Malý Bobeš 2

Malý Bobeš 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76224/bmid_maly-bobes-2-iSq-76224.jpg 4 27 4

Jedna z nejkásnějších dětských knih, dokonale chápající dětské vnímání světa, příběh kluka, který prožívá různá dobrodružství běžného života. Tato kniha je zčásti autobiografická a je zasazena do prostředí Radobylic původně Radňovic na Žďársku, kde J. V. Pleva jako malý nějaký čas s rodiči a sourozenci pobýval. Kniha je i sociálně zaměřená, ukazuje tvrdý život chudších vrstev vesnického obyvatelstva 30. let minulého století, viděný dychtivýma očima malého chlapce. V té době nebyla lékařská péče a hygiena samozřejmostí, Bobeš se tak stává svědkem smrti malého bratříčka, který onemocněl záškrtem. Ani párek nebyl samozřejmostí a pro šestiletého chlapce to byl vždy svátek, když mu jej rodiče mohli dopřát. V roce 1961 byl převeden příběh „Malého Bobše“ ve dvou dílech na plátna kin. V úlohách rodičů se divákům představili Radovan Lukavský a Dana Medřická pod režijní taktovkou Jana Valáška.... celý text

Nofar197
19.12.2023

Rodina Janousova se stěhuje do města a doufá, že zde povede hezký živit jako v radobylicke chaloupce. Mají Josifek je však téměř okamžitě po přestěhování konfrontován s faktem, že pro vesnického chlapce nebude snadné zapadnout v městském prostředí. Navíc po slibném začátku ztrácí Bobsuv otec práci. Zableskem radosti se zdá být narození malého Františka. Poté se však na rodinu snáší jedna katastrofa za druhou. Útěchu Bobes nachází ve škole a u svých přátel Honzíka, ale hlavně Marusky, která si přes neradostné zážitky s nevlastním otcem ochlastou zachovala laskavý pohled na svět.

MiroslavKutík
08.11.2023 5 z 5

Pro mě povinná četba na škole.
Pamatuji si že se mi kniha líbila a četla se sama a rychle. A dostal jsem za jedna :).

Karča.K
23.10.2018

Celou základní školu jsem se tomu epickému kusu vyhýbala a myslím, že jsem udělala dobře. Možná jde pouze o šifru: zjistila jsem, že když změníte poslední písmenko názvu knihy, tak dostanete věc, která dokonale označuje její literární hodnotu.

tyzik.cejka
29.05.2013 1 z 5

špatná kniha jak jsem se poučil knize se člověk nemůže vyhýbat celý život všechen komunismus v jedný kaši