Strážci Západu

Strážci Západu https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31977/strazci-zapadu-31977.jpg 4 148 9

Malloreon série

Legendární sága o historii války bohů, lidí a králů, jež trvala sedm tisíc let – o neznámých zemích a událostech – osudu a proroctví, které musí být naplněno! Uplynulo jedenáct let od doby, kdy Garion zabil zlého boha Toraka a stal se králem Rivy. Proroctví bylo naplněno – nebo to tak zdánlivě vypadá. Mezitím v Aldurově údolí vyrůstá Dejruk, podivuhodné dítě žijící u Polgary a Durnika, u kterého se občas vyskytují záblesky nevysvětlitelných znalostí a moci. Garion se učí vládnout, jeho královnou se stala prudká a vášnivá Se'Nedra. A nyní se znovu ozývá Aldurův Orb a varuje Gariona: „Pozor – Zandramas!“ Ani čaroděj Belgarat neví, kdo nebo co Zandramas je. Ale Garion nalézá odkaz v doposud nejasné části Mrinského kodexu – vše je mnohem horší, než mohli očekávat. Kdesi v neznámé zemi na Východě stále vede Temné proroctví prastarý boj s Proroctvím Světla. A Garion opět cítí, že je pěšcem stojícím mezi dvěma Proroctvími a znovu na něm leží osud celého světa. Události dostávají rychlý spád. Zatímco se Belgarat se svými společníky snaží odhalit podstatu temné hrozby, Garionův syn je unesen. Všechny stopy vedou k nebezpečnému Mědvědímu kultu, který obnovil svou moc. Garion táhne s mohutnou armádou, aby jeho přívržence zničil – ale ve hře jsou další a mnohem mocnější síly – poslání Gariona a jeho přátel ještě zdaleka není u konce.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Classic

Guardians of the West , 1987

lampernaqui
02.03.2022 4 z 5

Pokud se Vám líbila předchozí série, tak není co řešit. Přišlo mi, že Malloreon začal o něco lépe než Belgariad. Ten byl až moc dětský, tady hrdinové už přece jenom dospěli, mají své životy a nestrávíme s nimi několik set stran procvičováním jejich schopností. Rovnou nás autor vrhne do další velké katastrofy. Setkáme se se starými známými, potkáme mnoho nových. A znovu se jedná o klasickou přímočarou fantasy, takže žádné velké zádrhele se do cesty nekladou. Skupinka se znovu vydává zachránit nejenom svět, ale i svou rodinu. Naštěstí postavy dodávající odlehčení a vtip nechybí - a dokonce je jich víc. Takže za mě spokojenost s prvním dílem.

Marmarion
10.11.2021 5 z 5

První díl této série mě opravdu zaujal! Po předchozí sérii Belgariad opět velmi zábavné a napínavé čtení. Perfektní návaznost příběhů. Těším se na další díl :).

Luigi1
24.07.2021 5 z 5

Moc se mi to líbilo,hurá na další.

Velká Feferona
27.02.2021 5 z 5

Vtipná věc, tenhle Malloreon. Aniž bych četla předchozí Belgariad, dostala jsem se k téhle sérii v poměrně útlém věku a nejspíš proto, že tehdy nebylo nic moc lepšího k mání, četla jsem tuhle pentalogii pořád dokolečka dokola. A tak se stalo, že jsem se začala (zcela mylně) považovat za fanouška klasické fantasy.
Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem zjistila, že to tak není a že jiné žánry jsou mé duši svým charakterem daleko bližší.
Což ale nic nemění na faktu, že celá pentalogie Malloreon je skvělá, dobře napsaná, postavy jsou dobře vykreslené a vesměs sympatické (kromě těch několika, které bych s gustem napálila palcátem do obličeje – zdravím lady Polgaru a princeznu Se’Nedru) a i dějově to odsýpá. Prostředí je pestré, promyšlené včetně principu fungování magie, politického a náboženského uspořádání světa i různých nadpřirozených potvor. Sama za sebe nevidím moc smyslu v tom hodnotit každou knihu zvlášť, dějově jedna na druhou úzce navazují a jsou kvalitativně docela vyrovnané.
Jediná věc, co příliš nefunguje, je celá ta idea proroctví. Tím chci říct, že si to autor docela bez skrupulí usnadnil. Zjednodušeně bych to opsala asi takto: „A proč musíme tohle všechno dělat?“ „No, protože proto.“ On to Eddings sice všechno patřičně okecá, takže vám to během čtení ani tak nepřijde (zvlášť když je vám deset, nebo tak nějak), ale viděno dospělou optikou to jako zdůvodnění celé té anabáze příliš neobstojí.
Ale to je asi jediná moje výhrada, jinak můžu všemi deseti doporučit, je to opravdu příjemné a většinou i oddechové čtení.

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Už mi tie postavy začali chýbať a bum, ďalšie proroctvo :)

Filatov
18.01.2020 3 z 5

Kniha se rozjížděla velmi pomalu. Ze začátku byl docela problém se zorientovat v postavách a v tom co předcházelo ději, což se postupně zlepšilo. Autor ukazuje vládce a čaroděje nejenom jako mocné osoby, ale i jako obyčejné lidi, což se mi líbilo. Garion je sympaťák a bitvy byly dobře popsané. Myslím hlavně bitvu o Jarviksholm, ta se mi líbila více, než ta o Rheon. Celkově se mi kniha nezdála špatná, ale ani nenadchla, uvidím jaký bude druhý díl. Hledím vpřed s optimismem, protože děj už bude rozjetý a postavy známé.

Ereniss
24.09.2017 5 z 5

Garion vládne na Rivě a opět se vydává na cestu, tentokrát starší a dospělejší, hledá svého syna. Pokračování skvělé Belgariady se může zdát zase stejné, zase někam jdou, ale každopádně člověk je rád, že je zase zpět se svými oblíbenými hrdiny a k tomu pár s novými. Eddings píše čtivě a tak celá sága je otázkou páru dní. Pro mě :)

ales1191
11.11.2016 4 z 5

Super Fantasy, těším se na další díly !

Terva
07.11.2015 5 z 5

Jo, jo, jo, jsou zpět - Garion, Belgarat a Pol, řečená Polgara. Další proroctví, další cesta při které bude hrozit ještě větší nebezpečí než při posledním cestování. Jedenáct let od smrti boha Toraka a Gariona varuje Orb před velkým nebezpečím. Dobrodružství začíná. Růže rozkvétá a pak opadá, ale její vůně trvají v mysli navěky. Krátký prolog a hned to začíná, žádné zdržování - tak hurá za dalším proroctvím. Malá ochutnávka: V Kamaaru, v jedné přístavní krčmě narazil Belgarat na starého přítele. Když pak přivlekl vousatého a do kožešin oděného Šereka do hostince, kde se ubytovali, Polgara po kymácejícím se námořníkem jen střelila zkušeným pohledem. "Jak dlouho se už zpíjíš, kapitáne?"...... Příběhy v této knize jsou rozděleny do kapitol nazvaných - Prolog, Aldurovo údolí, Riva a Alorie. Jak Belgariad tak i Malloreon mohu vřele doporučit.

meč a magie hrdinská fantasy

David Eddings
americká, 1931 - 2009