Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje

Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384103/bmid_maly-muz-a-velka-zena-aneb-vlak-det-9C2-384103.jpg 4 270 93

Věra Sládková v historickém románu Malý muž a velká žena vypráví osud svůj i vlastní rodiny: dětství v pohraničí, sudetské klima druhé poloviny třicátých let, nucený odsun a válečná léta v Brně. Osudy jejích rodičů - Anny Urbanové a tragikomického tatínka v borzalínu - do jisté míry znají příznivci seriálu Vlak dětství a naděje, který podle knižní předlohy režíroval Karel Kachyňa. Čtenář románu hledí na svět očima citlivé dívky, která není ušetřena žádné rány a která přesto na život ani na člověka nezanevře, protože je pro ni vždy doširoka rozevřená náruč velké ženy a malého muže. (Z přebalu knihy)... celý text

Barbanka
01.11.2020 3 z 5

No nevím....z této knihy mám rozporuplné pocity. Nebýt strojového předčítání, asi bych ji nedočetla. Přitom některé pasáže byly tak dobře napsané, že jsem se od nich nemohla odtrhnout. Jiné ale zas obráceně. Nemluvím o spoustě postav, v kterých jsem se ztrácela. Další bod, který by mohl někomu vadit je staročeština, nad kterou se musíte často zamýšlet. Seriál jsem jako malá milovala, ale kniha mě tedy nenadchla.

luciekla
01.11.2020 4 z 5

Serial i knizka me v detstvi nejak minuly, vubec netusim proc. K serialu jsem se dostala pred lety uz jako dospela a moc se mi libil. Knizku jsem dlouho shanela a nakonec jsem ji cetla v elektronicke podobe, coz me trochu mrzi, ale knizka jako takova nezklamala.

Pauvka
21.09.2020 3 z 5

Krasna kniha :-)

1amu
20.09.2020 5 z 5

Při čtení té které knihy jsem rád, když jsem viděl předem její televizní zpracování. Čtenář vstupuje do čtení již částečně poučen. A pokud je režisérem fachman, je předem zárukou, že zfilmovaná kniha mu stála za námahu. Zde jde o Karla Kachyňu, který byl jako víno, protože miluji Frankovku, tak i zde se mu podařilo "kouzlo".
Dojemný příběh z dob války, ze které si pamatujeme zejména mrtvé, krev, koncentráky, krutost atd. Zde je nám podávána na stříbrném podnosu lidskost.
Nehodnotím co je lepší. Jak autorka, tak pan Kachyňa s komparsem vynikajících představitelů hlavních rolí, odvedli výtečnou práci.

kap66
23.08.2020 4 z 5

Seriál byl pro mě zjevením (přece jen – polovina 80. let!) a já ho považuji dodnes za jedno z nejlepších českých filmových děl; Karel Kachyňa byl jedinečný a skvělý, herecké obsazení dokonalé.
Komentáře Rade a Chytuš jsou mému pohledu na knížku a seriál nejbližší. Seriál dokázal zachytit předlohu věrně v určité útržkovitosti a snovém vidění, dodržel pojetí postav a jejich jazyk, ale navíc působil poeticky. To jsem v knížce postrádala. Vyznívá tragičtěji a groteskněji, zasadila do mě víc tíhy. Na druhou stranu, má to své opodstatnění (vzhledem k době děje) a já se nemohu ubránit obdivu nad originalitou pohledu na tuto část našich dějin.

lencin
21.08.2020

Dojemný příběh z Frývaldu v Jeseníkách- Sudetech.
Velmi plastické popisy (2006)

maryska09
21.08.2020 4 z 5

Knihu jsem četla nezvykle dlouho, první dvě části byli zajímavé vzhledem ke srovnání se seriálem, třetí část mi trvala nejdéle a byla také nejvíc dramatická a často z ní mrazilo. Seriál je výborný a i když je knižní předloha ve většině případech lepší, tady jsem na vážkách. Doporučuji k přečtení, ať si každý udělá vlastní názor.

vikaa
04.08.2020 4 z 5

Knihu čtu podruhé, ale třetí díl Dítě svoboděnky, který byl ke knize připojený později, (a předchozí dva díly byly zároveň autorkou trochu přepracovány), je dle mého názoru nejslabší a ubírá knize na čtivosti. První dva díly bych hodnotila jako velmi povedené, podle nich byl natočen i skvělý seriál s úžasnou Helenou Růžičkovou a Stanislavem Zindulkou v titulních rolích. Třetí díl už kvalit předchozích dílů dle mého názoru nedosahuje. Do své knihovny bych rozhodně zařadila starší vydání s Posledním vlakem z Frývaldova a Pluky zla z roku 1990 s fotkami z Kachyňova seriálu.

Peti
20.07.2020

Knihu jsem četla poměrně dlouho, protože jsem ji četla v mobilu. Díky použitému jazyku se mi nečetla úplně jednoduše, ale příběh byl zajímavý a poučný, místy veselý a místy smutný.

ivzu77
15.07.2020 4 z 5

Po knize jsem sáhla díky ČV 2020 "aneb". Při čtení jsme si postavy představovala jako herce ze seriálu a celou dobu mne čtením provázel pan Zindulka, paní Růžičková a malá Žaneta Fuchsová. Přes dialekt se četlo dobře a lidský osud založeny částečně na pravdě je silný.

Amneris
13.07.2020 5 z 5

Knihu jsem si přečetla, abych porovnala seriál a upřímně se mi televizní zpracování líbilo víc. Samozřejmě je to i skvělým hereckým obsazením. V knize je více událostí nebo postav, ale v seriálu to opravdu nechybělo. Přesto knihu hodnotím velmi dobře a doporučuji přečíst.

david9690
25.05.2020 4 z 5

Jednoznačně zajímavá kniha, která pojednává o válečných událostech pohledem dívky. Bylo to celkem příjemné čtení a zcela určitě poutavě napsaný příběh poměrně detailně ilustrující život obyčejných lidí v sudetech a později v Brně. Oceňuji, že i na tragické události se autorka dívá skrz optiku humoru a určité pitorektnosti hlavních postav - zejména otce a Anny. Knížku jsem přečetl v rámci čtenářské výzvy (kniha s Aneb) a určitě toho nelituji, myslím že to stálo za přečtení

Ajrad1981
19.05.2020 4 z 5

Knihu jsem si koupila hlavně proto, že jsem byla zvědavá, jak moc se liší od seriálu, který za ta léta znám prakticky zpaměti. A těch rozdílů zas není tolik, jak bych čekala. V knize jsou nějaké postavy a události navíc, třeba story s katechetou, ale jsou natolik nepodstatné, že je vlastně dobře, že se v seriálu neobjevily. Některé věci jsou zase v seriálovém provedení trochu rozvinutější (a lepší), např. linie s vojáčkem Pavlem. Oproti seriálu v knize chybí postava odbojáře a Milanova matka rozhodně není taková fúrie, ale zase: tohle mi v knize chybělo (i když to opravdu může být tím, že na seriál jsem tak nějak zvyklá).
Na začátku jsem strašně dumala nad srnečkem; věděla jsem, že v seriálu nebyl, že to bylo jiné zvíře, ale asi jsem měla nějaké zatmění, protože mi dost dlouho trvalo, než jsem si vzpomněla na osla. :-)

A v samotném závěru je jedna věc, která mi nesedí. Opravdu se po návratu do Frývaldova potkali s panem vinárníkem? Čekala bych, že jako Němec bude odsunutý, že byl antifašista, to přece tenkrát skoro nikoho nezajímalo...

ErikaJ
06.05.2020 4 z 5

Nyní jsem četla již podruhé a určitě ne naposledy. Válečný čas popsaný očima malého děvčete, srandovní tatínek, laskavá bojovnice Anna Urbanová....Krásně jsem si početla. Za shlédnutí stojí i seriál na motivy této knížky.

Olava
03.05.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, sice se to chvílemi četlo trochu hůře, nebyla to kniha na "jeden dech". Hezkým a humorným jazykem popsán život dospívající mladé dívky, která prožívá hrůzy války. Děj není stavěn přímo na popisech války, což rozhodně není na škodu. Stojí za přečtení, i víckrát.

Jitulevrtule
01.04.2020 4 z 5

Veselé a smutné zároveň. Seriál jsem neviděla...Četla se sice pomaleji, protože kapitoly na sebe nenavazovaly, ale i tak ji doporučuji do povinné četby. Napsáno krásným a humorným jazykem, o všednostech i nevšednostech života jedné dívky :).

Kuža007
21.03.2020 5 z 5

Skvělý historický román ze ženského pohledu. Skvělý je i stejnojmenný seriál Karla Kachyni se Stanislavem Zindulkou, Helenou Růžičkovou a Terezou Brodskou.

Romanka89
05.03.2020 4 z 5

Příběh jsem několikrát viděla jako seriál. Kniha je ještě o fous lepší, i když mi občas přišly zdlouhavé některé dopisové pasáže. Je to příběh o životě v pohraničí za války, vyprávěný citlivou dívkou, od jejího dětství, kdy přišla o maminku a tatínek si našel novou, do její puberty.

Čtenářská výzva 2020: Kniha, která má v názvu slovo “aneb“.

PanKrbec
06.02.2020 4 z 5

Příběh jako takový se mi líbil, ale knížku jsem četl nezvykle dlouho, nějak mi to nešlo. (Seriál jsem neviděl.) Jednotlivé kapitoly na sebe většinou úplně plynule nenavazovaly. Spíše to byly jednotlivé zážitky nebo úseky ze života vypravěčky a to mi asi dávalo prostor knížku odložit a nenutilo mne to číst dál a dál. Některé kapitoly se mi líbily víc, některé míň. Dal bych spíše 3,5 hvězdy.

85098211
20.01.2020 5 z 5

Před několika lety jsem viděla seriál a ten se mi líbil moc. No a samozřejmě kniha za ním nezůstává pozadu ani náhodou :-). Pohled na válku z úplně jiného úhlu je navýsost zajímavý a strhnul mne hned od začátku. Příběh se mi sice později zdál místy lehce zdlouhavý, ale nevadilo mi to natolik, abych se začala nudit. Celá kniha až do konce je opravdu pozoruhodná, poutavě a čtivě napsaná, některé scény doslova hrozné (například popisy bombardování nebo vraždění v pohraničí) - i když je jasné, že se tenkrát jednalo o realitu, protože tohle se (samozřejmě) v té době dělo. Za to všechno dávám plný počet a věřím, že se ke knize zase někdy vrátím...