Malý pražský erotikon

Malý pražský erotikon https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/227249/bmid_maly-prazsky-erotikon-227249.jpg 4 5048 1173

Malý pražský erotikon je druhým románem režiséra a autora úspěšných divadelních komedií Patrika Hartla, jehož literární prvotina PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA a KAREL se těší velkému zájmu čtenářů. Tento nový román je díky autorovu nekonformnímu nadhledu a smyslu pro humor určený i těm, kteří bývají ke knížkám o lásce zpravidla nedůvěřiví. Na Babě stojí nad strání s výhledem na Prahu dvě sousedící řadovky, ve kterých bydlí rodiny, jejichž členové prožívají pod povrchem zdánlivě všedních dní nečekaně osudové milostné příběhy. Honza cítí pokušení, ale protože si nechce komplikovat život, snaží se mu odolat. Marta, přestože je vdaná, občas neodolá, a Zbyněk se ani odolávat nepokouší. Táňa miluje tajně, Petra má zábrany, Tomáš je až příliš velký romantik, Cyril trochu zvrhlík a Adéla se miluje častěji než všichni předchozí dohromady, aby se necítila sama. Malý pražský erotikon je zábavným obrazem jejich intimního života, který líčí jejich touhy, okamžiky radosti i katastrofy od předškolního věku až po věk důchodový.... celý text

jana2275
31.01.2022 3 z 5

Hartl se čte výborně a čtenáře dobře baví, ale je strašně povrchní a nemohu se ubránit jistému "cringe" pocitu, že některým věcem se směju, i když nechci a neměla bych.

Urabu
29.01.2022 2 z 5

Začal jsem číst na základě komentářů o velké srandě a četbě jedním dechem, ale byl jsem dost těžce zklamán. Dočítal jsem to už tak trochu z povinnosti protože nerad nechávám rozečtené knihy. Kdyby tam nebylo tolik sprostých slov a souložení, doporučil bych to jako četbu na druhý stupeň základní školy. Nevím jestli jsem nepřeskočil nějaké stránky ale skutečnou srandu jsem tam nenašel.

Hugoline
28.01.2022 2 z 5

Já jsem se bohužel ujistila, že Hartl není pro mě. První knížka, kterou jsem četla byla "Nejlepší víkend", nebyla jsem nadšená. Okolí mi doporučovalo zkusit "Erotikon", ale i tato kniha mi přišla ve velmi podobném duchu. Četla se hezky, ale děj mi přišel už moc překombinovaný.

Hobo
24.01.2022 5 z 5

Fakt je, že ke čtení mě dostala už ta počáteční scéna, ve které se dvojčata přetahují o místo v mámině břiše. Pak už jsem nemohl odolat.
A věru, nutno říci, že jsem nebyl zklamán. Bavil jsem se až do konce a byť Hartlův jazyk je - řekněme - odvážný, je vždy na místě a sedí jak, nu, prdel na hrnci. I název je naprosto výstižný a kdo se pustí do knihy s takovým názvem, ať se nediví... Ale na rozdíl od jednoho z komentářů nemohu přijmout tvrzení, že "v knize nebylo nic jiného než jenom sex. Každý tam s každým spal, všichni se navzájem podváděli a nikomu to nevadilo tak se podváděli zvesela dál. To je fakt ukázka normálního života?" Což je to ve skutečném životě jinak? U všech postav nejde však pouze o sex, dokonce ani u těch proutníků. Procházíte jejich životem, pozorujete jejich hledání, jejich zábrany, každá osoba z těch dvou rodin má jiné předpoklady, odlišnou povahu, dělá odlišné chyby a prožívá odlišné úspěchy, profesní i osobní. Já osobně se s nimi dokázal ztotožnit, a to jak z pohledu obdivu k tomu, jak kdo řešil individuální problémy a jak jsem se k nim stavěl já sám.
A to všechno prostoupeno syrovým mužským jazykem, jakým se běžně hovoří! Alespoň mezi námi kluky. Ano, toto je ukázka normálního života!

CarolC
23.01.2022 2 z 5

Nějak moc vlastně nevím, jak to hodnotit. Kniha mě svým způsobem bavila číst, ale zároveň to v mých očích od samého začátku byla nehorázná slátanina, jako kdyby se autor snažil tam nacpat co nejvíc věcií, což bylo vcelku těžko uvěřitelné. Navíc to na mě občas do stylu psaní působilo, jako špatně odvedená slohovka. Jako nenáročná vycpávka k moři na pláž, kdy nechcete vůbec přemýšlet, proč ne, ale i tam se občas budete vztekat, jak je to tupý. Pro mě taková Třeštíková v mužském podání. Nic na co bych chtěla vzpomínat. Hvězdičku navíc, že to odsejpalo.

mirka0586
23.01.2022 5 z 5

Knihu jsem dostala na Ježíška a přečteno jedním dechem. Je to krásně napsáno.

Šárka88
21.01.2022 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu- moc se mi to líbilo a styl vyprávění mi neskutečně sedl. S manželem jsme se nasmáli, zároveň to je knížka plná emocí o štěstí a radosti, nešťastných lásek a i smutku. Hodně mi to připomnělo seriál Vyprávěj, kde sledujete život dětí od narození, jak se jim žilo za režimu až do dospělosti a po nějaký současný rok a život jejich rodičů.Bavila mě, protože mám rada sport a poslouchat knížku o životě fotbalisty a jeho ekcesích bylo srandovní, ale zároveň hodně smutné. Doporučuji.

Hanncha
18.01.2022 3 z 5

Čtivé, oddechové.

4345
04.01.2022 2 z 5

Prvok mě pobavil víc. Je to určitě zábavné čtení ze života, které si na nic nehraje.

Sudin
04.01.2022 4 z 5

Pohodová vtipná oddychovka bez hlubšího významu. Na léto k vodě ideální.

iva1154
03.01.2022 5 z 5

Zatím podle mě nejlepší autorova kniha, která zaujme snad všechny čtenáře, kteří se chtějí pobavit a mají rádi trochu milostné pletky.

LusSyNDA
03.01.2022 3 z 5

Tak tohle jestli někdy někdo zfilmuje, tak to bude dvouhodinový porno. Nezlobte se na mě, ale v knize nebylo nic jiného než jenom sex. Každý tam s každým spal, všichni se navzájem podváděli a nikomu to nevadilo tak se podváděli zvesela dál. To je fakt ukázka normálního života? To je hnus. Abych nebyla jen negativní, tak kniha byla nadmíru čtivá, asi proto má tolik procent. Sama davám 3 hvězdy, za to jak příběh rychle utíkal. Ale chudák Marta, opravdu, autor ji tak zhanil, jak kdyby byla úplně blbá. Za to chlapy jsou jedničky a nemají chybu. Nechápu, jak se tahle kniha může líbit tolika lidem.

Jitka S.
02.01.2022 4 z 5

Za mě slabší, ale četla se dobře.

Eidalon
02.01.2022 4 z 5

Další povedená kniha Patrika Hartla, která určitě zaujme svojí rozmanitostí a pestrostí vztahových situací mezi hlavními aktéry celého románu, příběhu dvou poloprominentních pražských rodin a jejich dětí, které spojují dlouhodobé sousedské vztahy v řadové zástavbě vilek a rodinných domů stojících na pozemcích, které dříve byly určeny jen vyvoleným.

Kniha začíná v tuhých normalizačních letech komunistické éry v první polovině sedmdesátých let, kde rodinu Bohatých a Nových spojuje společná aktivita při výstavbě svým budoucích domovů na „papalášských pozemcích“ a provází je celým jejich životem přes léta sedmdesátá, osmdesátá a dále postrevoluční dobu.

Sledujeme osudy jednotlivých aktérů v dlouhé časové řadě, autor do několika postav rodičů a dětí zahrnul téměř všechny možné situace, které ve vztazích lidských, sousedských, pracovních i sexuálních mohou nastat a rozvíjí je s pečlivostí až bizardní.

Setkáváme se zde s pracovními kariérami, pády, pevnými manželskými pouty i manželskou nevěrou, nemanželskými dětmi, hetero i lesbickými vztahy, asketickým i požitkářským životním stylem, zodpovědností či velkou volností v žití a smýšlení a to vše se odehrává na pozadí měnící se doby tuhého socialismu až po reálný kapitalismus ve velkoměstě – Praze, která předkládá aktérům řadu problémů a úskalí, ale i netušené možnosti nové doby.

Kniha určitě zaujme právě svojí rozmanitostí života, neboť se v ní „najde“ mnohý čtenář, řada popisovaných situací a problémů odráží každodenní život dříve režimem spíše tyranizovaných osobností, které se „po revoluci“ mění ve vyšší střední třídu nové společnosti.

A jak praví sám autor, je to kniha o lásce, obraz milostného života hlavních postav líčící intimní touhy, okamžiky radosti i katastrofy a to od předškolního věku až po věk důchodový. Je to kniha která vás rozesměje i dojme . . .

lost.in.books
01.01.2022 4 z 5

Hodnocení: Již delší dobu jsem si chtěla přečíst nějakou knihu od velice chváleného českého autora- Patrika Hartla a jeho kniha Malý pražský erotikon se mi moc líbila, určitě to nebyla poslední kniha kterou jsem od autora četla.
__
Kniha byla úplně nabitá emocemi, jednu chvíli jsem se přemáhala, abych se nesmála nahlas a hned o pár stránek dále člověk pociťoval úplný opak. Emocí se tu prostřídalo opravdu hodně a i díky tomu jsem si knihu tak oblíbila.
__
Co se stylu psaní autora týče, tak mi sedl od první stránky a díky němu kniha byla velmi čtivá. I když se v knize vyskytovalo dost sprostých a hovorových výrazů, tak se to prostě k příběhu hodilo a autorovi to nevytýkám.
__
Postavy a jejich životní příběhy se skvěle splétaly do sebe a každá postava byla svým způsobem úplně jiná a osobitá, líbilo se mi že jsem v knize mohla nahlédnout do života téměř všem postavám.
__
Co se týče zvratů a překvapení, tak jich v knize zase tolik nebylo, ale to nic nemění na tom, že kniha byla čtivá, vtipná a no..prostě ze života.
Určitě si plánuji od autora ještě nějaké knihy přečíst, pokud chcete nějaké nějaké nenáročné čtení, tak Malý pražský erotikon od Patrika Hartla vřele doporučuji .

Janpa
22.12.2021 4 z 5

Když jsem si od kamarádky knížku půjčovala, upozorňovala mě na to, že je to poněkud jiný styl knihy, než na jaké jsem zvyklá a měla pravdu. Jak již název napovídá, kniha je plná situací s erotickou tématikou, avšak povětšinou je to pouze zmíněno, nikoliv rozvedeno do detailů. Ale i tak to obsáhne většinu příběhu, což pro mě nebylo úplně ideální.
Kladně hodnotím styl psaní autora a čtivost celého díla, stránky opravdu ubíhaly jedna za druhou a já měla za tři dny přečteno.
Celkově se mi kniha líbila, ale do top knížek se mi nezařadila. Od autora jsem již četla Prvok, Šampon, Tečka a Karel a tento titul mě oslovil daleko více.

soukroma
18.12.2021 2 z 5

První pokus s dílem autora, jehož smích by mne asi při čtení v duchu válcoval - pokud by to čtení bylo vtipné, což nebylo... Začala jsem číst, už mne mírně rozladil začátek v roku 1975, staré víceméně známé nevlídné časy snad netřeba donekonečna připomínat příběhy obyčejného socialistického člověka... Pak jsem otočila na zadní obálku a přečetla jsem si, co že v dost objemné knize vlastně je. Oč jde - o nic moc. Takže i když čtivý styl celkem ano, proč bych to vlastně měla číst? Odloženo.
Pozn.: nové vydání aspoň přiznalo barvu, rovnou na obálce!

zandu
09.12.2021 5 z 5

To byl fajn příběh :-)

hata21
05.12.2021 4 z 5

Pro mě první seznámení s literaturou Patrika Hartla a musím říci, že mě příjemně překvapila.

Zpočátku sice od čtenáře vyžaduje velké soustředění, aby se vyznal v tom, kdo je kdo a kdo s kým se přátelí – těch postav se tam hemží opravdu mnoho. Postupně mě ale knížka vtáhla a musím říct, že jsem se kolikrát nad fantaziemi páně Hartovými musela pozastavit i zasmát. Knížka je pěkná, čtivá. Doporučuji.

kuky921
27.11.2021 4 z 5

Pěkné, oddychové čtení na prázdniny. Místy mi to připomínalo styl Nesvadbové. Že bych knížky tohoto autora začala vyhledávat nehrozí, ale o prázdninách, když nebude nic ke čtení……