Malostranské povídky

Malostranské povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24427/malostranske-povidky-24427.jpg 3 2869 287

Kniha z roku 1929 (přetištěna podle vydání z r. 1885). Obsahuje třináct novel a povídek, které původně vycházely samostatně v časopisech. Ukazují každodennost měšťanů i prostých obyvatel na Malé Straně v polovině 19. století. Neruda čerpal ze svých zážitků z mládí, které strávil právě na Malé Straně.

Clivicus
31.05.2023 3 z 5

Vzhledem k tomu, že Povídky malostranské všude slynou jako jedno z největších děl české literatury, mě docela zklamaly. Vlastně téměř žádná z povídek pro mě nedokázala vykleštit z Prahy tu tajemnost jejích domků a živost jejích uliček. Čeština Nerudova je sice velice pěkná a čte se nádherně, ale nezakrývá plytkost mnoha příběhů.

Vendula897
21.04.2023 5 z 5

Malostranské povídky....čtené po několikáté a vždy mě ohromí...krásou českého jazyka, milým povídáním o mém milovaném kousku matičky měst, kdy stojíc nad Malou Stranou a pod sebou červené střechy malostranské a pod jednou tou střechou vidím Nerudu, jak sedí nad čistým listem papíru a perem začíná tvořit své tak milé a nesporně své nejčtenější dílo. Některé povídky ukazují tragičnost lidského bytí, jiné zase jeho lehkost a snad i veselost, na další se zasměje čtenář sám sobě, protože Neruda tak krásně popsal nejen lidský život se všemi jeho krásami a trablemi,ale i lidské charaktery...
Za mě tedy dílko malebné, jak sama zákoutí malostranská, kam se vždy náramně těším a už se vidím, jak si vyšlaou Nerudovkou a cestou se vrátím do let minulých a budu vnímat Génius loci...rozhodně čtenářům povídek doporučuji. Pak mnohé z povídek pochopíte .

Kajetán71
18.03.2023 5 z 5

Krásné a malebné kouty mé milované Prahy,potažmo Malé Strany, které se mi vždy líbí. To hlavně díky Janu Nerudovi a jeho vypravěčskému umění.

Filomena1961
06.02.2023 4 z 5

Malostranské povídky snad četl každý, tak jako Babičku od Němcové. Neruda píše o Malé straně , kouzelném a tajemném zákoutí v Praze. Pokaždé, když přijedu do Prahy a mám čas, mé kroky směřují na Karlův most a pak dále na Malou Stranu, kde křivolakými uličkami mě něco vede do Nerudovy ulice k domu " U dvou slunců ". V myšlenkách se vracím do poloviny 19. století, období , kdy žil Jan Neruda. Nelze v tom okamžiku nevzpomenout na jeho Povídky. Obdivuji tehdejší Nerudovou účast na životě obyčejných lidí a právě to je ten jeho hluboký zájem o člověka a vystižení jeho charakteru. Ať si, kdo chce, co chce říká, jeho Povídky patří k základním hodnotám české literatury.

kopeceli
29.01.2023 4 z 5

Po dlouhých letech jsem znovu vzala Povídky do ruky. Každá má své poučení do života. Některé se čtou samy, jak to tak bývá, jiné dají trochu práce. Obdivuji Nerudovo umění popsat postavy detailně a přitom poutavě, vidím je zcela jasně před očima. Jejich příběhy také mnohdy pozoruji kolem sebe, i když mohou mít třeba jiné povolání. Podstata se nemění.

sabina5156
26.12.2022 2 z 5

Málem jsem umřela nudou a tuze jsem se modlila, aby jsem si knihu nevylosovala u maturity. Vyčerpávající čtení, které jistě muselo bavit rodilého Pražáka z minulého století, který si pamatuje bařtipány sedící před svým hostincem a sousedky, které na sebe přes ulici pokřikují. Já v knize nenašla půvab staré Prahy ani starých časů. Neobjevila jsem žádné ponaučení ani důvod, proč bych si knihu ještě někdy přečetla.

Elea
18.12.2022 3 z 5

Česká klasika, kterou by se měl každý probojovat, i když o zajímavé četbě nemůže být řeč.

jiri77
30.11.2022 2 z 5

Česká klasická literatura, ke které jsem se dostal až v dospělosti a to jsem rád, protože nevím ,jak bych si s touhle knihou ,jako dítě poradil. Půjdu asi proti proudu, ale mě toto dílko moc nenadchlo a byl jsem rád ,že jsem ho vůbec dočetl. Nejlepší povídka z celé knihy pro mě byla ,,Svatováclavská mše''.

nevermore3
16.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Neruda svou drobnokresbou rozčeřil klidný rybníček koncem 19. st. A přitom by to, nebýt povinných četeb, bylo dílko tak nenápadné, alespoň mně se tak jeví. Vždy mi bylo líto pana Vorla, u kterého nechtěl nikdo nakupovat, jakožto u cizáka. A stejně tak je pěkně vykreslena hořká osudová ironie v povídce "Psáno o letošních dušičkách".

Samozřejmě... žádné velké zápletky a chytlavé příběhy to většinou nejsou, jenže ani neměly být. Tady se nejedná o Povídky z jedné a druhé kapsy.

"...Malíř přišel v nepříčetném stavu právě domů. Cítil to sám, bál se, že něco v pokoji porazí, položil se tedy na dvéře a čekal. To se rozumí, že stoje usnul a HŘMOTNĚ padl..." :)

Jirinamac
25.09.2022 5 z 5

Mám ráda knížky ze staré dobové Prahy, představuji si klidnou atmosferu té doby a Povídky malostranské mně perfektně sedí. Knížku jsem četla už před dlouhou dobou a dneska jen takovou rychlovku, ale myslím, že se k ní zase někdy znovu dostanu.

Eicherik
11.09.2022 4 z 5

Malou Stranu považuji za nejmagičtější pražskou čtvrť, proto jsem byl zvědavý, jestli nějaký magický pel ulpěl i na téhle staročeské klasice. Povídky jsou to kvalitativně různorodé a za nejlepší považuji tyto dvě: Pan Ryšánek a pan Schlegl a Hastrman. A jak je to s tím magickým dotykem? Nějaký jsem tam také našel.

Hakate
28.08.2022 3 z 5

Kniha, kterou jsem četla v rámci příprav k maturitě. Bohužel mě příliš neoslovila.

Cady
09.07.2022 2 z 5

Kniha je napsána naprosto nádherně, co se slovní zásoby a stylu psaní týče. Bohužel mně osobně kniha nesedla, hlavně kvůli mé neschopnosti udržet u povídek, kde se prakticky nic určitého neděje pozornost. Jinak jsou povídky ale moc hezké, takže i přes to doporučuji knihu alespoň přelouskat.

Kabuky
28.05.2022 5 z 5

Neustále se vracím k tomuto titulu a vždy se rád začtu do příběhů z dob minulých.

Andrea864
01.05.2022 5 z 5

Čas od času sáhnu po této knize a nikdy mě nezklame. Miluji tu atmosféru 19. st., ten klid a neuspěchanost. Neruda je mistr slova. Dokáže vykreslit postavy příběhu, věci a místa tak, že mám pocit, že jsem součástí toho příběhu, pohltí mě to. Doporučuji.

Kory98
19.04.2022 5 z 5

Já nemám povídky ráda, ale u Nerudových Povídek malostranských si nemohu pomoci, prostě mě vždycky osloví krásou svého jazyka a tím, že se dá psát i o takových věcech jako jsou sousedé z jednoho domu. Musím ho obdivovat za vykreslení postav, nejen jejich podob ale i charakterů. Často mě tak vtáhnul do děje, že jsem si úplně představovala jak jsem přímo v tu danou chvíli na návštěvě na Malé Straně nebo sedím v některém tamním hostinci na oběd. Má nejoblíbenější je hned první povídka Týden v tichém domě.

janka2000
28.02.2022 5 z 5

Nechápu, proč jsem tuto knihu nečetla k maturitě. Člověk k četbě klasických děl asi musí mentálně dojít.
Každopádně kniha obsahuje 13 povídek, které jsou krátké, zábavné a poučné. Poslední dobou se mi moc líbí tento jak tomu sama říkám "český venkovský" styl psaní. Žádné přílišné myšlenky hlavních hrdinů, rozebírání podrobností, ale spíš důraz na to, co tvoří život.

ArkAngel
18.02.2022 3 z 5

S Nerudovou tvorbou se za svého života musel alespoň jednou setkat každý Čech. Ve svých Povídkách malostranských dokáže Neruda skvěle vypointovat jednotlivé příběhy, které nám ukazují život obyčejných lidí. Hlavně "Přivedla žebráka na mizinu" představuje velmi aktuální téma, hlavně pokud jste se někdy sami setkali s tím, že o vás někdo rozšiřuje falešné pomluvy a ostatní tomu bohužel věří.
Nemůžu říct, že by mě bavily veškeré příběhy, které se v knížce nachází, takže tomu odpovídá i moje hodnocení. Minimálně jednou ale doporučuji si knihu přečíst, případně pouze ony kratší povídky, které zabírají asi třetinu publikace.

Bartys25
09.02.2022 4 z 5

Popis malostranského prostředí a příběhů. Chvíli mi trvalo než jsem si zvykl na Nerudovu češtinu, ale s každou stránkou to bylo lepší a na konci mi přišlo líto, že kniha již končí. Kdo má rád Malou Stranu, tak se mu kniha bude líbit.

Kontryhelka
17.01.2022 5 z 5

Starý dobrý Jan Neruda. Jeho knihy jsem od mládí ráda četla a stále mi mají co říct. Dílo, které nestárne.