Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje

Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29622/maly-muz-a-velka-zena-aneb-vlak-detstvi-a-nadeje-29622.jpg 4 270 93

Malý muž a velká žena = Dítě svoboděnky + Pluky zla + Poslední vlak z Frývaldova. Románový triptych zachycující léta okupace očima citlivé dospívající dívky. Dějištěm románu je protektorátní Morava v době těsně před vypuknutím 2. světové války přes léta nacistické okupace až do okamžiku osvobození. Kniha se také stala předlohou dnes již legendárního šestidílného seriálu Karla Kachyni z roku 1985. Díky němu se své nejvýraznější dramatické role dočkala i oblíbená česká herečka Helena Růžičková.... celý text

Marčullkas
10.12.2019 5 z 5

Skvělá kniha

Janadvorackova
31.10.2019 5 z 5

Skvělá kniha, výborný seriál.
To první jsem slyšela v audio podobě. Ale stejně jsem v každé kapitole "viděla" paní Růžičkovou a ostatní tváře, jak je znám. Musím zase po letech mrknout na seriál.
Síla příběhu tkví asi v návaznosti radosti na utrpení a opačně. Jak to v životě chodí. Věrka přišla o mamku a získala novou, která, aniž by to bylo tak okaté, vlastně svou přítomností zachránila ve svém okolí kde koho. Už jenom třeba svým neochvějným přesvědčením, že všechno bude dobré.

hanzmb
18.09.2019 5 z 5

Nádherný příběh - drsný a přitom poetický. K tomu nádherný jazyk včetně těch nářečí a dopisů. Navíc jsem si to mohl vychutnat jako panic - bez znalosti seriálu. Leta jsem se přesycen socialistickou propagandou tomuto období vyhýbal, ale se stářím se k němu čím dál víc vracím. Samozřejmě dnešní knihy mají jinou úroveň. Nejsou jen černorudé. Ostatně i moje matka utíkala jako desetiletá v roce 1938 z Ústí.

kiki11
12.09.2019 2 z 5

Tuhle knížku jsem sháněla hrozně dlouho a byla jsem nadšená, že se mi konečně dostala do ruky. Seriál miluji, takže jsem byla na knižní předlohu zvědavá a hned jsem se pustila do čtení. Bohužel musím říct, že jsem zklamaná. První dvě třetiny, podle kterých byl celkem věrně natočený seriál, nebyly špatné, jen mi přišlo, že autorka některé věci rozepisuje hrozně dopodrobna, takže jsem měla někdy tendence přeskakovat. Poslední poválečná část, která už v seriálu není, mě už vyloženě nudila, ale jelikož nemám ve zvyku knížky nechávat nedočtené, s vypětím všech sil jsem ji přelouskala, ale už jsem se nemohla dočkat, až budu u konce. Možná jsem ji četla ve špatnou dobu, možná mi úplně nesedl styl psaní autorky, každopádně jsem ji měla rozečtenou hrozně dlouho a mezitím jsem přečetla ještě několik jiných knih. Mrzí mě, že dávám nízké hodnocení, ale nemůžu jinak.

vladislav6610
11.09.2019 4 z 5

Byl jsem zvědavý, jak moc se liší knižní předloha od oblíbeného seriálu. Příjemné překvapení, jak bravurně pan Kachyňa knihu zpracoval, o hereckém obsazení nemluvě.

radusak9806
26.08.2019 3 z 5

Předně musím říct, že seriál jsem neviděla a knihu tak četla bez předešlého zatížení. Nějak nevím je to krásná kniha, ale že bych z ní byla nějak mimořádně nadšená to ne. Člověk nakonec rád, že celá rodinka to zběsilé řádění přežila a nakonec se dočká i přírůstku. Jen to na mě asi nezapůsobilo jak jsem předpokládala.

i.stefany
21.08.2019 5 z 5

Krásná předloha k seriálu Vlak dětství a naděje. Jazyk knihy je místy poměrně náročný, přelouskat pohraniční nářečí, Pepíkovy dopisy s hrubkami a slovní útoky bláznivé Emy dá docela zabrat. :-) Je to ale velmi silný a lidský příběh obyčejné rodiny z pohraničí, která utíká před válkou. Spojení hrdého vlastence Josefa, nezdolné Amazonky Anny a malé Věrky rozehrává tragicko-komickou plejádu různých situací, přesto očima Věrky vyprávěno místy až poeticky. Dobře jsem se bavila.

Pavelpi
13.08.2019 5 z 5

Knihu mám velmi rád,škoda,že už se nedozvíme jak to s hrdiny dopadlo...Seriál znám taky,protože se část točila i kousek od nás v Lokti a jako statisté tam hráli lidé z města a dokonce i jeden můj profesor z průmyslovky v Lokti.Kniha je o malý kousek lepší.

Magrata15
06.07.2019 5 z 5

Při čtení této úžasné knihy jsem před sebou naprosto přesně viděla Stanislava Zindulku a Helenu Růžičkovou a slyšela hlas vypravěčky ve filmu. Milý příběh se spoustou skrytých významů a událostí, které malé děvčátko nedokázalo samo odhalit.

Monike
01.05.2019 5 z 5

V knize jak to byva vice nez v serialu, ktery mam rada. Diky CV, ze jsem si ji mohla precist!

Mauricie
30.04.2019 5 z 5

Kniha ve mě zanechala hluboký dojem. Je to kus naší historie viděné očima malého děvčátka. Příběh znám ze seriálu, ale kniha je mnohem lepší, i když je to poměrně těžké čtení.
Navíc se mě ten příběh osobně dotýká. Mohl by to být klidně fiktivní příběh obou mých babiček, které prožívaly podobné věci na stejných místech a přibližně ve stejném věku, jako malá Věrka. Jedna první polovinu knihy, ta druhá zbytek.

Peta1607
24.03.2019 4 z 5

Tuto knihu jsem si koupila náhodně v levných knihách, a i když jsem byla z počátku skeptická, zda si ji někdy přečtu, tak musím říct, že jsem si četbu i přes občasnou náročnost užila. Autorka skvěle vykreslila atmosféru té doby. Během čtení jsem shlédla i stejnojmenný seriál, který taky mohu vřele doporučit.

kaka
17.03.2019 4 z 5

Nějaký čas jsem knihu sháněla, až mi ji v knihovně doslova vyhrabali ze skladu knih (nechápu?!) Přestože je místy špatně čtivá, je to obraz doby, který by se zapomínat neměl... Za mě kvalitní a povinná četba.

Nomia
24.02.2019 4 z 5

Sudety, pohraničí, válka očima malé holky, člověk by očekával, že ta kniha bude prosáklá depresí, zmarem a smutkem, ale kupodivu pro mě je to ve výsledku neskutečně pozitivní a nabíjející kniha.

Sládková do díla - a hlavně postavám - přimíchala tak neuvěřitelnou míru lidskosti, síly charakteru, ale i humoru, že si to nejde nezamilovat. Však už provařené: "Jéžišmarjá, na tragickej život já jsem pes!" snad vypovídá za vše. Postava Anny Urbanové je fenomenální, ale ani ostatní charaktery si s ní rozhodně nezadají.

Pokud znáte jen seriál od pana Kachyni, tak se nebojte, kniha je ještě o chlup lepší! :)

ujunka
23.02.2019 4 z 5

Velká část knihy je totožná se seriálem (který miluji), až na pár drobností, v podstatě až do konce války. Za mě příjemné překvapení, že jsem se dozvěděla, co se dělo dál.
Samozřejmě jsem si postavy spojila s herci, takže jsem měla před očima "Amazonku" p.Růžičkovou a "srágoru" p.Zindulku :-) Obě tyto postavy mě v knize velice bavily, dávaly jí ten správný říz. Nejednou jsem se jejich dialogu zasmála. :-)
Doporučuji přečíst.

hoesch
02.01.2019 5 z 5

Poslední vlak Z Frývaldova a Pluky zla . Už ať je to povinnou četbou.

ditul
31.12.2018 5 z 5

Seriál jsem kdysi viděla, když jsem byla malá a trávila víkendy u babičky a dědy. A tak teď přišla na řadu kniha. Seriál je nezapomenutelný díky Heleně Růžičkový :) Musím ho zase zkouknout, abych mohla porovnat s knihou.

Janisss
29.12.2018 5 z 5

Kniha není úplně čtivá, styl psaní mi moc neseděl - přesto jsem ji přečetla jedním dechem - krásný a smutný příběh...

KURACHJO2018
18.12.2018 5 z 5

Možná tím, že krajinu bývalého Frývaldova, dnešního Jeseníku důvěrně znám, prožíval jsem čtení, jak kdyby to byl příběh můj. Anna Urbanová je prostě sen každého chlapa. Postará se o rodinu , o dítě..škoda, že už Anny Urbanové nejsou k mání. Doba, ve které se příběh odehrává, mi věřte nebo ne, dodnes v Sudetech doznívá....

Páájinka
11.12.2018 5 z 5

Perfektní kniha.

druhá světová válka (1939–1945) Brno česká literatura Sudety pohraničí Jesenicko zfilmováno – TV seriál

Věra Sládková
česká, 1927 - 2006
2004  86%Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje
1974  92%Poslední vlak z Frývaldova
1975  96%Pluky zla
1982  70%Kouzelníkův návrat
1969  80%Klec

Kniha Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje je v