Malý český člověk a velký český národ

Malý český člověk a velký český národ https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32438/maly-cesky-clovek-a-velky-cesky-narod-32438.jpg 4 15 2

Autor analyzuje specificky český diskurs o národní identitě a proměňující se, nicméně stále problematický, vztah mezi národem a státem v období postkomunistické transformace společnosti. Opírá se při tom o prameny literární a historické a využívá poznatků etnografického terénního výzkumu. Zvláštní pozornost věnuje symbolickým reprezentacím toho, co to znamená být Čech. ... celý text

Literatura naučná , Sociologie, společnost

Vydáno: , Sociologické nakladatelství (SLON)

The Little Czech and the Great Czech Nation , 1996

Hobo
10.09.2020 3 z 5

Obávám se, že od doby napsání díla čas příliš pokročil a my máme k dispozici již i jiná vysvětlení událostí roku 1989. Tomu, že změnu režimu mají na triku studenti s herci už snad nevěří nikdo. L. Holý tak v knize šíří novodobý mýtus, nikoliv skutečnost. Neodsuzuji ho, tehdy jsem nebyl jiný, ale jen ukazuji, že na obdobná díla je třeba se dívat s odstupem a patřičnou relativitou. To ovšem bývá osud většiny sociologických knih.
Nikterak to nesnižuje prezentovaná fakta, citace nejrůznějších slov z novin a obdobných zdrojů. Ovšem jakýkoliv sběr jednotlivých mýtů od jednotlivých lidí nevytvoří nic jiného než mýtus. Domnívám se, že takto je třeba dílo číst. Navíc si v paměti obnovíte tehdejší dění prvních tří let po listopadu 1989.
Souhlasím s tvrzením, že v knize jsou mnohé postřehy, které jsou aktuální i dnes.

KejmlP
18.02.2018 3 z 5

Kvalita knihy byla kolísající. Někdy autor velmi trefně pojmenovává tendence a autostereotypy českého národa, někdy jsem ale měl dojem, že trochu vaří z vody. Rovněž struktura práce by si zasloužila lepší členění, jelikož tématicky obsah leckdy až příliš splýval, a chybělo jasné oddělení témat. Jakkoliv jde o hodnotné dílo, a inspiruje k mnohým úvahám, zdá se mi, že zdaleka nepostihuje veškeré problémy československé, respektive české identity. Co se mi naopak líbilo, byly někdy až kruté postřehy k tomu, jak o sobě v navzájem protiřečících si stereotypech hovoří naši národní příslušníci (velký kulturní národ plný závistivců; národ s demokratickou tradicí, který přitom zatím o demokracii spíše jen trochu zavadil…). Často jde o postřehy, které mají co říct i k dnešní debatě, například o prezidentských volbách. Zvláště v posledních kapitolách je patrné, že kniha je dítě počátku 90. let, a doba již pokročila, ale celkově jde o přínosné dílo k debatě o naší identitě.

Češi a Slováci sametová revoluce 1989 Češi národní identita postkomunismus, postsocialismus

Ladislav Holý
česká, 1933 - 1997
2001  73%Malý český člověk a velký český národ
1963  %Rozpad rodového zřízení ve východoafrickém Mezijezeří

Kniha Malý český člověk a velký český národ je v