Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje

Věra Sládková v historickém románu Malý muž a velká žena vypráví osud svůj i vlastní rodiny: dětství v pohraničí, sudetské klima druhé poloviny třicátých let, nucený odsun a válečná léta v Brně. Osudy jejích rodičů - Anny Urbanové a tragikomického tatínka v borzalínu - do jisté míry znají příznivci seriálu Vlak dětství a naděje, který podle knižní předlohy režíroval Karel Kachyňa. Čtenář románu hledí na svět očima citlivé dívky, která není ušetřena žádné rány a která přesto na život ani na člověka nezanevře, protože je pro ni vždy doširoka rozevřená náruč velké ženy a malého muže. (Z přebalu knihy)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384103/maly-muz-a-velka-zena-aneb-vlak-det-9C2-384103.jpg 4.3227
Romány, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje

Sirkajirka

Velice pěkná kniha. I přes tragičnost doby, ve které se děj odehrává, celkově na mne zapůsobila vesele a optimisticky. Autorčin smysl pro humor a styl psaní se mi líbí. Škoda, že nemohla, ať už z politických, tak potom zdravotních důvodů, více tvořit, publikovat. Za mne jedna z našich nejlepších spisovatelek.

Allla9

Seriál se mi líbil ještě o něco více než kniha. Oboje si zaslouží plný počet hvězdiček.

ondra1995

Seriál jsem neviděl. Na knihu jsem narazil v podstatě náhodou a dal jí šanci.
Výsledkem je velké zklamání.
Příběh mi přišel velmi nudný, popisy scén často strašně detailní. Části, které tvořily jen dopisy, pro mě byly opravdu utrpení kvůli nářečí. Celá třetí část už byla opravdu zbytečná a zdlouhavá.
Kladně hodnotím pouze scény, ve kterých se objevil holič Sepp.

Terka_v25

K této knize jsem se dostala skrze seriál, který je vcelku povedený. Samotná kniha se mi také líbila, byť pojednává o nepříliš příjemném období našich dějin. Příběh je vyprávěn z pohledu malé Věrky (později dospívající), jejíž dětský, pohádkový a naivní svět je konfrontován s přibývajícím napětím, strachem a zločiny v pohraničí a později v Protektorátu. Konec války znamenal vlnu radosti a naděje, že už bude lépe. Byl to ale i čas odplaty za všechna příkoří.
"Ditě drahy, ty tomu nerozumiš a já taky ne, ale my to teď budeme muset vydržet."

Janca007

Seriál stejně jako knížka, která se mi dostala do ruky, byly skvělé :)

Jeanie

Seriál je moje srdcovka snad odjakživa. Knižní předloha se v mnoha detailech sice liší, nicméně je to milé počtení, přestože se příběh odehrává v období 2.světové války.

Ana72154
31.12.2020

Strašně ráda koukám na seriál Vlak dětství a naděje. Kniha se mi líbila. Při čtení jsem si v hlavě přehrávala jednotlivé scény ze seriálu.
Musím říct, že se mi seriál líbí o malinko více než knižní podoba.

mattonka
11.11.2020

Knihu jsem znala v seriálové podobě a teď jsem si ji i přečetla. Některé kapitoly mi doslova utíkaly před očima, jiné mě až tak nazaujaly. Určitě jsem zklamaná, ale měla jsem malinko vyšší očekávání. Hlavně posledních pár kapitol mě úplně neoslovily.