Malý Bobeš 1

Malý Bobeš 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76223/bmid_maly-bobes-1-VjA-76223.jpg 4 36 8

Jedna z nejkrásnějších dětských knih, dokonale chápající dětské vnímání světa, příběh kluka, který prožívá různá dobrodružství běžného života. Tato kniha je zčásti autobiografická a je zasazena do prostředí Radobylic původně Radňovic na Žďársku, kde J. V. Pleva jako malý nějaký čas s rodiči a sourozenci pobýval. Kniha je i sociálně zaměřená, ukazuje tvrdý život chudších vrstev vesnického obyvatelstva 30. let minulého století, viděný dychtivýma očima malého chlapce. V té době nebyla lékařská péče a hygiena samozřejmostí, Bobeš se tak stává svědkem smrti malého bratříčka, který onemocněl záškrtem. Ani párek nebyl samozřejmostí a pro šestiletého chlapce to byl vždy svátek, když mu jej rodiče mohli dopřát. V roce 1961 byl převeden příběh „Malého Bobše“ ve dvou dílech na plátna kin. V úlohách rodičů se divákům představili Radovan Lukavský a Dana Medřická pod režijní taktovkou Jana Valáška.... celý text

huhuhu
19.01.2024 5 z 5

Četla jsem kdysi ve 2. třídě a teď znovu svým synům (8 a 6 let). Musím říct, že tahle na první pohled zastaralá kniha je i pro dnešní děti zajímavá, kluci poslouchali pozorně a 5letého "rozumbradu" Bobše si velmi oblíbili. Ale je dobré Bobšovy příběhy číst společně, přece jen je potřeba leccos vysvětlit a prodebatovat. Děti se dozví mnohé o životě v minulosti (děj se odehrává na počátku 20. st., nikoliv ve 30. letech, jak tvrdí anotace zde na DK - ve 30. letech ji Pleva napsal) a autor před nimi netají ani nejrůznější životní těžkosti (třeba úplný závěr 1. dílu mi už přišel docela drsný - a pokud si dobře pamatuji, ve 2. dílu bude těch smutných věcí ještě víc). Ale když je rodič ochotný s dětmi o přečteném debatovat, určitě jim to velmi rozšíří obzory.

Nofar197
19.12.2023 5 z 5

Malý Josifek přezdívaný svými rodiči Bobes vyrůstá v příjemné malé chaloupce ve vesnici Radobylice. Otec je lesním dělníkem, společně s nimi žijí i babička a dědeček. Nezkažený pohled na svět pětiletého chlapce se však začíná postupně zakalovat konfrontaci se stejně starým děvčátkem Bozenkou, dcerou radobylickeho rychtáře, i seznamením se se syny tzv. Bezrucky, žijícími v neutesenych podmínkách s otcem alkoholikem v obecní chalupě.
Poté, co je Bobsuv otec fatálně zraněný během své práce v lese a po zjištění, že fyzicky náročnou práci lesního dělníka již nebude moci vykonávat, stěhuje se celá rodina do města v naději, že je čeká snad lepší osud.......
Povinná četba ve druhé třídě, ale v té době jsem měla již oba díly prelouskane. Jedna z mých oblíbených knih, která ani po čtyřiceti letech nechybí v mě knihovně.

"Ne, Bobes není ani zlý ani špinavý, a není horší než Boženka, protože je to dítě, a děti si mají být všechny navzájem rovny."

MiroslavKutík
08.11.2023 4 z 5

Pro mě povinná četba na škole.
Pamatuji si že se mi kniha líbila a četla se sama a rychle. A dostal jsem za jedna :)

claudiavas89
13.04.2020

V detstve som mala problem sa touto knihou preluskať,teraz som ju dala jednym dychom

Atuin
23.02.2016 5 z 5

Kniha je vedena zpoza očí malého chlapce, zpoza jeho výšky je vnímána a tak pokud si jí opravdu zamilujete v dětství zůstane ten vztah trvalý, jako k jiným dětským knihám. Je to citlivé psaní.Vždyť už jen první odstavec, který končí, že se Bobeš nejvíce líbil mamince je pro každé dítko ukidňující oznámení.

DanielaH
26.01.2014 4 z 5

Sice povinná četba, už nevím, ve které třídě, ale líbila se mi

tyzik.cejka
29.05.2013

dvojka a jednička je odpad ke trojce jsem se nedostal protože bych už zas šílel

hortenzie
18.01.2013 5 z 5

Kniha mého dětství, navíc z kraje, ve kterém jsem se narodila, takže co dodat - musím dát 5 hvězdiček.