Malý Bobeš

Malý Bobeš https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40778/bmid_maly-bobes-XpD-40778.jpg 4 551 119

Tato kniha je zčásti autobiografická a je zasazena do prostředí Radobylic původně Radňovic na Žďársku, kde J. V. Pleva jako malý nějaký čas s rodiči a sourozenci pobýval. Kniha je i sociálně zaměřená, ukazuje tvrdý život chudších vrstev vesnického obyvatelstva 30. let minulého století, viděný dychtivýma očima malého chlapce. V té době nebyla lékařská péče a hygiena samozřejmostí, Bobeš se tak stává svědkem smrti malého bratříčka, který onemocněl záškrtem. Ani párek nebyl samozřejmostí a pro šestiletého chlapce to byl vždy svátek, když mu jej rodiče mohli dopřát.... celý text

Suzynka29
04.06.2016 2 z 5

Ladys a Alcea mi mluví z duše. Vidím naši "soušku ucitelku", která se ze dne na den stala paní učitelkou a celkem to nedávala. Nenáviděla jsem tuhle povinnou četbu, hlavně kvůli té rachomejtli , co nám dokola cpala svůj názor. Takže knížce i autorovi se v duchu omlouvám, oni za to nemůžou, ale můj vztah k této knize se ani po 25ti letech nezměnil.

barcav
02.06.2016 5 z 5

kniha kterou jsem četla skoro každé prázdniny na chalupě :)

holkaknihomolka
09.04.2016 5 z 5

Prázdniny u babičky, duchny, čtení na dobrou noc... Krásná vzpomínka na dětství!

bosorkalesni
22.11.2015 5 z 5

Hrozně jsem tu knížku milovala, byla to jedna z prvních knih, které jsem četla, nebo spíš hltala....Dávám 5 hvězdiček už jen z nostalgie :-)

Alcea
15.10.2015

Soucítím s Ladysem, možná jsem jen o pár let mladší, ale školní čtení této knihy při hodinách češtiny způsobilo, že se jí budu navždy vyhýbat obloukem. Naštěstí měla další souška rozum a nasadila stravitelnější Kluci, holky a stodůlky. Dobrý s námi a zlý pryč!

Lily79
30.08.2015 4 z 5

Hezká, dojemná knížka, u které jsme se nikdy nenudila...

Ladys
16.08.2015 odpad!

Hrůza, děs a katastrofa. Jak já tu knihu nesnášel. Povinná četba za to ale nemůže! To soudružka učitelka! Ještě, že ta doba už je pryč.
A kniha je nudná, nudná, nudná!!!!!
Nemyslete si ale, že bych to později nezkusil zas. Ale bylo to marný, marný, marný :-)
Přečtěte si raději Danny, mistr světa, nebo Matyldu od R.Dahla. Tam je všechno, co chci v knížce pro děti mít.

woodward
15.08.2015 1 z 5

Jako kluk jsem tuhle knihu nesnášel - navnadila mě na ni moje sestra, která jinak má odjakživa skvělý vkus, ale tohle byl fakt propadák. J. V. Pleva mě později navíc vytočil tím, jak zprznil Robinsona. Rozhodně nemám chuť se k Bobešovi vracet.

tisha8409
24.07.2015 1 z 5

Z hodnocení v knihovně jsem jako dítě získala dojem, že jde o milé povídání o chlapečkovi a jeho zážitcích, něco jako Kája Mařík...a jaké bylo mé překvapení, že je to o chudobě až živoření, alkoholu, topících se děckách, sociálních rozdílech, krádežích a neustálém nedostatku všech okolo na něj jako děcko...
Označení "pro děti" bych tam rozhodně nedala.

BOBO2
07.04.2015 5 z 5

Dojemná knížka,často si na ni vzpomenu..

Pomko
17.03.2015 5 z 5

Láska od 3 třídy na celý život.

TruGs
05.02.2015 5 z 5

Kniha mého dětství.. už jako hodně malé mi to mamka četla u postele.. ♥

zoew
18.11.2014 1 z 5

Hodně angažovaná knížka pro děti - povinná četba někdy ve 3. třídě (odjakživa mám tak trochu odpor k povinné četbě - asi to bude tím slovem "povinná").

Mikik
15.10.2014 4 z 5

Pro někoho možná krutá kniha, ale pro mě věrohodný popis tehdejších poměrů, doby, ale taky mnohem vřelejších vztahů mezi lidmi. Rozhodně mě příběh oslovil a i když jsem z generace tzv. dnešní zkažené mládeže, tak oceňuji tuto knihu a ráda se k ní někdy zase vrátím.

77michaela77
09.09.2014 5 z 5

Srdeční záležitost. Vždy byla a je mojí nejoblíbenější knihou, kterou všude doporučuji. Poetické dílo o venkově, přátelství.

ritz
22.07.2014 4 z 5

Krásná kniha, poetická, Bobeš si hrál s dřívkama pod stolem a nepotřeboval počítač, televizi a jak byl šťastný. Dnešní děti si to už neumí ani představit a knížka by jim byla nejspíš k smíchu.

Atuin
17.06.2014 5 z 5

Pro mě je Malý Bobeš ( stejně jako Kája Mařík a Řídících Márinka) srdeční záležitost od které se neumím odloučit ani v dospělosti. Se všemi peripetiemi, se všemi krásami, které v knize jsou, s Bobšem, dědou.... Jako povinnou četbu to neznám, anebo jsem to nezaznamenala, nevím ostatně to by mi mě osobně bylo asi srdečně jedno, Malý Bobeš je pro mě prostě moje srdcovka.

petka-2007
25.04.2014 5 z 5

Už je to opravdu dlouho co jsem ji četla, ale stále je to pro mne milá vzpomínka..

emulka
08.04.2014 4 z 5

už si ani nepamatuji, kdy jsem ji četla, tak kolem 10 roku, ale nejvíc mi ulpěl v hlavě bratříček František, brečela jsem u toho jak želva. Už tehdy jsem ji četla jedním dechem a to mi bylo tak 10 let. a žádné trauma na mě nezanechala.

Sarah01
09.01.2014 4 z 5

Nepamatuji se, že bychom ji měli ve škole jako povinnou četbu, ale milovala jsem ji a všude tahala s sebou, taky je dnes na ní už vidět, co všechno zažila. A rozhodně si nemyslím, že není vhodná pro dnešní děti, spíš naopak. Smrt patří k životu a v minulosti asi víc než dnes byla součástí každodennosti, i dětí, když to člověk pochopí, není to pro něj nic depresivního ani děsivého.