeonteena
včera

Malý princ. Co se dá napsat o Malém princovi? Každý by si jí měl přečíst. Je to nádherná knížka plná pravdy, krásy, lásky, přátelství a víry. Četla jsem jí 2x a určitě si jí za čas přečtu znovu :-)

Ainslee
20. listopadu

Tolik pravdy v tak malé knížečce. Krásné.

Elieneth
20. listopadu

Úžasné! Nikdy mě nepřestane udivovat ta odzbrojující jednoduchost, kde je tolik řečeno mezi řádky. :)

20. listopadu

Kdo máte rádi Malého prince, přečtěte si Marie de Saint-Exupéry-hvězda Malého prince. Stojí to za to :))

MíšaS.
20. listopadu

To _tak_asi_simca_ - tato kniha není napsána pro mladší děti, vzhledem k tomu kolik ti je let, tak mi to přijde přeceňování sil z tvé strany, ale asi si ještě nedospěla do životního bodu, kdy se ti tak jednoduchá kniha, bez speciální zápletky zatne do kůže a protože už víš, jak svět funguje, tak se nestačíš divit, že to vlastně není žádný spletitý systém, ale velmi jednoduchá pravidla: 1. Nedělej druhým to, co nechceš, aby oni dělali tobě, 2. Měj ráda sama sebe a za 3. Se slušností nejdál dojdeš. Ale neboj s věkem to doženeš :)

_tak_asi_simca_
20. listopadu

Kniha je dobrodružná a velice zajímavá. Ale já jsem bohužel asi velmi náročný čtenář a kniha je určena mladším dětem. Nad knihou jsem se samozdřejmě musela zamyslet a trochu změnila můj pohled na svět. Ale je mi líto že to musím takhle napsat, trochu mě zklamala zápletka knihy. Bylo to moc jednoduché, to ale asi nejspíš jenom proto, jak už jsem se zmínila, že to bylo psané pro mladší děti. Jinak se mi ale velice líbila.

Denuš
19. listopadu

V malé knize je ukryté velké moudro, které někteří lidé ani v dospělosti ještě nepochopili. Určitým lidem kniha není souzena. Tak se svět nezboří. Jiní lidé se ke knize vrátí a kousek po kousku odhalují to, co jim dříve bylo skryto. Malý princ mě nepřestává udivovat.

Eorin
19. listopadu

Komentář od Globodecristal mě ponoukl k tomu, abych se podívala na hodnocení - opravdu velmi mě udivilo, kolik lidí dalo Malému princi "odpad". Nechápu, nepochopím, jen překvapeně kroutím hlavou.
Malý princ není zrovna literární "popík", proto chápu jisté nepochopení mnoha čtenářů. Na druhou stranu, nejde zde o nějakou konkrétní pointu, ale o průběžné chápání příběhu a mouder v něm ukrytých, předně v dialozích. Knihu také nelze podávat pouze jako dětskou nebo jen světovou literaturu filozofického rázu, protože obě polohy Malého prince se krásně doplňují a utvářejí tak geniální nadčasový celek, ke kterému se tolik čtenářů tak rádo často vrací po celý život.
Děkuji, pane de Saint-Exupéry, děkuji.

Globodecristal
19. listopadu

Napsat o této knížce, že se jedná o vysosaný odpad je naprostá neúcta nejen k tak duchaplné knize, ale především k mezilidským vztahům vůbec, bez urážky, každý má samozřejmě vlastní názor - ale mě, jako milovníka malého prince, se tento komentář dotkl. ;-)

19. listopadu

Malý princ je myslím hodně o tom, jak se kdo chceme naladit na fantazii a myšlenkový svět autora Citadely :) Také o tom, jak jemný nebo hluboký je vnitřní svět čtenáře. Myšlenky netřeba kreslit po těle. Spíš nosit v srdci pro povzbuzení a radost. Nemusí oslovit každého. Ale vysosaný odpad asi ne :(

marta0912
18. listopadu

Jako dětská knížka je to pěkné. Jako filozofické dílo vysosaný odpad a myslím si, že to tak bylo už v době, kdy to autor psal. Koneckonců, co tak člověk dělá, když je sám v poušti, ledadlo v pánu a bez vody? Filozofuje a je sentimentální, protože se bojí, že to nepřežije. Ale že se z toho stane takový novodobý kult lidí, co si tyto myšlenky kreslí po těle... To mi přijde jako přehnaná reakce.
Mě se v knížce líbí, ta část s tím posouváním židle a s lampářem, protože mi přijde chytré takhle využít astronomii. Také ilustrace jsou moc hezké a roztomilé, ale tedy jestli bych si je nechala vytetovat? To už mám z dětství blíž k Bobovi a Bobkovi.

18. listopadu

Nikdy jsem úplně nepřečetla, ale přesto má moje sympatie :)

nikol1774
16. listopadu

Nějak zvlášť mě to nenadchlo. Ale k zamyšlení je to dobrý. Knížka rozhodně není pro děti.

Hancek
16. listopadu

Tuto knížku bych mohla číst stále dokola, i když je s dětskou tématikou, myšlenky v ní vystihují charakter lidí a jdou do hloubky. Nádherná věc, doporučuji každému.

Aya81
15. listopadu

Překrásná kniha... tu jde číst znova a znova a znova.. každá generace si v ní najde to své.

Gabba99
14. listopadu

Nesouhlasím s níže uvedeným komentářem, k některým knihám musí člověk "dospět" a to nemyslím věkem, knihu jsem četla několikrát a obsahuje hluboké myšlenky o podstatě života vůbec.

HankaHail
13. listopadu

Nerada čtu kultovní klasiky které jsou milovány, důvod je jednoduchý. Tyto knihy mě většinou zklamou a ne málo, ale pořádně. Malý princ nebyl výjimka. Nechápu, co mě dneska osvítilo, když mě k přečtení knížky nedonutila ani maturita a to jsem si tu knížku nakonec vytáhla.

Aki12
12. listopadu

Tato kniha je snad jediná v mém životě, na kterou nedokážu napsat komentář. Každý člověk si v této knize najde svoje, a je tedy zbytečné psát, jak je skvělá. Spíše by se mělo psát, co člověku dala, a mě toho dala hodně!

Gustik5
10. listopadu

Přiznám se bez skrupulí, jako malý jsem tuto knihu nesnášel, nebavila mne a nudila. Přesto i tenkrát měla určitou jiskru, která vznítila plamínek nejistoty, a ten mne později donutil si ji znovu přečíst. Svůj názor jsem nyní nucen přehodnotit. Tahle kniha je opravdu přes svou zdánlivou jednoduchost nesmírně hluboké dílo, které vás chytí za srdce. Samozřejmě se jedná o knihu, kterou je třeba přečíst vícekrát a tak nečekám že bych z ní zachytil vše. Jednou, třeba za dvacet let si ji přečtu znovu. A už teď tuším, že budu číst něco o hodně odlišného od toho, co jsem přečetl teď a v raném dětství.

MorriconeTheGod
07. listopadu

Přeceňovaná knížka, které se v důsledku jakési propagandy připisuje leccos, co vůbec neobsahuje. Je to pěkný, trochu zvláštní příběh, který sedí do žánru magického realismu. A to je tak asi vše. Nebýt kolem toho takové haló, tak dám možná i čtyři, ale je třeba vyrovnat tohle šílenství.

RobertBo
04. listopadu

Naprostá klasika.

hroneczek

Spousta lidí v mém okolí Malého prince už z principu nemá ráda. Podle mě, ho buď nečetli, nebo nepochopili. A spíše ta druhá varianta je pravdivá. Příběh je vhodný jak pro děti, tak pro dospělé. Každý si z něj kousek odnese. Hloubka celého příběhu je neskutečná. Pokud bych mohla dát více než 5 hvězd, udělám to.

SuperSojka

Kniha je zajímavá, dojemná. Člověk se hned na začátku zastydí, že je dospělý a neumí už tak prvoplánově vnímat svět dětí a celou knihu se tohoto dětského vnímání snaží znovu dosáhnout. Smutné je, že alespoň mém případě, se to nikdy zcela nepodaří a proto dávám jen čtyři hvězdičky. Na konci ve mně zůstane akorat pocit, že kniha je skvělá, když to všichni říkají, ale já jsem bohužel ten ignorant, který ji není schopen zcela docenit.

krtica

K Malému princi se určitě vrátím....Četla jsem ji poprvé a určitě ne naposledy.Člověk si po přečtení uvědomí spoustu věcí..Přečetla jsem ji za pár hodin,ale hodně ve mně zanechala.

Ondra086

Tuhle knihu jsem začal číst když jsem potřeboval narychlo napsat čtenářský deník a o knize jsem věděl že nemá ani 100 stran. Řekl jsem si že bude nudná a přečtu ji za víkend ale.. omyl.. přečetl jsem ji ani ne za hodinu. Je to moje nejmilejší knížka:))

Sarhem

Pro mě jedna z nejlepších a nejoblíbenějších knih - vlastně je pro mě jakousi ikonou. Četla jsem ji už nesčetněkrát a pokaždé v ní najdu něco nového a pokaždé ji vnímám jinak. Je nadčasová, úchvatná a neuvěřitelně krásná. Měla by být součástí každé soukromé knihovny.

Kaetana

Po stý číst a pokaždý vnímat jinak....

Globodecristal

Tato knížka bude nesmrtelnou součástí každého z nás a kdo ji nečetl, hamba mu. Patrně každý by ji měl najít ve své knihovně. Ačkoli je řazena jako pohádka pro děti, spíše slouží k otevírání očí dospělých, nebo snad k nalezení klidu duše všech bytostí, které ještě stále doufají v dobro našeho světa. Je nadčasová, geniální, překrásná. Nejsou to jen slova nýbrž srdce velkého autora a hlavně člověka, jež předal lidem - nám ve svých řádcích naději, dobrotu a vidinu toho, že tam někde je naše růže.

nikita8

Je krásné sledovat jak kniha působí na různé věkové kategorie. Jak ji vnímám já , nebo naopak moje osmiletá sestra, nebo naopak naše babička :) Každý si v knize najde své :)