Malý český člověk a skvělý český národ

Ladislav Holý analyzuje v této knize specificky český diskurs o národní identitě a proměňující se, nicméně stále problematický, vztah mezi národem a státem v období postkomunistické transformace společnosti. Opírá se přitom o prameny literární i historické a využívá též poznatků etnografického terénního výzkumu. Zvláštní pozornost věnuje symbolickým reprezentacím toho, co to znamená být Čech. Zkoumá, jak se pojetí české identity promítala do diskusí doprovázejících pád komunismu a nástup nového společenského uspořádání. Prostřednictvím této knihy má širší okruh českých čtenářů možnost seznámit se s názory předního evropského antropologa českého původu. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32437/maly-cesky-clovek-a-skvely-cesky-narod-32437.jpg 3.88

The Little Czech and the Great Czech Nation (1996)

Literatura naučná, Sociologie
Vydáno:

KejmlP

Kvalita knihy byla kolísající. Někdy autor velmi trefně pojmenovává tendence a autostereotypy českého národa, někdy jsem ale měl dojem, že trochu vaří z vody. Rovněž struktura práce by si zasloužila lepší členění, jelikož tématicky obsah leckdy až příliš splýval, a chybělo jasné oddělení témat. Jakkoliv jde o hodnotné dílo, a inspiruje k mnohým úvahám, zdá se mi, že zdaleka nepostihuje veškeré problémy československé, respektive české identity. Například ačkoliv jádro práce tkví v počátku 90. let, autor ani jednou nezmíní problém tehdejšího moravistického hnutí, přestože šlo o poměrně významný prvek tehdejší debaty o významu identity státu. Co se mi naopak líbilo, byly někdy až kruté postřehy k tomu, jak o sobě v navzájem protiřečících si stereotypech hovoří naši národní příslušníci (velký kulturní národ plný závistivců; národ s demokratickou tradicí, který přitom zatím o demokracii spíše jen trochu zavadil…). Často jde o postřehy, které mají co říct i k dnešní debatě, například o prezidentských volbách. Zvláště v posledních kapitolách je patrné, že kniha je dítě počátku 90. let, a doba již pokročila, ale celkově jde o přínosné dílo k debatě o naší identitě.

národní identita Češi a Slováci Češi sametová revoluce 1989

Autor knihy